piątek, 29 marca 2013

Sałatka z buraczków z jajkiem

W odpowiedzi na moją sałatkę z buraczków dostałam przepis na inną. Wzorując się nią zrobiłam taka oto sałatkę.
Zamieniłam jedynie jaja kurze na jaja przepiórcze, które nie są alergizujące i można je bezpiecznie jeść.



Składniki:
* 2 buraki
* 6 jaj przepiórczych lub 3 kurze
* oliwa z oliwek
* sól do smaku

Buraki gotujemy aż będą miękkie. Studzimy, obieramy i kroimy na cienkie plasterki.
Jaja gotujemy, studzimy i obieramy z łupinek. Jeśli używamy jaj przepiórczych kroimy na ćwiartki, jeśli jaj kurzych kroimy w dość sporą kostkę. Kilka kawałków jaj odkładamy do dekoracji  resztę delikatnie mieszamy z buraczkami.
Sałatkę skrapiamy oliwą, doprawiamy solą. Układamy na wierzchu pozostawione jaja.

Przepraszam za jakość zdjęć. Sałatkę robiłam wieczorem, na kolację a nie mam profesjonalnego sprzętu fotograficznego tylko zwykłą lampę w kuchni.


Sumak - przyprawa kuchni tureckiej i arabskiej

Sumak w Polsce znany jest pod kilkoma postaciami. Najpopularniejszy jest jako roślina ozdobna, krzew lub niskopienne drzewo. Korona parasolowata, na niedużej wysokości. Pędy grube, gęsto pokryte brunatnymi włoskami a dużym rdzeniem. Roślina wytwarza sok mleczny, który wytwarza się po przecięciu gałęzi. Po pewnym czasie sok robi się czarny i twardnieje. Drzewo osiąga kilka metrów wysokości.
Sumak sadzony jest w parkach i przydomowych ogrodach. Jego walorami dekoracyjnymi się ładny pokrój i piękne liście. Jesienią przebarwiają się na intensywne kolory i długo utrzymują się na drzewie wyglądając pięknie. (Wikipedia)
Mniej znana postać sumaku ale coraz bardziej popularna to przyprawa. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Używa się ją do sałatek, sosów i mięs. Można ją kupić w sklepach z orientalną żywnością, również przez internet. Wyostrza smak potraw i nadaje kwaśkawy posmak.
Na moim blogu sumak pojawia się sporadycznie, jednak w kuchni używam dość często. Najbardziej smakuje mi z pomidorami, cebulowa sałatką i w sosie jogurtowym jako dodatek do mant.







środa, 27 marca 2013

Buraczki na obiad - klasyk

Surówki są smaczne, zdrowe, szybko je się przygotowuje, do tego są kolorowe i każdy może do niech dodać to co lubi. Jedyna wada... mogą się znudzić. Więc dziś zaproponuję coś innego. Klasyk. Lubią ją prawie wszyscy. Ja nie mogąc jeść wielu warzyw, które bym chciała coraz częściej robię sałatkę z buraczków.
Moja wersja jest najprostsza i bezpieczna dla kobiet karmiących.


Składniki:
* 2 buraki
* 1/4 cebuli (można pominąć)
* sól, pieprz
* oliwa z oliwek

Buraki dokładnie myjemy i gotujemy aż będą miękkie (może to potrwać nawet godzinę). Studzimy, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. W tym czasie lekko przesmażamy cebulkę pokrojoną w drobną kostkę. Robię to po to aby była bezpieczna dla dziecka i nie zmieniała smaku mleka bo cebula i czosnek często maja tendencję do tego.
W miseczce mieszamy buraczki, cebulkę, doprawiamy sola i pieprzem, polewamy oliwą z oliwek.
Sałatka idealna jest do dań mięsnych obiadowych.

wtorek, 26 marca 2013

Leczo z kurczakiem

Podobno przyszła wiosna. Podobno ktoś ja widział ale się teraz nie chce przyznać. Mówią że przyszła wiosna astronomiczna, kalendarzowa ale brakuje tej trzeciej. Mojej ulubionej. Wcześniej nawet nie wiedziałam że ona istnieje dopóki okazało się że nie przyszła. To wiosna termiczna, tak o niej mówią w TV. Zwał jak zwał ważne że na nią czekamy.
Leczo to idealne danie na przyjście wiosny. Kolorowe i smaczne. Pełne witamin, przynajmniej tej resztki witamin, która jeszcze została w warzywach po zimie.


Składniki:
* podwójna pierś z kurczaka
* 1 papryka czerwona
* 1 papryka zielona
* 1 cebula
* 1 marchewka
* 2 pomidory
* 2 ząbki czosnku (pominęłam)
* 1 łyżka koncentratu pomidorowego
* olej do smażenia
* sól, pieprz do smaku
* 2 łyżeczki papryki słodkiej
* pół łyżeczki papryki ostrej (pominęłam)
* ulubione zioła (majeranek, bazylia, oregano lub zioła prowansalskie)

Wszystkie warzywa myjemy i jeśli to konieczne obieramy.
Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i kroimy w kostkę. Mięso solimy, obsypujemy papryką słodka i ostrą. Pozostawiamy w lodówce na pół godziny.
W tym czasie kroimy warzywa. Cebulę kroimy w kostkę, papryki i niewielkie paseczki, marchewkę oraz czosnek na plasterki. Pomidory nacinamy, zalewamy wrzątkiem na 20 sekund i zdejmujemy skórkę.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim mięso. Powinno ono nabrać białego koloru ale nie puścić soków. Wtedy jest miękkie ale nie suche. Mięso odstawiamy z gazu.
W garnku o grubym dnie rozgrzewamy olej na którym smażymy cebulkę aż się zeszkli. Dodajemy do niej czosnek i krótko smażymy. Następnie dodajemy marchewkę, smażymy kilka minut, dodajemy paprykę, smażymy kilka minut. Dodajemy pokrojone w kostkę pomidory i dusimy wszystko pod przykryciem około 20 minut. Jeżeli to konieczne można dodać odrobinę wody.
Następnie dodajemy mięso oraz koncentrat pomidorowy oraz zioła, mieszamy i zalewamy gorącą wodą. Wszystko dusimy przez 20 minut.
Podajemy gorące.


poniedziałek, 25 marca 2013

Prosty i szybki sos do spaghetti

Ostatnio mam coraz mniej czasu na gotowanie. Nie ja jedna. 
Pisanie też stało się łapaniem chwil miedzy drzemkami Gwiazdy, szykowaniem obiadu i zajmowaniem sie domem.
Więc bez zbędnych słów przechodzę do rzeczy.


Składniki:
* 1 cebula (jeżeli karmisz i obawiasz się jak zareaguje twoje dziecko daj kawałek a nie całą)
* 1 łyżka koncentratu pomidorowego
* 1/2 łyżki bazylii i majeranku
* sól, pieprz do smaku
* olej do smażenia
* woda
* czosnek (ja pominęłam)

Cebulkę i czosnek drobno kroimy. Podsmażamy na rozgrzanym oleju na patelni aż się zeszkli. Dodajemy koncentrat pomidorowy i dokładnie mieszamy aby cebulka otoczyła się koncentratem. Dodajemy około szklankę wody. Doprawiamy ziołami, sola i pieprzem. Gotujemy na małym ogniu aż sos się zredukuje. 
Sos mieszamy z gotowanym makaronem al dente.


sobota, 16 marca 2013

Pieczeń z otrębami

Ostatnio coraz głośniej mówi się o jakości i składzie gotowych wędlin. Tym bardziej się ciesze że u mnie w domu są one rzadkością. Mam jednego sprawdzonego producenta i tylko jeden rodzaj wędliny  który nigdy mnie nie zawiódł. Poza tym na stole gości zawsze domowa wędlina. W zależności od tego na co mam ochotę są to parzone, pieczone udźce z indyka w najróżniejszych marynatach i solankach albo pieczeń, która również za każdym razem jest inna.


Składniki
* 1 kg mięsa z udźca z indyka bez kości ze skórą
* 5 łyżek otrębów pszennych
* 3 jajka
* 1 łyżka soli
* 1 łyżeczka pieprzu
* 1 łyżeczka papryki słodkiej
* pół łyżeczki mielonego kminu

Mięso mielimy, dodajemy otręby, jajka oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy, najlepiej ręką.
Przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 1 i pół godziny.


piątek, 15 marca 2013

Surówka z sałaty lodowej do obiadu

Nic prostszego nie mogłam wymyślić. Któż z nas nie lubi świeżej surówki do obiadu? Nasza rodzinka ją uwielbia, dlatego często ją robię.


Składniki:
* połowa sałaty lodowej
* 2 pomidory
* 1 ogórek
* 1 papryka czerwona
Sos:
* 3 łyżki oliwy z oliwek
* 3 łyżki wody
* 1 łyżeczka sumaku
* sól, pieprz do smaku

Sałatę kroimy w drobna kostkę. Podobnie kroimy ogórka, pomidory i paprykę.
Do niewielkiego słoiczka wlewamy oliwę, wodę, dodajemy sumak oraz sól i pieprz do smaku. Zakręcamy słoiczek i energicznie potrząsamy.
Sos wlewamy do sałatki około 15 minut przed podaniem i delikatnie mieszamy.


środa, 13 marca 2013

Baghrir - Marokańskie Placki

Pomysł na to danie podsunęły mi Babeczki, dla których kuchnia arabska nie ma tajemnic. A że mój Mały Mistrz Kuchni uwielbia placki postanowiłam wypróbować przepis. Placki okazały się strzałem w dziesiątkę. Bardzo fajnie się je smaży, są lekkie a za razem bardzo wyrośnięte. Również dla kobiet na takiej diecie jak moja są idealne.
Przepis znalazłam TUTAJ, do przygotowania jednak użyłam miksera.


Składniki:
* 300 g semoliny (ja użyłam drobnej kaszy manny)
* 200 g mąki pszennej
* 1/2 łyżeczki soli
* 1 łyżka cukru
* 1 łyżka drożdży instant
* 1 jajko
* gorąca woda

Semolinę, mąkę, sól i cukier wsypujemy do miski i mieszamy. Dodajemy drożdże i jajko. Wlewamy około szklankę gorącej wody i dokładnie mieszamy. Stopniowo wlewamy kolejną szklankę wody mieszając już za pomocą miksera. Konsystencja ciasta ma wyjść dość rzadka, przypominająca ciasto na naleśniki.
Wymieszane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godz.
Rozgrzewamy patelnię bez dodawania tłuszczu. Wlewamy porcję ciasta na bardzo gorącą patelnię. Na placku pojawią się bąbelki. Gdy ciasto stężeje a spód się lekko zarumieni placek jest gotowy. Smażymy tylko z jednej strony.
Po zdjęciu z patelni smarujemy masłem i polewamy miodem, tak zjedli moi domownicy.
Ja pominęłam masło a zamiast miodem posmarowałam dżemem figowym.



Przepis bierze udział w akcji:

(III Festiwal Kuchni Arabskiej


wtorek, 12 marca 2013

Zielona tabbouleh

Jest to chyba najpopularniejsza potrawa kuchni arabskiej. Przewija się w internecie w najróżniejszych postaciach. Co ciekawe nigdy wcześniej jej nie robiłam. Zawsze zatrzymywałam się na tureckiej sałatce z bulgurem czyli Kisir. Teraz już wiem, że mimo wspólnego głównego składnika obie sałatki bardzo różnią się od siebie.
Dodam że o mały włos post w ogóle by nie powstał. Sałatka tak posmakowała Smakoszowi, że chciał ją całą zabrać do pracy nic mi nie zostawiając. Na szczęście udało mi się zrobić kilka fotek.


Składniki:
* 1 szklanka drobnego bulguru
* pęczek pietruszki
* pęczek świeżej mięty (ja użyłam suszonej)
* połowa dużej zielonek papryki
* kawałek świeżego ogórka
* 4 łyżki oliwy z oliwek
* 2 łyżki soku z cytryny
* sól, pieprz do smaku

Bulgur zalewamy szklanką gorącej wody. Przykrywamy i pozostawiamy do napęcznienia.
Pietruszkę i miętę (o ile używamy świeżą) drobno siekamy. Paprykę i ogórka kroimy w drobną kostkę.
Gdy kasza bulgur ostygnie spulchniamy ją widelcem. Dodajemy zioła i warzywa. dokładnie mieszamy. Doprawiamy sałatkę sola i pieprzem. Dodajemy oliwę oraz sok z cytryny i ponownie mieszamy.
Sałatkę odstawiamy na minimum pół godziny do przegryzienia się smaków.


Przepis bierze udział w akcji:

(III Festiwal Kuchni Arabskiej

piątek, 8 marca 2013

Usta Adama na Dzień Kobiet

Ostatnio robiłam Cycki Murzynki i gdy pokazałam znajomym babeczkom od razu zaproponowały żebym zrobiła Usta Adama. Długo nie trzeba było mnie namawiać. Efekt był bardzo smaczny.



Składniki na ciasto:
* 3 żółtka
* 5 białek
* 1 i 1/2 szklanki mąki
* 1/2 szklanki cukru
* 5 łyżek wody
* 3 łyżeczki kakao
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 margaryna

Składniki na krem:
* 1 budyń waniliowy
* 1/2 l mleka
* 1/2 szklanki cukru pudru
* 1 margaryna
* 2 żółtka
* 1 łyżka mąki pszennej

Składniki na polewę:
* 1/4 kostki margaryny
* 3 łyżki wody
* 3 łyżki cukru
* 3 łyżki kakao

Dodatkowo:
* 2 opakowania okrągłych biszkoptów
* kwaśny dżem np wiśniowy


Biszkopty smarujemy warstwą dżemu i przykrywamy drugim biszkoptem. Postępujemy tak ze wszystkimi ciastkami.
Ciasto:
W garnuszku rozpuszczamy margarynę z dodatkiem wody, cukru i kakao. Dokładnie mieszamy  i gotujemy kilka minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Ubijamy pianę z białek. Do ostudzonej masy dodajemy żółtka, mąkę wymieszana z proszkiem do pieczenia oraz pianę z białek i delikatnie mieszamy na jednolitą, puszysta masę. Ciasto przelewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Układamy na nim biszkopty, wciskając je lekko do wnętrza. Pieczemy około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.
Krem:
Budyń, mąkę i żółtka rozcieramy w 1 szklance mleka. Pozostałą część mleka gotujemy dodając cukier. Małym strumieniem wlewamy masę z budyniem do mleka i ciągle mieszamy. Gotujemy aż krem zgęstnieje.
Margarynę ucieramy na puszysta masę, dodajemy po 1 łyżce budyniu ciągle miksując. Uzyskaną gładka masę wykładamy na upieczone ciasto.
Polewa:
W rondelku gotujemy margarynę, wodę, cukier i kakao na gładką, jednolita masę. Studzimy i polewamy na krem.
Gotowe ciasto schładzamy w lodówce.


Przepis bierze udział w akcji:



czwartek, 7 marca 2013

Pogača z ziemniaczanym farszem

Pogaca są to pieczone pierożki z serowym farszem. Jest to danie kuchni tureckiej. Dla mnie najlepiej smakują w podróży... po Turcji. Jednak zanim przyjdzie wakacyjny sezon warto sobie przypomnieć lub pozytywnie nastawić się na nadchodzące wakacje.
Tradycyjnie pogaca robi się z farszem z różnych serów , ja zrobiłam z farszem ziemniaczano-mięsnym.



Składniki na ciasto:
* 1/4 kostki margaryny
* 1/4 szklanki oleju
* 1 jajko + żółtko do smarowania
* ok 100 ml jogurtu naturalnego
* 2,5 szklanki mąki
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1/2 łyżeczki soli

Składniki farszu:
* 5 ziemniaków
* 200 g mięsa mielonego (u mnie z indyka)
* pęczek pietruszki
* sól, pieprz do smaku
* olej do smażenia

* sezam i czarnuszka

Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy do miękkości. Studzimy, obieramy i przeciskamy przez praskę lub rozcieramy na gładka masę. Mięso mielone obsmażamy ciągle mieszając, odstawiamy do ostygnięcia. Ziemniaki mieszamy z mięsem i posiekana pietruszką.
Margarynę siekamy dodając olej, jogurt i jajko. Mieszamy dodając stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na części z których formujemy okrągłe placki. Na każdy z nich nakładamy porcję farszu i zamykamy zaciskając brzegi (formujemy jak pierogi lub inne kształty).
Tak uformowane pierożki układamy na blasze. Smarujemy żółtkiem i posypujemy sezamem i czarnuszką. Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut.  



środa, 6 marca 2013

Pulpeciki w sosie pomidorowym z bazylią

Ostatnio posmakowały nam malutkie kotleciki. Mały Mistrz Kuchni uwielbia je i zjada w zadziwiających ilościach. Dlatego właśnie postanowiłam poeksperymentować z przepisem aby powstało coś równie smacznego ale różniącego się smakiem.



* 500 g mięsa mielonego z indyka
* 1 jajko
* 3 łyżki bułki tartej
* 1 cebula
* 1 ząbek czosnku (pomiń jeśli karmisz piersią)
* puszka pomidorów krojonych
* 1 łyżeczka bazylii lub garść posiekanych świeżych liści
* sól, pieprz do smaku
* pół łyżeczki papryki słodkiej
* szczypta chilli (pomiń jeśli karmisz piersią)
* mąka do obtoczenia
* olej do smażenia

Mięso mielone wymieszaj z jajkiem i bułką tartą. Dopraw solą, pieprzem, dodaj paprykę słodką oraz chilli. Wymieszaj dokładnie mięso i uformuj malutkie kulki o średnicy około 2 cm. Każdą kulkę obtocz w mące.
Na rozgrzanym na patelni oleju obsmaż z każdej strony mięso aż się zarumieni.
W wysokiej patelni lub garnku o grubym dnie rozgrzej olej. Zeszklij pokrojoną w kostkę cebulę, dodaj posiekany czosnek i smaż aż czosnek uwolni zapach. Wlej do garnka pomidory wraz z zalewą, dodaj bazylię i zagotuj mieszając od czasu do czasu. Do gorącego sosu włóż kulki mięsne. Gotuj około 45 minut aż sos przyjemnie zgęstnieje.



poniedziałek, 4 marca 2013

Kurczak z majonezem

Czy jest ktoś kto nie lubi kurczaka? Jest to mój ulubiony składnik dań obiadowych. Kurczak jest tak wszechstronnym mięsem, że można go podać w każdej chyba postaci i przygotować na każdy możliwy sposób.
Tym razem postawiłam na pieczone udka, dokładnie pałki z kurczaka. Panierką stała się glazura z dodatkiem majonezy. Wydobyła ona z tego klasycznego mięsa niepowtarzalny smak.



Składniki:
* 1 kg pałek z kurczaka
* 1 łyżka majonezu
* 1 łyżka ketchupu
* sól, pieprz do smaku
* ulubiona przyprawa do kurczaka

Mięso dokładnie oczyścić, osuszyć ręcznikiem i obsypać solą, pieprzem i przyprawą do kurczaka. Odstawić na minimum godzinę w chłodne miejsce. Majonez wymieszać z ketchupem. Posmarować uzyskanym sosem każdy kawałek mięsa. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około godzinę.