Monday, March 29, 2010

Mitten's Cross dance – Cimdu Krusta dancis



Tradicionālās tautas dejas klasika – Krusta dancis. Skatuviski tautiskās dejas novārtā pamests un atkal atdzimis folkloras kustības ietvaros. Šoreiz oriģinālā izpildījumā, ko piedāvā Skaidras Smelteres un Tijas Bērtiņas dejotāji no Valkas Vainadziņa.
 Video thumbnail. Click to play
Click to Play

Latvian children folklore group Vainadzņš from valka performs with traditional Cross dance.

Thursday, March 25, 2010

Latvian folk dance with spoon – Līkumdeja ar karoti



Vedam danci Līvānos 2010




Traditional Latvian chain dance with spoon performed by children from Livani, Preili

Dejas sacīkste Vedam danci Līvānos. Sacīkstes noslēgumā, kamēr vērtētāji apspriežas, bērni un jaunieši paši spēlē un paši danco.

Līvānos danco no sirds

Mans viedoklis par Vedam danci un Klaberjakti Līvānos.
Patika un ļoti patika dalībnieku augstā motivācija piedalīties sacīkstē, sasniegtais rezultāts un veids, kā bērni un jaunieši izturējās pret deju. Jūtams, ka viņi pārzina tradīciju, pārvalda augumu un dejo ar prieku. Tieši nesamāksloto prieku, ko pauda laimīgās acis, priecīgās balsis un skanīgie smiekli un ko  sacīkstē varēja vērot katrs klātesošais, vērtēju visaugstāk. Tikai folkloras sarīkojumos un tikai Latgalē var novērot to, ko redzēju Līvānu 1. vidusskolā 24. marta pēcpusdienā – mazi sākumskolēni un izstīdzējuši vidusskolēni visi vienā elpā kopā lec, dzied, muzicē tā, ka skan visa skola. 
Līvānu Ceiruleitim ir gan dejotāji visās vecuma grupās, gan muzikantu pat trīs kapelas. Visdaudzpusīgākais ansamblis no visiem, kādus Latvijā zinām. Vecākās grupas muzikanti un dejotāji atstāj tādu pārliecinošu iespaidu, ka tūlīt ir gatavi muzicēt un bez noguruma dancot visu nakti. Preiļu Rūtoj ar savu stalto un cēlo stāju sākotnēji var likties vēsi, bet tas ir maldīgs iespaids. Tiklīdz ieskanas mūzikas pirmās taktis, tā iedzirkstas acis, saviļņojas krūtis un jaunieši laižas aizrautīgā dejā. Muzikanti spēļē un dzied skaļi un vareni, brīžiem satraukumā ierības arī pa stiprākam bungu uzsitienam, bet tas laikam, lai visi sajustu, kad uzstājas Rūtoj, tad neviens neaizmigs. Jēkabpils Raksti kā vienmēr smalki muzicētāji, neviens instruments “neizlec” citiem priekšā un savstarpēja saskaņotība ir tāda, ka liekas, ka visus vada neredzama vienojoša saikne. Klausītājiem tas ir patiess baudījums, kad spēlē Raksti. Uz šo folkloras kopu augstā līmeņa nav viegli līdzi turēties Jumalāniem, kuri sākumā izskatās diezgan satraukti. Tomēr konkursa rīkotājas Annas Kārkles humors un laipnība uzmundrina arī viņus un tad arī viņi smaida, smejas un arī, ja ir kāda maza kļūdiņa, tā vairs neliekas pārdzīvojumu vērta, jo ir sasniegts galvenais, kāpēc skolotāji māca bērnus un piedalās konkursos kā Vedam danci un Klaberjakte –  sirds gavilē priekā.
Paldies rīkotājām Annai Kārklei, Valentīnai Poikānei, visiem skolotājiem un bērniem par neaimirstamiem mirkļiem dejas sacīkstē!

Tuesday, March 23, 2010

Latvian folk dance Tūdaliņ, tāgadiņ – danco deputāti





This video is from Folk dancing in Dance festival Sudmalinas 2005 after party in the Latvian Parliament. Some members of the Parliament dance traditional latvian dance Tūdaliņ, tāgadiņ. This dance was popular 30-40 years ago.

Mūsu deputāti noteiktā situācijā var būt pat ļoti tuvi tautai. Tā tas bija 2005. gadā, kad pēc deju festivāla Sudmaliņas notika  producentu, horeogrāfu, diriģentu un citu tautas mākslas VIPu pieņemšana Saeimā.

Tūdaliņš ir deja, ko mūsdienu danču klubos nedejo vai dejo nu ļōōōōōti reti. Tomēr oficiālos saietos un vecākās paaudzes sarīkojumos šo nacionālo pāru dancīti jūtu uzplūdā labprāt dejo. 

Saturday, March 20, 2010

Latvian Folk dance Padospaini – no balles dejas līdz dancim

Par Padospaini, tā Latvijā sauca šo deju XX gadsimta sākumā. Jocīgi, ka tagad, kad it kā nebūtu problēmas lietot latviešu valodu, dejas draugi sākuši šo deju saukt samocītā veidā par Padespaņ, kas ir krieviska vārdkopas Pas d'Espagnol izruna un krievu valodā to raksta Падеспань
Padospainis ir savā laikā dejots visā Krevijas impērijā kā balles deja līdz bijušās impērijas teritorijā iegājies folkloras draugu danču vakaros. Nereti deju pieraksta arī folkloras draugi ekspedīcijās, jo deja ir samērā jauna  (XXgs sākums) un nepieder etnogrāfiskās dejas senākiem slāņiem, bet ierindojama balles deju klasifikācijā kopā ar Valsi, Fokstrotu, Lambetvoku, Padekatru, Olimpiju, Aleksandru, Makarenu u.c., kas savā laikā īsāku vai garāku laika periodu ir bijušas modes dejas.

Video filmēts Dainu kalnā, vakarā pēc Baltikas koncerta, kad draudzīgi kopā dejo skatītāji un festivāla dalībnieki. Spēlē leišu kapela, dančus vada Ernests Spīčs. Video no LU EKC arhīva, filmēja Dzintars Liepiņš.






Folk dance party just after opening of the International folklore festival Baltica 2000 in Turaida. The emcee of tis party ≠ Ernests Spics. The dance Padospaini is well known in Baltics (Latvia, Lithuania, Estonia) and people like to dance outside. Origins of this dance comes from the time of Rusian Empire (begining of the XX cent.)

Streips pamudina Dālderi atzīt, ka Deju svētkos nedejo tautas deju

Šodien vēl viens priecīgs brīdis!
Žurnālists Kārlis Streips šodien intervijā ar kultūras ministru Intu Dālderi uzdeva vairākus jautājumus par Dziesmu un deju svētkiem. Liels bija mans pārsteigums, kad starp abiem runātājiem sākās neliela diskusija, kuras gaitā pirmo reizi neatkarīgās Latvijas vēsturē oficiāla persona – kultūras ministrs publiski atzina, ka deju lieluzvedumos nedejo tautas deju, bet autoru dejas, kuras Latvijā pieņemts saukt par tautiskajām dejām. Protams, ministra kungs arī centās uzsvērt daudzskaitlīgo šī dejas stila piekritēju auditoriju, bet nenoliedza arī Streipa kunga teikto, ka tās nav tautas dejas, kuras dejo Deju svētkos.

(p.s. Palasiet arī komentus!)

Interesanti, ka pats Kārlis arī savā laikā ir dejojis Čikāgas Dzelmiešos

Pie reizes varam noskatītiesKlabdanci Dzelmiešu dancojumā:)

Friday, March 19, 2010

Dejas sacīkste Vedam danci notiek

Dejas sacīkste Vedam danci, kam pēc LU Etniskās kultūras centra likvidēšanas bija krustcelēs, pateicoties dejas draugu Skaidras Smelteres un Annas Kārkles pūlēm šogad ir atjaunota divos novados – Vidzemē (Tālajā gaujmalā) un Dienvidlatgalē.

Tiesa no sacīkstes tā pārtapusi par konkursu. Tātad tagad saucama par Tradicionālās dejas konkursu Vedam Danci un tā rīkošana iekļaujas Skolēnu Dziesmu un deju svētku sagatavošanas programmā. Formālais svētku rīkotājs ir Valsts izgītības satura centrs, kas tagad likvidētā VJIC vietā atbild par interešu izglītību.

19. martā sacīkste notiek Valkā
24. martā sacīkste notiek Līvānos

Tuesday, March 16, 2010

Krusta dancis – Latvian cross dance

Krusta dancis (dažkārt arī Skalu dancis) mūsdienās ir folkloras izrāžu daļa, bet agrāk tā dažādiem veidiem bija pat sakrāla nozīme. Tā, piemēram, senajās kāzās pāri uz grīdas noliktiem skaliem dejoja jaunais pāris un dancināja savus viesus cimdu dalīšanas rituālā. Krusta danci dejoja arī bērēs un kūmībās. Tomēr vislielāko meistarību vajadzēja tiem dejotājiem, kas gribēja sacensties meistarībā. Sākumā dejas lēcieni bija vienkārši, bet dejotājiem iekarstot, sākās gan sarežģīti palēcieni, gan tīri akrobātiski triki – spriņgošana, virpuļošana, tupusdancis u.c.


Traditional cross dance in Latvia now is the part of the folklore show performed by young dancers. At first they show not so difficult dance patterns, later use to do acrobatic jumping and spinning over crossed wooden sticks.

Monday, March 15, 2010

Latvieši un krievi dejo kopā

Latviešu un krievu jaunieši no Rīgas dejo folkloras svētku Pulkā eimu, pulkā teku laikā Rīgas Skolēnu pilī.




Latvian and russian youg dancers use to dance latvian folk dance during the festival Pulka eimu, pulka teku in Riga, Latvia. Music accompanied by latvian folklore group Kokle from Riga. Video – Tanja G.

Tuvojas Folkloras izrāžu laiks

Šis klips stāsta par Folkloras izrādēm gan tūristiem, gan uzņēmumiem, konferenču delegātiem. Ja interesē, lūdzu, zvani 27480220.


Clip about Latvian Folklore show performed by young professionals- musicians and dancers from Riga. Emcee- Ernest Spīč. We perform in open air museums and restorans for tourists and hotels for incentives. For more information visit http://folkloreshow.blogspot.com Please feel free to contact me at +371 29110220 if you have questions! Email folkmusic@inbox.lv