събота, 30 ноември 2024 г.

Фини маслени сладки с орехи

 


Не знам какво да ви кажа за тези сладки. Получиха се така вкусни, че ми се сториха съвършени. Определено ме изненадаха много и ги препоръчвам. Подходящи са за Коледни сладки, но можете да си ги правите и по всяко време на годината. Фини маслени сладки с орехи. Това е. Заглавието казва всичко.

От тази доза излизат около 35 сладки. Аз приготвих двойна доза и ми се получиха 72 броя, но бройката много зависи и колко големи ще ги направите.

Продукти:

За тестото:

120 г масло на стайна температура
80 г захар
1 жълтък от голямо яйце
Ванилия
150 г брашно
1 щипка сол
много малко бакпулвер, на върха на ножа

За овалване:

1 белтък
около 100 г орехи, лешници или бадеми, смлени едро
сладко – по желание, аз използвах отцедени вишни


Маслото се разбива добре със захарта. Прибавя се жълтъка и се разбива, докато сместа го поеме добре. Прибавя се брашното, смесено със солта, бакпулвера и ванилията. Меси се меко тесто.

Прибира се в хладилника за поне 15 минути. За успеха на рецептата, е задължително да приберете тестото на студено поне за 15 минути.

Белтъкът се разбива с вилица.

От тестото се оформят топчета с диаметър около 2 см. Потапят се в белтъка и се овалват в орехите. Тук следва да кажа, че първите топчета топих целите в белтък и орехи, но орехите бързо започнаха да свършват. Така че, ако искате, може да добавите повече орехи, а ако са ви кът, то тогава топето топчето тесто наполовина в белтъка и орехите.

Подреждат се на разстояние в тава, застлана с хартия за печене. С пръст се прави вдлъбнатина. В нея се поставя вишна, череша или друг вид сладко по избор.

Сладките се пекат на средно нивов предварително загрята фурна на 175 градуса около 12-15 минути или докато леко се зачервят.

Източник на рецептата https://www.lauralaurentiu.ro/retete-culinare/prajituri-torturi/fursecuri-fine-cu-nuci.html

понеделник, 4 ноември 2024 г.

Гозба с коприва и яйца

 


Ако копривата е сред любимите ви неща за хапване, не е нужно да чакате до пролетта, за да си я приготвите. През есента също има млада коприва и е така вкусна и крехка, както и през пролетта. Може да си наберете, но може и по бързата процедура да си закупите от някоя мила баба, която продава на пазара. Ето, за една седмица аз сготвих два пъти коприва - тази гозбичка и една супичка от коприва и лапад. 

За тази рецепта ме вдъхнови Бени, но мъничко я видоизмених.

Ето как сготвих вкусната гозба от коприва и яйца.

Продукти:

1 пакетче коприва

1 голям морков

1 суха чушка

3 с.л. олио и 2 с.л. масло

2 с.л. брашно

1 ч.л. червен пипер

3 скилидки чесън

сушен джоджен

6 яйца

пресен магданоз


Копривата се почиства и се попарва с вряла вода. Оставя се да постои десетина минути. Изцежда се и се нарязва. Морковът се настъргва и се запържва с загрятите масло и олио заедно с начупената на парчета сушена чушка и малко сол докато мазнината се оцвети в оранжево. Прибавя се червения пипер, разбърква се и се налива около 800 мл вода. Оставя се да заври и се прибавя нарязаната коприва. (Ако е много гъсто, добавете още мъничко вода, за да може да има достатъчно течност за яйцата.) Вари се до готовност на копривата, като в края на готвенето се прибавя наситнения чесън.

Брашното се разтваря в малко вода и се прибавя към ястието. Разбърква се и се поръсва с джоджена. Оставя се да заври отново и яйцата се чупят едно по едно вътре, като не се бъркат. Поставя се капак и ястието се вари на средна температура, като се внимава да не ври бурно, а да къкри лекичко. Ако обичате яйцата рохки, ги варете съвсем кратко, но ако обичате твърдо сварени, ги оставете да се сварят добре.

Накрая се поръсва с пресен магданоз.

Чудесна яхния от коприва и яйца е това. Много свежа и много вкусна.




сряда, 28 август 2024 г.

ПУКАНИ ЛЮТИ ЧУШЛЕТА С МОРКОВИ И КРАСТАВИЦИ


Пуканите люти чушлета са едни от най-предпочитаните  у дома за консумация от късна есен, през цялата зима, чак до ранната пролет. Затова приготвяме различни рецепти. Тази година реших да опитам една комбинация, която по принцип приготвям за хапване веднага. Пукани люти чушлета с моркови и краставици. За консервирането им заложих на Пикант фикс, с който  се приготвят всякакви традиционни и не толкова рецепти. Пикант фикс на Dr.Oetker улеснява приготвянето на класическа сладко-кисела марината за туршии без необходимост от стерилизиране и гарантира зеленчуците да останат хрупкави. Съдържанието на пакетчето се прибавя към класическата смес от вода, оцет и захар, а след като маринатата заври, се изсипва върху зеленчуците. По този начин туршиите се приготвят за кратко време без стерилизиране, а Пикант фикс предотвратява продължителната ферментация, така че зеленчуците да останат хрупкави и да не се развалят.

 


Продукти:

Около 1,5 кг люти чушлета (аз използвах няколко вида)

Около 300 г краставички ( може да са корнишони, но може да са и друг сорт краставици)

Около 300 г моркови

3 глави чесън

½ връзка пресен магданоз

½ връзка пресен копър

1,75 л вода

300 мл оцет (задължително над 6% киселинност)

150 г захар

1 пакетче Пикант фикс на Д-р Йоткер

 

За изпълнение на рецептата за Пукани люти чушлета с краставици и моркови е необходимо първо зеленчуците добре да се измият. Дръжките на чушлетата се изрязват. След това лютите чушки се подсушават и се опукват. Краставиците се нарязват на кръгчета, а морковите се настъргват. Чесънът се почиства и се накълцва. Смесва се с нарязаните копър и магданоз.

В предварително подготвени бурканчета с винтови капачки се подреждат по малко от морковите, краставиците, чушлета, чесън с копър и магданоз, като се редуват, без да се притискат твърде много.

Съдържанието на пакетчето Пикант фикс се смесва с водата, оцета и захарта. Тук само да напомня, че е важно да използвате качествен оцет, а не имитиращи продукти. Киселинността му трябва да е над 6%, иначе няма да може да се консервират продуктите добре. Слага се да се вари на котлон и се оставя да ври за 3-5 минути, като се разбърква непрекъснато.

Напълнените бурканчета се заливат с горещата марината, разклащат се и ако е необходимо се долива още. Бурканите се затварят веднага и се обръщат с капачките надолу. Стоят така докато изстинат и се прибират на тъмно и хладно място. 



петък, 5 юли 2024 г.

Хрупкави пилешки филенца


 Европейското по футбол е в разгара си, а след него тази година предстои и Олимпиадата. А с тях и нуждата от нещо вкусно, с което да преглъщаме студената бира през тези горещи дни пред телевизора, е огромна!

Нямам претенции да ви предлагам сложни рецепти и странни продукти, които да търсите къде ли не. Вместо това, днес ще заложа на добрите стари пилешки хапки или филенца. Този път тествах нова за мен рецепта, която определено се одобри у дома и разбира се, намира място и в блога.

Продукти:

4 пилешки филенца (една пеперуда)

2 яйца

150 мл вода 

200 г брашно

1 с.л. соев сос

1 ч.л. сол

1 ч.л. червен пипер

черен пипер

олио за пържене на маслена баня

още брашно, сол и пипер за овалване преди пърженето

* Това количество е доста голямо, затова ако не сте много хора, може да приготвите рецептата с половината продукти.


В купа се смесват брашното, солта, соевия сос, червения и черния пипер, яйцата и водата и всичко се разбърква много добре. 
Пилешкото филе се нарязва и се слага в купата. Разбърква се много добре. Покрива се с фолио и се прибира за половин час в хладилника. Обаче ако много бързате, може и да пропуснете тази стъпка и да пристъпите директно към пържене.

В друга купа се смесва 1 ч.ч. брашно с лъжичка сол и лъжичка червен пипер. Ако тази смес не ви стигне, пригответе още малко от нея.

В касерола или друг подходящ съд се загрява по-голямо количество олио, за да може филенцата да се пържат на маслена баня. Това е много важно за успеха на рецептата.

 Няколко филенца се изваждат от маринатата и се овалват хубаво в брашното. Слагат се да се пържат веднага. Пърженето продължава, като се разбъркват често, докато придобият златист загар.

Докато предните филенца се пържат, следващата доза се овалва в брашно и така, докато се изпържи цялото количество.

Имайте предвид, че е необходимо да работите доста бързо, докато едновременно пържите едните филета и овалвате в брашното другите. 

Готовите филенца се изцеждат върху кухненска хартия, като е много важно да не ги натрупвате едно върху друго, преди да ги поставите в чинията за сервиране.


По желание може да сервирате с чеснов сос или друг сос, който ви харесва.


събота, 29 юни 2024 г.

Пай с бутер тесто, круши и смокини

 

Разкошен плодов пай с бутер тесто, круши и смокини приготвих днес. Прави се много лесно и е чудесен на вкус. На всичкото отгоре и видът му е прекрасен. Така че, накратко казано, ако имате плодове и се чудите какво да си приготвите, ето ви един прекрасен вариант.

Количествата за плодовете са ориентировъчни. Но гледайте да не са твърде много, за да не пуснат прекалено много течност 

Ето какво използвах аз.

Продукти:

1 пакет прясно бутер тесто

2 с.л. захар, смесена с 2 с.л. нишесте, 1 щипка канела и 1 прагчета ванилия

2 круши

5-6-7 смокини

Още малко захар

И яйце за намазване 

Накълцани орехи за поръсване



Крушите се почистват от семената и се нарязват на резенчета. Смокините се режат на половинки. Нарязаните плодове се поръсват с 3-4 с.л. захар и се разбъркват /може и повече, зависи от вкуса ви и от сладостта на плодовете/.

Бутер тестото се разстила и се поръсва със сместа от захар и нишесте, като се старателно по около 1,5 см от всяка страна да остава без поръска. 

Плодовете се подреждат върху поръсената част. Краищата на тестото се загъват навътре, като може леко да покрият плънката от плодове. Тестените страни се намазват с разбито яйце и се поръсват със захар. Плодовете се поръсват с орехи и ако е нужно, с още малко захар.

Така приготвения пай се пече в загрята хурна на 200 градуса до приятен загар на тестото и до готовност на плодовете.

Може да го приготвите с праскови, кайсии, сливи, грозде и различни комбинации от плодове. 





неделя, 23 юни 2024 г.

Хрупкави пържени тиквички


 Търсите ли рецепта за хрупкави пържени тиквички? Ето, открихте си чудесна такава! Не са тиквичките по гръцки, които се топят във вода. Това е съвсем друга рецепта :) и съм много щастлива да ви я разкажа. Тези тиквички, както е видно на снимката, са на пръчици. Но не само това. Оставят се да се поизцеди водата им, след което хубаво се подсушават. После се овалват в брашно и се пържат. Може да си мислите какво толкова. Ами различни са много от другите пържени тиквички. Получават се много хрупкави и са суупер вкусни!

Ето как се правят.

Продукти:

2 тиквички

сол

1 ч.ч. брашно

1/2 ч.ч. царевично брашно

олио за пържене



Тиквичките се нарязват на ивички с дебелина 4-5 мм и дължина около 6-7 см. Поставят се в гевгир и се посоляват. Оставят се около 30 минути, като се разбъркват периодично, за да се отцеди максимално вода от тях. След това се прехвърлят върху чиста кърпа или няколко пласта кухненска хартия и се подсушават максимално добре. Прехвърлят се в купа и се смесват с двата вида брашно, като се стараете много хубаво всяка пръчица да се оваля.

Пържат се на маслена баня на порции. Не изсипвайте по много, за да могат да се изпържат по-бързо и по-добре. 

Това е.

Биха били много вкусни с чеснов сос, който аз не приготвих, но вие си пригответе. Може да поръсите с пресни подправки по ваш вкус. На мен много ми харесват с мента :)


сряда, 19 юни 2024 г.

Печени чушки с доматен сос

 


Сигурно голяма част от вас си имат ястия-спомени. От онези времена, когато сте били деца и сте били безгрижни. И сте били на село през лятото. И баба ви е приготвяла едни вкусотии със зеленчуци от градината... Тези дни Светлето от "За каквото и да е..."  на страницата си във Фейсбук сподели тази лятна манджа с друг нейн спомен. Но на мен веднага ми напомни на летата при баба и дядо на село. Не се стърпях и си я направих веднага. Честно ви казвам, бях забравила тази рецепта, но вкусът се получи точно такъв, какъвто помня при баба.

Не знам как ще опиша точните продукти, които използвах, защото бяха малко на око, но не мисля, че малко повече домати или чушки ще сбъркат работата.

Направих малко количество, получи се това в чинията, но беше достатъчно да си хапнем вкусно двама. Имам и други рецепти за гозбички с домати и печени чушки в блога, но като тази друга няма. Затова и се появява с рецепта тук. Защото за мен е важно да си спомням, да продължавам традициите и да споделям вкусната храна с вас. Макар и само с рецепта.

Тази рецепта може да се приготви както с пресни, така и с консервирани домати, но през лятото вкусът на пресните домати е незаменим. Така че възползвайте се максимално.

Рецептата за печени чушки с доматен сос е много лесна и за изпълнението й освен доматите и чушките, ще ви трябват само още сол, захар, олио, чесън и магданоз. 



Продуктите са ориентировъчни. Ако искате да сготвите по-голямо количество, удвоете ги.

малко повече от половин буркан настъргани домати (за предпочитане пресни, но може и от консерва)

4-5 печени чушки (моите бяха по-малки, ако са от онези гиганти, ще са ви достатъчни и 3)

около 1 с.л. захар или на вкус, зависи колко кисели са доматите

сол

4-5 с.л. олио

4-5 скилидки чесън или на вкус

100 мл вода

Доматите се изсипват в тиган заедно с водата, захар и сол и се оставят да се изварят, докато остане съвсем малко вода в тях. Изсипват се нарязаните печени чушки и нарязаният на филийки чесън. Готвят се, като се разбъркват често, докато водата се поизпари. Налива се олиото и се готви при непрекъснато бъркане още 2-3 минути, да се изпържат доматите и чушките и ястието да остане само на мазнина. Това е много важно за вкуса, да бъде само на мазнина.

Така приготвеното ястие се поръсва с нарязан пресен магданоз. Ами това е. Уникално вкусно е! Пригответе си това простичко и много лесно лятно ястие и ще си оближете пръстите... особено пък ако си топите с вкусен хляб :)


Понякога нямаме нужда от гръмки заглавия и скъпи продукти. Достатъчно е само да отворим чекмеджето със спомени, да се пресегнем за домат и чушка и да натопим къшей хляб.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...