2014. január 30., csütörtök

Csirke vindaloo

Eldugult az orra? Kiszáradt a szeme? Fázik? Lappangó vírusok gyötrik? Főzzön indiait!
Ebben az ételben minden benne van, ami csíp: hagyma, fokhagyma, gyömbér, csili, bors. Már az előkészület is felér egy kúrával. Ha vírus lennék sikítva menekülnék.
(De nem vagyok. Csak egy változatosságra vágyó háziasszony, aki szereti a csípőset, viszont nem bírja.)

Recept tekintetében kis nézelődés után Jamie Főzőiskolájánál maradtam. Egyszer már bevált a tikka masala recept és nagyon jó volt, most a vindaloo került sorra. (Házi feladat utánaolvasni ki, mit, hová vitt és hol és hogyan született meg ez az étel :)
Házi curry-pasztát használtam és most először mindent mozsárban dolgoztam össze, és így jobb lett, mint ha robotgépben daráltam volna le. A friss koriandert kihagytam, nem annyira szeretem.

Hozzávalók:
a curry pasztához:
2 gerezd fokhagyma
egy hüvelykujjnyi friss, hámozott gyömbér felaprítva
4 szárított csili
1 ek kurkuma
½ kk só
3 ek földimogyoró olaj
2 ek paradicsompüré
2 friss csili
1 kis csokor koriander

a pirítani való fűszerek:
1 kk szemes fekete bors
4 db szegfűszeg
2 kk koriandermag
2 kk köménymag
1 kk görögszénamag

Ezeket közepes lángon megpirítottam egy kis serpenyőben, nagyjából fél perc alatt. Akkor jó, ha már intenzíven illatozik. Amikor elkészült, a fűszereket mozsárban összetörtem (lehet kv-darálót is használni), majd hozzáadtam a többi hozzávalót és összezúztam. Vagy robotgép.


Hozzávalók a vindaloohoz:
1 nagy vöröshagyma félbevágva, felszeletelve
4 gerezd fokhagyma finomra szeletelve
1 friss csili
4 érett paradicsom felkockázva (kb egy fél konzerv)
olaj
diónyi vaj
700 g csirkecombfilé felkockázva, és a csontok
a fenti curry paszta
bors
6 ek balzsamecet
1 ek méz
a tálaláshoz natúr joghurt

Közepes lángon felmelegítettem a wokot. Beleöntöttem az olajat, beledobtam a vajat, felolvasztottam, majd rászórtam a hagymákat, gyömbért, csilit. Kevergetve pirítottam, amíg a hagyma összeesett. Majd hozzáadtam a húst és azt is pirítottam még egy kicsit. A csontokat is beletettem, hogy tartalmasabb legyen. Végül beletettem a pasztát, paradicsomot, mézet, balzsamecetet és kb. 1 dl vizet. Amikor összeforrt, áttettem egy fedeles lábosba. Ezt a wokos pirítást csak az íze végett csináltam, ki is lehet hagyni, és akkor elég egy lábost összekoszolni. Sóztam, borsoztam és takaréklángon főztem egy órát.


Könnyű vajas rizzsel, joghurttal ajánlott fogyasztani. Nagyon tartalmas, fűszeres, illatos finomság. Hogy egy klasszikust idézzek: „Jajcsipi, jajcsipi.” Papírzsepi legyen kéznél, és add tovább...

2014. január 24., péntek

Krumplis melegszendvics



Ezt a receptet még gimnazista koromban találtam Frank Júlia Krumpliskönyvében és azóta is nagyon szeretem. Pofon egyszerű, gyors vacsora. Még a Zuramnak is ízlett :)
Hozzávalók:
maradék krumplipüré, vagy 1 nagy héjában főtt, áttört krumpli és 2-3 dkg vaj
1 kis fej reszelt vöröshagyma
só, bors, és egy csipet borsikafű vagy kakukkfű
reszelt sajt vagy bacon a tetejére
A krumplit és hagymát összekevertem, fűszereztem. A krémet kenyérre kentem, a tetejére mehet reszelt sajt, de csíkokra vágott bacon is. (Őskori) Grillsütőben addig sütöttem, amíg a tetején a szalonna kicsit kiadta a zsírját és megsült. Ha sajt van a tetején, pirulásig sütjük.
Ennyi.

2014. január 22., szerda

"Fúziós" konyha



Kedves Olvasó!
Most egy tanulságos történet következik arról, miért érdemes feliratozni a mélyhűtőben tárolt maradék készételeinket.
Ebédelni kell valamit, de ez nálam nem olyan egyszerű. A menza mifelénk elég drága. És mivel baromira el vagyok kényeztetve (szüleim és jómagam által), nem is szeretem az ottani ételeket. Marad a főzés. Na már most, akármennyire is a főzés mellett vagyok, azért hétköznap este egy végigdolgozott nap és 2 és fél óra utazás után nekem sincs sok energiám odaállni a tűzhely elé. Ezért amikor csak tehetem, a hétvégén főtt maradékot (persze csak azt, ami bírja) lefagyasztom, és a héten szépen kieszem a mélyhűtőből.
Ma gombapaprikásnak kinéző kaját vittem magammal, amihez tegnap még főztem egy kis tésztát. Az előrelátó Kata valamilyen hirtelen ötlettől vezérelve tejföllel jól összekeverte a kifőtt tésztát, gondolván másnap már csak kimelegíti hozzá a gombapaprikást és kész az ebédje.
A meglepetés akkor következett, amikor már melegítettem a kajámat, és a mikró felől kínai 5fűszer illata terjengett. Először azt gondoltam valami gaz kolléga titokban kicserélte az ebédjeinket és most a sajátját melegíti, de sajnos nem így volt. A gombapaprikásnak kinéző fagyasztott cucc valójában kínai marha volt káposztával és bébikukoricával. Csípős, fűszeres, amilyennek egy kínainak lennie kell. Mit volt mit tennem, megettem hozzá a tésztát, amit előző nap gondosan összekevertem a tejföllel. Végül is az indiai csípős kajákhoz is jó passzol a joghurt…
A tejföl még csak-csak, de a legfurcsább igazából a penne volt az egész történetben, az nagyon nem illett oda.
Tehát kedves Olvasók cimkézni, cimkézni, cimkézni! Mert a pennés tejfölös kínai marha nem valami finom.
Evés közben eszembe jutott az egyik kedvenc jelenetem a Jóbarátokból :)

2014. január 18., szombat

Vajas kifli



Idő hiányában hétköznap kénytelen vagyok bolti pékárut fogyasztani, viszont ha van időm hétvégén, sütök valami finomságot. A házi kenyér függőséget okoz, ez nem kérdés és ezeket a bolti izéket már nem annyira szeretem. De hogy ne mindig csak kenyeret együnk, kipróbáltam ezt a kiflit Limarától. Nagyon szeretem a receptjeit, és ezzel is nagyon meg vagyok elégedve. Reggeli kávé vagy kakaó mellé, vajjal tökéletes a nap indításához.
Hozzávalók:
3 dl tej
1 ek só
1 ek cukor
60 dkg liszt (ebből 150 g lehet teljes kiőrlésű)
10 dkg puha vaj
25 g friss élesztő
A tészta hozzávalóit a vaj kivételével összedolgoztam, a vajat több adagban csak dagasztás közben adtam a tésztához.
Meleg helyen, letakarva kétszeresére kelesztettem. Amikor megkelt 12 db-ra osztottam (de lehet belőle 8 nagyobb vagy 10 közepes kiflit is csinálni). A tésztagombócokat nagyjából 20 cm hosszú oválisra nyújtottam, a hosszabbik oldala felől feltekertem és kifliben meghajlítottam, hogy a hajtás vége a homorú oldalon legyen. Én fordítva csináltam, ezért a főzés közben sajnos kinyíltak egy kicsit.
A kifliket megint kétszeresükre kelesztettem.
A sütőt előmelegítettem 200 °C-ra. Egy lábasban vizet forraltam, és egyesével, oldalanként 1/2-1/2 percig főztem a kifliket, majd szűrőlapáttal óvatosan rögtön a sütőpapírral bélelt sütőlemezre tettem őket.
Végül szép aranyszínűre sütöttem nagyjából 20 perc alatt.
Nem egy fitnesz kifli, de nagyon finom. Pár nappal később pirítósnak is isteni (már ha marad belőle).

2014. január 15., szerda

Brokkolis kéksajtos tészta



Egyre kevésbé vagyok a mélyhűtött zöldségek ellen, pláne, hogy egy hétköznap esti főzésnél, csak előkapom a hűtőből, és már ott is van a tűzhelyen. A brokkoli meg pláne. Valahogy a piacon sosem találok olyan szépeket.
Kicsit tartottam a recepttől, óvatos voltam, mert a kékpenészes sajt, meg a brokkoli nekem elképzelhetetlen volt. De remek párost alkotnak így együtt. A zöld szépség jól ellensúlyozza a kéksajt karakteres ízét.
Az elkészítés pofon egyszerű. Eredeti recept itt, természetesen nem maradt változatlanul.
Hozzávalók:
150 g csavart tészta
300 g brokkoli rózsáira szedve (lehet mélyhűtött is)
1 kis doboz tejföl
80 g kékpenészes sajt (lehet kevesebb is)
szerecsendió, só, bors
kalandoroknak 1-2 ek dió a tálaláshoz
chili pehely ízlés szerint
A brokkolit 5 percre forrásban lévő vízbe dobtam. Aztán szűrőkanállal kiszedtem, majd a vizet újra forraltam, sóztam és kifőztem benne a tésztát.
Amíg a tészta főtt, a brokkoli felét – a nagyobb rózsákat – leturmixoltam. A sajtot és a tejfölt lábosban lassan felolvasztottam, majd lehúztam a tűzről, sóztam, borsoztam és megszórtam késhegynyi szerecsendióval.
Végül a leturmixolt és az egész brokkoli rózsákat is a sajthoz kevertem, aztzán a leszűrt tésztára szedtem.
Gyors, egészséges íz kavalkád, kissé pikáns illattal (=erős boci szag).

2014. január 12., vasárnap

Csokis panna cotta



Bár még nem tudok csokira nézni a karácsonyi nagy bon-bon gyártás utóhatásaként, azért jól esik a vasárnapi ebéd után valami könnyű édes, csokis dolog. Például egy csokis panna cotta.
Receptet nem nagyon találtam, csak fehércsokisat, meg kakaóporral készülőt, ráadásul tejszín sem volt itthon (lusta voltam  boltba menni érte). Úgyhogy jöjjön egy kata féle gyors és könnyű csokis panna cotta.
Hozzávalók 2 személyre:
250 ml tej (fele tejszín is lehet, attól gazdagabb lesz az íze)
75 g csokoládé (én most 70%-osat használtam)
1 ek vaníliás cukor
2 ek barnacukor
1 tk zselatinpor
1 tk rum (elhagyható)
A hideg tejet egy kisebb lábosban elkevertem a cukorral és a zselatinnal, majd lassan elkezdtem melegíteni. Figyeljünk oda, hogy az elején csomómentesen elkeverjük, mert később már nem oldódik fel és a zselatincsomók nem olyan finomak (tapasztalat). Amikor a tej elég meleg volt ahhoz, hogy a csoki felolvadjon benne, beletettem azt is, alaposan elkevertem. Mielőtt felforrt volna, levettem a tűzről. Egy percig még kevergettem, hogy kihűljön kicsit (ekkor lehet hozzáadni a rumot is), végül formákba öntöttem és hagytam kihűlni (először hideg helyen, aztán a hűtőben).
Így a formában is lehet tálalni, vagy szépen, a formából óvatosan tányérra fordítva, kis kakaóporral megszórva. Az utóbbi azért szebben mutat, pláne tejszínhabbal :)

Megj.: Ez most aldis zselatin volt, azt a folyadékkal együtt kell felmelegíteni, nem tudom, a többi termék hogyan kel életre, ennek függvényében nyugodtan lehet változtatni a recepten.

2014. január 9., csütörtök

Burek



Bujék. Gondolom, senkit nem kell győzködni arról, hogy valami könnyű, húsmentes vagy csökkentett hústartalmút egyen. Íme a burek. Tölthető bármivel: fűszerezett hússal, gombával, de a legklasszikusabb a sajtos spenótos túrós (köszönöm Istvan Racz) változat.
Egész eddig azt gondoltam, hogy ez valami bonyolult dolog, amit házi körülmények között nehéz elkészíteni. Szerencsére nem így van. Rendes házi rétestésztával a legjobb, de a bolti tészta is megteszi. Főleg, hogy így sokkal gyorsabban összedobható. Eredeti recept innen.
Hozzávalók 4 személyre:
8 db réteslap
olívaolaj
½ bögre tej (kb. 1,5 dl)
2 tojás
A töltelékhez:
250 g hús
1 közepes fej hagyma
só, bors
joghurt a tálaláshoz
kerek forma a sütéshez
A hagymát üvegesre pirítottam egy kevés olívaolajon. Aztán hozzáadtam a húst,  sóztam, és bőségesen megszórtam borssal. Folyamatosan keverve megpároltam, végül zsírjára pirítottam. Egy tálban összekevertem a tojásokat a tejjel és az olajjal, sóztam, borsoztam.
A sütőforma alját beolajoztam, lefektettem két réteslapot úgy, hogy a forma szélét is befedje, majd meglocsoltam a tojásos keverékkel. A továbbiakban: 2 tészta, jön a húsos töltelék, két tészta, tojásos keverék, két tészta. A végén a szélén kiálló tésztát visszahajtottam, és bőségesen meglocsoltam a maradék tojásos keverékkel, hogy sütés közben ne száradjon ki.
A sütőt előmelegítettem 180 °C-ra, addig pihent a tészta. Végül aranysárgára sütöttem.
Nagyon laktató. Tavasszal nekifutok a spenótos változatnak is.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...