2016. március 28.

A legfinomabb töltött káposzta :)

A lányom kívánsága volt, hogy ez a recept is legyen fent a blogon. A gombócos káposzta nagyon hasonlít erre; abban még volt tojás, de azóta rájöttem, hogy semmi szükség nincs rá, anélkül is simán egyben marad a töltelék. Úgyhogy nem, nem elírás, tényleg nem kell bele tojás, így omlósabb, puhább lesz a gombóc! :) Töltött káposzta nem túl sokszor készül nálunk, évente max. 4-5 alkalommal, de akkor jó nagy adag. Semmi pánik, mert amit nem eszünk meg, az gondosan zacskózva mélyhűtőbe kerül, kiválóan fagyasztható.

A fő titok az, hogy zsírosabb hús szükséges hozzá, enélkül nem lesz jó. Régebben megpróbáltam megreformálni, és nagyon csodálkoztam, hogy nem lett olyan, mint nagymamámé vagy anyósomé. Választani kell, hogy finomat vagy fogyókúrásat szeretnénk enni, a kettő együtt sajnos nem megy...
A rántás nálam nem igazán azért kerül bele, hogy besűrítse a káposztát, hanem az íze miatt, de ha valaki úgy gondolja, elhagyhatja.



Hozzávalók 12-15 személyre, kb. 10 l-es fazékhoz

a töltelékhez:
2,5 kg zsírosabb darált sertéshús (lapocka vagy dagadó)
20 dkg rizs
1 jó nagy fej vöröshagyma apróra vágva
4-5 gerezd zúzott fokhagyma
2 evőkanálnyi őrölt édes pirospaprika + csípős paprika ízlés szerint
jó sok frissen őrölt bors
8-10 kávéskanál só
1 kávéskanálnyi őrölt kömény
2 evőkanál zsír
továbbá:
füstölt szalonna bőre vagy kb. 15 dkg füstölt hús vékonyra szeletelve vagy felkockázva
1 nagyobb fej leveles savanyú káposzta (kb. 2 kg)
1-1,2 kg vágott savanyú káposzta
6-7 dl paradicsomlé vagy 1 nagy doboz paradicsompüré vízzel hígítva
fűszerek, ha nem találunk a savanyú káposztában: 15-20 szem fekete bors, 5-6 babérlevél
a rántáshoz:
2 evőkanálnyi zsír
1 evőkanálnyi finomra aprított vöröshagyma
5 dkg liszt
1-2 gerezd zúzott fokhagyma
1 púpozott teáskanál pirospaprika
a tálaláshoz:
tejföl


A töltelékhez az apróra vágott vöröshagymát a zsíron puhára dinszteljük, hozzáadjuk a megmosott, lecsöpögtetett rizst, és annyi vizet teszünk hozzá, amennyi ellepi. Pici sóval és borssal ízesítjük, lefedjük, és addig pároljuk, amíg a rizs a vizet fel nem szívja. Langyosra hűtjük. Ezután összedolgozzuk a töltelék többi hozzávalójával, megkóstoljuk, ha kell utánízesítjük. 

A fazék aljára tesszük a szalonnabőrt vagy a füstölt húst, rászórjuk az apró káposzta negyedét. A káposztalevelekbe csomagolunk annyi húst, hogy kényelmesen beleférjen, és egymás mellé helyezzük a lábosban. Amikor nagyjából tele lett egy réteg töltelékkel, arra jön egy újabb adag apró káposzta, és így tovább, végül káposzta kerüljön a tetejére. A káposztarétegekre szórjuk ízlés szerint a plusz fűszereket, ha szükség van rájuk. Ha nem elég a káposztalevél, akkor gombócokat formálunk a maradék húsból, és a töltelékek közé rakjuk. Az előkészített ételre öntjük a paradicsomlét, valamint annyi vizet, hogy éppen ellepje a káposztát. Lefedjük, felforraljuk, és 2 órát főzzük lassú tűzön. 

Közben a rántáshoz a vöröshagymát megfuttatjuk a zsíron, beleszórjuk a lisztet, és habzásig pirítjuk. Levesszük a tűzről az edényt, belekeverjük a fokhagymát és a pirospaprikát, majd 1 dl hideg vízzel simára dolgozzuk. Forró lével elvegyítve a kész töltött káposztára, pontosabban körben a szélére kanalazzuk, majd az edényt megrázogatjuk, hogy nagyjából eloszoljon. További 10-15 percig főzzük.

Tejfölt és friss kenyeret kínálunk mellé.

2016. március 24.

Pácolt tojás

Húsvét révén halálra kerestem a pácolt tojás receptemet, amely kb. 3 éve jelent meg a Kifőztük magazinban, ééés nem találtam.... Így jár az, aki elfelejti feltenni a blogjára, most pótolom. Paleósok a tippben szereplő alapanyagokkal készítsék el.






Hozzávalók egy 720 ml-es üveghez
6 tojás
a pácléhez:
4,5 dl víz
1/2 dl 10%-os ecet
1 teáskanál egész fekete bors
2-3 szem borókabogyó
1 teáskanál cukor
1 teáskanál só
2 babérlevél
további ízesítők:
1 csilipaprika vagy néhány szelet csípős paprika
1 rozmaringág

A tojásokat 1 kávéskanál sóval ízesített, hideg vízbe téve, forrástól számítva 10 perc alatt keményre főzzük. Hideg vízben lehűtjük, majd a héjat eltávolítjuk róluk, és az üvegbe helyezzük. A többi ízesítőt is hozzátesszük.
Elkészítjük a páclevet: a hozzávalókat kis lábosba téve felforraljuk, és még 4-5 percig gyöngyöztetjük. A levet a tojásokra öntjük úgy, hogy egészen az üveg pereméig érjen. Átlátszó fóliával, majd kupakkal azonnal lezárjuk. Amikor kihűlt, 3-4 napra hűtőbe tesszük.
Sonka mellé vagy magában, zöldségekkel (újhagyma, paradicsom, paprika, retek) tálaljuk. Hűtőben tartva, az üveg felbontása után 3 napig fogyasztható.

Tipp: paleo szerint étkezők almaecettel és xilittel készíthetik el.



2016. március 21.

Mézes gofri

Régi recept, még a netes barangolásaim elejéről. Próbálgattam sokfélét, de ha tuti jót szeretnék, ezt sütöm meg, így volt ez hétvégén is.



Hozzávalók kb. 10 nagy gofrihoz

15 dkg vaj felolvasztva, langyosra hűtve
7,5 dkg méz
30 dkg liszt
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 citrom reszelt héja
néhány csepp citromlé
4 nagy tojás (L)
1 teáskanál vaníliakivonat
3,5 dl tej
1 csipet só
olvasztott kókuszzsír vagy olaj a kenéshez
porédesítő vagy-cukor a szóráshoz
lekvár, tejszínhab stb.

A vajat és a mézet összeolvasztjuk, langyosra hűtjük. 
A lisztet tálba mérjük, beletesszük a szódabikarbónát, a sót. Hozzáöntjük fokozatosan a tejet, közben kézi habverővel kevergetjük, simára dolgozzuk. Beleütjük a tojásokat, végül a masszába vegyítjük a mézes vajat, a vaníliát, a citromhéjat és a citromlét. 
A sütőt felmelegítjük, kevés zsiradékkal megkenjük, majd – a sütő méretének megfelelően adagolva a masszát – kisütjük a gofrikat. Tetszés szerint ízesítjük.


2016. március 4.

Szilvás gombóc

Vannak/voltak olyan ételek, amelyeket régen ki sem kellett saját kezűleg próbálni, mert anyukám vagy anyósom bőszen készítgette, ezért nekem kimaradtak. Így volt ez a szilvás gombóccal is, és amikor először voltam kénytelen főzni, szanaszét jöttek a gombócok, és úgy döntöttem, nem is kell nekem ilyet csinálni. Persze a kisördög nógatott belülről, hogy nem igaz, tán csak nem fog velem egy gombóc kibabrálni ;) Baráti tanácsra a Kifőztük honlapjáChéf Viki receptjét próbáltam ki, és valóban telitalálatnak bizonyult: az általam óhajtott krumplis alaptésztából puha, egyben maradós, finom gombócok születtek! Próbáljátok ki, működik! :)


Most, télen, mivel fagyasztott szilva az alapanyag, néhány dolgot figyelembe kell venni: nem szabad hagyni a gyümölcsöt kiengedni, és ha sok lenne rajtuk a zúzmara, érdemes papírtörülközővel kicsit letörölgetni róluk. Amikor már forrni kezdett volna a víz, akkor tettem a fél szilvákat a tésztára, és igyekeztem gyorsan dolgozni velük, nehogy a keletkező lé tönkretegye a végeredményt.

És akkor a recept:

kb. 80 dkg főtt krumpli 
25-35 dkg liszt 
2 tojás 
15-20 szem szilva 
1 evökanál cukor vagy édesítö
1 kávéskanál őrölt fahéj
olaj
zsemlemorzsa

A krumplit enyhén sós vízben puhára főzzük, még melegen megtörjük, és teljesen kihűtjük.

Beledolgozzuk a tojást és a lisztet. Az utóbbiból annyit, amennyit felvesz. Puha, rugalmas tésztát kell kapjunk.
Lisztezett munkalapon ujjnyi vastagra nyújtjuk, nagyjából egyenlő darbokra vágjuk.

A kimagozott szilva közepébe fahéjas cukrot/édesítőt teszünk, a tésztába csomagoljuk, vigyázva, ki ne folyjon főzés közben a leve.

Több adagban, lobogva forró vízben kifőzzük a gombócokat. Ha feljönnek a víz tetejére, még 1-2 percig főzzük. 
Pirított zsemlemorzsába hempergetjük.



2016. március 2.

Szójaszószos halszeletek


Ez a recept az előző társa volt abban a bizonyos régi újságban, kár lenne elfeledni, itt a helye a blogon. Személyenként 4-5 dkg nyers (basmati) rizst használva az étel a szénhidrátdiétába beilleszthető.



Hozzávalók 4 személyre

80 dkg vastagabb halfilé (harcsa, ponty)
só, bors, csilipor
2 evőkanál olívaolaj + 1 evőkanál a tepsi kikenéséhez
1 teáskanál méz vagy mézpótló
3 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál citromlé
3 evőkanál száraz fehérbor vagy citromlé
a tálaláshoz:
párolt rizs
citromszeletek

Kis lábosban összeolvasztjuk az olajat, a mézet, a szójaszószt, a citromlevet, a bort és egy pici sót. A halból 8 keskenyebb szeletet vágunk, kicsit sózzuk és bővebben borsozzuk. Aki szereti a csípős ízt, kevés csiliport is szórhat rá. Kiolajozunk egy tepsit, belesorakoztatjuk a halat. Mindegyik filédarabra kanalazunk egy szűk evőkanálnyi öntetet, majd megfordítjuk a haldarabokat, és a maradék öntetet elosztjuk a tetejükön. 180 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben 15-20 percig sütjük. Petrezselymes párolt rizzsel és citromszeletekkel tálaljuk.

Tipp: fontos, hogy a halat csak közvetlenül sütés előtt sózzuk meg egy kicsit, hogy benne maradjon a nedvesség. Akkora tepsit vagy jénai edényt használjunk az elkészítéséhez, amelybe kissé lazán, de egymás mellé rakva épphogy beleférnek a halszeletek. Ellenkező esetben szétfolyik a mártás, ezért a hal nem tudja beszívni.

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin