wtorek, 31 stycznia 2012

Ciasto drożdżowe z jabłkami


To ciasto upiekłam przed feriami ale nie zdążyłam opublikować przed wyjazdem. Nadrabiam więc zaległości. Kiedy je zobaczyłam u dagmary_65-klik szybko pobiegłam po drożdże i upiekłam. Na początku nie chciało mi urosnąć, ale kiedy wpadło w moje ręce, nie miało już żadnych szans - ha ha ha. Jestem zwolenniczką wyrabiania ręcznego wszystkiego co drożdżowe. Wydaje mi się, że drożdże lubią być "dopieszczane". 
Ciasto wyszło bardzo smaczne, dałam mniej jabłek i mocno tego żałowałam, ale tak i tak zniknęło w nieznanych okolicznościach :)

Ciasto drożdżowe z jabłkami
500 g mąki pszennej
50 g drożdży+1 łyżka cukru
1 jajo
2 żółtka
1 szkl mleka
100 g masła
1 łyżka oliwy lub oleju
1/2 szkl cukru
1/4 łyżeczki soli
5-6 jabłek
cukier puder do posypania ciasta


Masło roztapiamy, dodajemy do niego łyżkę oliwy lub oleju, mleko podgrzewamy. Drożdże rozcieramy z 1 łyżką cukru. Jajko i żółtka ubijamy z cukrem. Mleko lekko podgrzewamy. Wszystkie składniki dodajemy do przesianej mąki, mieszamy grubą, drewnianą łyżką i pozostawiamy w cieple do wyrośnięcia, nakrywając ściereczką. 
W tym czasie obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne i kroimy je na szesnastki. Gdy ciasto podrośnie i przynajmniej podwoi swą objętość, wykładamy je do prostokątnej natłuszczonej formy. Wciskamy w ciasto kawałeczki jabłek i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut
Pieczemy w temperaturze 190 stopni około 40 minut ( gdy wierzch ciasta uzyska złoty kolor sprawdzamy patyczkiem czy jest już upieczone ).
Przed podaniem posypujemy wierzch cukrem pudrem.


poniedziałek, 23 stycznia 2012

Makaron penne zapiekany z cukinią i salami


Gdy zobaczyłam u Majki-klik ten przepis to wiedziałam, że prędzej czy później zagości i u mnie. Za makaronem średnio przepadam, ale to danie mogłabym jeść dwa razy w tygodniu. Jest pyszne i szybkie do przygotowania. Od siebie dodałam dwa ząbki czosnku, który idealnie pasuje do salami. Przepis cytuję za Majką.


Makaron penne zapiekany z cukinią i salami
6 łyżek oliwy
2 duże cukinie, pokrojone w kostkę o boku 0,5 cm
350 g penne rigate
20 g salami, pociętego w małe paski
3 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki płaskolistnej
100 g świeżo startego parmezanu
masło do posmarowania formy
sól i pieprz do smaku
2 ząbki czosnku

Sos beszamelowy
50 g solonego masła
50 g mąki pszennej
500 ml zimnego pełnotłustego mleka
0,5 łyżeczki papryki słodkiej
szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej

Rozgrzej oliwę na dużej patelni na średnim ogniu i smaż cukinię przez 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Przypraw solą i pieprzem, a potem odstaw na bok.
Aby przygotować sos beszamelowy, roztop masło w dużym rondlu na średnim ogniu. Wymieszaj je z mąką i podgrzewaj przez 1 minutę, aż lekko zbrązowieje. Rozprowadź trzepaczką z zimnym mlekiem, dodając je stopniowo, zmniejsz ogień i gotuj przez 10 min., stale ubijając. Kiedy sos zgęstnieje dodaj paprykę i gałkę muszkatołową. Dopraw solą i pieprzem i odstaw, by nieco ostygł.
Ugoruj makaron al dente w dużym garnku z wrzącą, osoloną wodą. Odcedź i przełóż do dużej miski z cukinią, salami i natką pietruszki. Wsyp połowę parmezanu i wlej połowę sosu beszamelowego. Delikatnie wymieszaj.
Nagrzej grill do średnio wysokiej temperatury ( 180 stopni ). Natłuść masłem okrągłe żaroodporne naczynie o średnicy 22 cm i głębokości co najmniej 4 cm ( u mnie 2 małe i jedno średnie naczynie ). Przełóż do niego makaron, przykryj resztą beszamelu i posyp pozostałym parmezanem.
Ustaw naczynie pod podgrzanym grillem i zapiekaj przez 15 minut, aż potrawa się przyrumieni i stanie się chrupiąca.
Wyjmij ją z piekarnika i odstaw na 5 minut. Będzie ją łatwiej pokroić i podawać, gdy jej warstwy się połączą.



wtorek, 17 stycznia 2012

Sałatka z paluszków krabowych


Trochę zapomniana, ale kiedyś bardzo częsta goszcząca na moim stole. Dzisiaj reaktywacja tej smacznej sałatki. Jest bardzo popularna, więc zakładam, że ją znacie, ale może podobnie do mnie, zapomnieliście o niej. Polecam :)

Sałatka z paluszków krabowych
paluszki krabowe 6-7 sztuk
4-5 łyżek kukurydzy konserwowej
1 mała papryka czerwona
1 mały ogórek świeży
szczypiorek
majonez
czosnek (dałam dwa ząbki)
sól, pieprz
makaron ryżowy
sok z cytryny

Przygotować makaron wg przepisu na opakowaniu, pokroić dość drobno. Paluszki krabowe skropić sokiem z cytryny i pokroić na grubsze plastry. Paprykę i ogórka pokroić w kostkę, szczypiorek drobno posiekać. Do majonezu dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, dokładnie wymieszać i odstawić na kilka minut. Wszystkie składniki sałatki połączyć ze sobą. Doprawić do smaku wedle własnego uznania. Najsmaczniejsza po schłodzeniu. Smacznego.




środa, 11 stycznia 2012

Nalewka z czarnej porzeczki


Jak już wcześniej wspominałam, rozlałam do buteleczek nalewkę z czarnej porzeczki. Robiona pierwszy raz i już polubiona przez rodzinę i znajomych. Latem bardzo obrodziła porzeczka u mojej siostry w ogrodzie, więc załapałam się na sporą ilość tych pysznych owoców. Nie wszyscy je lubią, wielu osobom przeszkadza smak, a przede wszystkim zapach tego owocu. Ja jednak uwielbiam z niej właśnie nalewkę, galaretkę i dżem.
Owoce czarnej porzeczki to najwspanialsze źródło niemal wszystkich niezbędnych do prawidłowego działania naszego organizmu witamin, a przede wszystkim jedno z najbogatszych źródeł witaminy C. Jakby tego było mało, witamina ta występuje w owocach czarnej porzeczki w trwałych wiązaniach, dlatego zachowuje się także w przetworach. Można by sporo pisać o właściwościach leczniczych tych owoców ale chyba o tej porze roku istotna jest informacja, że hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów, dlatego zaleca się picie soku z czarnej porzeczki no i nalewki porzeczkowej oczywiście w okresie gryp i infekcji wirusowych. Czyli własnie o tej porze.
Zapraszam na porcję pysznej i zdrowej naleweczki:)  Doskonała do ciast, deserów i kawy. Zdrówko!

Nalewka z czarnej porzeczki
1 kg dojrzałych ale nie przejrzałych owoców czarnej porzeczki
0,5 kg cukru
0.5 l wódki
0,25 l spirytusu

Umyte i osuszone owoce zasypujemy cukrem. Gdy puszczą nieco soku i cukier się nieco rozpuści dolewamy wódkę i spirytus. Szczelnie zakręcamy. Co jakiś czas mieszamy w celu całkowitego rozpuszczenia cukru nie otwierając słoika. Po około 2-3 miesiącach odcedzamy i przelewamy do butelek. Ostawiamy do leżakowania. Im dłużej tym smaczniejsza.



poniedziałek, 2 stycznia 2012

Sałatka ziemniaczana z salami


Pyszna, lekka sałatka idealna na poświąteczne przejedzenie, które jeszcze mi nie przeszło. Przepraszam za zdjęcia, ale spieszyłam się i zabrakło czasu na upiększanie. Mam nadzieję, że się nimi nie zrazicie i spróbujecie ją przygotować. Ja wiem, że nie raz zagości u mnie na stole. Mam nawet pomysł na lekką modyfikację, ale o tym innym razem:). Najsmaczniejsza po schłodzeniu w lodówce. Smacznego.

Sałatka ziemniaczana z salami
10 małych ziemniaków
10 dag grubszych plastrów salami (najlepiej rogal)
4-5 jajek
2 małe czerwone cebule
pęczek rzodkiewek
0,5 pęczka szczypiorku
2 łyżeczki musztardy ziarnistej (najlepiej francuskiej)
2 ząbki czosnku
2 łyżki majonezu
1 łyżka kwaśnej śmietany
sól, pieprz, koperek

Ziemniaki wyszorować i ugotować w mundurkach. Jeszcze ciepłe obrać z łupinek.Ostudzone pokroić w grubsze plasterki. Cebulę i rzodkiewki pokroić w plasterki, salami w cienkie paski. Ugotować jajka na twardo i po ostudzeniu pokroić na cząstki. Wszystkie przygotowane składniki wymieszać delikatnie z ziemniakami, posolić i popieprzyć do smaku. 
Musztardę wymieszać z majonezem i śmietaną. Przyprawić solą, pieprzem oraz czosnkiem przeciśniętym przez praskę i posiekanym koperkiem. 
Gotowym sosem polać sałatkę, delikatnie wymieszać i posypać drobno pokrojonym szczypiorkiem.