2018. december 21., péntek

Raffaello -házilag

Minden évben megcsinálom -egy-két kihagyástól eltekintve-, de idén valahogy a festéskor elkevertem a receptet. Pár napos keresést követően végre meg lett, így gondoltam gyorsan felteszem a netre, hogy legközelebb mindig kéznél legyen. :-) (A világhálón ugyan több tucat recept fenn van, de egyik sem olyan, mint a jól bevált régi receptem)
Hozzávalók:
1,5 dl víz
20 dkg cukor
20 dkg ráma, vagy vaj
20 dkg kókuszreszelék
9 dkg tejpor (mezei, sima, idén nem kaptam így complettával helyettesítettem)
2 db ostyalap
A vizet feltesszük a cukorral forrni, majd hozzáadjuk a vajat és a tejporban elkevert kókuszreszeléket. Lehúzzuk a tűzről és végül az apróra tört ostyalapot is beleforgatjuk.
Egy éjszakán keresztül hagyjuk "érni", majd apró golyókat gyúrunk belőle, aminek a közepébe pirított mandulát vagy mogyorót nyomunk. Végül durvább szemű kókuszreszelékben meghempergetjük. Kicsi papírkapszliban vagy anélkül kínáljuk!

2018. november 19., hétfő

Diós-gránátalmás kelbimbó fetasajttal



A kelbimbó valahogy nem sokat fordult elő eddigi étkeim között. A közelmúltban barátnőm készített valamilyen sült mellé köretként kelbimbót, akkor döbbentem rá, hogy nem is olyan rossz. Az is bebizonyosodott, a kelbimbó ízletesebb sütve, mint főzve. 
Utána olvasva arra jutottam, egészséges a diétázók nagy barátja, hisz az alacsony kalóriához tekintélyes vitamin- és ásványianyag-tartalom társul. Magas a C-vitamintartalma, amit hőkezelés hatására is megőriz, található benne A-, B-, E- valamint K-vitamin is. De van benne kálium, kalcium, magnézium, foszfor, cink, és vas. A kelbimbó 85%-a víz, és magas a rosttartalma is, mint minden káposztafélének.
Vega barátnőm főételként ette, nekem a pulykasült mellé köretként szolgált.
Egyszerű elkészíteni, nem igényel sok időt sem.
Hozzávalók (2-4 főre):
50 dkg friss kelbimbó
½ dl olívaolaj
1 kk tengeri só
1 tk őrölt rozmaring
1 gerezd fokhagyma összezúzva
1 kis csokor petrezselyemzöld aprítva
1 kk kakukkfű levél, vagy szárított is jó
1 tk friss reszelt gyömbér
fehér bors – ízlés szerint
½ citrom leve 
½ zacskó fetasajt (12 dkg)
2 marék dió
1 gránátalma magjai
 A kelbimbó végét, valamint külső leveleit levágtam, megmostam, félbevágtam, a nagyobbakat negyedeltem. A páchoz az olívát és a citrom levét a fűszerekkel, kis habverővel egy jól záródó műanyag edényben összekevertem. 
Hozzáadtam a darabolt kelbimbókat, majd a tetőt rápattintva jól összeráztam, 10-15 percig hagytam pácolódni. Közben a sütőt 200 fokra előmelegítettem. A sütőpapírral bélelt tepsire igyekszem úgy eloszlatni a kelbimbókat, hogy a vágott felük érintkezzen a tepsivel.

A sütés ideje függ a mérttől, a kisebbek 10 perc alatt a nagyobbakkal tarkított, 15 perc alatt készre sül úgy, hogy kívülről enyhén karamellizálódik, belülről pedig enyhén roppanós marad. A diót serpenyőben megpirítottam, majd durvára vágtam, a gránátalmából pedig „kivertem” a vörös magokat, a fetát apró kockákra vágtam. A sütőből a diós-gránátalma keverékre halmoztam a kelbimbókat, a fetát gyengéden hozzá forgattam, majd tálaltam.

Kovászos brioche-kalács


Új formájú kalácsot szerettem volna sütni ezért előkészítettem a kovászt. Délelőtt 10:00 körül 100g madre kovászt megetettem 70ml víz, 2,5 dkg cukor és 100g BL80 és rétesliszt keverékével. 
Este 9 után kezdtem a dagasztáshoz a frissen megetetett kovásszal.
 Hozzávalók: 
20 dkg  friss kovász
3dl langyos tej
3 ek cukor
1 tk vaníliáscukor
1kk só (7 g)
1 db tojás
40 dkg finomliszt
10 dkg rétesliszt
7 dkg szobahőmérsékletű, puha vaj
1 felvert tojás a kenéshez
A kovászt feloldottam a langyos cukrostejjel majd belekevertem a tojást, aztán a lisztet. Lassabb, majd közepes fokozaton 8 percet dagasztottam géppel, majd hozzáadtam a sót és darabonként a vajat az utolsó 3-5 percet erősen, hogy csapódjon az edény falához. Szirom hajtogattam először, majd még kétszer 30 percenként. Utána fél órát kelt még szobahőn, majd este 11-körül kitettem az ajtó elé ahol éjszaka 8-6 fokon hűsölt 9 órát. Reggel 8:30 kor kimértem 100g körüli adagokat, amikből golyókat formáztam –8-at a vajjal kikent sütőformába helyeztem, a maradék 3 golyóból 25-30 cm-es hurkát sodortam, egyszerűen megfontam, majd mindkettőt 11:50 ig jó duplájára kelesztettem. 



Lekentem a felvert tojással majd a 180 fokra előmelegített sütőben sütöttem 20 percet, majd 170 fokra visszavettem és még 25-30 percet sütöttem. Rácsra borítva hűtöttem ki.

2018. november 1., csütörtök

Sütőtökös rizottó


Kellemes, őszi napon egy egytálételes ebédet szerettem volna készíteni. Már régóta kacérkodtam a rizottóval, vega barátnőm miatt hús nélküli változatot csináltam, de a kész fogás több féle sült szárnyas kiegészítéseként megállta volna a helyét.
Hozzávalók:
40-50 dkg sütőtök
32 dkg carnaroli rizs
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 l alaplé ( a vizet 1 tk bouillon zöldfűszerpor és 1 kk vargánya por keverékével ízesítettem)
1 tk kakukkfű (ízlés szerint sáfrány, rozmaring is kerülhet bele)
1dl száraz fehérbor
5-8 dkg parmezán
5 dkg vaj
1 ek aprított petrezselyem
3 ek pirított tökmag
só, bors, szerecsendió, olívaolaj.
A sütőtököt kisebb 1-1,5 cm kockákra vágtam, kétmaréknyit félre tettem, a többit a rögtönzött alaplébe dobtam megfőni. Szűrőkanállal kiszedtem, pürésítettem. Olívaolajon elkezdtem a finomra aprított vöröshagymát üvegesre párolni, hozzáadtam a zúzott fokhagymát majd belekevertem a rizst és a kakukkfűvet.
Amikor áthevült, ráöntöttem a bort, amit a rizs magába szívott. Ezt követően fokozatosan, több részletben adagoltam hozzá a forrón tartott alaplevet. Középidőben a rizshez kevertem a pürét és fűszereztem, sőt a kétmaréknyi sütőtök kockát is kevés olajon előpároltam, amit kevéssel az al dente állapot előtt a masszához kevertem. A végén a petrezselymet, majd a tűzről levéve a vajat és a parmezánt is beletettem. Szép sárga krémes állagot kaptam, amit a pirított tökmaggal kínáltam.