2011 m. vasario 27 d., sekmadienis
I Am Love - filmas
Biskvitinis citrininis pyragas
2011 m. vasario 22 d., antradienis
Velsietiškas vaisių pyragas iš pirmosios Beatos Nicholson knygos
Mung pupelių, ryžių ir daržovių sriuba
In Vino - nebedžiugina
Savaitgalį pasidžiuginusi Knygų muge vakarojau su mieliausiomis In Vino, Vilniuje. Mėgstama bohemiška vieta, kurioje esu buvus ir penketą, ir trejetą metų atgal, ir pusmetį... Bet ėmė ir nustojo džiuginti. Sakysit, tai tu pasenai, tu. Kaip viename populiariame filme herojė pareiškė „I grew up“, o jos draugė atitarė: „then grow back down“. Taip nėra... Bet „In Vino“ nuoširdžiai mane nuliūdino ir nuvylė.
Menu galėdavau per vakarą sutikti bent penketą pažįstamų veidų, dabar gi nebuvo nė vieno. Jie visi juk kažkur yra, tik būtent ne čia. Kapiš? Pagal tai, kiek vakarojo žmonių, populiarumas šitos įstaigos nesumenkęs, bet publika – tikrai kita. Nepamenu, kad būčiau mačiusi anksčiau tiek vos apsiplunksnavusių jaunuolių, o brandžių bohemiškų individų nebeliko. Gaila.
Pamenu buvo mielas ir išmanantis (!) personalas. Dabar liko tik mielas... Renkantis vyną, padavėja tegalėjo pasiteisinti, kad gali perskaityti etiketėje vynuogių rūšys ir tai „nežinau, kaip jas tarti“. Dieve atleisk, nėr jų tiek daug, kad nebūtų galima pasitreniruoti tarimo (jei kartais mane skaito In Vino, rekomenduoju nors pasinaudoti žodynu www.m-w.com, ten yra audio – t.y. galimybė išgirsti tarimą). Ir patarimo vynų klausimų negavome jokio (gerai, kad kompanijoje buvo nusimanančių).
Jei įstaiga populiari ir sausakimša, matyt, pelno šiokio tokio yra. Per n metų kiek ji veikia, nežinau, ar kas joje keitėsi, ar kiek nors buvo investuota – aš nepastebėjau. O aš vienareikšmiškai siūlau nors vėjo užuolaidą įsitaisyti. Fuck kaip buvo šalta! Durys ištisai darinėjosi, žmonės vaikščiojo ten ir atgal – dauguma parūkyti – ir visi vos už durų įsitaisę rūkaliai pagamino tokį debesį dūmų, kad man rūbai smirdėjo kaip senais laikais, kai kavinėse leisdavo rūkyti. Nedžiugina!
Džiugesys buvo nedidelis – super gera mano kompanija, vykusiai pasirinktas patiekalas (šildantis lęšių ir chorizo troškinys (meniu rašo, kad po jo norisi nusirengti), deja, ši priemonė padėjo tik dešimčiai minučių) bei po kiekvieno vyno butelio pakeičiamos taurės. Tiesa, draugė sakė, kad šparagai, įvynioti į kumpį, suprastėjo. Iš esmės, man ten norisi pokyčių... Geras produktas turi būti tobulinamas!
2011 m. vasario 21 d., pirmadienis
Juoda duonelė duonkepėje
3 v.š. ruginio fermentuoto salyklo
3 v.š. kepimo mišinio "Tamsusis"
2 a.š. druskos
2 a.š. cukraus
2 a.š. aliejaus
350 ml verdančio vandens180 g rupių miltų
320 g smulkaus malimo miltų
1,5 a.š. sausų mielių
2 a.š. sauso raugo
Kepant duonkepėje: į duonkepės kibirėlį sudėti salyklą, mišinį "Tamsusis", rupius miltus, druską, cukrų, aliejų, užpilti verdančiu vandeniu, išmaišyti ir palikti 15-30 min., kol praauš. Supilti likusius miltus, mieles ir raugą. Kepti pagrindine programa.
Tiesa, aš naudojau šviežias mieles (apie 20 g), papildomai dėjau džiovintų svogūnų ir saulėje džiovintų pomidorų. Ir vandens pyliau šiek tiek daugiau, 400 ml. Duonelė nėra puri, bet skani - tai faktas! Yra minėtame tinklapyje ir daugiau receptų nebūtinai duonkepei (netgi daugiau tokių, kurie neskirti duonkepei) bei visokių gėrybių, kurias galima atsisiųsti ar nusipirkti vietoje (Vilniuje).Vilniuje nebus Guggenheim'o muziejaus
Guggenheim Museum Rejects Corrupt Vilnius over Helsinki After years of planning and excitement among the European Arts community, corruption is cited as the cause for The Guggenheim Museum Initiative to no longer considering the capital of Lithuania, Vilnius, as the site for the new regional art museum. Led by the National Audit Office, allegations are being leveled at groups within the Vilnius municipal government for misappropriating funds which were to be used for a feasibility study regarding the building of the museum and related facilities. The Hermitage/Guggenheim Vilnius Museum was to be designed by Zahos Hadid, an Iraqi architect with a firm in London. The futuristic museum would have been built next to the Neris River, along the White Bridge. Helsinki is now awarded the honor. |
2011 m. vasario 20 d., sekmadienis
Vėlyvos nuostabiosios Kalėdų dovanos
Pagaliau susitikau seną draugę Algę su kalnu dovanų – vajetauz, kokios dovanos! Nerealiai patenkinta esu, nerealios dovanos. Trumpai apžvelgsiu nuo smulkiausios (dydžiu!). 1. Taylor & Colledge Vanilla Bean Paste – ant buteliuko rašo, kad 1 šaukštelyje šios pastos yra visa viena vanilės ankštis. Kvapas dieviškas. Jei imsiu naudoti savo kepiniuose - neišsigąskite :) Tiesiog naudokite ką turite, o aš naudosiu šį stebuklą, ech.. tik kol pasibaigs. 2. Star Kay White's Pure ChocolateExtract – natūralus šokolado ekstraktas iš kakavos pupelių. Irgi į kepinius! (o gal šiek tiek panaudosiu ir savo kūno malonumui – lašelis į kelis šaukštus kokosų aliejaus ir kvepėsiu kaip puikiausias šokoladukas) 3. Jamie's Italian napkins - 4 vnt. Jamie Oliverio stalo servetėlių – tokios baisiai jaukios ir mielos servetaitės. 4. Jamie's 30 Minute Meals - Jamie Oliver'io knyga, kurioje sudėlioti meniu komplektėliai, kur keletą patiekalų gali pagaminti per pusvalandį. Jei renkiesi visą 1 komplektą, tai surašyta labai patogiai žingsnis po žingsnio kokiam patiekalui ką turi padaryti. Ta prasme, kad kažką pašovei į orkaitę, per tą laiką kitam patiekalui kažką pjaustai, tada trečiam užkaiti ką nors ir pan. Jei išimti vieną patiekalą iš konteksto, tai truputį sudėtingiau atrinkti, kaip jį patį vieną padaryti, bet išties tik vos vos sudėtingiau. Knygoje yra labai fainų patiekalų, nuostabios nuotraukos ir, kaip ir visos Jamie knygos, ši – charizmatiška ir žavinga.
Knygų mugė 2011
2011 m. vasario 16 d., trečiadienis
SMS nuo Arvydo
2011 m. vasario 10 d., ketvirtadienis
Dar tobulesnės bandelės nei visos ankstesnės!
20-25 g šviežių mielių
400-500 g miltų
60 g sviesto
2 kiaušiniai
1/2 stiklinės cukraus
žiupsnis druskos
pakelis vanilinio cukraus
smulkiai nutarkuota pusės citrinos žievelė
Uogienė įdarui (naudojau bruknių su kriaušėmis)
Kiaušinis aptepimui
pabarstukai
Gaminimas:
1. Kaip visada mieles su šaukštu cukraus išmaišome ir paliekame trumpam. Per tą laiką pieną su sviestu pašildome, kol sviestas ištirps ir pravėsiname (turi būti vos šilta).
2. Miltuose, išmaišytuose su druska ir cukrumi bei vaniliniu cukrumi ir citrinos žievele, padarome duobutę, į ją sumušam kiaušinius, supilam pieną su sviestu ir tada mieles. Išmaišom ir užminkom tešlą. Ją reikėtų paminkyti dar apie 10 min. (idealu ir 20), kol ji taps vientisa ir blizgi.
3. Pastatom tešlą šiltai, kad pakiltų. Be abejo, nepamirštame viršaus pabarstyti miltais ir uždengti. Man pakilo labai greit, užteko gal pusvalandžio.
4. Pakilusią tešla iškočiojame ir išpjaustome skrituliukus. Į jų vidurį dedame šaukštelį uogienės, perlenkus užlipdome kraštus ir suformuojame bandelę.
5. Bandeles dedame ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir paliekame dar pusvalandį pakilti. Po to galima jas iškart kepti, patepus plaktu kiaušiniu, arba dar pabarstyti trupiniais-pabarstukais, kurie jas pakylėja į kitą dieviško skonio lygmenį.
Dieviško skonio lygmuo (pabarstukai): 1/2 stiklinės miltų 50 g margarino kepiniams ar sviesto 2 šaukštai cukraus Viską triname tarp pirštų, kol pasidarys smulkūs trupiniai. Mano mamai tas viršus ypač patiko. Man irgi :)
6. Pakilusias bandeles patepame kiaušinio plakiniu, pabarstome trupiniais ir kepame įkaitintoje 180 laipsnių orkaitėje, kol bandelės apskrus (man užteko apie 17 min. elektrinėje orkaitėje, kai kaista ir viršus, ir apačia).
Mano bandelės buvo ganėtinai didelės, išėjo 30 vnt., t.y. dvi skardos. Tiesa, bandeles lipdė dukra, man tik šiek tiek reikėjo jai padėti tame procese, todėl kai kurios bandelės (žr. foto apačioje) iš pasitenkinimo mažais mikliais vaikiškais pirštukais išsižiojo ir išsišiepė. Bet tokių buvo labai nedaug. :) Kitos pagarbiai susičiaupusios saugojo savo vidurius.
2011 m. vasario 6 d., sekmadienis
Kouign amann
1. Reikia naudoti sūdytą sviestą.
2. Dirbti su šia tešla reikia greitai, leisti jai sušilti - ne pati geriausia idėja.
3. Nors nurodyta, kad reikia palaukti valandą prieš kočiojant, galima tešlai netgi leisti pailsėti pernakt.
4. Ir! Griežtai draudžiama galvoti apie dietas, gaminant ir mėgaujantis Kouign Amann!!!
Taigi receptas (su kiekvieno žingsnio nuotraukomis galite pasižiūrėti David'o puslapyje, aukščiau pateikiau nuorodą):
1 šaukštas (12 g) sausų mielių (aš naudojau šviežias, dėjau apie 25 g)
1 šaukštas cukraus
175 ml šilto vandens
260 g miltų
1/2 šaukštelio jūros druskos
Vėliau:
200 g cukraus
110 g sviesto (supjaustyti 2 cm kubeliais)
2-3 šaukštai lydyto sviesto
Papildomas cukrus kočiojimui
1. Mieles sumaišom su cukrum ir paliekam trumpam, tada į dubenį supilam miltus, druską, vandenį, sudedam mieles ir užminkom tešlą. Ją paliekam valandą šiltoje vietoje, kad pakiltų.
2. Iškočiojam tešlą į maždaug 30x50 cm dydžio stačiakampį, ant jo vidurio (kad užimtų vidurinį trečdalį) sudedam sviestą ir beriam 50 gramų cukraus (ketvirtadalį). Tešlą sulankstom: iš akies padalinam į tris dalis ir šonines dalis po vieną lenkiam vieną ant kitos. Tada per visą ilgį pabarstom 50 g cukraus (antrą ketvirtadalį) ir vėl sulankstom iš trijų dalių į vieną. Suvyniojam į maistinę plėvelę ir dedam į šaldytuvą valandai (arba pernakt).
3. Ant kočiojimo lentos pabarstome cukraus (vietoj miltų), pasidedam pakilusią tešlą ir iškočiojame ją į stačiakampį, pabarstome 50 g (trečiu ketvirtadaliu) cukraus. Vėl sulankstome į tris dalis ir dedame šaltai dar valandai (nepamirškite plėvelės!).
4. Tešlą išimame iš šaldytuvo, dedame į kepimo formą, pirštais formuojame pagal ją. Viršų pabarstome likusiu 50 g cukraus ir palaistome tirpintu sviestu. Kepame apie 40 min. 220 laipsnių orkaitėje, kol viršus stipriai karamelizuosis. Voila!