2011. március 29., kedd

Egy kép a kertből - meg a kerti tennivalók

Szegedre visszaérkezve ilyen szép látvány fogadott a ház előtt:


Ezeket a virághagymákat Isti rakta le meg ősszel, egyik első kinti tevékenységeként itt. Mint látható, igencsak meghálálták a gondoskodást. Tulajdonképpen már hónapok óta - ahogy láttuk, hogy kezdenek kibújni - kíváncsian vártuk, hogy mi lesz belőlük. Végül az első virágok kinyílásakor nem voltunk itt, de így is nagyon jólesett a látvány; és amíg tart, jó nézegetni, akár az ablakból, akár kint járva.

Ma kibontottuk a fügefákat a téli takarásként rárakott szénából, valamint az idén kirámolandó komposztáló tetejéről is elkezdtük átrakni az éretlen dolgokat a másikba. Lassan elérjük azt a szintet, ahonnan már érdemes át is rostálni, így jutva kiváló növénytáphoz, amit majd elosztunk a kert lakói között. Megvan az új hely a csicsókának, a napokban elrakjuk a vetésre szánt gumókat. Lehet gallyalni a fákat, meg kiszedni mindazokat a csemetéket, amik a tavalyi magas talajvízszint miatt sajnos kipusztultak. A korábban állandó karácsonyfának kinevezett kis fenyő is elég rossz bőrben van; reméljük, azért megmarad és magához tér. A hétvégén növényeket is néztem a piacon, de még nem találtam igazán kedvemre valót, amivel szívesen kipótolnám a hiányokat a ház előtt az utcán és bent a kertben.
 

2011. március 27., vasárnap

Tejszínes-csicsókás tönkölykenyér (lakto-vega)


Erősen végét járja csicsókaszezon, így most - végre újra itthon - az utolsó pár kilóból még gyorsan kiélvezem a kísérletezést. Tegnap például a nagy kedvenc Tejszínes-krumplis kenyeret készítettem el úgy, hogy a krumplit csicsókára cseréltem benne. Az eredmény egy ugyanolyan kiváló állagú, ám sokkal ízletesebb kenyér lett, melyben kellemesen érezni a csicsókát, de az nem uralkodik el rajta. A változatosság okán is, jövő szezonban biztosan lesz belőle ismétlés időnként! 
 

2011. március 26., szombat

Paradicsomos-zöldbabos rizs (vegán)

Minimál konyhában, meglévő kamratartalomból, kevés munkával összerakott egytálétel:

Vastag aljú, mély serpenyőben kevés olajon átpirítottam 1 bögre barna rizst, majd felöntöttem 2 bögre vízzel, ízesítettem 1 teáskanál sóval és 1 evőkanál pirospaprikával, s miután felforrt, kis lángon, lefedve főztem. Kb. 20 perc elteltével, mikor már csak épphogy ellepte a lé a rizst, megszórtam 1 csapott evőkanálnyi szárított bazsalikommal (helyette tetszőleges más zöldfűszerrel is lehet), ráöntöttem 1 üveg (500 ml-es) hámozott paradicsomot és 1 üveg (720 ml-es) savanyított zöldbabot a leve nélkül. Nem kevertem össze, csak visszatettem a fedőt, még kb. 10 percig főztem, meg utána még 10 percig állni hagytam. Végül összekevertem, beigazítottam a fűszerezését, és tálaltam.

Tipp: A mennyiségek rugalmasan módosíthatók benne attól függően, hogy mekkora üveges befőttjeink vannak, illetve mennyire akarjuk zöldségesebbre vagy épp rizsesebbre. Ha úgy tetszik, több lével, levesesebbre is vehetjük. Bolti (natúr) hámozottparadicsom-konzervből is készíthetjük, csak az egész paradicsomokat vágjuk össze, mielőtt hozzátennénk.
 

2011. március 25., péntek

Tejes Graham palacsinta (lakto-vega)

Az utóbbi hetek nem otthon teltek, rengeteg egyéb teendővel, így igencsak csökkentett mód volt a főzés terén. Sajnos érezzük is, hogy rossz hatással van ránk a sok bolti kenyér és pékáru, meg egy idő után unalmas is a vajas kenyér, vajas kifli, sajtos kenyér, kakaó, tej, tea vonal, még ha néha kakaós csiga vagy ropogós müzli is akad csemegének. Naponta-kétnaponta egyszer főztem ugyan valami egyszerűt a meglévő készletek leépítése jegyében. Volt durum tészta, árpagyöngy, barnarizs, sárgaborsó, kombinálva a kamrában talált paradicsomszósszal, paradicsomlével, lecsóval, zöldbabbal, darált paprikával; és nem csak árultuk a kertből a csicsókát, hanem mi magunk is ettük. Szerencsére felfedeztünk a faluban egy kiváló házitej-lelőhelyet, így legalább abból volt normális. Ivás mellett palacsintába is. Azt meg lehet sütni rezsón is, nem igényel sütőt és nem is nagy ügy elkészíteni. Most ennyi házi csemege tellett a születésnapunkra - aztán ha végre hazajutunk, lesz majd torta is :)

A palacsintához egy nagy tálba szórtam 20-25 dekányi Graham lisztet, tettem hozzá egy csipet sót, és tejjel felöntve simára kevertem (jó sok tej kell hozzá összesen, alhangon kb. 3/4 liter). A tejet kisebb részletekben érdemes hozzáadni, így egy mezei kanállal gyorsan összekeverve sem lesz csomós, a végén pedig be kell állítani vele a megfelelő sűrűséget (és még akár sütés közben is igazítani, mert álltában sűrűsödik). Végül kb. fél deci étolajat kevertem még bele, így nem kell egyesével olajozni a teflonserpenyőt, akkor sem ragad oda. Ha van idő, állhat gy kicsit, de akár azonnal is lehet sütni, felforrósított palacsintasütőben. Nem lett papírvékony, meg időnként bénáztam a megfordítással, de jót ettünk belőle. Isti cukorral meg fahéjjal, én meg inkább instant kakaóval vagy lekvárral töltve, feltekerve, kézzel, sütés közben folyamatosan, egyet ő, egyet én.

Így már kibírjuk valahogy hazáig, és ott majd lesz finom házi barna kenyér meg kalács meg minden. A webáruházas csomag csak arra vár, hogy jókat együnk belőle - reményeim szerint a blogolvasók meg arra, hogy itt be is számoljunk mindezekről ;-)      
 

2011. március 15., kedd

Kifőztük 2011/3.


Egy éve még csak egy egyszerű olvasóként figyeltem, ahogyan útjára indul a Kifőztük magazin. Jópár általam rendszeresen olvasott blogon ment előtte a visszaszámlálás, úgyhogy kíváncsian vártam, hogy mi készül itt. Aztán hamar megkedveltem ezt a tartalmas és egyre igényesebb kivitelű kiadványt, és szívesen lapozgattam hónapról hónapra az aktuális számot.

Mostantól pedig az összeállításához is hozzájárulok havi egy-két recepttel, melyek a nálam megszokott reform-vega finomságok közül kerülnek ki. Az e havi, születésnapi szám vezérfonalát a nemzetközi és a böjti receptek képezik. Én ez utóbbi kategóriát erősítettem egy kissé szokatlan, de igen ízletes bablevessel, melyet aszalt szilva dúsít, valamint egy főzelékkel, mely a hagyományos ízvilág képviselője egészséges, és persze húsmentes kivitelben. Az újság a megújult kifoztuk.hu oldalról tölthető le.

Jó lapozgatást, aztán pedig ... irány a konyha! :)
 

2011. március 7., hétfő

Csicsóka eladó

2011. 03. 26. Nincs több eladó csicsókám, most már semmilyen.

2011. 03. 23. Elfogyott, legfeljebb vetni valót tudok még adni korlátozott mennyiségben. A vevőimnek köszönöm a vásárlást. Jövőre meg majd meglátjuk, mekkora termésből gazdálkodhatom.

-------------------

Előzetes egyeztetés után frissen felszedett csicsókagumó eladó Békésszentandráson. Fogyasztásra és vetőmagnak egyaránt alkalmas. Kifejezetten ajánlott cukorbetegeknek, egészséges életmódra törekvőknek, vagy egyszerűen a különlegességeket kedvelőknek. Változatosan elkészíthető önmagában vagy más zöldségekkel kombinálva, vagy savanyítva akár tartósítható is. Kipróbált és bevált csicsókás receptjeim a blogomban olvashatók: Dulmina csicsókás receptjei

Ára: 150 Ft/kg, amiből nagyobb mennyiség vásárlása esetén kedvezményt adok.

Személyes átvétel Békésszentandráson, vagy igény szerint postázom is, de ebben az esetben a postaköltséget felszámítom.

Érdeklődni lehet
- telefonon: (30) 519 9017 Bíró Edit
- e-mailben: dulmina_kukac_citromail_pont_hu
 

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails