2014. november 4., kedd

Ez elment vadászni...

"Ez elment (vadászni) gyűjteni,
ez (meglőtte) leszedte,
ez hazavitte,
ez megsütötte,
és ez az icike-picike mind megette" ... miután a Szárnyalj, és a felhők között nem érhet baj Pankája lefényképezte! 




Nincs szebb látvány az őszi erdőnél. A hanyatló természet színorgiájának élményét magunkba szívhatjuk egy-egy séta, túra során. Lesz miből töltekezni tavaszig! Nem csak a szemünket lakathatjuk jól az őszi erdőben, a bokrok vitaminokban gazdag bogyókat kínálnak. Fontos szabály, hogy a forgalmas országúttól legalább egy kilométerrel beljebb gyűjtsünk, valamint érdemes előre tájékozódni, az egyes növények mikor érettek be a gyűjtésre és mely részük alkalmas a spájzolásra. Ha nincs megfelelő növényismeretünk, akkor olyan emberek társaságában tegyük meg első  túráinkat, akiktől biztos információk szerezhetők be és pontosan meg tudják különböztetni az ehető növényeket a mérgező hasonmásuktól. 
Lelkes természetjáró csapatunk szeptemberben somot, októberben kökényt és csipkebogyót gyűjtött, melyek a téli hónapokban fontos C vitamin forrásai lehetnek szervezetünknek, javítva  ellenálló képességét. A gyümölcsöket szedés után aszaltuk, így kiváló gyógytea alapanyagokká váltak, de befőtt, lekvár és szörp  is készíthető belőlük.
Ötletadó receptjeinkkel megmutatjuk, három deci sombefőtt is magában hordozhatja egy könnyed, pikáns vacsora ígéretét, ami a konyhánkban valósággá válhat.



Pikáns som befőtt:

- 1 kg érett húsos som
- 50 dkg cukor
- 1 liter víz
- 1-2 g citromsav vagy borkősav

Sterilizált üvegekbe töltsük a leszárazott, megmosott somot. ( Rázogassuk az üveget közben, hogy minél több férjen bele. ) A vízből és cukorból készítsünk szirupot, majd öntsük a gyümölccsel megrakott üvegekbe. ( Ne öntsük színültig, mert a gyümölcs is enged levet. ) A lezárt üvegeket állítsuk be egy nagyobb lábosba vízfürdőbe és forraljuk 8-10 percig, majd hagyjuk őket kihűlni. A citromsav/borkősavra nem tartósítás céljából, hanem a befőtt szép piros színének megőrzéséhez szükséges, így akár el is hagyható. 

***

A húsos som 3-7 méter magasra növő cserje. Még a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágai nem csak a tavasz első hírnökei, hanem dísze is a kertnek. Augusztus-szeptember környékén érő gyümölcsei 1,5-3 centiméter nagyságúak lehetnek, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. 




Kökényes körte lekvár:

- 1 kg dér csípte kökény
- 1 kg lédús  Vilmos körte
- fél citrom leve
- egy kis darab frissen reszelt gyömbér
- ízlés szerint cukor ( kb. 30 dkg )

A kökényt alaposan megmossuk, majd kevés vízben a citromlével és a gyömbérrel együtt 15 perc alatt puhára főzzük. Egy nagyobb lyukú szitán átpasszírozzuk, majd a megpucolt és apróra vágott körtével újra főzni kezdjük, a végén a cukrot is hozzáadjuk. Romantikus színű, izgalmas ízvilágú lekvárt kapunk ebből a kökény körte párosból. 

 ***

A kökény apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas. Szeptember-októberben érik. Éretlen termésének húsa erősen fanyar ízű. Akkor érdemes gyűjteni a gyümölcsöt, amikor a dér már megcsípte, ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít és enyhe édes íze lesz. 
Javaslat: ha a kökényt még nem csípte meg a dér, akkor érdemes a megmosott szemeket a lekvárfőzés előtt 24 órára a fagyasztóba tenni.  



Grillezett zeller sommártással:

- 1 zeller gumó
-  fél deci olívaolaj
- 1-2 gerezd fokhagyma
- só, citrombors
- 1 üveg som vagy kökény befőtt
- 1 ek. kukoricakeményítő

A zellert megtisztítjuk és kb. ujjnyi szeletekre vágjuk. Elkészítjük az ízesített olajat, majd bepácoljuk vele a zellerszeleteket. A sütőben 200 fokon, grillfokozaton megsütjük őket. Aki kalóriadúsabb vacsorára vágyik, készíthet mellé burgonyapürét is. A sombefőttet egy lábosba öntjük és a befőtt léből kiveszünk pár evőkanállal, amibe simára keverjük a kukoricakeményítőt. Felmelegítjük a befőttet és belecsurgatjuk a keményítős keveréket. Krémes mártást kapunk, melyet tálaláskor a forró zellerszeletekre öntünk. 

Mákos scone, avagy az angolok édes pogácsája:

- 1/2 csésze teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 1/2 csésze fehér tönkölyliszt
- 1/2 csésze darált mák
- 7.5 dkg vaj
- csipet só
- 1 tk. szódabikarbóna
- 1/2 csésze kimagozott som befőtt
- 1/2 csésze joghurt
- 1/2 csésze tej

A szilárd összetevőket egy tálba összekeverjük, majd elmorzsoljuk benne a vajat. Egy mélyedést alakítunk ki a közepében, amibe beleöntjük a joghurtot, tejet és a kimagozott somot, majd óvatos mozdulatokkal összedolgozzuk a tésztát. Egy nokedli masszánál nem sokkal sűrűbb tésztát kapunk, amit vastagon lisztezett deszkára borítsunk és a tetejét is lisztezzük meg. Formázzuk 3 cm magas téglatestté, majd daraboljuk fel egyenlő részekre ( 9 vagy 12 felé szoktam ). Egy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk át őket óvatosan ( kissé lágy a tészta, de így lesz finom a végtermék ). A tetejét kenjük meg felvert tojással és szórjuk meg egész mákszemekkel, majd előmelegített sütőbe süssük 175 fokon 20-25 percig.

***

A scone egy eredetileg skót sütőporos zsemlye, ami ma már nagyon divatos az angoloknál ötórai tea mellé, de mi nyugodtan tálalhatjuk frissen felvert tejszínnel és a kökényes-körte lekvárral hideg téli reggeleken csipkebogyó tea társaságában. 


2014. október 8., szerda

Sült alma

Már arra sem emlékszem, kinek az ötlete volt ... az enyém, vagy zöld múzsás barátaimé? Mikor augusztus végén  megálltunk Zsófival a Baráti Díszfaiskola előtt, tudtam hogy jó helye lesz itt a Zöld múzsa tökös asztalnak. Dóri, a tulajdonos is támogatta az ötletünket. A szeptemberi időjárás adott csak aggodalomra okot, kifogunk e egy napos délutánt, mert sem esőnapot, sem esőhelyszínt nem kerestünk. Ahogy szoktam, feltettem mindent egy lapra! Nem kívánom senkinek a készülődés két napját, amikor folyamatosan esett az eső és a leghalványabb remény sem látszott, hogy megérkezik  a szombatra időjósok által ígért vénasszonyok nyara, 20 fokkal és napsütéssel! Összejött! Talán lottóznom kellene.

Mazsolás-sütőtökös kölessel töltött sült alma:
·        - 8 szem alma
·        - 1/2 bögre köles
·        - 2 dl kókusztejszín ( cocomas márkájú )
·        - 1 mk. bourbon vanília
·        - 1 tk. fahéj
·        - 1 bögre reszelt nyers sütőtök
·        - 2-3 ek. méz ( vagy más édesítő )
·        - 1/2 bögre mazsola


fotó: Búza Ildikó


A kölest háromszoros mennyiségű enyhén sós vízben megfőzzük. Hagyjuk egy kicsit dagadni és kihűlni. Ezután hozzákeverjük a reszelt sütőtököt, a mazsolát, a fahéjat, a vaníliát, édesítőt és a kókusztejszínt. Míg a köles fő, az almáknak levágjuk a kalapját és óvatosan - hogy az alma ne törjön szét-, kivájjuk a magházát. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe állítjuk az almákat és töltsük meg a köleses töltelékkel. Előmelegített sütőben 175 fokon süssük meg őket. Házi szilvaszósszal tálaljuk. Vendégeink elismerően bólogattak :-)






2014. szeptember 24., szerda

SÜTŐTÖK szezON

Tavalyi sztori felmelegítve! ;-)

Két évvel ezelőttig semmi mást nem csináltam sütőtökből: feldaraboltam, kivájtam a magos részt és toltam a sütőbe, mikor megsült és kihűlt elmajszoltuk. Az áttörés egy baráti vacsorán következett be, ahol a házigazda sütőtök krémlevest szolgált fel pirított tökmaggal amit még előtte nem ettem. A kicsit túlborsozott ám számomra nagyon szimpatikus állagú narancssárga pempőből kétszer is repetáztam. Hamar rájöttem, eddigi fantáziátlanságom oka az volt, hogy a sült tököt a'la natúr készítettem és nem gondolkodtam el a lehetséges fűszerezésein.

A sütőtök az újvilágból indult hódító útjára, Közép- és Dél-Amerikában az indiánok kedvenc eledele volt. A XVI. század óta ismerik  és termesztik hazánkban, ahol a legjobb ízű sütőtök Nagydoboz és környékéről valósi. Általában a kanadai változatot vásárolom a piacon, de az ominózus vacsorán folytatott beszélgetés felnyitotta szemem, léteznek egyéb zamatos fajták: ilyen például a japán hokkaido, aminek a héja is ehető sütés, főzés után.

Szeptembertől kezdődik az égőnarancs színű tökszezon, a piaci standokat ellepik a különféle izgalmas formák, mi pedig újabb recepteket próbálhatunk ki. Első lépésként azt tanácsolom, a sütni való szeleteket locsoljuk meg pár evőkanál olívaolajjal, nyomjunk rá egy kis fokhagymát és enyhén sózzuk, borsozzuk. Ha még néhány szál zöld rozmaring ágat vagy friss kakukkfüvet is teszünk a tökgerezdek mellé, új dimenziók nyílnak.

Az így elkészített sütőtököt rögtön tovább is gondolhatjuk. Tíz perc leforgása alatt készíthetünk belőle zsályás sütőtök pástétomot, aminek a legfőbb előnye a bolti kenyérre valókkal szemben, pontosan tudhatjuk, mi került bele. 



Zsályás sütőtök pástétom:
- 4-5 szelet sült sütőtök
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 ek. olívaolaj vagy kókuszolaj
- 1 tk. dijoni mustár
- 5 dkg tökmag
- 4-5 friss zsályalevél
- só, bors ízlés szerint
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A vöröshagymát és a fokhagymát víz és olívaolaj elegyén megpároljuk. A tökmagot teflon serpenyőben szárazon megpirítjuk, majd egy késes aprítóba durvára vágjuk. A párolt hagymát, a sült tökök belsejét. a mustárt  és a fűszereket is a robotgépbe öntjük és rusztikus állagúra turmixoljuk. Pirított kenyéren tálaljuk. Morzsolhatunk a tetejére feta sajtot és meglocsolhatjuk tökmagolajjal is. Friss salátát mindig fogyasszunk melléje. Tiszta üvegbe töltve néhány napig hűtőszekrényben eláll.


A tökös krémleveseknek számtalan fajtája ismert. Klasszikus franciás fűszerkombó a só, fehérbors, szerecsendió tejszínnel. Ha édesre vesszük a figurát, akkor fahéjat, szegfűszeget, vaníliát és kardamomot használjunk ízlés szerint. Személyes kedvencem az indiai fűszerezésű változat amibe a gyömbér, koriander és kurkumán túl a chili fokozza a fűtőértéket és a vöröslencse teszi még táplálóbbá. 


Indiai sütőtök krémleves:
- kisebb kanadai sütőtök ( 1-1.5 kg )
- közepes fej vöröshagyma
- 10 dkg vöröslencse
- 2 ek. olívaolaj vagy kókuszolaj
- 2-3 cm-es friss gyömbér reszelve 
- 1 kk. őrölt koriander
- 1 kk. kurkuma
- chili ízlés szerint
- 1 dl kókuszkrém vagy 3 dl kókusztej
- 1 ek. vegamix
- só ízlés szerint
- tálaláskor pirított tökmag vagy friss koriander levél

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A sütőtököt lehéjazzuk és kivájjuk a magját, majd kockákra vágjuk, a hagymát is felaprítjuk. A vöröslencsét megmossuk ( áztatni nem kell ). Egy nagyobb lábosba feltesszük a zsiradékot és a hagymát üvegesre pároljuk. Ráreszeljük a gyömbért és állandó keverés mellett tovább pirítjuk. Jöhetnek a porfűszerek sorjában: koriander, kurkuma és ízlés szerinti chili. Két perc pirítás után ráöntjük a kockára vágott tököt és a megmosott vöröslencsét, majd annyi vizet öntünk rá, ami ellepi. Beleszórjuk a sót és a vegamixet a főzővízbe. Kb. 15-20 percig főzzük, míg a tök és a lencse megpuhul. Ezután tölcséres turmixszal vagy botmixerrel krémesítjük és a kókusztejjel felforraljuk mégegyszer. Egy száraz serpenyőben megpirítjuk a tökmagot. Ezzel vagy frissen vágott koriander levéllel tálaljuk.

Igaz a kerti partik ideje lassan lejár, de az őszi-téli időszakban is grillezhetünk zöldségeket a konyhai sütőben. A következő recept lehet akár a krémlevesünk feltétje, de ha készítünk hozzá köretet, mártást, könnyed vacsoraként vagy főétel gyanánt is megállja helyét. 



10-15 darab fűszeres zöldség saslik hozzávalói: 
- 3-4 szelet nyers sütőtök
- 1 kisebb karalábé
- 1 közepes sárgarépa
- 1 kápia paprika
- 5  dkg zöldbab

Páclé: 
- 0.5 dl olívaolaj
- 1 ek. mustár
- 1 ek. szójaszósz
- 2-3  gerezd fokhagyma
- citrombors, só, opcionálisan őrölt koriander és római kömény

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az sütőtök és karalábé kerek szeleteit vágjuk cikkelyekre. ( Megjegyzés: a sütőtököt 1,5 cm, míg a karalábét 1 cm vastagra szeljük fel, mert nem egyformán puhulnak ). A répát vékony karikákra,  a kápia paprikát kisebb kockákra, míg a zöldbabot  3-4 cm-es darabokra aprítsuk. A darabolás mondhatnám gyerekjáték, a zöldségek  saslik pálcikára való felszúrása azonban férfi munka. Itt az ideje bevonni párunkat az ételkészítésbe. A pácot összekeverjük, ecset segítségével bekenjük, majd egy sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztassuk. 200 fokon süssük addig, míg a zöldségek megpuhulnak. Még 10 perc grill funkció és már tálalhatjuk is. 

2014. szeptember 9., kedd

Gyerekek kedvence csokipuding

Nem tolong a család a céklás sütiért a vasárnapi asztal körül? Sebaj. Itt egy jolly joker recept, amivel egész biztos, hogy mindenkit le lehet venni a lábáról. Krémes, gyümölcsös, csokis egyszerre és a készen kapható poroknál sokkalta egészségesebb.



Barackos tápióka zselé csokipudinggal:
Csokipuding hozzávalói:
- 2 dl kókuszkrém ( cocomas márkájú )
- 4- 5 dl víz
- 2 ek. kukoricakeményítő
- 2 ek. zabpehelyliszt
- 4 ek. jó minőségű kakaó
- 10 dkg jó minőségű étcsokoládé
- 1 tk. bourbon vanília őrlemény
- csipet só
- édesítés ízlés szerint ( méz vagy növényi szirupok )
Barackos tápióka zselé hozzávalói:
- 3-4 érett barack
- fél  citrom leve
- 5 dkg tápiókagyöngy
- édesítés ízlés szerint ( méz vagy növényi szirupok )

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Egy lábosba beletesszük az összes szilárd összetevőt, majd a kókuszkrém felével csomómentesre keverjük. Ezután öntjük hozzá a kókuszkrém másik felét és a vizet. Lassú lángon kevergetve csomómentes pudingot fűzünk belőle. Miután kész, beletördeljük a tábla csokit is és kavarunk rajta párat, hogy elolvadjon. A tápiókagyöngyöt 10-15 percre beáztatjuk hideg vízben, majd leszűrjük róla a vizet. A barackot apró darabokra vágjuk, ráöntjük a fél citrom levét és lassú lángon elkezdjük főzni. Hozzáadjuk a beáztatott tápiókát és addig főzzük vele, míg a gyöngyök átlátszóvá nem válnak. Ha úgy érezzük, hogy a barack nem elég leveses, akkor főzés közben egy pici vizet adagolhatunk hozzá. Miután kész kihűtjük a csokis és a barackos krémünket, majd édesítjük mézzel vagy más alternatív édesítő sziruppal. Fontos szabály, hogy főzött krémekbe, lekvárokba, szószokba a mézet soha ne hevítsük, mert értékes hatóanyagokat vesztünk el a főzés során. 
Üvegpoharakban tálaljuk, alulra a barackos zselé, föléje pedig a házi csokipuding kerül. Tetejét kókuszkrémmel díszítjük. 

Megjegyzés: a recept más gyümölcsökkel is működik, például a most érő mézédes körtével, amit egy pici gyömbérrel bolondíthatunk meg. 

2014. szeptember 8., hétfő

Bíborban bársonyban

Éljen a gasztro forradalom. A stílusok összemosódnak, a népek sajátos fűszerei keverednek, teljes a bábeli zűrzavar a konyha területén (is). Már fel sem kapjuk a fejünket, mikor zöldség kerül a süteményünkbe... követeljük a répatortát, istenítjük a sütőtökös muffint, a céklatorta sem a legújabb trend (torz)szülöttje.  Ahány ember annyi igény: gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, mindenmentes, nyers. Egy cseppet sem bánom, hogy éppen ebben a forrongó kulináris világkorszakban kaptam hívást  konyhai műveletekre,  amikor a nagyanyáink receptes könyvét a spontán rafinéria váltja fel, megbolondítva ezzel az élet ízét.
 
"- Mért változtat meg egy  kétszáz éves receptet? 
- Mert kétszáz év talán éppen elég volt neki."

Fordulni látszik a világ. Míg régebben apáról fiúra szállt  a tudás,  a lányok pedig  az anyjuk/nagyanyjuktól tanultak főzni, ma nem ritka eset, mikor a piacon vásárlás közben elbeszélgetek az egyébként friss és zamatos földízű céklát árusító nénikkel és kiderül, a főtt ecetes cékla salátán kívül nincsenek más recept birtokában. Felhívás keringőre, hogy akcióba lendüljek és elmeséljem nekik legutóbbi kedvenc céklás kísérletemet. Cékla nyersen? Cékla sütve? Mindezek hallatára a szomszéd árusok is odasereglenek... változnak a dolgok, benne mi és a cékla helyzete is.

Ebben a  glutén-és tojásmentes tortában kiéltem minden bíbor hóbortomat. A céklát a mascarponéval tettem lággyá és krémessé, az ősz hangulatát pedig a pirított dióval fokoztam. Került cékla a "piskótába" is, aminek nyomán egyéb édesítésre szinte alig volt szükség. A sült cékla ugyanis olyan koncentrált édes ízvilággal bír, amit mindenképpen érdemes kipróbálni Egy másik érv, ami a torta mellett szól, hihetetlen gyorsan elkészül. Jahhh vagy nincs otthon sült cékla a hűtőben? Ez nagy hiba...orvosolandó.



Mascarponés-cékla torta ( 18 cm átmérő ):
Tészta hozzávalói:
- 20 dkg héjában sült cékla
- 4 dkg kölesliszt
- 3 dkg barna rizsliszt
- 8 dkg zabpehelyliszt
- 2 ek. kókuszzsír
- 10-12 db áztatott datolya
- 1 tk. szódabikarbóna
- 1 ek. citromlé
- ízlés szerint szegfűszeg, kardamom és fahéj
Mascarponés krém hozzávalói:
- 25 dkg mascarpone
- 2-3 ek. méz ( vagy bármilyen növényi édesítő szirup )
- 1 citrom leve
- 1 tk. bourbon vanília
- kb. 10 dkg héjában sült cékla



A konyhai művelet ott kezdődik, hogy a piacról hazaérkező céklákat megmossuk és alufóliába becsomagolva 200 fokon kb. 60-70 percig sütjük. Nyilván nem érdemes egy cékláért elindítani a sütőt, több cékla megsütése ajánlott egyszerre, amiket a következő napokban különféle céklás ételekhez fel lehet majd használni. Kezdjük a tészta összekeverésével a torta készítést. Keverőtálba öntjük a szilárd összetevőket: lisztek, szódabikarbóna és a fűszerek ízlés szerint. A sült céklát a kókuszzsírral és a beáztatott datolyával egy késes aprítóba tesszük. Nem kell túl simára keverni, maradhatnak benne kisebb datolya és cékla darabok. Ezután a lisztes keverékhez öntjük a céklás masszát, plusz a citrom kifacsart levét. Egy 18 cm átmérőjű tortaformába kanalazzuk, elsimítjuk és 175 fokon 25-30 percig sütjük. Míg a tészta sül, addig elkészíthetjük a mascarponés krémet. A hozzávalókat krémesre turmixoljuk, majd a kihűlt torta tetejét  rusztikusan megkenjük vele. Díszítésre használhatunk mascarpone nélküli cékla pürét, valamint pirított mézes diót. 


Megjegyzés: a torta nagyon egyszerű módon vegán ( tiszta növényi táplálkozás ) receptté alakítható. Ebben az esetben a méz helyett növényi szirup ajánlott ( agavé-, rizs-, juharszirup ), a mascarpone helyett pedig 25 dkg beáztatott kesudiót turmixoljunk össze kb. fél dl vízzel és 2-3 ek. kókuszzsírral.

2014. augusztus 16., szombat

Őszbe hajló cukkini "pappardelle"

A mai pannonhalmi kirándulásunkra nem vittünk pulcsit. Már-már úgy nézett ki,  a program második részéről "összefagytunk" jelszóval el kell hagynunk a terepet. Erőt vettünk magunkon és tekintetünket az égre emelve szuggeráltuk a napot: ..."süss ki nap, süss ki nap, Isten napocskája"... épp itt az ideje, nyár van, augusztus, de nem hallgatott ránk. Mikor a gyerek ruhája csurom vizes lett (  nem esőtől,  csak bemászott a tavirózsák közé  ) végképp indulni kellett hazafelé. Most beszéljünk továbbra is az időjárásról angolosan, vagy térjek inkább a tárgyra? Az is épp olyan kényes és ellentmondó, mint amilyen az időjárás. Itt már elindítottam a gondolat folyamot arról, hogy nyers étkezés vagy nem nyers? Azt gondoltam ki, hogy nem leszek magammal erőszakos, megkeresem azt a  kényes egyensúlyt, ami az egészség és az élvezeti érték között feszül bennem, csakis bennem, ki másban? Veletek pedig okulásként megosztom, semmiképen nem követési céllal, inkább arra buzdítva, találjátok meg ami nektek a legeslegjobb. 


A böjt után elhatároztam, hogy kevesebb szénhidrátot eszem és a lisztek változatosságára is nagy hangsúlyt fektetek. Felénk azonban száraz hajdina tésztától nem roskadoznak a polcok... és egyéb alternatív társaiból sem dúskálunk. Győr egy kispolgári város, éppen most olvastam a legjobb éttermeinek rangsorát és az első helyen egy natrium glutamátos ízeiről és gigászi mennyiségeiről hírhedt, hagyományos ízvilágú ( barátnőm tapasztalata alapján írom ezeket, nem kajálok ilyen helyeken... ) étterem az első a toplistán. Szóval Győrt az ízforradalom MÉG nem érte utol, ezért is próbálkozunk itt a lehetetlennel az érzékenyebb barátok bevonásával ;-)
Amíg megjön a hajdina tészta  városunkba ( vagy nekiállok  házi tésztát is gyártani ), addig gondoltam beérem egy őszbe hajló cukkini "pappardellével ". És mivel a cukkinit  késsel fésülöm, a spagetti helyett a másfél centi széles csíkozás mellett döntöttem ( ez sem volt piskóta )... max. egy személy részére vállalok belőle rendelést ;-) De megérte. Sőőőőőt. Úgy gondoltam ezt azért nem volna annyira gusztusos nyersen enni, már csak azért sem, mert a cukkini nem éppen a legzamatosabb zöldféle. Egy kis rozmaringos-fokhagymás olívaolajos kenés és száraz serpenyőben pár perc pirítás a tízes skálán a kettesről a nyolcasra tolta élvezeti értékét a "szélesmetéltnek". Hadd mondjam el mentségemre, hogy a cukkini halálán kívül a tányéron minden élő volt... a pesztó ( pár perce szedtem hozzá a petrezselymet a kertből ), a szőlő, a dió... már csak egy pohár bor hiányzott, de az nagyon, a teljesség érzethez! :-) 


Őszbe hajló cukkini "pappardelle":

- kisebb cukkini ( nagyon kicsi, vagy egy közepes fele hosszában elvágva )
- kisebb ágacska friss rozmaring
- 1 marék dió ( vagy több? )
- giga csokor petrezselyem
- 5-6 levél zsálya
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1/2 dl extra szűz olívaolaj + 1-2 ek. a kenéshez
- só ízlés szerint
- frissen reszelt parmezán ( vegánoknak elhagyható )
- 1 kisebb fürt csemege szőlő

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A cukkinit hosszában félbe vágjuk és a belsejét kikaparjuk. A héja maradjon, mert a hirtelen sütésnél szükséges, hogy rajta legyen, enélkül a szélesmetéltünk szana-széjjel szakad. Éles késsel hosszában vágjuk csíkokra a cukkinit és egy ecset segítségével kenjük be őket rozmaringos-fokhagymás olívaolajjal. Azt ajánlom, hogy ízesített fűszerolajokat mindig érlejünk a hűtőszekrénybe, az ételek ízvilágát ezekkel nagyban emelhetjük, az ételkészítés idejét pedig egyben lerövidíthetjük, ha csak a hűtőbe kell egy fűszerolajért benyúlni :-) 
A pesztót ( Jamie O.-nél láttam ) óriás méretű vágódeszkán készítsük el éles kés segítségével, amennyiben nincs kőmozsarunk. A deszkán először vágjuk apróra a megmosott petrezselymet és a zsálya leveleket, majd nyomjunk rá ízlés szerint pár gerezd fokhagymát, a késes aprítóba elődarált diót és a parmezán sajtot. Locsoljuk meg olívaolajjal kissé visszafogottabban, mint ahogy Jamie O. teszi és a késsel mindaddig aprítsuk az összetevőket, amíg krémes állagú pesztót nem kapunk. Ezután szedjük fel a masszát kés segítségével egy kisebb tálba. 
A serpenyőnket szárazon forrósítsuk fel és a cukkini csíkok egyik és másik oldalát hirtelen pirítsuk meg, majd szedjük ki őket egy tányérra és rendezzük el gusztusosan őket, mintha tészta csíkok lennének. Morzsoljuk rá a pesztót, diszítsük dióval és szőlő szemekkel. Bort ne felejtsünk hozzá venni... nem kell sok, de egy deci kötelező. Hunyjuk be a szemünket és érezzük a mediterrán ősz langyos szelét. Jó étvágyat!


2014. augusztus 14., csütörtök

Nyáralkony a majorban

Fátyolfelhők takarják a napot, de a naptárra nézve a nyár harmadik hónapjába léptünk. Júniusban a "Finomhangolás" desszert délutánt követően tartottam egy számadást a Zöld Múzsa háza táján. Év elején, mint a mesében, találkoztam az arany hallal, aki azt kérdezte tőlem: - "Mondd te lány, mi a három kívánságod?" Lehet, hogy mindez álmomban történt, de a három kívánság sorra teljesült a valóságban. Az első kívánságom nem volt más, legyen a Zöld Múzsa asztalánál a zene az egyik fogás. Ezt a desszert délutánon Bélyei Adél hárfamuzsikája váltotta valóra. 

A második kívánságom így hangzott: kapjon a stábunk egy olyan lehetőséget, amikor házon kívül tálaljuk étkeinket. Júliusban a "Nyári lányok" bizalma által ez is teljesült. A vacsora négy fogását megrendelőnk teraszán szervíroztuk, míg a desszertet a Világosváron a lemenő nap surló fényei tették emlékezetessé. Kellett mindehhez a szintén a mesékből ismert szerencse: megrendelőnk éppen a  Zöld múzsa porta és a Világosvár orma között lakik mértani pontossággal félúton ;-) Köszönjük Heninek a bizalmat és a második kívánság beteljesülésének lehetőségét! 




Nem maradt más hátra, mint a harmadik kívánság: egy szívemnek nagyon kedves helyet szemeltem ki ötfogásos vega/vegán vacsoránk helyszínéül,  Kisnyalka-majort. Már az ötödik alkalommal töltök el barátnőimmel minden nyáron egy alkotó hetet ezen a nyugalmat árasztó helyen, ami mindenkinek belopta magát a szívébe. Szerencsénkre, találtunk augusztusban szabad hétvégét a major foglalási naptárában, ahová nagy szeretettel várunk benneteket  "Nyáralkony a majorban" rendezvényünkre, feltéve ezzel a pontot a három kívánságos mese végére.
NYÁRALKONY A MAJORBAN 
túra és  szezonális öt fogásos vega/vegán vacsora a teremtett borvidék boraival 
Helyszín: Kisnyalka major
Időpont: 2014. augusztus 30. szombat délután 17.00 óra

Bejelentkezés és bővebb infó: ludvig.nicolette@gmail.com címen kérhető!






Szezon

Nem merem azt írni, hogy nyári szezon, mert  nem érzem a nyarat. Furcsa fátyolfelhős égre ébredek  hosszú napok óta reggelente, hasamra sütő, mosolyt csalogató napsugarak helyett. Extrán párás a levegő, a futás sem esik olyan jól. Délután egy kis szerencsével lehet találkozni direktbe jövő napfénnyel. Mintha a paradicsom mindebből semmit sem érzékelne, de legalábbis beéri a felhők mögüli kacsintgatással és pirosodik mindannyiunk örömére.



Idén egy nagyon kedves barátnőm, Klári rámgondolásából lett pár bokor különlegesebb paradicsomom is, mint a "black cherry", ami egy apróbb fajta és beérve nagyon szép sötétbarna színű, valamint a "gold nugget", ami szintén aprócska de szép aranysárga színű, zamatos pari. Érőben még egy azonosítatlan fajta. Úgy tudom sok mag, amit kaptam tőle ebből a webáruházból valók és  megbízható fajták. Kaptam még lila sárgarépa, csíkos cékla, mángold és lila bazsalikom magokat, most csak azokat soroltam, amikből ehető termés is kerekedett ;-) A paprika és a padlizsán palánták a gyors földből való kibújás után és a több átültetés ellenére sem találták meg nálunk a jó táptalajt, de jövőre ismét megújult erővel kezdek a kertészkedésbe, talán egy kicsit időben előbb kezdve a magok földbe ültetését nagyobb esélyt adva nekik a kibontakozáshoz. Nagyon érdekes egyébként látni, hogy a kertésztől vásárolt paradicsom palántáink mennyivel erősebb és hatalmasabb növények, ontják az édes-piros gyümölcsöt, de éppen ennek ellenére rém büszke vagyok a sokkal gyengébbecske, magam által nevelgetett bokrok hozamára.




Pár üvegbe zártam már a nyár ízéből: bazsalikomos-chilis paradicsomlekvárt készítettem, Kaldenekker recept alapján, mert ehhez írt a legkevesebb cukrot ( 2 kg-hoz 10-15 dkg-ot ), abból is a legbarnábbikat használtam. Nektek meg hoztam egy lecsós kölessel töltött padlizsán receptet, hogy maradjunk a szezonalitásnál.




Lecsós kölessel töltött padlizsán: 
- 2 kicsi padlizsán
- 10 dkg köles ( háromszoros mennyiségű sós vízbe megfőzve )
- 2 ek. kókuszzsír
- 1 ek. olívaolaj
- 1 közepes fej lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 3-4 db érett paradicsom
- 1 db zöld paprika ( nem erős )
-  reszelt sajt ( vegánoknak elhagyható )
- chili opcionálisan
- só, bors, őrölt kömény ízlés szerint
- friss petrezselyem
- friss bazsalikom levelek
- 10-15 szem fekete olivabogyó

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A kölest megfőzöm  a háromszoros mennyiségű vízben és hagyom kihűlni. A padlizsánokat félbe vágom és kanál segítségével kiszedem a belsejüket. Igyekezzünk ezt úgy csinálni, hogy egy centi vastag kéreg maradjon belül. Vékonyan kikenjük őket olívaolajjal és picit megsózzuk. 

Egy serpenyőben kókuszzsíron pirítjuk az apróra vágott hagymát.  Utána rádobjuk a szintén apróra vágott paprikát, valamint a padlizsán belső részét felaprítva  és rányomjuk a gerezd fokhagymát is. A paradicsomok héját lehúzzuk ( ha szükséges forró vízbe dobjuk őket, így könnyedén lejön nekik ) legutolsónak adjuk a lecsóhoz. Fűszerként ízlésünknek megfelelően sót, őrölt köményt ( ... római kömény és koriander hozzáadásával kicsit shakshukás lesz ;-) ... )  a végén pedig  frissen őrölt fekete borsot használhatunk. 

A lecsós ragut összekeverjük a főtt kölessel, a karikákra vágott fekete olívabogyóval és a padlizsánokba töltjük. Előmelegített sütőbe 35-40 percig sütjük és a sütés befejezése előtt megszórjuk reszelt sajttal a padlizsán csónakok tetejét. Friss apróra vágott petrezselyemmel és bazsalikomlevelekkel tálaljuk. Könnyed nyári vacsora vagy vendégváró falat. 

Egy böjt margójára

"Aki böjtölni kezd, először is létének sérültségét tapasztalja meg, érzi a kellemetlenségeket, a testi és lelki melléktüneteket. Átmenetileg a böjtölő meglehetősen szerencsétlennek és megviseltnek is érezheti magát, de aki nem riad vissza ezektől a kezdeti tapasztalatoktól, idővel egyre több boldogító oldalát élheti meg a böjtnek. Amint a test kitisztul a böjt után, a koncentrálóképesség és a memória egyre inkább javulni kezd. Testünket az agy köti össze a lélekkel, és amikor az agysejtek megszabadulnak a mérgező anyagoktól, mi is megszabadulunk az idegeskedéstől, a szorongástól, a félelemtől. Szellemünk tiszta és szabad, gondolkodásunk logikus lesz. Éleslátásunk, realitásérzékünk megnő, ezáltal sokkal jobban átlátjuk a problémákat, és hamarabb megoldást is találunk rájuk. Érzékszerveink élesebbé válnak és a testünk rugalmasabb és energikusabb lesz. A valódi böjt pozitívan hat mind a testre, mind a lélekre és hozzásegít egy magasabb rendű léthez. Felébreszti a bennünk szunnyadó képességeket, kreatívabbá és frissebbé tesz. Megvalósítja azt, amit az ókori görögök úgy fogalmaztak, hogy ép testben ép lélek."

Hosszú ideje nem sikerült. A legutóbbi próbálkozásom a tavalyi márciusi télben hófúvásban indult, három nap után ( a kritikus ponton ) feladtam. Iszonyatosan fáztam, és a hóesés látványa nem hiányzott a böjti feelinghez, na! Persze nincs optimális időpont, kifogást mindig lehet találni. A hiányérzet persze bennem maradt,  évek óta megint képtelen voltam megcsinálni. Aztán jött egy nyári este, amikor úgy éreztem minden sejtem puffadt és kerek, az ízlelőbimbóim totális káoszban a sok kutyulástól-főzéstől... ebbe a mindenevő család igényszintjének kielégítése is nagyban belejátszott. Szóval rám tört az érzés, hogy nem bírom így tovább, adnom kell a testemnek pár napot, konkrétan egy hetet, hogy magához térjen, hogy emlékezhessen mi neki a jó. A magam módján oldottam meg a böjtöt, kicsit engedékenyebben, mint ahogy az a nagy könyvben írva vagyon.  A vizen és gyógyteán kívül nagy éhséghullámok idejére dobtam be a frissen préselt cékla-alma levet ( nekem ez nagyon csúszik, valszeg a magas cukortartalma miatt ) és azután mindig top érzésem támadt. Ami elhibázott volt ( így utólag ), nyár lévén, a rengeteg csábító gyümölcs láttán azt gondoltam nem lesz rossz, ha időnként egy-egy pohár frissen turmixolt spenót-barack smoothiet is iszogatok kortyonként jól megrágva. Tapasztalat:  ez abszolút nem illesztető be a gyomor pihentetése céljából rosttartalma miatt! 

Sikerült a kitűzött hét napot végigcsinálnom. Ebben erősen motivált a tudat, hogy a nyolcadik napon kora reggel elutaztam barátnőmhöz egy Velence tavi hétvégére, ahol megtörtént a böjttörés, nagy séták, beszélgetések és kikapcsoló közegben, mondhatni idillikus körülmények között. A nyolcadik napon gyümölcsöt és pár szem saját készítésű gluténmentes sós ropogtatnivalót eszegettem, estére pedig Panka javaslatára készítettünk egy spenótos-paradicsomos polentát némi gorgonzola turbóval... egészen kis mennyiség is elég volt a jóllakáshoz belőle. Az energia egyensúlyom helyrebillent, a futást ismét élvezem, mérlegre szándékosan nem álltam, se előtte, sem utána... nem érdekel már hány kiló vagyok ( sokkk !!! ), csak érezzem magam jól a bőrömben. 

Ime a recept, bár ezek a képek már idehaza, reprozás után készültek, mert bevallom annyira jól esett ez a böjt utáni első igazi étel, hazaérve megismételtem.



Paradicsomos-spenótos polenta némi gorgonzolával:
- 20 dkg kukoricadara
- fél liter víz
- fél kiló friss spenót levél ( saját kertből )
- 8-10 szem apró paradicsom ( saját kertből )
- egy kisebb chili paprika
- 2 gerezd fokhagyma
- 10 dkg gorgonzola ( a képen camembert látható )
- só, bors ízlés szerint
- nyers spenót levél és snidling a tálaláshoz

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A polentát megfőzzük enyhén sós vízbe, majd belesimítjuk egy kiolajozott sütőtálba. A spenótot olívaolajon megfonnyasztjuk, rányomjuk a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Ha kihűlt, rátesszük a polentára, majd a félbevágott paradicsomokkal és a rámorzsolt gorgonzolával csak arra vár a hűtőben, nagy sétánk után  sütőbe toljuk és fél óra alatt készre süssük. Javaslatomra került még rá pár szelet chili paprika karika ( bíztam benne, a böjt nem változtatta meg hedonista ízlésvilágomat ). Nagyon egyszerű, de ízletes étel. A színekről nem is beszélve... és másnap reggelire hidegen is kiváló. 



2014. augusztus 4., hétfő

Nyári ízek

A nyár az élet élvezete. Érezd jól magad!  Ez nem szólhat másról. Perzselő nap égesse bőröd, heves nyári eső áztassa ruhád. Átlátszanak az idomok? Ez is a hedonista nyár része. Ne keresd a holtodiglan-holtomiglan társat, nem most fog kopogtatni! Lazíts! Mindenkinek jár a kaland! Igaz?   A legfontosabb: "- Ne légy magaddal olyan szigorú!" Tegyél az asztalra mellé nyári ízeket, hogy az élmény teljes legyen! ...és a borról se feledkezz el! ;-)



Rizses padlizsánsaláta ( 4 főre ):
- 1 db nagyobb padlizsán ( vagy két kisebb )
- 1 bögre rizs ( fehér vagy barna ízlés dolga )
- 1 db kápia paprika
- 1 db sötétzöld ( nem erős ) paprika
- 3-4 db paradicsom
- 1 nagy csokor friss petrezselyem
   padlizsán pácolásához:
- 3 ek. olivaolaj
- 3 ek. szójaszósz
- 1 ek.  dijoni mustár
- 1-2 gerezd fokhagyma
- só, bors ízlés szerint
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A rizst hagyományos módon megfőzzük ( kétszeres vízmennyiségben ). A padlizsánt centi vastag karikákra vágjuk, majd a karikákat egyenként hat cikkelybe. Összekeverjük egy tálban a pác alkotóelemeit és a feldarabolt padlizsánra öntjük, majd jól átforgatjuk. Hagyjuk állni egy 15-20 percet, hogy az ízek összeérjenek, majd egy felforrósított száraz teflonserpenyőbe pirítsuk le a padlizsán cikkelyeket, a legvégén öntsünk alá egy pici vizet és lefedve 10 perc alatt pároljuk puhára. A paprikákat, a paradicsomot vágjuk apró kockákra, a petrezselymet elég ha durvára metéljük. Miután minden összetevő elkészült, egy nagy tálba tegyük bele a főtt rizst, a megsült padlizsánt és az összevágott paprikát, paradicsomot, petrezselymet és óvatosan forgassuk össze. Hidegen, melegen tálalva egyaránt kitűnő nyári vega fogás, míg húsevő barátinknak köretként szolgálhatjuk fel.