Ciąża to niewątpliwie piękny okres w życiu kobiety, ale ... czasami to radosne oczekiwanie zakłócone zostaje przez rozmaite dolegliwości, czy problemy. Dziś o jednym z nich, czyli zaparcia u ciężarnych. Niestety jest to dość częsta przypadłość przyszłych mam. Zastanówmy się na początek, jakie są przyczyny zaparć u ciężarnych. Nietrudno tutaj znaleźć winowajcę. Jest nim progesteron. :) Tak, tak... Zaparcia u kobiet w ciąży najczęściej są wynikiem spowolnionego pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu, oraz zwiotczenia mięśni dna miednicy. No tak, znamy przyczyny, to zastanówmy się w takim razie jak sobie radzić z zaparciami.
Szukaj na tym blogu
Farmaceutka radzi Porady farmaceuty, historie z życia apteki, subiektywne recenzje leków, suplementów diety, kosmetyków.
piątek, 30 września 2016
środa, 21 września 2016
Na wszy
Mamy drugą połowę września, wysyp grzybów i... wysyp pacjentów przychodzących do apteki po coś na wszy. W sumie nic dziwnego, bo początek roku szkolnego, dzieciaki powracały z obozów i kolonii... niektóre z nich musiały przywieźć jakieś "pamiątki". ;). Pewnie niektórzy z Was myślą, że wszy to już zamierzchły problem, a niestety mimo, że mamy już XXI wiek, to wciąż atakują. I często wciąż są tematem tabu.
Wszy to pasożyty. Nie są zbyt wybredne, :) najlepiej czują się w gęstwinie włosów. Większości z was zapewne wszy kojarzą się z patologią, biedą, brudem i brakiem higieny. Nic bardziej mylnego. Brud nie jest tutaj jakimś czynnikiem decydującym. Zadbanymi włosami i czystą skórą głowy też nie pogardzą. ;) Wszy lubią ciepło i najczęściej lokują się za uszami, czy nad karkiem.
Uwaga! Wbrew powszechnej opinii wszy nie mają umiejętności skakania, ani latania. Ufff. Nie mogą więc "przeskoczyć" z jednej osoby na drugą. Do zarażenia konieczny jest bezpośredni kontakt, czyli... 'z głowy na głowę'. Ale należy uważać także na akcesoria do włosów, nakrycia głowy, ręczniki, czy wspólną pościel. To także potencjalne ryzyko.
piątek, 9 września 2016
Czy wiecie, że ...? Clotrimazol
Moi Drodzy dzisiejszym artykułem chciałabym rozpocząć na blogu cykl wątków pod hasłem " Czy wiecie, że ..?". Będą to posty nieco krótsze niż zwykle, zawierające informacje o nowościach, ciekawostki, czy pewne informacje istotne dla czytelników. A więc... zaczynamy. :)
Dziś kilka słów na temat znanego pewnie większości z Was kremu "Clotrimazolum".
piątek, 2 września 2016
Kozieradka - na masę mięśniową, piękne włosy i ..?
Dawno nie było na blogu tematu ziołowego, więc pora nadrobić zaległości.:) Dziś w roli głównej kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum), roślina mało znana i powszechna, ale zaskakująca swoimi właściwościami.
Na początek kilka słów tytułem wstępu:
Kozieradka pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i obecnie jest uprawiania w wielu krajach tego rejonu. W Polsce również. :) Surowcem kozieradki są nasiona (Semen Foenugraeci).
Nasiona kozieradki to surowiec głównie śluzowy - zawartość śluzu wynosi w nich bowiem ok 20-30%, a więc... sporo. Drugim ważnym składnikiem są saponiny steroidowe - badane jako produkty wyjściowe do półsyntezy hormonów płciowych.
Subskrybuj:
Posty (Atom)