Lācis ir labs dancotājs. Spēcīgs un veikls. Ja lācis piecērt kāju, visa zeme dun. Ja lācis sniedz delvi, sniedz savējo – būs pāris>>>III<<<
Wednesday, January 30, 2008
Plaukstiņpolka dzīvo!
Biju pārsteigts, kad Youtube kanālā ieraudzīju slavenās Aknīstes Plaukstiņpolkas variāciju, kuru 1985. gadā izveidoju kopā ar Universitātes Deju folkloras kopas Dandari studentiem. Jau toreiz to nosaucu par Klapiņpolku. Aizpagājušogad radās jauna variācija – Mēru polka, kuras pirmajā daļā varam izmērīt mūsu augumu mērus. Mēru polku pirmo reizi dejojām Mūrmuižā 2007. gada februārī.
Tuesday, January 29, 2008
Vidzemes dejas 2. daļa LITENIETIS
Litenietis ir deja, kurā noteicošā darbība ir ielūkošanās pāriniekam acīs. Tieši IELŪKOŠANĀS, ko sauc arī nevis nepārtraukta, neatlaidīga un uzsvērta lūkošanās vai vērošana. Ielūkošanos sauc arī par ķīķēšanu.
Litenietim ir ļoti daudz variantu, kas nozīmē, ka deja ir bijusi ļoti iemīļota.
Wednesday, January 16, 2008
Vidzemes dejas 1. daļa PLĀŅU JANDĀLIS
Sākam apgūt Vidzemes dejas. Jaunās un reizē senās dejas noderēs tiem, kas piedalīsies dejas sacīkstē Vedam danci (fināls 26. aprīlī), kā arī Pulkā eimu, pulkā teku nacionālajā sarīkojumā maija beigās.
Katrai dejai te būs VIDEO un paskaidrojumi. Iespiestu materiālu meklējiet PEPT semināros.
PLĀŅU JANDĀLIS
Ziņas par Plāņu Jandāli varat apskatīt tīmeklī: www.liis.lv/deja/PJ/PlanJand.htm
Video jūs redzat LU Deju folkloras kopas Dandari jauniešus Brīvdabas muzejā, kur 2000.g. biju sarīkojis īpašu filmēšanu, lai izveidotu multimediju mācību līdzekli Mārtiņa deju grāmata.
Valcēnieši Plāņu Jandāli bieži vien dejojuši savos novadu sarīkojumos. Te ir paraugs, kā šo Jandāli dejo Skaidras Smelteres un Tijas Bērtiņas Vainadziņš.
Friday, January 4, 2008
Uzlūgšana uz deju. Pastaiga.
Uzlūgšana ir sasveicināšanās, pēc kuras seko kustības kopīgā ritmā. Tā vajadzīga, lai izveidotos pāris (ja tā ir pāru deja vai dancis). Pieņemts, ka vīrietis uzlūdz sievieti, vecāks uzlūdz jaunāku, saimnieki uzlūdz viesus, aplī vidūstāvošais uzlūdz malējos utt. Var būt arī citādi, atkarībā no apstākļiem.
1. vingrinājums: Uzlūgšana un pastaiga.
1. vingrinājums: Uzlūgšana un pastaiga.
1. dejotājs pienāk pie otrā, viegli paklanās un sniedz labo roku. 2. dejotājs atbild ar paklanīšanos un sniedz savu labo roku. Dejotāji sados labās rokas. 1. dejotājs ved pastaigā 2. dejotāju pa brīvi izvēlētu zīmējumu. Pēc 32 soļiem abi dejotāji mainās lomām: tagad 2. dejotājs ved pastaigā 1. dejotāju.
Pastaigā jāuztver kā mazs stāstiņš. Pirmsskolas vecuma bērniem pavadījumā ieteicams spēlēt labi pazīstamu dziesmu.
Ja uz dejas nodarbību ir uzaicināts labs vijolnieks vai koklētājs, tad pastaiga izdosies jo koši.
Vairāk par satvērieniem izlasi Mārtiņa deju grāmatā
Subscribe to:
Posts (Atom)