29. pro 2011.

Torta angelica

Što mm reče kakva je ovo torta?! Ali, što ja mogu tako se zove u originalu a meni sliči na vijenac.
Inače, volim vijence ovoga tipa kao što je onaj moj Uskršnji vijenac ili ona Mirjanina Slana kruna. Sviđa mi se ovaj način pripreme, razrezivanje pa ponovno uvijanje, motanje itd. Možda zato što sam i sama prilično smotana:)
Nova godina samo što nije zakucala na vrata a u mene je svega nestalo. Da ne bi čeljad bila gladna morala sam nešto poduzeti.
Nedavno sam ovdje zapikirala ovaj vijenac.
VezaProđe još jedna godina i kada bolje razmislim dođem do one kako dani sporo prolaze ali godine lete li lete.

E pa zato, mili moji, želim vam svako dobro u Novoj godini, puno lijepih trenutaka, ljubavi, prijateljstva, sreće, zdravlja, dobrih recepata, posla i uspjeha. Neka vam naredna godina bude uspješnija od ove!
Živi i zdravi bili!!!


A sada recept kako sam ga ja pripremala:
Za pripremu kvasca:
  • 1/2 kockice (oko 20 g) svježeg kvasca
  • 1 žličica meda
  • 75 g tople vode i
  • 135 g brašna (ja sam koristila glatko)

Za tijesto:

  • 120 g toplog mlijeka
  • 75 g šećera
  • 120 g maslaca sobne temeperature
  • 400 g brašna
  • 3 žumanca
  • 1 žličica soli

Za nadjevanje:

  • 100 g čokoladnih kapljica ili po želji (75 g grožđica i 75 g arancina nasjeckanih na kockice) Ja sam morala udovoljiti i mojoj jačoj polovici pa sam jednu polovicu premazala s 3 žlicemarmelade) i posula sa 100 g mljevenih oraha. Šta da radim:)

Za premazivanje:

  • 50 g maslaca

Za glaziranje

  • 1 bjelanjak i
  • 150 g šećera u prahu


Priprema:

  1. Staviti u zdjelu toplu vodu, dodati med (ili žličicu šećera) te izmrvljen kvasac. Sve dobro izmiješati pa usuti brašno. Formirati kuglicu tijesta, prekriti folijom i ostaviti oko pola sata dok ne udvostruči volumen.
  2. U međuvremenu pripremiti tijesto: U veću zdjelu staviti mlijeko, dodati šećer, sol, žumanca i sve dobro izmiješati. Zatim dodati svo brašno, umijesiti te na kraju dodati maslaca kojega sam ja umijesila mikserom sa spiralnim nastvcima.
  3. Kada kvasac (1) bude spreman sastaviti ga sa ovim (2) gornjim tijestom i to uraditi mikserom. Ostaviti u pokrivenoj posudi na toplom dok ne udvostruči volumen.
  4. Nadošlo tijesto prebaciti na pobrašnjenu površinu, razvaljati ga u pravokutnik debljine oko 3 mm, premazati rastopljenim maslacem i posuti čokoladnim kapljicama. Uviti u roladu sa sastavom prema dole. Roladu razrezati po dužini te dobijene dijelove uviti jedan oko drugog. Smotati u vijenac pa prebaciti na lim obložen papirom za pečenje.
  5. Vijenac premazati rastopljenim maslacem i ostaviti oko pola sata na toplom. Peći ga u pećnici zagrijanoj na 200°C (svak zna svoju pećnicu) oko 40 minuta.
  6. Lagano umutiti jedan bijelanjak pa mu dodati šećer u prahu. Još vruć kolač pokapati ovom glazurom te ohladiti ako stignete:) jer ovi su moji popapali još topal kolač:)

* Za svaki slučaj sam polovicu ove rolade premazala marmeladom i posula mljevenim orasima, moram udovoljiti različitim ukusima.
* Oba dijela su zadovoljila,
* Inače net je pun ovih torti što slatkih što slanih
* Mjere za tekućine su također u gramima (pošto kupila po to' i prodala:)
U presjeku:

26. pro 2011.

Predstavljam vam: Maglice

Kao prvo: Sretan Božić svima!!!
Što se tiče Božića u mojoj kući ja ne pretjerujem, imamo standardan repertoar što se tiče kolača: Bomba torta i Bojini kolači (uvijek dupla mjera) pod obvezno i ovoga puta sam dodala i ove Smjehuljice koje su nas sviju osvojile.
Što se slanoga tiče ne može bez Sarme u koju ja umjesto riže stavljam ječam ali o tome drugi put. Bude tu i malo pečenke ali ništa neobično!
Hm, čudite se ovome postu? Mislim da smo se dovoljno naspremali ovih dana i zato vam predtavljam nešto ovako!!!
Mene umore ova velika ponuda hrane, muka mi je živa od nje i zato mislim da mi najbolje prija poslije ovako velike gozbe nešto prosto, nešto što lagano pada na želudac i prija cijelom tijelu. Nisu džaba u stara vremena naše žene pripremale "keške" ili "češke" ili tako neka druga slična jela koja su pripomagala probavi...

Za Maglice sam čula ovdje u Kninu, nećete vjerovati ali, od svoje frizerke. Napravila sam ih po uputi njezine mame i evo ih:)
Jednostavno jelo, rekla bih: Mlinci po bosanski!
Najčešće se jedu ovako "zalučeni" !

A pripremaju se isto kao i pita s tim što se u tijesto za pitu dodaje i jaje (otprilike na dvije kore jedno jaje) ali može i bez jaja.
Pošto je tijesto odstajalo razvije se kora (jufka) malo prosuši, premaže s malo ulja i mota se u tanku roladicu do polovice kore. Izreže se nožem ili čak i makazama na veličinu od oko 1, 5 cm!


Dobijene maglice se prebace u lim za pečenje, opet malo pomaste i peku se u zagrijnaoj pećnici dok ne porumene.

Pečene ohladiti i pohraniti u paprirnatu ili platnenu vrećicu do uporabe.

Moj Nikola i ja smo ih ovako pola popapali, dođu vam kao neke ukusne, hrskave grickalice.
Inače, prije pripreme se preliju ključalom vodom, ostave pokrivene nekih 10-15 minuta, ocijedi i onda zaluče ili se umiješaju s umakom od neke pečenke ili....
Na netu sam naišla i na ovaj dobar recept!

Eh, sada što znači zalučiti: usitniti bijeli luk i pomiješati s jogurtom, dodati malo i kiselog vrhnja ili milerama, posoliti i popapriti i to je to! Ne bojte se visokog tlaka poslije ovoga!


Ovo je jedno jelo kojega samo predstavljam, sumnjam da će neko raditi ali, da se ne zaboravi i neka ostane zabilježeno. U Pekarnicama u Bosni ima ih za kupiti:) Neću komentirati!

15. pro 2011.

FBI rukavice: Kod Ane

Ali ne kod bilo koje Ane, nego kod naše Ane. Što bi trebalo značiti da je Anin blog pod istragom posljednja dva mjeseca a u okviru igrice koju je pokrenula mamajac.
Ali, ja ne bih bila ja da se nisam odmah na početku pripremila, odabrala puno (bukadar:) recepata, isprintala ih misleći da ću ih na vrijeme započeti istraživati, a onda u zadnji čas objavljujem:)
Izabrala sam prekrasne recepte, puno juha ili čorbi, a ono što mene uvijek privuče jeste tijesto:).
Uvijek, prvo zapikiram kakav recept sa tijestom a bježim k'o fol od njega. Kako god ja bježala ona me stižu, stižu... A kilice se penju, penju,...
Kada prođu praznici mislit ću na njih, ... evo me kao Skarlet: Sutra ću misliti na to:)

A što reći o Aninom blogu?
Prekrasan blog sa puno krasnih recepata, osvrta, savjeta i što mene posebno fascinira sa prekrasnim fotkama hrane.
"Ko o čemu a Mara o uštipcima" ili "svak se češe gdje ga svrbi":)
Za ovaj put sam odabarla predstaviti ova dva izvrsna recepta.


Mene su stvarno prijatno iznenadile i nisam stigla prvi put ništa ni uslikati, drugi put sam morala doslovno ugrabiti nekoliko ih za uslikati. A kada kažem da je mm, moj "nevjerni Toma" bio oduševljen sve sam rekla. Položila si, draga:):)
Naravno, nisam niti malo odstupila od recepta.


Ja sam oduševljena Projicama a tako i moj Nikola. Poslušala sam i savjet pa sam stavila samo dvije fete sitno kosanog pršuta i vrlo malo vlasca.
Neodoljive su! Kod mene se sve jede vruće, nemaju vremena ohladiti se!


Eh, i dok ovo pišem mislim na one njene famozne Bamije sa paradajzom, ali nema bamiji za kupiti, pa ona Bijela pita sa ledenim kvascem: ali kako to napraviti kada znam kakav bi se miris širio kućom kada mm prvo "ulazi nos u kuću".
Ili Pita s tikvicama koja me podsjeća na moj Uzljevak ali je nekako bogatija i svečanija, ili Vjenčići s medom, .... da ne nabrajam dalje sve mi zazubice idu!! Na kraju krajeva ima vremena, probati ćemo i ostale! Polako!
Eto, draga Ana, hvala još jednom što s nama dijeliš svoje recepte i iskustva!
Pusa!

12. pro 2011.

Medenjaci


Da je kako treba i kako Bog zapovijeda onda bih ja sada kukala kako mi je zima dozlagrdila i kako molim Boga da što prije dođe Božić jer to znači da će uskoro i dani biti duži itd...
Ali, nije... ovo nije vidjelo zimu, pretoplo je za ovo doba godine i ni ovako nevalja...
Ko bi narodu ugodio?!
I vrijeme je za keksiće koji osim što nas fino nahrane ili dohrane, malo i kuću zagriju, zamirišu je,...
Već odavno želim napraviti medenjake. Čak sam si kupila i mješavinu začina za pravljenje istih ali nikako se nakaniti. Nemam onaj fini mamin recept. Oh, Bože kakve je moja mama medenjake pravila!!! Ja sam pokušala kao i ona ih uvaljati u bjelanjak umućem sa šećerom u prahu ali, to meni nije ispalo tako dobro kao u nje!
Ja sam ih pravila po receptu moje Anke i zadovoljna sam: a što je najvažniji zadovoljni su i ostali.
Za recept je potrebno:

Postupak:

  1. U posudu staviti maslac, med i šećer te sve skupa polako grijati na vatri dok se ne istope šećer i maslac.
  2. Ohladiti desetak minuta pa umiješati samo malo umućena jaja. Dodati brašno pomiješano sa sodom bikarbonom i začinom za medenjake te sve skupa dobro izmiješati.
  3. Dobijeno tijesto ostaviti najbolje preko noći. (moje se odmaralo 24 sata)
  4. Praviti kuglice koje stavljati na lim (može i s papirom za pečenje), stavljati polovice oraha i peći u pećnici zagrijanoj na oko 200°C do 10* minuta

* Prvu količinu sam pravila tako što sam otkidala kuglice veličine manjeg oraha, malo spljosnila između dlanova i tek onda ih stvaljala na lim. Na limu bih u njih utisnula polovice oraha. Ipak mi je 200°C bila prejako pa sam smanjila na 190°C i pekla sam ih oko 8 - 9 minuta. Budu bolji ako se kraće peče
* Eh, ovako radeći sam skontala da će biti puno posla i da je to sporo. I kao kod profesora Baltazara upali mi se lampica:) i prisjetim se one Maslinkine čaše, napravim kobasicu, izrežem je na poprilici jednake komade, u lim s njima i čašom zalijepim:). Još je bolje išlo kada sam čašu malo omotala prijanjajućom folijom, nisu se lijepili za dno čaše i išlo je kao ispod čekića:)

* Jedan dio sam stavila u zdjelu u kojoj sam umutila 1 bjelanjak sa 50 g šećera u prahu... e ti su bili pravo dobri, skoro kao mamini:) treba ih ostaviti na zraku da se dobro osuše.
* Anka umjesto mješavine začina stavlja 2 žličice cimeta, malo ribanog muškatnog oraščića i malo smrvljenih klinčića

* Jedan dio sam ostavila onako kakvi su i bili pečeni.
* Uglavnom, kuća je lijepo mirisala na medenjake, svi smo se zadovoljili, medenjaci nisu bili preslatki čega sam se bojala, dapače - prava mjera
* Da, ono što je najvažnije: navodno bi tijesto trebalo stajati duže čak do tjedan dana!!! Tada bi navodno imalo vremena da fermentira (u što se ja nerazumijem) i rezultat bi bio još bolji. Ali, ja sam i ovako prezadovoljna!

8. pro 2011.

Kroasani s mašću (vigilantes)


Od svega peciva mm najviše voli kroasane. Pravim ih po nekom svom receptu, pravila sam po Brankinom ali sam imala želju probati i ove kada sam ih vidjela ovdje.
Važno mi je što se prave s mašću!
Ne znam zašto smo svi davnih dana odbacili mast (ustvari znam, ali:) a evo je polako i pomalo vraćamo u ishranu.


Za ove kroasane sam upotrijebila:

Tijesto:
  • 1/2 kg brašna
  • 1 kocku svježeg kvasca (na njemu piše 42 g)
  • 1 žličicu soli
  • 50 g šećera i
  • 300 ml vode

Premaz:

  • 150 g masti i
  • 25 g brašna

Postupak ide ovako:

  1. U posudu prosijati brašno, dodati sol i šećer, promiješati pa onda u sredini napraviti jamicu u koju dodamo izmrvljeni kvasac. Polako dolijevati vodu (mlaku) i umijesiti tijesto Pokriti ga i ostaviti na toplom dok ne udvostruči volumen.
  2. Za premaz pomiješati brašno i mast!
  3. Na dobro pobrašnjenoj podlozi presuti tijesto, dlanovima ga dobro istiskati da izađe zrak a zatim ga razvaljati i premazati pripremljenim premazom

4. Podignuti rubove tijesta sa svih strana

5. Sada dobijeni pravokutnik tijesta preklopiti tri puta:


6. Tijesto umotati u prijanjajuću foliju i ostaviti u frižider 20 - tak minuta
7. Opet tijesto izvaditi na dobro brašnjavu podlogu razvaljati u pravokutnik pa ga isto tako tri puta presaviti. Zamotati ga opet u prijanjajuću foliju pa ostaviti u frižider na 20 minuta. Ovaj postupak ponoviti još bar jedan put (ja sam 2 puta)
8. Gotovo tijesto razvaljati što tanje, oštrim nožem izrezati na trake a potom u trokute i savijati. Držati vrh tijesta pa polako razvlačiti i motati.


9. Dobijene kroasane stavljati na lim obložen pek papirom, pokriti ih 15 minuta!



10. Peći ih u pećnici zagrijanoj na 190°C dok ne porumene (oko 15 minuta)

11. Dobit ćete kroasane hrskave izvana a unutra mekane i vazdušaste!

Meni je ispalo 2 tepsije ovih kroasana što smo mi vrlo brzo slistili:) ali ne znam koliko komada jer to nestaje kako izlazi iz pećnice:).

* Ponekada bih pogledala ovu emisiju na Utilisimi, bila je vrlo je zanimljiva a naročito su mi slatki ovo četvero koji je vode i pripremaju slastice (ali nema više:)
* Oni kažu da sol ne smije dodirnuti kvasac, to se mora izbjegavati
* U originalne ide 70 g kvasca što se meni učinilo previše? na samo pol kilograma brašna
* Kvasac se može i ne mora ranije aktivirati, voda može biti i sobne temperature i mlaka što će nam samo utjecati na vrijeme dizanja tijesta
* Za ovaj recept u premaz je korišten i margarin i mast po 100 g ali ja nisam imala margarina pa sam napravila ovako (u mene važi: čega nema bez njega se može:)
* Poslužuju ih sa slastičarskom kremom koju stavljaju na gotove kroasane ili onaj njihov čuveni dulce de leche kojega ja još nisam pravila:)

4. pro 2011.

Božanski



Kako je Bosanski kolač postao Božanski kolač ili je bilo obrnuto? Ili kako je li slovo s postalo slovo ž? Ili, je li slovo ž postalo slovo s?
Da, pitanje je logično!
Odgovoriti na ovo pitanje je isto kao na ono što je starije: kokoš ili jaje?
Kako?
Fino, ovaj recept je stari recept po kojemu je moja mama često pravila ovaj kolač. Mi smo ga zvali samo Božanski!!
Ali, kada sam listala "Veliki narodni kuhar" nađem isti recept na dva mjesta u njemu, na stranici 405 je recept za Bosanski kolač dok je gotovo isti recept na stranici 426 i zove se Božanski kolač:).
Moj Veliki narodni kuhar je 8. izdanje tiskan 1987. godine!
Postoje vrlo male razlike u sastavu ali se pravi na isti način.
Ovaj recept malo u tehnici sastavljanja odstupa od tih recepata u knjizi ali to je to! Da ja to prevedem po mome: "montaža je po drugoj tehnologiji"!
Moja mama ga je pripremala ovako i ja ne odstupam, na kraju svi mi nešto dodamo ili oduzmemo nekom receptu, damo neki svoj "touch" .

Recept
Za biskvit (patišpanju, kako piše u mome receptu) je potrebno:
  • 3 jaja
  • 3 žlice šećera i
  • 3 žlice brašna (oštro)
Krema:
  • 6 žumanaca
  • 20 dag šećera
  • 1 šalica (2 dcl) mlijeka
  • 3 žlice kakaa
  • 4 žlice gustina ili brašna
Šaum:
  • 6 bjelanjaka
  • 250 g šećera
Još:
  • marmelada (ja sam koristila od kajsija jer mi je najkiselija)
  • rum
Postupak:
  1. Za biskvit iliti patišpanju kako se lijepo kaže kod nas umutiti jaja sa šećerom te kada su dobro umućena dodati brašno koje lagano umiješamo žlicom
  2. Pripremljenu smjesu izliti u kalup ili lim (ja sam koristila kalup za tortu promjera 28 cm, a može bilo koji oblik ali malo dublji). Peći u pećnici zagrijanoj na 200°C oko 15 minuta
  3. Dobijeni biskvit ohladiti i prerezati na pola
4. Premazti ga kiselijom marmeladom te prekriti drugom polovicom i politi rumom. Biskvit vratiti u kalup u kojem se pekao.
5. Sve sastojke za Kremu izmiješati u loncu debljeg dna. Posudu prebaciti na vatru i neprestano miješati dok se fil ne zgusne vodeći računa da ne zagori.

6. Gotov krem sipati po biskvitu.
7. Od pripremljenog šećera za šaum, odvojiti 5-6 žlica a ostatak skuhati s vrlo malo vode (oko 1/2 dcl)
8. Za šaum umutiti snijeg, prebaciti lonac iznad pare pa mu polako dodavati onih 5-6 žlica šećera i na kraju kada se šećer istopio dodavati (opet polako) onaj ukuhani šećer. Mutiti još malo, da se sve dobro poveže, skinuti s vatre pa dodati 1 žlicu ruma.

9. Sve sipati preko krema, izravnati i staviti u toplu pećnicu (160°C) da se suši (nekih 15 minuta) i uhvati tanka korica.

10. Ohladiti i služiti

* ovo je prilično sladak i sočan kolač
* U zadnje vrijeme ja malo smanjujem šećere u kremi i u šaumu ali moja mama to nije radila. I priznajem nisam nikada imala mjere kada sam ga jela a bila sam "šlank"
* Sjećam se da je mama dobila recept od tete Anke Tuce, naše susjetke koja je stanovala u, kako smo je mi zvali, Velikoj zgradi:):) točno preko puta naše zgrade... uživam u sjećanju na divne ljude moga grada

28. stu 2011.

Kolač od ricotte sa šafranom

Baš mi se sviđa ova lijepa žuta boja koju daje šafran a koji je opet kao zadatak u "ajme koliko nas je" zadala Dilajla.
Igru je osmislila bivša blogerica Snježana koju sada možemo pratiti na Coolinariki.
Mislila sam se i mislila što pripremiti ovoga puta, rižot s piletinom u koji i inače stavljam šafran ili nešto drugo. Kada tako puno razmišljam ja se izgubim.
Inače jako volim žutu boju. Podsjeća me i na moje prvo auto Golfa 1 kupljenog davno 1984. godine u sarajevskom TAS -u. Imala sam mogućnost izbora: žuti ili bijeli, ja sam izabrala žutog. Ubrzo sam se počela zabavljati sa mojim Zlatanom koji je isto tako imao žutog Golfa 1. Meni je neko ili nešto ukralo sjećanje, puno sam stvari zaboravila ali se sjećam koliko je koštao taj Golf: 5111 dolara (američkih naravno) tvornička cijena. Kada usporedim to sa sadašnjim cijenama mislim da su otišle u nebo!!!

A šta reći o ovome kolaču: sliči Plum cake-u ali je ovdje maslac zamijenjen ricottom pa je i malo laganiji, a i peče se u kalupu za plum cake. Jednostavan za napraviti a i brzo se pojede!
Potrebno je:
  • 200 g brašna (glatko)
  • 200 g šećera
  • 200 g sira ricotta
  • 3 jaja
  • 2 žlice mlijeka
  • 1 vrećica šafrana
  • ribana kora 1 naranče
  • ribana kora 1 limuna
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 vanilin šećer
  • malo soli
  • maslac i brašno za podmazivanje kalupa
  • šećer u prahu za posipanje gotovog kolača

Postupak:

  1. Kalup podmazati s malo maslaca i posuti ga brašnom
  2. Šafran potopiti u mlijeku, prosijati brašno zajedno s praškom za pecivo
  3. U zdjelu staviti rikotu sa šećerom i vanilin šećerom pa je dobro izmiješati žlicom ili špatulom. Postepeno dodavati žumnca, izmiješati pa onda dodati prosijano brašno s praškom za pecivo, ribanu koru limuna i naranče, šafran s mlijekom.
  4. Umutiti bjelanca sa malo soli pa ih pažljivo umiješati u prpremljeno tijesto
  5. Izliti u kalup, poravnati i lagano žlicom proći po sredini utiskujući tijesto prema rubovima
  6. Staviti ga u pećnicu zagrijanu na 200°C i peći ga 40 minuta (svako zna svoju pećnicu najbolje)
Za ovaj krug bih još podsjetila na jedan davno objavljeni recept sa šafranom a to su ovi krasni Polpeti od ribe sa šafranom i krumpirom

Eto, uživali smo malo u žutom, ja se sjećam da smo kao djeca pjevali rugalicu: Svaki ruto voli žuto:):)
Hm, što su godine .... stalno se nečega sjećamo i dobro je dok se sjećamo:)

26. stu 2011.

Naš (bosanski) lonac iz expres lonca

Zašto Naš lonac?
Zato jer ga ovako pravim i nisam baš sigurna šta je: lonac ili kalja! Uglavnom to je jelo s dosta povrća i ne baš puno mesa kao kod pravog Bosanskog lonca.
Ja ga naravno, pravim u ekspres loncu. Inače, u mojoj kuhinji se ekspres lonac dosta koristi.
Postoji milion recepata za ovo jelo i svaki put kada ga skuhate je drugačije, što ovisi o sastojcima, vrsti mesa koje stavite, vrsti kupusa što je vrlo vrlo važno i td.
Kada sam ga prvi put napravila, sve sam radila onako kako treba ali kupus je bio neki tvrd, s debelim korijenom, ja kažem rogat, pa je naravno i lonac ispao da Bog sačuva:( .
Ne možete ni zmisliti kako sam se tada osjećala! Tužno, jadno, ...
Dok sam živjela u studenskom domu imala sam jednu prijateljicu sa istog faksa koja je studirala s bratom, oboje su živjeli u domu. Ona je često znala pripremiti Lonac ali bez mesa:) Nije se imalo! Živjelo se od vrlo male stipendije. Ali, ona je Lonac pravila s konzervom đuveča i još malo krumpira, ... vjerujte bio joj je za prste polizati, pogotovo oni čeni bijelog luka kuhani u ljuski:).
Ovo su sastojci koji idu u moj lonac, gotovo sve je na slici osim mesa, mahuna, začina, vina i pasirane rajčice.
Znači za ovakav lonac je potrebno:
  • 2 glavice luka (kapule) srednje veličine
  • 2 glavice češnjaka
  • po 1 veća crvena i zelena paparika ili kao u mene ovaj put po dvije manje paprike
  • 1 ljuta papričica (ko voli)
  • 2 mrkve, korijen i list peršuna
  • 3-4 krumpira
  • glavica kupusa (neka bude ona kompaktnija, s manjim korijenom da vam ne bude kao meni:)
  • 3 dcl crnog vina (može i bijelo)
  • 1/2 l pasirane rajčice
  • oko 75 dag mesa (junetina, teletina, ovi moji ne vole janjetinu pa je ja ne stavljam)
  • sol, papar u zrnu
  • ulje (ako meso nije masno dobro bi bilo staviti 1 žlicu masti jer nešto mora slomiti kupus:)
  • 20 dag mahuna (ovaj put iz zamrzivača)
  1. Svo povrće prvo očistiti (glupost mi je ovo pisati, ali...)
  2. Kapulu, češnjak, mrkvu, peršin, paprike isjeckati (ovaj put sam to učinila u sjeckalici:)
  3. U lonac staviti malo ulja pa po njemu oko trećine isjeckanog povrća
  4. Kupus razrezati na osmine pa polovicu složiti po sjeckanom povrću, posoliti
  5. Sada na kupus složiti meso izrezano na primjerene komade, posoliti i posuti sa jednom žlicom ovrća.
  6. Na meso složiti mahune pa krumpir kojega treba izrezati na ploške debljine oko 1.5 cm i malo mrkve izrezane na deblje kolutiće, posoliti i dodati još malo sjeckanog povrća (toliko da za kraj ostane oko 2 - 3 žlice)
  7. Složiti ostatak kupusa, tako da se prekrije cijela površina lonca, posoliti i posuti ostatak povrća
  8. Sve sada zaliti vinom, pasiranom rajčicom i hladnom vodom da tekućina pokrije zadnji sloj. Dodati još nekoliko zrna papra i kima, malo ulja i eventualno žlicu masti, te staviti na vatru da zakuha
  9. Kada počne vriti, poklopiti lonac i nakon što počne šištati smanjiti malo vatru i kuhati 35 minuta. (na skali od 1 do 9 ja kuham na 6; kada sam imala stari špaher kuhala sam na 2 a na plinu na nekoj sredini)

10. Sačekati da se ohladi, da spadne sigurnosni ventil, otvoriti lonac i poslužiti vodeći računa kada se vadi da svak dobije sveg povrća i mesa.

* Razumijem da se mnogi boje kuhati u ekspres loncu. Vjerujte da je i mene bilo strah iako je moja mama uvijek kuhala u njemu. Ali, ja bih lonac stavila kuhati, smanjila vatru, pogledala na sat, zatvorila kuhinju i u drugoj sobi čekala da završi. Ko ga šiša!!!
* Već dugo kuham u njemu i nemam uopće loše iskustvo!
* U ovaj lonac ide puno raznoga povrća i meso pa kada se to sve zbroji ispane pun lonac (moj je od 6 litara)
* Moja bi mama rekla da kupus nešto mora slomiti a najbolje za to je ili masno meso ili malo masti:) R.I.P. mama!!! Volim te!

22. stu 2011.

Torta od oraha i čokolade by monsoon


Vjerojatno ste primjetili da sam se malo ulijenila. Nema me ni u komentarima onoliko koliko bih željela a nisam nešto raspoložena ni za nove izazove. Ne znam zašto ali, jednostavno mi tako došlo!!! Šta ću!
Nisam ni posebno raspoložena iako je vrijeme ovih dana bar ovdje u Kninu bilo prelijepo! Pogledajte ovu biljku u punom cvatu, jadne biljke i one su zbunjene:

Dobih jedan e-mail u kojemu između ostaloga piše i ovo:
"Prihvatiti promjenu kao izazov i priliku za rast je čast mudrih, čast onih koji poštuju prirodne zakone i imaju veliko povjerenje. Oni održavaju vitalnu energiju brižno pazeći čime hrane tijelo i um. Snažni su na fizičkoj i mentalnoj razini pa im svaka promjena služi za daljnji osobni napredak, koji se odražava na cjelokupni napredak.

Dragi ljudi, kako bi lakše prolazili kroz sve promjene i kako bi živjeli puninu života u svim uvjetima, održavajte vitalnu energiju. Dobro pripazite čime hranite vaše tijelo i vaš um. Dom naše duše nije zavrijedio da bude odlagalište smeća.
"

U potrazi za nekim novim receptom naišla sam na ovu divnu tortu. Trebalo mi je nešto novo što će zadovoljiti moje dečke! Svaka čast svakome ali, zadovoljiti mm je najteže na svijetu. Isuse Bože što je težak!!!
Ali, ova torta je prošla!
Recept sam našla na Coolinariki a napisala ga je monsoon, bivša blogerica i pokretačica jedne od blogerskih igara. I danas mi je jako žao što se povukla iz ovih voda. Ali sreća, ima je na Coolinariki:)

Ja sam pravila samo polovicu smjese i dobila sam odličnu tortu koja je zadovoljila u svakom pogledu i količinski a pogotovo po okusima. Samo sam malu izmjenu, bolje reći dopunu napravila: premazala sam kore s malo marmelade od kajsija i ona je bila pravi pogodak. Evo kako sam je radila:
Potrebno je:
Smjesa za biskvit:
  • 6 jaja
  • 180 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g čokolade
  • 180 g mljevenih oraha
  • 3 žlice krušnih mrvica
  • 1.5 žlica oštrog brašna
  • pola žlice škrobnog brašna (gustina)
  • 1 žličica praška za pecivo

Krema:

  • 5 žutanjaka
  • 5 žlica šećera
  • 80 ml jake crne kave (napravila sam ness-kaffe)
  • 135 g čokolade (imala sam čokoladu od 54% kakaa pa sam nju stavila)
  • 150 g omekšalog maslaca

Ganache:

  • 100 g čokolade
  • 100 ml vrhnja za šlag

Još:

  • marmelada od kajsija

Postupak:
  1. Otopiti čokoladu na pari. Umutiti žumanjke, šećer i vanilin šećer u pjenastu masu pa im dodati otopljenu i malo prohlađenu čokoladu.
  2. Prosijati obje vrste brašna i prašak za pecivo tri puta (zašto toliko ne znam ali poslušala sam preporuku iz recepta:) pa izmješati s orasima
  3. Istući bjelanjke uz dodatak malo soli u čvrst snijeg
  4. Smjesu brašna i istučene bjelanjke dodavati od tri puta u smjesu žumanjaka i čokolade i izmiješati sve oprezno ali polako tako da ostane što više zraka.
  5. Smjesu izliti u pripremljen kalup promjera 23 cm i peći u pećnici zagrijanoj na 190° oko 45 minuta
  6. Kada se torta potpuno ohladi izrezati je u tri dijela. Svaki dio prvo premazati s oko 3 žlice marmelade* a zatim kremom. Istom kremom premazati i okolo i odozgo.
  7. Za kremu samo malo umutiti žumanca sa šećerom pa smjesu prebaciti iznad lonca s ključalom vodom, dodati kavu i čokoladu i miješati dok smjesa ne postane gušća (oko 10 - 15 minuta). Ohladiti kremu pa je pomiješati sa pjenasto umućenim maslacom
  8. Gotovu tortu preliti ganachem kojeg se pravi tako što se vrhnje ugrije skoro do vrenja pa prelije preko usitnjene čokolade. Sve izmiješati u jednoličnu smjesu, malo ohladiti pa preliti preko torte.

* U receptu ne piše da se premazuje marmeladom. Kore su stvarno sočne ali je meni ova nakisela marmelada bila pun pogodak

** kreme ima dovoljno pa možda i nije potreban ovaj ganache, po želji

*** Ja sam pokušala i ukrasiti je od ostatka kreme ali, ne ide to meni:) ispalo mi je kao ptičija "kakica"

Prekrasna torta, a ja kažem kada je nešto dobro: puna usta!!!


10. stu 2011.

Orzoto s kremom od tikve

VezaMoram zbog svojih prijatelja pojasniti što je to orzo: geršl (tako se zove u mom kraju) ili ječam (kao što kažu ovdje gdje sada živim).
Kako nazvati ovo jelo nego ovako kako je to u originalu? Rižoto a nije jer se pravi od ječma (geršla, orza)!? Bilo bi nakaradno!!!
Jesen je i vrijeme je za ovakva jela koja vam griju i dušu:)
A šta mi još grije dušu osim ovakve klope?
Osim onih osnovnih stvari: djeca, posao, dom,... volim pročitati nešto dobro itd.
Prilagodiš se uvjetima u kojima živiš. Osim dobrog romana volim i viceve. A ne znam ih pričati:) Uopće!Jednostavno, ima ljudi koji ne znaju pričati viceve gdje i ja spadam. Sjetim se moje prijateljice koju je jednom prilikom došao red da i ona ispriča vic a to je otprilike izgledalo ovako:

Doš'o Mujo i ....
Kako se zove onaj što se vazda s njim druži?

Na fb sam neki dan dobila dobar vic:
Kako se kunu ljudi na Balkanu?

- Oni koji imaju plaću 200 eura: "Hljeba mi !"
- Oni koji imaju plaću 500 eura: Svega mi !"
- Oni koji imaju plaću 1500 eura: "Poštenja mi !"
- Političari: "NE MAKO SE S OVOG MJESTA...!!!!

Za ovaj orzoto sam upotrijebila:
  • 40 dag očišćene tikve (pojma nemam koja je to vrsta)
  • 2 malene glavice luka ili jedna srednja
  • 4 češnja bijelog luka
  • 150 g ječma (geršla, orza)
  • maslac, maslinovo ulje
  • ribani parmezan
  • povrtna juha (napraviti od svježeg povrća ili od kocke?)
  • malo cimeta (po želji)
  • sol i mljeveni bijeli papar
  1. Skuhati juhu od povrća ili kocke? iskreno ja uvijek u zamrzivaču imam uvjetno rečeno svoju mješavinu mljevenog povrća koje zamrznem pa otkidam po potrebi)
  2. U jednoj posudi rastopiti maslac, dodati pola količine isjeckanih luka i češnjaka pa na to dodati na kockice isječenu tikvu. Polako dinstati zalijevajući juhom od povrća. Pri kraju dodati prstohvat cimeta.
  3. U drugoj posudi na maslinovo ulje dodati ostatak luka i češnjaka, malo posoliti pa kada luk postane staklast dodati ječam. Kratko (minuticu) ga popržiti pa dodavati pomalo povrtnu juhu dok se ječam ne skuha (oko 25 minuta).
  4. Štapnim mikserom usitniti tikvu, dodati malo juhe u kojoj se kuhala pa sve umiješati u već kuhani ječam. Dodati žlicu, dvije ribanog parmezana, dobro izmiješati pa tek onda popapriti i ako bude potrebno posoliti.

* Ovo je bilo pravo iznenađenje za mene (i ne samo za mene:), tako kremasto, ukusno a ječam se lijepo osjeti.
* Količine se mogu mijenjati prema stanju smočnice.
* Poslužiti po želji još neki komad mesa, kobasice, ...
* Naravno da je recept s neta uz moje dodaj - oduzmi:)
* Što se tiče povrtne juhe mješavinu ili uvjetno rečno svoju " Vegetu" pravim tako što sameljem: crvenu rog papriku, korabicu, mrkvu, korijen i list celera i peršina, ... sve to izmiješano zamrznem i koristim dok mi ne nestane:)