Generacije rođene sedamdesetih ili na samom početku osamdesetih sjećaju se omiljenih slatkiša naših djetinjstava. Eurokrem iz Takova, Crvenkin Jaffa biskvit, Krašev Goldi od lješnjaka....Sjećate li se kako ste ih jeli? Ja pamtim da sam prvo jela bijeli dio eurokrema, a onda čokoladni. Sa Jaffe sam skidala čokoladu, prvo pojela biskvit, onda žele i čokoladu na kraju, a sa Goldija bi pažljivo odvojila gornji vafel, pojela bi ga, a onda bi polizala lješnjak krem i tako bi uradila i sa drugim slojem. Ako sam bila u društvu druge djece, sve bi to radila polakooo i na kraju bi, kada sva djeca pojedu svoje slatkiše cickala ostalima. Tu sam na svog tatu, naime, kada podjelimo Bajaderu sav “normalni” svijet je odmah pojede, ali ne i moj tata – on čeka da svoju bajederu pojede posljednji. Zbog čega volimo ostavljati najljepše stvari za kraj? Psiholozi sigurno imaju svoje objašnjenje ovakvog ponašanja, a voljela bih čuti i vaše mišljenje. Ili možda vi spadate u grupu ljudi koja odmah ide na slatkiš??? Zašto???
Mnogo od tog djeteta ostalo je u meni i danas, prvo radim najteže ili najdosadnije poslove, a onda s pjesmom odradim lakše. Tako je i sa korištenjem godišnjeg odmora. Dok sav normalni svijet koristi godišnji tokom jula ili avgusta, je čekam da se svi vrate, pa onda koristim svoj. Ne bi me topom mogli natjerati na godišnji u julu. No way!
Od danas, zvanično odbrojavam dane: 3,2, 1 i GO!!!! Juhuuuu!!!! Da sam na izmaku snage, jesam, a da ću sada , napokon, i ja da uživam – HOĆU. Bez trke i frke, zavaljena u hladovini gledat ću na pučinu ne bi li spazila kakvog galeba. Bože, lipo li je...
Sa mog kulinarskog đira po Mediteranu danas ću vam ponuditi rižote i paste. Nadam se da će vam se dopasti.
Rižoto sa dagnjama
Dagnje su sirotinjske školjke, najjeftinije moguće, neugledne, bradate i ima ih kao pijeska. Po cijeni od 2 KM za kilogram nisu ni loše, a naročito su dobre u rižotima. Jedan vrlo ukusan rižoto sa sirotinjskim dagnjama spremila sam na ovom điru, evo ovako...
Sastojci:
• 1 – 1,5 kg svježih dagnji (ili oko 250-300 g mesa)
• 300 g riže za rižote
• 40 ml maslinova ulja
• 1 glavica luka
• 1 – 2 češnja češnjaka
• vezica peršina
• 250 g zrele rajčice
• 250 ml bijelog vina
• 750 ml temeljca
• papar
• sol
Priprema:
1. Dagnje prvo malo potopite u dosta vode, a zatim ih pod mlazom očistite od pijeska i trave četkicom za ribanje.
2. Stavite dagnje u dublji lonac, prelijte ih vrućom vodom da budu pokrivene i stavite da se kuhaju 5-6 minuta. Ocijedita i sačuvajte vodu. Zatvorene dagnje bacite, a iz otvorenih izvadite meso. Vodu procijedite kroz sitnu cjedaljku i sačuvajte.
3. Na maslinovu ulju popržite sitno nasjeckan luk dok ne povene. Dodajte usitnjeni češnjak i peršin. Kada češnjak zamiriše dodajte rižu i pustite da uhvati masnoću. Dodajte dagnje i temeljac i pustite da se lagano kuha uz povremeno lagano miješanje oko 15 minuta.
4. Dodajte oguljenu i nasjeckanu rajčicu i bijelo vino i kuhajte još 10 minuta.
5. Isprobajte okus i dodajte papar i soli po želji.
Prijatno! uz ovo fino i jeftino jelo poslužite rashlađeno bijelo vino.
Crni rižoto s lignjama
Crnilo sipe meni najbolje ide u rižotima. A vama? Meni je crni rižoto najmorskiji od svih rižota i ja ga volim, što više obožavam.
Crnilo sipe kupujem, a vrećice sa crnilom kod čišćenja lignji bacim. Hmmm, zve li se to lijenost ili nepraktičnost: U svakom slučaju čini mi se da od pola kilograma liganja ne bi bilo dovoljno crnila za crni rižoto. Evo kako sam ja na svom mediteranskom điru spremila ovaj fini rižotić, nadam se da će vam se dopasti.
Sastojci:
• 400 g očišćenih liganja
• 300 g riže
• 80 ml maslinova ulja
• 1 velika glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 200 ml bijelog vina
• manja vezica peršina
• 2 vrećice crnila
• sol
• ribani sir (paški ili neki drugi zreli ovčiji)
Priprema:
1. Očišćene lignje narežite na kolutiće i krakove. Luk nasjeckajte na kockice, a češnjak protisnite.
2. Rižu kuhajte desetak minuta da bude napola skuhana.
3. Na zagrijanom maslinovu ulju ispirjajte luk dok ne povene, dodajte češnjak i lignje i pirjajte oko 10 minuta.
4. Dodajte napola kuhanu rižu, vino i crnilo. Zalijte sa malo tople vode i pustite da se kuha 10-15 minuta, tako da tekućina ispari, a zrna riže ne budu prekuhana.
5. Jelo probajte i dodajte malo soli i papar. Na kraju dodajte sitno nasjeckan peršin. Poslužite u zagrijane tanjure i dodajte sir.
Nama se dopalo, kako se vama čini? Prijatno!
Spaghetti alla puttanesca
Koji je vaš najdraži umak za špagete? Zeleni pesto alla Genovese? Bijeli alla carbonara? Neki fantastični crveni umak poput običnog umka od rajčice sa bosiljkom, možda Bolognese ili možda paprena arrabbiata?
Ja znam da je meni najdraži od svih, daleko najdraži, najmirisniji umak alla putanesca. Njami.... “Alla Puttanesca” ili “kao kod kurve”, odakle naziv ovom famoznom umaku za špagete? Ne bih rekla da su kurve jele ovako pikantnu hranu (iliti onu poslije koje će same mirisati po njemu), kao što ne vjerujem u to da se oko napuljskih bordela širio ovaj miris. Prije bi rekla da su i najjadnije među njima u kredencu imale sve sastojke za napraviti ovo jelo.
Varijanta koju sam ja spremila izgleda ovako.
Sastojci:
• 250 g špageta Barilla no.5
• 50 ml maslinova ulja
• 3 češnja češnjaka
• 3 fileta slanih inćuna
• 350 zrelih rajčica, oguljenih i usitnjenih
• ½ žličice tucane ljute papričice
• 1 žlica kapara
• 20-tak crnih maslina
Priprema:
1. Zagrijati maslinovo ulje, dodati protisnuti češnjak i filete inćuna. Kratko ih popržite i izgnječite vilicom.
2. Dodajte rajčicu i papričicu i pirjajte dok rajčica ne omekša.
3. Dodajte kapare i nasjeckane masline i kuhajte umak oko 5 minuta.
4. Skuhajte špagete i pomiješajte sa umakom, pa poslužite.
Ovo doista volim i vama preporučujem, prijatno!
Školjkice u umaku od kozica
Među sušenom pastom, pa meni najljepši oblik imaju ove školjkice. Poput malene žličice one pokupe umake i čarobno su se složile sa umakom od kozica. Za kraj mog današnjeg gastronomskog putovanja po Mediteranu predlažem vam...
Sastojci:
• 250 g Barilla školjkica
• 250 g očišćenih repova kozica
• 2 češnja češnjaka
• vezica peršina
• 40 ml konjaka
• 200 ml bijelog vina
• 200 g rajčice
Priprema:
1. Na maslinvu ulju pirjajte protisnuti češnjak, a zatim dodajte sitno nasjeckan peršin i pirjajte lagano oko 2-3 minute.
2. Dodajte repove kozica, zalijte konjakom i pirjajte 2-3 minute.
3. Dodajte usitnjenu rajčicu i bijelo vino i lagano kuhajte dok rajčica ne omekša, a tekćina ne ispari. Isprobajte okus i po želji dodjte sol.
4. Skuhajte tjesteninu, ocijedite i vratite u posudu u kojoj se kuhala. Umiješajte umak i poslužite.
Do sljedećeg posta i nastavka, prijatno.
ponedjeljak, kolovoza 30, 2010
srijeda, kolovoza 25, 2010
O, more duboko (Kome smetaju Bosanci na Jadranu?) – Đir po Mediteranu
Dvoumila sam se da li da pišem o tradicionalnoj negostoljubivosti koju većina Dalmatinaca, od konobara do baba na tržnici, pokazuje prema gostima u čijem govoru osjete težinu bosanskog jezika. Pravo da vam kažem o tome sam mogla pisati oho-ho, ali mi se u mojoj ljetnoj letargiji nije dalo napisati ni slova. Onda mi je Dijana Čuljak Šelebaj, vrla urednica HRT-a bacila temu u krilo i moram progovoriti.
Ukratko, za one koji ne prate hrvatske ni bosanske medije, evo o čemu se radi (napominjem da sam sporni TV dnevnik gledala i nisam mogla vjerovati ušima)... Treći TV dnevnik na HRT-u u ljetnoj shemi ima formu koja bi trebala biti slična emisiji Otvoreno, koja tokom godine na HRT-u ide svaki radni dan u večernjim satima i u kojoj je svaki dan na tapeti neki aktuelni događaj kojeg komentarišu prisutni gosti. Dakle i ovaj ljetni TV dnevnik 3, ima svoje goste i središnju temu. Tema dnevnika 23. kolovoza/avgusta bila je vezana za hrvatski turizam i zarade koje se od njega očekuje. Znamo u koju tikvu puše Čuljkova (u istu onu koja joj je omogućila da dva kofera studentice iz provincije raširi po velebnim stanovima na top zagrebačkim lokacijama), ali ispad od srijede je bio toliko šovinistički da mi se želudac okrenuo. Razgovarajući telefonski sa gradonačelnikom Omiša Čuljkova (zvuči hercegovački) je upitala koliki problem za grad Omiš predstavljaju bosanski turisti koji dolaze na kupanje i samo zauzimaju mjesto na plaži, a ništa ne troše. Čovjek je lijepo rekao da oni imaju zaradu od tih i takvih gostiju, što od parkinga, što od onoga što Bosanci potroše u prodavnicama, ali se Čuljkova nija dala omesti, pa je insistirala da joj se odgovori o štetnosti takvih posjeta za hrvatski turizam.
Upitala sam se zašto ja cijeli život ljetujem na tom moru i zašto jedino ljetovanje na hrvatskom Jadranu smatram ljetovanjem. Uz ispirku svima kojima su bosanski gosti dragi zbog svoje prostodušnosti i čuvenog bosanskog duha, sada ću malo “grintati” po našim dalmatinskim domaćinima i hrvatskom turizmu. Dakle, slijede primjedbe:
1. Kol'ko para tol'ko muzike” vrijedi svuda osim na hrvatskom Jadranu, tu ćete sasvim sigurno dobiti mnogo manje muzike nego ćete platiti. Zašto??? Pa, obala je naprosto predivna i samo gledanje se treba naplatiti. Hrvatski turistički djelatnici zgražavaju se na samu pomisao o tome da ponude nešto slično ponudi Turske (Turci dube na glavi, ako treba da udovolje gostu), jer zaboga to je najljepši komad mora na planeti i gostu treba da je čast što ima priliku uživati u ljepoti pogleda.
2. Konobari su arogantni do mjere koju podnosite samo zato što ste gladni i silno želite jesti dok su prema kojekakvim njemačkim fićfirićima servilni poput engleskih sluga (you rang milord). Trebam li eći da su cijene previsoke? Odrezak tune u Splitu platila sam 120 kuna za porciju, konobar je bio ljubazan, ali nije bila sezona...
3. Babe na pijacama nemaju živaca da se bave kojekakvim Bosancima, kada Nijemcima mogu uvaliti breskve za 40 kuna.
4. Na prekrasnim plažama prepušteni ste moru, suncu (suncobranu) i ležaljci...Nema animacije za djecu (na primjer građenja kula od pijeska, izrada ukrasa od školjki i slično čime bi se djeca mogla zabaviti i malo rasteretiti roditelje)
5. Ponuda suvenira čak i u velikim mjestima je popuno nemaštovita. Za mala mjesta ne znam, ali mi se čini da tamo nisu odmakli od drvenog kipića Gospe (Made in China) ili drvenog magarca.
6. Gastronomija se svodi na ribu ili lignje sa gradela i nezaobilazne ćevape. Osobno bih voljela probati i nešto drugo, nešto poput jela starih dalmatinskih gospođa.
Niz bi se mogao nastaviti, ali mi se ne da.... Najviše, ipak, boli taj odnos prema turistima koji dolaze iz Bosne, to šikaniranje i izrugivanje našim imenima, našem govoru, našim Fatama (koje sirote glasno dozivaju djecu iz mora), našim obiteljima koje čoporativno jedu lubenicu na plaži (jao, koji grozan prizor - nečuveno. Primitivčine!!!) etc...
Lignje “na žaru” (sa grill tave, ipak...)
Mnogi vole upravo ovako pripremljene lignje, a i meni je uz lešo lignje ova priprema najdraža. Kada zamirišu teško im je odoljeti.
Sastojci:
• 500 g svježih liganja
• 80 ml maslinova ulja
• mala vezica peršina
• 1 žlica krušnih mrvica
• 2 češnja češnjaka
• sol
Priprema:
1. U grill tavu sipati oko 15 ml maslinova ulja jako zagrijati, a zatim cijelu tavu ravnomjerno premazati uljem.
2. Baciti lignje na tavu i malo ih provući da uhvate masnoću da se ne bi zalijepile tokom pečenja. Peći brzo oko 10-15 minuta, a povremeno ih poprskati sa još malo maslinova ulja. Gotove lignje posoliti.
3. U ostatku (oko 40- 50 ml) maslinova ulja dodati nasjeckan peršin i češnjak. Izmiksati štapnim mikserom i preliti preko liganja i kuhanog krumpira sa kojima ste lignje servirali.
...još čaša vina i užitak je potpun. Prijatno!
Odrezak tune u umaku od rajčice
Ovaj umak od rajčice koji pravim, osim uz špagete, naročito volim uz brzo prepečen odrezak tune. Kada ne možete naći svježe odreske u vašoj ribarnici, slobodno koristite Ledove jer su odlični.
Sastojci:
• 4 odreska tunjevine cca. 180 g svaki
• 60 ml maslinova ulja
• 600 g prezrele rajčice
• 100 ml suhog bijelog vina
• 1 mala suha čili papričica
• 2 fileta inćuna
• 1 mala glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 1 žlica kapara (po želji)
• bosiljak
• sol
• papar
Za marinadu:
• Limunov sok
• Žličica papra (miješavina crnog, zelenog i crvenog)
• 1 žlica ulja
• grančica ružmarina
• žličica suhog origana
Priprema:
1. Odreske tunjevine staviti u plitku posudu. Pomiješati ulje, limunov sok, ružmarin, bosiljak i svježe mljeveni papar.. Ovim preliti odreske i ostaviti u hladnjaku oko 4 sata.
2. Na zagrijanu grill tavu sipati 20 ml maslinova ulja. Pustiti da se i ulje zagrije pa brzo propeći odreska. Ako je tunjevina jako svježa možete je ostaviti iznutra i malo nepečenom.
3. Za umak zagrijte maslinovo ulje i popržite luk dok ne povene. Dodajte inćune i izgnječite ih vilicom dok se ne raspadnu. Dodajte usitnjeni češnjak, pustite 1-2 minutae da pusti miris, a zatim dodajte nasjeckanu rajčicu i u mužuru usitnjenu suhu papričicu. Pirjajte 10 minuta, a zatim podlijte vinom i ostatkom od marinade, dodajte kapare i pirjajte još 10 minuta.
4. Na zagrijanom tanjuru servirajte tunu i prelijte umakom.
Prijatno!
Riba alla Orientale
Imam posebnu slabost prema kuhinji orijentalnog dijela Mediterana. Kuhinja Maroka je tako očaravajuča. Tunis, Alžir, Lebanon... Mističan svijet, čarobni mirisi začina, bogatstvo i jednostavnost u jednom. Neodoljivo... Za probu preporučujem nešto krajnje jednostavno i nadam se da će vam se dopasti.
Sastojci:
• 2 manja zubatca
• maslinovo ulje
• malo brašna
• 125 ml tahini paste
• 1 češanj češnjaka
• sok 1 limuna
• sok 1 narandže
• svježe mljeveni papar
• sol
Priprema:
1. Ribu očistite, posolite, uvaljajte u brašno, istresite ostatak brašna i stavite na zagrijano ulje na tavi. Pecite po 5 minuta sa svake strane.
2. U tahini dodajte protisnuti češnjak, sok limuna i narandže i pomiješajte da dobijete ujednačenu smjesu. Dodajte svježe mljeveni papar.
3. Servirajte ribu uz povrće i somun (pita kruh) sa grila, prelijte ih umakom i uživajte.
Ukratko, za one koji ne prate hrvatske ni bosanske medije, evo o čemu se radi (napominjem da sam sporni TV dnevnik gledala i nisam mogla vjerovati ušima)... Treći TV dnevnik na HRT-u u ljetnoj shemi ima formu koja bi trebala biti slična emisiji Otvoreno, koja tokom godine na HRT-u ide svaki radni dan u večernjim satima i u kojoj je svaki dan na tapeti neki aktuelni događaj kojeg komentarišu prisutni gosti. Dakle i ovaj ljetni TV dnevnik 3, ima svoje goste i središnju temu. Tema dnevnika 23. kolovoza/avgusta bila je vezana za hrvatski turizam i zarade koje se od njega očekuje. Znamo u koju tikvu puše Čuljkova (u istu onu koja joj je omogućila da dva kofera studentice iz provincije raširi po velebnim stanovima na top zagrebačkim lokacijama), ali ispad od srijede je bio toliko šovinistički da mi se želudac okrenuo. Razgovarajući telefonski sa gradonačelnikom Omiša Čuljkova (zvuči hercegovački) je upitala koliki problem za grad Omiš predstavljaju bosanski turisti koji dolaze na kupanje i samo zauzimaju mjesto na plaži, a ništa ne troše. Čovjek je lijepo rekao da oni imaju zaradu od tih i takvih gostiju, što od parkinga, što od onoga što Bosanci potroše u prodavnicama, ali se Čuljkova nija dala omesti, pa je insistirala da joj se odgovori o štetnosti takvih posjeta za hrvatski turizam.
Upitala sam se zašto ja cijeli život ljetujem na tom moru i zašto jedino ljetovanje na hrvatskom Jadranu smatram ljetovanjem. Uz ispirku svima kojima su bosanski gosti dragi zbog svoje prostodušnosti i čuvenog bosanskog duha, sada ću malo “grintati” po našim dalmatinskim domaćinima i hrvatskom turizmu. Dakle, slijede primjedbe:
1. Kol'ko para tol'ko muzike” vrijedi svuda osim na hrvatskom Jadranu, tu ćete sasvim sigurno dobiti mnogo manje muzike nego ćete platiti. Zašto??? Pa, obala je naprosto predivna i samo gledanje se treba naplatiti. Hrvatski turistički djelatnici zgražavaju se na samu pomisao o tome da ponude nešto slično ponudi Turske (Turci dube na glavi, ako treba da udovolje gostu), jer zaboga to je najljepši komad mora na planeti i gostu treba da je čast što ima priliku uživati u ljepoti pogleda.
2. Konobari su arogantni do mjere koju podnosite samo zato što ste gladni i silno želite jesti dok su prema kojekakvim njemačkim fićfirićima servilni poput engleskih sluga (you rang milord). Trebam li eći da su cijene previsoke? Odrezak tune u Splitu platila sam 120 kuna za porciju, konobar je bio ljubazan, ali nije bila sezona...
3. Babe na pijacama nemaju živaca da se bave kojekakvim Bosancima, kada Nijemcima mogu uvaliti breskve za 40 kuna.
4. Na prekrasnim plažama prepušteni ste moru, suncu (suncobranu) i ležaljci...Nema animacije za djecu (na primjer građenja kula od pijeska, izrada ukrasa od školjki i slično čime bi se djeca mogla zabaviti i malo rasteretiti roditelje)
5. Ponuda suvenira čak i u velikim mjestima je popuno nemaštovita. Za mala mjesta ne znam, ali mi se čini da tamo nisu odmakli od drvenog kipića Gospe (Made in China) ili drvenog magarca.
6. Gastronomija se svodi na ribu ili lignje sa gradela i nezaobilazne ćevape. Osobno bih voljela probati i nešto drugo, nešto poput jela starih dalmatinskih gospođa.
Niz bi se mogao nastaviti, ali mi se ne da.... Najviše, ipak, boli taj odnos prema turistima koji dolaze iz Bosne, to šikaniranje i izrugivanje našim imenima, našem govoru, našim Fatama (koje sirote glasno dozivaju djecu iz mora), našim obiteljima koje čoporativno jedu lubenicu na plaži (jao, koji grozan prizor - nečuveno. Primitivčine!!!) etc...
Lignje “na žaru” (sa grill tave, ipak...)
Mnogi vole upravo ovako pripremljene lignje, a i meni je uz lešo lignje ova priprema najdraža. Kada zamirišu teško im je odoljeti.
Sastojci:
• 500 g svježih liganja
• 80 ml maslinova ulja
• mala vezica peršina
• 1 žlica krušnih mrvica
• 2 češnja češnjaka
• sol
Priprema:
1. U grill tavu sipati oko 15 ml maslinova ulja jako zagrijati, a zatim cijelu tavu ravnomjerno premazati uljem.
2. Baciti lignje na tavu i malo ih provući da uhvate masnoću da se ne bi zalijepile tokom pečenja. Peći brzo oko 10-15 minuta, a povremeno ih poprskati sa još malo maslinova ulja. Gotove lignje posoliti.
3. U ostatku (oko 40- 50 ml) maslinova ulja dodati nasjeckan peršin i češnjak. Izmiksati štapnim mikserom i preliti preko liganja i kuhanog krumpira sa kojima ste lignje servirali.
...još čaša vina i užitak je potpun. Prijatno!
Odrezak tune u umaku od rajčice
Ovaj umak od rajčice koji pravim, osim uz špagete, naročito volim uz brzo prepečen odrezak tune. Kada ne možete naći svježe odreske u vašoj ribarnici, slobodno koristite Ledove jer su odlični.
Sastojci:
• 4 odreska tunjevine cca. 180 g svaki
• 60 ml maslinova ulja
• 600 g prezrele rajčice
• 100 ml suhog bijelog vina
• 1 mala suha čili papričica
• 2 fileta inćuna
• 1 mala glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 1 žlica kapara (po želji)
• bosiljak
• sol
• papar
Za marinadu:
• Limunov sok
• Žličica papra (miješavina crnog, zelenog i crvenog)
• 1 žlica ulja
• grančica ružmarina
• žličica suhog origana
Priprema:
1. Odreske tunjevine staviti u plitku posudu. Pomiješati ulje, limunov sok, ružmarin, bosiljak i svježe mljeveni papar.. Ovim preliti odreske i ostaviti u hladnjaku oko 4 sata.
2. Na zagrijanu grill tavu sipati 20 ml maslinova ulja. Pustiti da se i ulje zagrije pa brzo propeći odreska. Ako je tunjevina jako svježa možete je ostaviti iznutra i malo nepečenom.
3. Za umak zagrijte maslinovo ulje i popržite luk dok ne povene. Dodajte inćune i izgnječite ih vilicom dok se ne raspadnu. Dodajte usitnjeni češnjak, pustite 1-2 minutae da pusti miris, a zatim dodajte nasjeckanu rajčicu i u mužuru usitnjenu suhu papričicu. Pirjajte 10 minuta, a zatim podlijte vinom i ostatkom od marinade, dodajte kapare i pirjajte još 10 minuta.
4. Na zagrijanom tanjuru servirajte tunu i prelijte umakom.
Prijatno!
Riba alla Orientale
Imam posebnu slabost prema kuhinji orijentalnog dijela Mediterana. Kuhinja Maroka je tako očaravajuča. Tunis, Alžir, Lebanon... Mističan svijet, čarobni mirisi začina, bogatstvo i jednostavnost u jednom. Neodoljivo... Za probu preporučujem nešto krajnje jednostavno i nadam se da će vam se dopasti.
Sastojci:
• 2 manja zubatca
• maslinovo ulje
• malo brašna
• 125 ml tahini paste
• 1 češanj češnjaka
• sok 1 limuna
• sok 1 narandže
• svježe mljeveni papar
• sol
Priprema:
1. Ribu očistite, posolite, uvaljajte u brašno, istresite ostatak brašna i stavite na zagrijano ulje na tavi. Pecite po 5 minuta sa svake strane.
2. U tahini dodajte protisnuti češnjak, sok limuna i narandže i pomiješajte da dobijete ujednačenu smjesu. Dodajte svježe mljeveni papar.
3. Servirajte ribu uz povrće i somun (pita kruh) sa grila, prelijte ih umakom i uživajte.
nedjelja, kolovoza 22, 2010
Don Juan i Sm♥kvica - Đir po Mediteranu (18+)
Cm♥♥♥k, sm♥kva, sm♥kvica.... Puna su je usta kada to izgovarate. To voće je tako erotično, tako neodoljivo, tako privlačno. Ako postoji erotičnije voće, recite... (breskvice, možda???). Breskva može biti ljepša, imati ljepši miris, ljepšu boju i kožicu sa onim nježnim dlačicama, ali simbolizam je na strani smokve.
Hiljadama godina smokve su povezivane sa erotikom. U drevnoj Grčkoj imale su status svetog voća koje se povezivalo sa plodnošću i tjelesnom ljubavi, pa su svaki rod smokve proslavljali ritualnim seksualnim odnosima. Pripisivali su joj moć i snagu, pa su je svježu ili sušenu posluživali na treninzima atletičarima ili su njima hranili ratnike, pripremajući ih za velike napore.
Prema mitu, Dionis, požudni bog vina, postavio je falus od smokvina drveta na Polihimnijin grob. Sve do današnjeg dana falus napravljen od drveta smokve nosi se na svečanostima posvećenim bogu Dionisu.
Pokazivanje “fige” uvreda je stara hiljadama godina. Grci, a kasnije Rimljani smatrali su je najvećom uvredom. Pokazati nekome figu, značilo je da je ta osoba izopačena, sklona neprirodnim porocima i samim tim potpuno nedostojna (imajući u vidu raskalašenost Rima možemo tek zamisliti šta se onda smatralo izopačenim).
Portal za sklapanje on-line poznanstava i eventualno dalja druženja (hmmmm) nosi naziv “sokvica,” a ideja je vrlo jasna.
U nutricionističkom pogledu smokve su zaista izuzetno voće. Svježe smokve su izuzetno kvalitetan izvor minerala kalcija, magnezija, fosfora i cinka, potrebnih u izgradnji kostiju i očuvanju vitalnosti. Osim što su zbog visokog sadržaja ugljikohidrata izvor energije, one sadrže i uravnotežen odnos vitamina A, B1 i B2 i u svakako su idealna hrana i poželjna zamjena za industrijske slatkiše.
Moja slika Mediterana kakav je nekad bio je napuštena kamena kućica i blizini kuće stablo smokve, sve to u negdje u nekom kamenjaru uz vijugavu cestu koja nas vodi do našeg morskog odredišta. Tako ću danas, đir po Mediteranu nastaviti sa par recepata, više ideja za ukusna jela sa smokvama i to bez slatkiša.
Iako je slatko voće smokva se idealno slaže sa slanim pa je redovni prilog na finoj sirnoj plati. Savršeno se slaže sa pršutom, ali i sa pečenim mesom, naročito janjetinom.
Grillane smokve sa mozzarellom
Odličan recept pronašla sam u ljetnom izdanju časopisa Sensa – dobra hrana i znala sam odmah da ga želim isprobati. Oduševio me je jednostavnošću, a obećavao je mnogo. Grilane smokve sa mozzarellom savršene su kao fino predjelo ili kao salata uz pečenu janjetinu ili piletinu.
Za napraviti ovaj užitak iz Sense uz moju malu, skromnu inrervenciju, vam je potrebno:
Sastojci:
• 500 g svježih smokava
• 2 žlice maslinova ulja
• malo maslaca
• prstohvat sušene majčine dušice
• grančica ružmarina
• 2 žlice meda od ružmarina ili meda od vrijeska
• 1 žlica balzamičkog ocata
• žličica krupne morske soli
• svježe mljeveni papar
• 250 g mozzarelle u kuglicama
Priprema:
1. Zagrijanu tavu lagano premažite maslacem, a zatim stavite Smokve zarezane na četvrtine. Posolite i popaprite, dodajte med i pecite ih 3-4 minute.
2. Grilane smokve zajedno sa sokom koji su pustile izvadite u staklenu ili keramičku posudu i ohladite.
3. Kuglice mozzarelle prepolovite i pomiješajte sa ružmarinom i majčinom dušicom. Dodajte maslinovo ulje i balzamički ocat, pa pomiješajte sa rashlađenim smokvama.
S guštom!
Bruschette sa gorgonzolom, pršutom i smokvama
Osim što su u savršenom prijateljstvu sa sirom, smokve su idealna poslastica uz deliciju poput pršuta. Ovo je prekrasna kombinacija gorgonzole, finog mirisnog pršuta i slasnih zrelih smokava poslužena na prepečenom crnom kruhu. Neka vam posluži kao ideja za fini zalogaj, poslužen kao lagani ručak ili večera uz lagano vino (i gitaru).
Sastojci:
• 2 šnite raževog ili miješanog kruha sa debelom korom
• 1 žličica maslaca
• 60 g kremaste mlade gorgonzole
• 6 tankih šnita pršute
• 3-4 svježe smokave
Priprema:
1. Zagrijte gril i prepecite dvije deblje šnite crnog kruha.
2. Dok je kruh još vruć premažite ga maslacem, dodajte gorgonzolu, tanko narezan pršut i prepolovljene smokve. Poslužite odmah.
Prijatno!
Pizza sa smokvama i tapenadom od crnih maslina
Ovu pizzu sa zadovoljstvom i osmjehom poslužit će vam u domu Cosmo2503. Domaćica, sklona eksperimentima napravila ju je specijalno za vas. Zavirite u Cookietinu kuhinju, danas dijelim ovaj recept sa vama u nadi da će vam se zaista dopasti kao što se dopao meni.
Sastojci:
• 200 g brašna
• 150 ml vode
• 8 g svježeg kvasca
• 1 žličica šećera
• 1 žličica soli
• 100 g svježeg kozijeg sira
• 10 mini kuglica mozzarelle
• 40 g gorgonzole
• pršut
• 200 g smokava
• 125 g tapenade od crnih maslina (sa kaparima i inćunima)
• malo maslinova ulja
Priprema:
1. U mlakoj vodi rastvoriti kvasac sa žličicom šećera i ostaviti ga na toplom 15 minuta.
2. Pomiješati brašno sa žličicom soli i dodati kvaščevu smjesu, pa umiješati drvenom kuhačom da brašno upije tekućinu. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, a zatim mikserom izraditi tijesto dok se ne formira kugla. Ostaviti tijesto u pokrivenoj posudi da stoji najmanje sat vremena.
3. Sat vremena prije pečenja uključiti pećnicu i zagrijeti je
4. Nadošlo tijesto preraditi na pobrašnjenoj površini i rastanjiti za pizzu.
5. Premazati tapenadom. Dodati izdroblen koziji sir i gorgonzolu, kuglice mozzarelle, pršut i prepolovljene smokve. Poškropiti maslinovim uljem.
6. Peći 8-10 minuta i poslužiti.
Dok ne probate nećete mi vjerovati, da je takoooo dobrooo, mmmmmm....Prijatno!
Hiljadama godina smokve su povezivane sa erotikom. U drevnoj Grčkoj imale su status svetog voća koje se povezivalo sa plodnošću i tjelesnom ljubavi, pa su svaki rod smokve proslavljali ritualnim seksualnim odnosima. Pripisivali su joj moć i snagu, pa su je svježu ili sušenu posluživali na treninzima atletičarima ili su njima hranili ratnike, pripremajući ih za velike napore.
Prema mitu, Dionis, požudni bog vina, postavio je falus od smokvina drveta na Polihimnijin grob. Sve do današnjeg dana falus napravljen od drveta smokve nosi se na svečanostima posvećenim bogu Dionisu.
Pokazivanje “fige” uvreda je stara hiljadama godina. Grci, a kasnije Rimljani smatrali su je najvećom uvredom. Pokazati nekome figu, značilo je da je ta osoba izopačena, sklona neprirodnim porocima i samim tim potpuno nedostojna (imajući u vidu raskalašenost Rima možemo tek zamisliti šta se onda smatralo izopačenim).
Portal za sklapanje on-line poznanstava i eventualno dalja druženja (hmmmm) nosi naziv “sokvica,” a ideja je vrlo jasna.
U nutricionističkom pogledu smokve su zaista izuzetno voće. Svježe smokve su izuzetno kvalitetan izvor minerala kalcija, magnezija, fosfora i cinka, potrebnih u izgradnji kostiju i očuvanju vitalnosti. Osim što su zbog visokog sadržaja ugljikohidrata izvor energije, one sadrže i uravnotežen odnos vitamina A, B1 i B2 i u svakako su idealna hrana i poželjna zamjena za industrijske slatkiše.
Moja slika Mediterana kakav je nekad bio je napuštena kamena kućica i blizini kuće stablo smokve, sve to u negdje u nekom kamenjaru uz vijugavu cestu koja nas vodi do našeg morskog odredišta. Tako ću danas, đir po Mediteranu nastaviti sa par recepata, više ideja za ukusna jela sa smokvama i to bez slatkiša.
Iako je slatko voće smokva se idealno slaže sa slanim pa je redovni prilog na finoj sirnoj plati. Savršeno se slaže sa pršutom, ali i sa pečenim mesom, naročito janjetinom.
Grillane smokve sa mozzarellom
Odličan recept pronašla sam u ljetnom izdanju časopisa Sensa – dobra hrana i znala sam odmah da ga želim isprobati. Oduševio me je jednostavnošću, a obećavao je mnogo. Grilane smokve sa mozzarellom savršene su kao fino predjelo ili kao salata uz pečenu janjetinu ili piletinu.
Za napraviti ovaj užitak iz Sense uz moju malu, skromnu inrervenciju, vam je potrebno:
Sastojci:
• 500 g svježih smokava
• 2 žlice maslinova ulja
• malo maslaca
• prstohvat sušene majčine dušice
• grančica ružmarina
• 2 žlice meda od ružmarina ili meda od vrijeska
• 1 žlica balzamičkog ocata
• žličica krupne morske soli
• svježe mljeveni papar
• 250 g mozzarelle u kuglicama
Priprema:
1. Zagrijanu tavu lagano premažite maslacem, a zatim stavite Smokve zarezane na četvrtine. Posolite i popaprite, dodajte med i pecite ih 3-4 minute.
2. Grilane smokve zajedno sa sokom koji su pustile izvadite u staklenu ili keramičku posudu i ohladite.
3. Kuglice mozzarelle prepolovite i pomiješajte sa ružmarinom i majčinom dušicom. Dodajte maslinovo ulje i balzamički ocat, pa pomiješajte sa rashlađenim smokvama.
S guštom!
Bruschette sa gorgonzolom, pršutom i smokvama
Osim što su u savršenom prijateljstvu sa sirom, smokve su idealna poslastica uz deliciju poput pršuta. Ovo je prekrasna kombinacija gorgonzole, finog mirisnog pršuta i slasnih zrelih smokava poslužena na prepečenom crnom kruhu. Neka vam posluži kao ideja za fini zalogaj, poslužen kao lagani ručak ili večera uz lagano vino (i gitaru).
Sastojci:
• 2 šnite raževog ili miješanog kruha sa debelom korom
• 1 žličica maslaca
• 60 g kremaste mlade gorgonzole
• 6 tankih šnita pršute
• 3-4 svježe smokave
Priprema:
1. Zagrijte gril i prepecite dvije deblje šnite crnog kruha.
2. Dok je kruh još vruć premažite ga maslacem, dodajte gorgonzolu, tanko narezan pršut i prepolovljene smokve. Poslužite odmah.
Prijatno!
Pizza sa smokvama i tapenadom od crnih maslina
Ovu pizzu sa zadovoljstvom i osmjehom poslužit će vam u domu Cosmo2503. Domaćica, sklona eksperimentima napravila ju je specijalno za vas. Zavirite u Cookietinu kuhinju, danas dijelim ovaj recept sa vama u nadi da će vam se zaista dopasti kao što se dopao meni.
Sastojci:
• 200 g brašna
• 150 ml vode
• 8 g svježeg kvasca
• 1 žličica šećera
• 1 žličica soli
• 100 g svježeg kozijeg sira
• 10 mini kuglica mozzarelle
• 40 g gorgonzole
• pršut
• 200 g smokava
• 125 g tapenade od crnih maslina (sa kaparima i inćunima)
• malo maslinova ulja
Priprema:
1. U mlakoj vodi rastvoriti kvasac sa žličicom šećera i ostaviti ga na toplom 15 minuta.
2. Pomiješati brašno sa žličicom soli i dodati kvaščevu smjesu, pa umiješati drvenom kuhačom da brašno upije tekućinu. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, a zatim mikserom izraditi tijesto dok se ne formira kugla. Ostaviti tijesto u pokrivenoj posudi da stoji najmanje sat vremena.
3. Sat vremena prije pečenja uključiti pećnicu i zagrijeti je
4. Nadošlo tijesto preraditi na pobrašnjenoj površini i rastanjiti za pizzu.
5. Premazati tapenadom. Dodati izdroblen koziji sir i gorgonzolu, kuglice mozzarelle, pršut i prepolovljene smokve. Poškropiti maslinovim uljem.
6. Peći 8-10 minuta i poslužiti.
Dok ne probate nećete mi vjerovati, da je takoooo dobrooo, mmmmmm....Prijatno!
ponedjeljak, kolovoza 16, 2010
Šarenilo mediteranskih povrtnjaka - đir po Mediteranu
Ne znam kako ljeto djeluje na vas, ali mene vrućina umara i jedva čekam da malo popusti. A onda će doći jesen i duga siva zima i jedva ću čekati ljeto. I tako u “jedvačekanju” prolazi godina za godinom. Zašto je to tako i zašto bi uvijek htjeli da je drugačije?
Uz ljetnu vrućinu ubija me i nedostatak inspiracije i činjenica da nisam u stanju napisati par rečenica kojima bih se osvrnula na dešavanja u svom životu ili u društvu, a koje bi na smislen način povezala sa receptima koje objavljujem na blogu. Život mi je i dalje dva sa dva minusa, a komentarisanje društvenih zbivanja me zamara pa ne bih htjela ni vas gnjaviti svojim mišljenjem (o izborima u BiH, o lošim poslovnim rezultatima kompanije za koju radim o kojem danas čitam, o sveprisutnom mitu i korupciji).
Ako je već svakodnevnica siva, neka trpeza bude šarena i vesela. U tom stilu nastavljam i đir po Mediteranu, predstavljajući vam danas jela od povrća.
Znamo da je mediteranska kuhinja zdrava kuhinja. Znamo li da se ona velikim dijelom temelji i na obilju svježeg, na suncu dozrelog povrća. Mi, koji na jug odlazimo ljeti, ne bi li napunili baterije energijom, rijetko ćemo u nekom od lokalnih restorana odabrati povrće. Većina nas će se odlučiti za ribu ili plodove mora, uz one kojima su roštilj i pljeskavica zakon, bili u Sarajevu, Dalmaciji, Boki ili Antaliji. Mišljenja sam da bi vlasnici taverni, restorana i konoba uz našu (uvjetno našu, ja uvijek mislim da je ta obala još uvijek “naša”) trebali razmisliti o tome da obogate ponudu čisto vegetarijanskih jela ili barem priloga od povrća, a ne da se sve svodi na tri lista blitve i pola krumpira uz ribu.
Danas vam predstavljam par jela koja su toliko tipična za područja iz kojih potiču da se ne mogu zamijeniti sa naši đuvečom. Nadam se da će vam se dopasti i da će vam predstavljati inspiraciju za neki brz i zdrav mediteranski ručak, tako pun mirisa i okusa.
Caponata
Caponata me podsjeća na Al Caponea, al' nebitno...
Ovo jelo koje ljubitelje kiselo-slatkog okusa sigurno neće ostaviti ravnodušnim na Siciliju je došlo sa Maorima, koji su ga izmislili kako bi sačuvali povrće koje im je trebalo na pomorskim putovanjima. Maori su bili i prošli, a caponata je ostala.
Da biste pripremili ovo jelo koje je ugodno nepcu i oku potrebno je:
Sastojci:
• 650 g patlidžana
• 150 g celera (stabljika sa listovima)
• 500 g zrele rajčice
• 200 ml maslinova ulja
• 120 ml vinskog ocata
• 1 žlica šećera
• 100 g zelenih maslina
• 1 žlica kapara
• sol
• papar
• svježi bosiljak
Priprema:
1. Narežite patlidžane na ploške debljine 1 centimetar, a zatim ih podijelite na četiri (ili više) dijelova. Posolite i ostavite da stoji oko pola sata. Nakon pola sata isperite pod mlazom tekuće vode i ocijedite.
2. Celer narežite na komadiće veličine jednake komadićima narezanog patlidžana. Listiće celera usitnite.
3. Luk narežite na listiće. Zagrijte oko 30 ml maslinova ulja u dubljoj tavi i dodajte luk. Pirjajte ga oko 8 – 10 minuta, dok ne povene. Zatim dodajte celer i pržite 10-tak minuta uz povremeno miješanje.
4. Ogulite rajčicu i narežite na kockice, a potom je dodajte na luk i celer i pirjajte narednih 5 – 6 minuta.
5. Dodajte ocat, sol i šećer, masline i kapare i uz miješanje pirjajte oko 10 minuta.
6. U drugu tavu naspite ostatak ulja, jako ga zagrijte i pržite ocijeđene i posušene patlidžane.
7. Gotove patlidžane izvadite šupljikavom kutljačom i stavite na papirnatu salvetu da odstranite višak masnoće koji su upili prženjem.
8. Na kraju patlidžan dodajte u smjesu ostatka povrća i umiješajte. Dodajte papra po želji.
9. Jelo ohladite, a prije serviranja dodajte i malo sjeckanog svježeg bosiljka.
Uz šnitu svježeg domaćeg kruha prija hladno ili toplo. Osvježavajući kiselo-slatki okus dušu je dao za vrele dane - prijatno!
Menemen (na neki način)
O mirisu pečenih paprika bilo je riječi na mom blogu i ranije, a ako nije onda sam barem o njemu razmišljala. Taj miris uvijek mi ispuni dušu, a ne samo nosnice i ja ga volim jer ga povezujem sa ljetom i mirisom domaće kuhinje.
Na koji način se sada paprike mogu povezati sa mediteranskom kuhinjom??? Znamo da potiču iz Amerike i da ih vezujemo za meksičku kuhinju, da su osnov svakog jela mađarske nacionalne kuhinje. Pa kako onda ovdje u postu o Mediteranu? Nisu li peperonata i escalivada prava mediteranska jela? Nisu li paprike njihov glavni sastojak? Nisu li onda i paprike (pečene, pržene ili sa grila) tipično mediteransko povrće?
Menemen je jelo koje Turci rado jedu za doručak, kajgana sa paprikama i rajčicom. U mojoj varijanti, menemen je ručak-večera, koji jedemo oko šest popodne i nije kajgana, već su paprike u umaku od rajčice sa jajetom i jogurtom. Doručak ili rana večera, paprike sa jaima ili jaja sa paprikama – menemen je ukusno jelo nakon kojeg nećete ostati gladni.
Sastojci:
• 2 crvene paprike (ljute do srednje ljute)
• 2 zelene paprike (slatke)
• 400 g rajčice
• 1 glavica luka
• 20 ml maslinova ulja
• 15 g maslaca
• 2 jaja
• 150 ml jogurta
• 2 češnja češnjaka
• sol
• papar
Priprema:
1. Zagrijati ulje i maslac u širokoj i dubljoj tavi. Dodati luk narezan na listiće, a kada zažuti dodati paprike narezane na tanke rezance.
2. Poklopljeno pirjati 15 minuta, dok paprike ne omekšaju, pa dodati oguljenu i usitnjenu rajčicu. Pirjati dodatnih 10 minuta.
3. Prebaciti u vatrostalnu posudu, u sredini napraviti udubljenja u koja treba spustiti jaje.
4. Zapeći u pećnici 5-6 minuta.
5. Za umak u običan jogurt dodati protisnuti češnjak i malo paprike u prahu (ili napraviti turski jogurt tako što ćete obični ostaviti u cjedaljki obloženoj gustom pamučnom ili lanenom tkaninom i ostaviti da se ocijedi preko noći).
U turskom stilu poželjet ću vam - Bujrum!
Cipolline in agrodolce
Padam na sve agrodolce kombinacije. “Cipoliline in agrodolce” jelo je antičkih korijena, a svoju modernu varijantu živi i danas. Poslužuje se toplo kao prilog mesu ili hladno (što je moj izbor) uz domaći kruh i pancetu.
Sastojci (2 osobe):
• 250 g minijaturnog luka
• 20 ml maslinova ulja
• 40 ml vinskog ocata
• 1 žlica šećera
• lovorov list
• sol
• svježe mljeveni papar
Priprema:
1. Veću posudu napunite vodom i pustite da provri. Maknite sa štednjaka i dodajte neoljuštene glavice luka. Vratite na štednjak i pustite da ponovo provri i kuhajte oko 3 – 5 minuta. Luk izvadite i ostavite da se ohladi, a zatim samo lagano skinite ljuskicu 8koja bi trebala da sklizne sa glavice).
2. Zagrijte ulje u dubljoj tavi debelog dna. Dodajte luk i lovorov list i kuhajte na srednje jakoj vatri 10 – 12 minuta.
3. Pojačajte vatru, dodajte šećer, sol i ocat i ostavite da se kuha 2 – 3 minute.
4. U gotovo jelo dodajte papra po želji i servirajte kao prilog kuhanom mesu ili kao hladno predjelo sa pršutom (ili pancetom) i debelom šnitom domaćeg kruha.
Moji lukčići su malo "anemični", ali su ukusni kao predjelo sa ovim domaćim kiselim kruhom...prijatno!
Povrtni lonac sa breskvama
Prvo ću da prijavim kako sam kod pripreme ovog jela bila krajnje nepažljiva i kako mu nisam dodala pinjole, koje su jedan od sastojaka. Ne bi mi uopšte bilo krivo da prije pripreme nisam provjerila da li ih imam, a imala sam ih... Za ubuduće 8ako ne zaboravim), obavezno ću provjeriti da sve bude “mise en place” Mogli ste primjetiti da volim neobične kombinacije, ova je prilično neobična, a fantastična... Breskve su me oduševile, a nadam se da će i vas ili da će vas inspirisati da napravite nešto slično.
Sastojci:
• 4 manje tikvice
• 1 crvena paprika
• 1 žuta paprika
• 4 srednje velike rajčice
• 4 velike breskve
• 50 ml maslinova ulja
• Sol
• Papar
Priprema:
1. Tikvice narezati na kolutiće. Paprike narezati na tanke trakice. Rajčice i breskve na četiri dijela.
2. Zagrijati pećnicu na 200 stepeni. U vatrostalnu posudu staviti tikvice, paprike i polovinu maslinova ulja. Posudu pokriti poklopcem ili folijom i peći 15 minuta.
3. Dodati rajčice i breskve, malo soli i papar. Lagano pomiješati, dodati ostatak ulja i peći još 15 minuta.
... na kraju je trebalo dodati i pinjole. Mišljenja sam da one ne bi promijenile okus ovom krasnom mediteranskom jelu, ali bi jelo izgledalo ljepše,a pečene pinjole su zgodno krckave. Preporučujem - prijatno!
Imam bayildi
U turskoj kuhinji je zabolježeno čak 600 (šestotina) jela koja se pripremaju sa patljidžanima. Sasvim sigurno je da je Imam Bayildi najpoznatije, a uz musaku (koja bi trebala biti grčka koliko i turska) vjerovatno i najomiljenije.
Čak iako niste probali ovo jelo, priča o njegovu nastanku vam sigurno nije promakla. Kažu da je nekom turskom imamu kuhar servirao ovo bogato jelo i da je on zanesen čarobnim mirisom pao u nesvijest. Imami vam, ako niste znali, i nisu neka fora u Turskoj – to su samo više postavljena sveštena lica koja vode neku džamiju ili zajednicu vjernika. Zato sam uvijek radije zamišljala da se od ovog kela onesvjestio kakav vezir ili još bolje onaj paša iz “Stambola na Bosforu.”
Oni historičari, neskloni romantici, kažu da je imamu iz naziva jela, zapravo bilo loše od količine maslinova ulja u kojem se jelo priprema. Nema osnova za takvu priču, iako bi se na prvi pogled učinila vjerovatnom, jer se patlidžani prže brzo i ocijede prije nadjevanja pa ne budu toliko masni da bi nekome zdravom pozlilo... Elem, da ne duljim, evo šta će vam biti potrebno i kako se priprema Imam bayildi (na brži način, jer ima i sporiji).
Sastojci:
• 2 patlidžana
• 150 - 200 ml maslinova ulja
• 1 mala zelena paprika
• 250 g zrelih rajčica
• 1 žlica pirea od rajčica
• 1 velika glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 1 žličica grubo mljevene slatke paprike
• ½ vezice peršina
• malo kopra
• ¼ žličice mljevenog korijandera
• ½ žličice mljevenog cimeta
• 1 žličica mljevene morske soli
• 1 žličica papra
• 2 žlice limunova soka
• 50 ml vode
Priprema:
1. Patlidžane uzdužno zarezati po sredini ostavljajući 2 centimetra do vrhova nezarezano. Nasoliti i potopiti u posudu sa vodom. Ostaviti da tako odstoje 10 minuta, a zatim ih ocijediti i dobro posušiti.
2. U duboku tavu sipati maslinovo ulje na oko 120 – 150 ml maslinova ulja. Ulje dobro zagrijati i dodati patlidžane. Brzo popržiti patlidžane sa svih strana (oko 5 minuta), a zatim ih izvaditi i ohladiti.
3. Zagrijati ostatak maslinova ulja. Na zagrijanom ulju pržiti luk narezan na listiće dok ne povene, a zatim dodati polovinu peršina i kopra, pirjati 2-3 minute i dodati češnjak i papričicu narezanu na kockice. Pustit da paprika omekša, pa dodati mljevenu papriku, rajčicu i začine i pirjati dok se ne dobije gust umak.
4. Ohlađenim prženim patlidžanima izdubiti sredinu i napuniti je smjesom od povrća.
5. Staviti patlidžane u posudu za pečenje, dodati vodu i limunov sok i peći u zagrijanoj pećnici još pola sata.
6. Gotovo jelo ukrasiti ostatkom peršina i kopra i servirati uz kriškice limuna.
Prijatno, ne vjerujem da ćete se onesvjestiti...
Uz ljetnu vrućinu ubija me i nedostatak inspiracije i činjenica da nisam u stanju napisati par rečenica kojima bih se osvrnula na dešavanja u svom životu ili u društvu, a koje bi na smislen način povezala sa receptima koje objavljujem na blogu. Život mi je i dalje dva sa dva minusa, a komentarisanje društvenih zbivanja me zamara pa ne bih htjela ni vas gnjaviti svojim mišljenjem (o izborima u BiH, o lošim poslovnim rezultatima kompanije za koju radim o kojem danas čitam, o sveprisutnom mitu i korupciji).
Ako je već svakodnevnica siva, neka trpeza bude šarena i vesela. U tom stilu nastavljam i đir po Mediteranu, predstavljajući vam danas jela od povrća.
Znamo da je mediteranska kuhinja zdrava kuhinja. Znamo li da se ona velikim dijelom temelji i na obilju svježeg, na suncu dozrelog povrća. Mi, koji na jug odlazimo ljeti, ne bi li napunili baterije energijom, rijetko ćemo u nekom od lokalnih restorana odabrati povrće. Većina nas će se odlučiti za ribu ili plodove mora, uz one kojima su roštilj i pljeskavica zakon, bili u Sarajevu, Dalmaciji, Boki ili Antaliji. Mišljenja sam da bi vlasnici taverni, restorana i konoba uz našu (uvjetno našu, ja uvijek mislim da je ta obala još uvijek “naša”) trebali razmisliti o tome da obogate ponudu čisto vegetarijanskih jela ili barem priloga od povrća, a ne da se sve svodi na tri lista blitve i pola krumpira uz ribu.
Danas vam predstavljam par jela koja su toliko tipična za područja iz kojih potiču da se ne mogu zamijeniti sa naši đuvečom. Nadam se da će vam se dopasti i da će vam predstavljati inspiraciju za neki brz i zdrav mediteranski ručak, tako pun mirisa i okusa.
Caponata
Caponata me podsjeća na Al Caponea, al' nebitno...
Ovo jelo koje ljubitelje kiselo-slatkog okusa sigurno neće ostaviti ravnodušnim na Siciliju je došlo sa Maorima, koji su ga izmislili kako bi sačuvali povrće koje im je trebalo na pomorskim putovanjima. Maori su bili i prošli, a caponata je ostala.
Da biste pripremili ovo jelo koje je ugodno nepcu i oku potrebno je:
Sastojci:
• 650 g patlidžana
• 150 g celera (stabljika sa listovima)
• 500 g zrele rajčice
• 200 ml maslinova ulja
• 120 ml vinskog ocata
• 1 žlica šećera
• 100 g zelenih maslina
• 1 žlica kapara
• sol
• papar
• svježi bosiljak
Priprema:
1. Narežite patlidžane na ploške debljine 1 centimetar, a zatim ih podijelite na četiri (ili više) dijelova. Posolite i ostavite da stoji oko pola sata. Nakon pola sata isperite pod mlazom tekuće vode i ocijedite.
2. Celer narežite na komadiće veličine jednake komadićima narezanog patlidžana. Listiće celera usitnite.
3. Luk narežite na listiće. Zagrijte oko 30 ml maslinova ulja u dubljoj tavi i dodajte luk. Pirjajte ga oko 8 – 10 minuta, dok ne povene. Zatim dodajte celer i pržite 10-tak minuta uz povremeno miješanje.
4. Ogulite rajčicu i narežite na kockice, a potom je dodajte na luk i celer i pirjajte narednih 5 – 6 minuta.
5. Dodajte ocat, sol i šećer, masline i kapare i uz miješanje pirjajte oko 10 minuta.
6. U drugu tavu naspite ostatak ulja, jako ga zagrijte i pržite ocijeđene i posušene patlidžane.
7. Gotove patlidžane izvadite šupljikavom kutljačom i stavite na papirnatu salvetu da odstranite višak masnoće koji su upili prženjem.
8. Na kraju patlidžan dodajte u smjesu ostatka povrća i umiješajte. Dodajte papra po želji.
9. Jelo ohladite, a prije serviranja dodajte i malo sjeckanog svježeg bosiljka.
Uz šnitu svježeg domaćeg kruha prija hladno ili toplo. Osvježavajući kiselo-slatki okus dušu je dao za vrele dane - prijatno!
Menemen (na neki način)
O mirisu pečenih paprika bilo je riječi na mom blogu i ranije, a ako nije onda sam barem o njemu razmišljala. Taj miris uvijek mi ispuni dušu, a ne samo nosnice i ja ga volim jer ga povezujem sa ljetom i mirisom domaće kuhinje.
Na koji način se sada paprike mogu povezati sa mediteranskom kuhinjom??? Znamo da potiču iz Amerike i da ih vezujemo za meksičku kuhinju, da su osnov svakog jela mađarske nacionalne kuhinje. Pa kako onda ovdje u postu o Mediteranu? Nisu li peperonata i escalivada prava mediteranska jela? Nisu li paprike njihov glavni sastojak? Nisu li onda i paprike (pečene, pržene ili sa grila) tipično mediteransko povrće?
Menemen je jelo koje Turci rado jedu za doručak, kajgana sa paprikama i rajčicom. U mojoj varijanti, menemen je ručak-večera, koji jedemo oko šest popodne i nije kajgana, već su paprike u umaku od rajčice sa jajetom i jogurtom. Doručak ili rana večera, paprike sa jaima ili jaja sa paprikama – menemen je ukusno jelo nakon kojeg nećete ostati gladni.
Sastojci:
• 2 crvene paprike (ljute do srednje ljute)
• 2 zelene paprike (slatke)
• 400 g rajčice
• 1 glavica luka
• 20 ml maslinova ulja
• 15 g maslaca
• 2 jaja
• 150 ml jogurta
• 2 češnja češnjaka
• sol
• papar
Priprema:
1. Zagrijati ulje i maslac u širokoj i dubljoj tavi. Dodati luk narezan na listiće, a kada zažuti dodati paprike narezane na tanke rezance.
2. Poklopljeno pirjati 15 minuta, dok paprike ne omekšaju, pa dodati oguljenu i usitnjenu rajčicu. Pirjati dodatnih 10 minuta.
3. Prebaciti u vatrostalnu posudu, u sredini napraviti udubljenja u koja treba spustiti jaje.
4. Zapeći u pećnici 5-6 minuta.
5. Za umak u običan jogurt dodati protisnuti češnjak i malo paprike u prahu (ili napraviti turski jogurt tako što ćete obični ostaviti u cjedaljki obloženoj gustom pamučnom ili lanenom tkaninom i ostaviti da se ocijedi preko noći).
U turskom stilu poželjet ću vam - Bujrum!
Cipolline in agrodolce
Padam na sve agrodolce kombinacije. “Cipoliline in agrodolce” jelo je antičkih korijena, a svoju modernu varijantu živi i danas. Poslužuje se toplo kao prilog mesu ili hladno (što je moj izbor) uz domaći kruh i pancetu.
Sastojci (2 osobe):
• 250 g minijaturnog luka
• 20 ml maslinova ulja
• 40 ml vinskog ocata
• 1 žlica šećera
• lovorov list
• sol
• svježe mljeveni papar
Priprema:
1. Veću posudu napunite vodom i pustite da provri. Maknite sa štednjaka i dodajte neoljuštene glavice luka. Vratite na štednjak i pustite da ponovo provri i kuhajte oko 3 – 5 minuta. Luk izvadite i ostavite da se ohladi, a zatim samo lagano skinite ljuskicu 8koja bi trebala da sklizne sa glavice).
2. Zagrijte ulje u dubljoj tavi debelog dna. Dodajte luk i lovorov list i kuhajte na srednje jakoj vatri 10 – 12 minuta.
3. Pojačajte vatru, dodajte šećer, sol i ocat i ostavite da se kuha 2 – 3 minute.
4. U gotovo jelo dodajte papra po želji i servirajte kao prilog kuhanom mesu ili kao hladno predjelo sa pršutom (ili pancetom) i debelom šnitom domaćeg kruha.
Moji lukčići su malo "anemični", ali su ukusni kao predjelo sa ovim domaćim kiselim kruhom...prijatno!
Povrtni lonac sa breskvama
Prvo ću da prijavim kako sam kod pripreme ovog jela bila krajnje nepažljiva i kako mu nisam dodala pinjole, koje su jedan od sastojaka. Ne bi mi uopšte bilo krivo da prije pripreme nisam provjerila da li ih imam, a imala sam ih... Za ubuduće 8ako ne zaboravim), obavezno ću provjeriti da sve bude “mise en place” Mogli ste primjetiti da volim neobične kombinacije, ova je prilično neobična, a fantastična... Breskve su me oduševile, a nadam se da će i vas ili da će vas inspirisati da napravite nešto slično.
Sastojci:
• 4 manje tikvice
• 1 crvena paprika
• 1 žuta paprika
• 4 srednje velike rajčice
• 4 velike breskve
• 50 ml maslinova ulja
• Sol
• Papar
Priprema:
1. Tikvice narezati na kolutiće. Paprike narezati na tanke trakice. Rajčice i breskve na četiri dijela.
2. Zagrijati pećnicu na 200 stepeni. U vatrostalnu posudu staviti tikvice, paprike i polovinu maslinova ulja. Posudu pokriti poklopcem ili folijom i peći 15 minuta.
3. Dodati rajčice i breskve, malo soli i papar. Lagano pomiješati, dodati ostatak ulja i peći još 15 minuta.
... na kraju je trebalo dodati i pinjole. Mišljenja sam da one ne bi promijenile okus ovom krasnom mediteranskom jelu, ali bi jelo izgledalo ljepše,a pečene pinjole su zgodno krckave. Preporučujem - prijatno!
Imam bayildi
U turskoj kuhinji je zabolježeno čak 600 (šestotina) jela koja se pripremaju sa patljidžanima. Sasvim sigurno je da je Imam Bayildi najpoznatije, a uz musaku (koja bi trebala biti grčka koliko i turska) vjerovatno i najomiljenije.
Čak iako niste probali ovo jelo, priča o njegovu nastanku vam sigurno nije promakla. Kažu da je nekom turskom imamu kuhar servirao ovo bogato jelo i da je on zanesen čarobnim mirisom pao u nesvijest. Imami vam, ako niste znali, i nisu neka fora u Turskoj – to su samo više postavljena sveštena lica koja vode neku džamiju ili zajednicu vjernika. Zato sam uvijek radije zamišljala da se od ovog kela onesvjestio kakav vezir ili još bolje onaj paša iz “Stambola na Bosforu.”
Oni historičari, neskloni romantici, kažu da je imamu iz naziva jela, zapravo bilo loše od količine maslinova ulja u kojem se jelo priprema. Nema osnova za takvu priču, iako bi se na prvi pogled učinila vjerovatnom, jer se patlidžani prže brzo i ocijede prije nadjevanja pa ne budu toliko masni da bi nekome zdravom pozlilo... Elem, da ne duljim, evo šta će vam biti potrebno i kako se priprema Imam bayildi (na brži način, jer ima i sporiji).
Sastojci:
• 2 patlidžana
• 150 - 200 ml maslinova ulja
• 1 mala zelena paprika
• 250 g zrelih rajčica
• 1 žlica pirea od rajčica
• 1 velika glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 1 žličica grubo mljevene slatke paprike
• ½ vezice peršina
• malo kopra
• ¼ žličice mljevenog korijandera
• ½ žličice mljevenog cimeta
• 1 žličica mljevene morske soli
• 1 žličica papra
• 2 žlice limunova soka
• 50 ml vode
Priprema:
1. Patlidžane uzdužno zarezati po sredini ostavljajući 2 centimetra do vrhova nezarezano. Nasoliti i potopiti u posudu sa vodom. Ostaviti da tako odstoje 10 minuta, a zatim ih ocijediti i dobro posušiti.
2. U duboku tavu sipati maslinovo ulje na oko 120 – 150 ml maslinova ulja. Ulje dobro zagrijati i dodati patlidžane. Brzo popržiti patlidžane sa svih strana (oko 5 minuta), a zatim ih izvaditi i ohladiti.
3. Zagrijati ostatak maslinova ulja. Na zagrijanom ulju pržiti luk narezan na listiće dok ne povene, a zatim dodati polovinu peršina i kopra, pirjati 2-3 minute i dodati češnjak i papričicu narezanu na kockice. Pustit da paprika omekša, pa dodati mljevenu papriku, rajčicu i začine i pirjati dok se ne dobije gust umak.
4. Ohlađenim prženim patlidžanima izdubiti sredinu i napuniti je smjesom od povrća.
5. Staviti patlidžane u posudu za pečenje, dodati vodu i limunov sok i peći u zagrijanoj pećnici još pola sata.
6. Gotovo jelo ukrasiti ostatkom peršina i kopra i servirati uz kriškice limuna.
Prijatno, ne vjerujem da ćete se onesvjestiti...
ponedjeljak, kolovoza 09, 2010
Kad srce kaže ljeto - Đir po Mediteranu
Kad srce kaže ljeto, kaže plavo, kaže zeleno, kaže slatko, kaže slano (??????????????)kaže vruuuuuuće, kaže 'ajmoooooooooo, (kaže drži-ne daj)...Koja glupa poruka – šta je autor htio da kaže?
Ne ide mi i ne ide. Nemam inspiracije da napišem pet rečenica koje bi mogla povezati sa receptima koje bi željela podijeliti sa vama. Umorna sam, a do odmora odbrojavam još tri sedmice. Ako...
Hrvatska je zemlja sa najljepšom obalom na svijetu. Dobro, da ne pretjerujem, Hrvatska je zemlja sa najljepšom obalom na Mediteranu. Kristalno čisto more prekrasne plave boje, prirodno lijepe plaže kao niska bisera nižu se od Istre do Prevlake, miris i hladovina čempresa i gradovi bogate povijesti – Hrvatska je Mediteran kakav je nekada bio. Hrvatska beskrajno glupih i nezanimljivih spotova kojima bi se trebao promicati turizam i svijetu prikazati sve te ljepote.
Ovaj spot i slogan me je inspirisao da svoj post tako nazovem. Kada moje srce kaže ljeto, kada je vani plus trideset u hladu, kada su pijace pune najraznovrsnijeg svježeg povrća, ono kaže - mediteranska kuhinja.
Prije 3 – 4 godine, dok sam još uvijek bila zaljubljena u Coolinariku i sa poletom dijelila svoja kulinarska iskustva sa tamošnjim društvom imala sam seriju jela koju sam nazvala “Đir po Mediteranu.” Bila je to, sada bez lažne skromnosti, zaista izvrsna zbirka recepata za blizu tridesetak tipično mediteranskih jela, ponešto što sam uzela iz svake od mediteranskih zemalja. Ovo ljeto, ponovo sam uživala u krasnim jelima mediteranske kuhinje, a nadam se da ćete i vi, dragi posjetitelji i čitatelji mog bloga u nekom od ovih jela pronaći inspiraciju i spremiti ukusno i zdravo jelo prepuno okusa i mirisa.
Obično svije postove preopteretim receptima, pa je to teško pratiti. Ovaj put napravit ću malu podjelu po kategorijama i počinjem sa juhama. Zapravo samo dvije juhe od rajčica onih sočnih i finih, kakve su bile u vrijeme kada smo bili mali. Današnje rajčice, kako je to pokazao eksperiment koji je provela MajloV po svemu sudeći izdržale bi razmjenu udaraca Nadala i Đokovića.
Pappa al pomodoro
Poznata i omiljena gusta juha od rajčica sa kruhom dolazi iz jedne od najprivlačnijih regija Italije, iz čarobne Toscane. Ideja je jednostavna, iskoristiti ostatke kruha i velike količine prezrele rajčice, rezultat je juha koja osvaja mirisom i okusom.
Da biste je pripremili potrebno je...
Sastojci:
• 1,2 kg vrlo zrele rajčice
• 1,5 l povrtnog temeljca
• 1 glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 100 ml maslinova ulja
• oko 300 – 400 g starog domaćeg kruha (npr ciabatte)
• svježi bosiljak
• krupna morska sol
• papar
Priprema:
1. Rajčicu nakratko staviti u ključalu vodu i skinuti kožicu, a zatim samo vilicom usitniti pulpu.
2. Na 50 ml maslinova ulja na laganoj vatri popirjati sitno nasjeckan luk dok ne omekša, a zatim dodati usitnjeni češnjak i pirjati ga zajedno sa lukom još 1-2 minute. Dodati rajčicu, posoliti i pirjati dok ne omekša 15 – 20 minuta.
3. Usitniti (ne previše) štapnim mikserom, a zatim u rajčicu dodati zagrijani povrtni temeljac, kruh i još polovicu od preostalog maslinova ulja. Ostaviti da se lagano kuha oko pola sata.
4. Gotovom jelu dodati ostatak maslinova ulja, papar i dosta svježeg bosiljka.
Mmmmmmm....miriše fantastično. Prijatno!
Tomatada
Iskreno, ne znam šta me je privuklo da probam tomatadu, portugalsku varijantu juhe od rajčice sa kruhom. Da se razumijemo, sastojci su izvrsni i okus odličan, bio bi to potreban i dovoljan razlog da je isprobam, ali... Od vremena kada sam bila dijete bila mi je ružna (odvratna) slika namočenog kruha u juhi ili varivu, a ovdje je riječ upravo o tome. I opet, jelo mi je privlačno okusom, ali odbojno izgledom (mada ne više toliko kao kad sam bila mlađa). I evo radosti za bezzube...
Sastojci:
• 1 glavica luka
• 1 manja kobasica (može kranjska)
• 80 ml maslinova ulja
• 1,5 l mesnog temeljca (pileći ili goveđi)
• 1 kg zrele rajčice
• 1 suha peperonicino papričica
• sol
• papar
• peršin
• 4 deblje šnite starog kruha
Priprema:
1. Rajčicu nakratko potppiti u ključalu vodu i skinuti kožicu, pa nasjeckati.
2. Na pola maslinova ulja ispirjati luk i popržiti nasjeckanu kobasicu. Nakon 5 minuta dodati rajčicu, sol i u usitnjenu papričicu.
3. Pirjati dok rajčica ne omekša, a zatim dodati temeljac i ostatak ulja i pokriveno kuhati oko pola sata. U gotovu juhu dodati svježe mljeveni papar i nasjeckani peršin.
4. Kruh propeći, nalomiti i dodati u tanjure sa juhom.
Ako vam ne izgleda odbojno, onda ćete moći potpuno uživati jer je istinski ukusna ova mesna juhica sa rajčicom (i namočenim kruhom). Prijatno!
Ne ide mi i ne ide. Nemam inspiracije da napišem pet rečenica koje bi mogla povezati sa receptima koje bi željela podijeliti sa vama. Umorna sam, a do odmora odbrojavam još tri sedmice. Ako...
Hrvatska je zemlja sa najljepšom obalom na svijetu. Dobro, da ne pretjerujem, Hrvatska je zemlja sa najljepšom obalom na Mediteranu. Kristalno čisto more prekrasne plave boje, prirodno lijepe plaže kao niska bisera nižu se od Istre do Prevlake, miris i hladovina čempresa i gradovi bogate povijesti – Hrvatska je Mediteran kakav je nekada bio. Hrvatska beskrajno glupih i nezanimljivih spotova kojima bi se trebao promicati turizam i svijetu prikazati sve te ljepote.
Ovaj spot i slogan me je inspirisao da svoj post tako nazovem. Kada moje srce kaže ljeto, kada je vani plus trideset u hladu, kada su pijace pune najraznovrsnijeg svježeg povrća, ono kaže - mediteranska kuhinja.
Prije 3 – 4 godine, dok sam još uvijek bila zaljubljena u Coolinariku i sa poletom dijelila svoja kulinarska iskustva sa tamošnjim društvom imala sam seriju jela koju sam nazvala “Đir po Mediteranu.” Bila je to, sada bez lažne skromnosti, zaista izvrsna zbirka recepata za blizu tridesetak tipično mediteranskih jela, ponešto što sam uzela iz svake od mediteranskih zemalja. Ovo ljeto, ponovo sam uživala u krasnim jelima mediteranske kuhinje, a nadam se da ćete i vi, dragi posjetitelji i čitatelji mog bloga u nekom od ovih jela pronaći inspiraciju i spremiti ukusno i zdravo jelo prepuno okusa i mirisa.
Obično svije postove preopteretim receptima, pa je to teško pratiti. Ovaj put napravit ću malu podjelu po kategorijama i počinjem sa juhama. Zapravo samo dvije juhe od rajčica onih sočnih i finih, kakve su bile u vrijeme kada smo bili mali. Današnje rajčice, kako je to pokazao eksperiment koji je provela MajloV po svemu sudeći izdržale bi razmjenu udaraca Nadala i Đokovića.
Pappa al pomodoro
Poznata i omiljena gusta juha od rajčica sa kruhom dolazi iz jedne od najprivlačnijih regija Italije, iz čarobne Toscane. Ideja je jednostavna, iskoristiti ostatke kruha i velike količine prezrele rajčice, rezultat je juha koja osvaja mirisom i okusom.
Da biste je pripremili potrebno je...
Sastojci:
• 1,2 kg vrlo zrele rajčice
• 1,5 l povrtnog temeljca
• 1 glavica luka
• 2 češnja češnjaka
• 100 ml maslinova ulja
• oko 300 – 400 g starog domaćeg kruha (npr ciabatte)
• svježi bosiljak
• krupna morska sol
• papar
Priprema:
1. Rajčicu nakratko staviti u ključalu vodu i skinuti kožicu, a zatim samo vilicom usitniti pulpu.
2. Na 50 ml maslinova ulja na laganoj vatri popirjati sitno nasjeckan luk dok ne omekša, a zatim dodati usitnjeni češnjak i pirjati ga zajedno sa lukom još 1-2 minute. Dodati rajčicu, posoliti i pirjati dok ne omekša 15 – 20 minuta.
3. Usitniti (ne previše) štapnim mikserom, a zatim u rajčicu dodati zagrijani povrtni temeljac, kruh i još polovicu od preostalog maslinova ulja. Ostaviti da se lagano kuha oko pola sata.
4. Gotovom jelu dodati ostatak maslinova ulja, papar i dosta svježeg bosiljka.
Mmmmmmm....miriše fantastično. Prijatno!
Tomatada
Iskreno, ne znam šta me je privuklo da probam tomatadu, portugalsku varijantu juhe od rajčice sa kruhom. Da se razumijemo, sastojci su izvrsni i okus odličan, bio bi to potreban i dovoljan razlog da je isprobam, ali... Od vremena kada sam bila dijete bila mi je ružna (odvratna) slika namočenog kruha u juhi ili varivu, a ovdje je riječ upravo o tome. I opet, jelo mi je privlačno okusom, ali odbojno izgledom (mada ne više toliko kao kad sam bila mlađa). I evo radosti za bezzube...
Sastojci:
• 1 glavica luka
• 1 manja kobasica (može kranjska)
• 80 ml maslinova ulja
• 1,5 l mesnog temeljca (pileći ili goveđi)
• 1 kg zrele rajčice
• 1 suha peperonicino papričica
• sol
• papar
• peršin
• 4 deblje šnite starog kruha
Priprema:
1. Rajčicu nakratko potppiti u ključalu vodu i skinuti kožicu, pa nasjeckati.
2. Na pola maslinova ulja ispirjati luk i popržiti nasjeckanu kobasicu. Nakon 5 minuta dodati rajčicu, sol i u usitnjenu papričicu.
3. Pirjati dok rajčica ne omekša, a zatim dodati temeljac i ostatak ulja i pokriveno kuhati oko pola sata. U gotovu juhu dodati svježe mljeveni papar i nasjeckani peršin.
4. Kruh propeći, nalomiti i dodati u tanjure sa juhom.
Ako vam ne izgleda odbojno, onda ćete moći potpuno uživati jer je istinski ukusna ova mesna juhica sa rajčicom (i namočenim kruhom). Prijatno!
Pretplati se na:
Postovi (Atom)