Jócskán meg vagyok késve a
iráni kultúraquiltem magyarázó szövegével.
Történt ugyanis, hogy a cégnél sikerült leamortizálnom a számítógépet. Mentésekkel nem tudtam dicsekedni, így jócskán összeszorult a gyomrom, mert az első diagnózis szerint meghalt benne a winchester. Nos, hogy mi baja volt, nem tudom, de egy jótét lélek PC-s meggyógyította némi szervátültetéssel, és minden adatot meg tudott nekem menteni !
Most pedig megpróbálom pótolni az iráni quiltem születésének leírását.
Jóideig meg voltam nyugodva, hogy Iránhoz én a perzsa korszakuk kapcsán egy perzsa macsekot fogok varrni. Fejben ez meg is volt, bolyhozott pamut belső felét szándékoztam felhasználni hozzá. Ebből semmi nem lett, mert egy nagyon rossz elképzelésnek bizonyult. Utólag már nem értem, hogy is gondoltam én ezt. Ígyhát el kellett kezdenem az elején mindent.
Próbáltam ismerkedni az országgal, mert elsőre nekem csak a por, homok, káosz, háború és az atombomba jutott eszembe. Ezek közül egyiket sem kívántam megvarrni.
Hallottam róla, hogy van nekik saját fejlesztésű személyautójuk. A neve peykan.

Hát ez sem egy csúcsmodel, amitől el kezdene bizseregni az ujjam vége.
A Teheráni Azadi emlékmű már majdnem telitalálatnak bizonyult :
De itt pedig folyton a teknősökre asszociáltam, elvonta a figyelmemet a pázsit az emléműről.
Ekkor elkezdtem olvasgatni a múltjukról, nézegettem a perzsa emlékeket. A domborművek valami csodálatosak. Mindig fantasztikusnak tartottam, hogy a sziklákba tudnak faragni ilyen az embernél sokkal magasabb alakokat.
Történelem órán ugye tanultunk mi Dáriuszról ( ie. 549-ie. 485 ,
Akhaimenész leszármazottja ) és Xerexészről, de nem emlékszem, hogy ezen kívül még lett volna egyebekről szó. ( Vagy csak én nem figyeletem ? Vagy már rég volt, és elfeljtettem? ) Szóval Dáriuszék után is voltak itt nagy uralkodók.
Az alábbiakat ollóztam össze innen-onnan a netről:
Első uralkodójuk Ardasír célja az volt, hogy helyreállítsa az
akhaimenida birodalmat.

Sápúr toleráns ember hírében állott, aki engedélyezte a sokféle vallási kisebbségnek, a keresztényeknek, zsidóknak, buddhistáknak, hogy vallásukat szabadon gyakorolják birodalmában. Ő maga Mani próféta aktív támogatója volt, aki a király trónra kerülésének idején kezdte meg vallási tevékenységét. Mani megtérítette a király két bátyját, így hatalmas pártfogókra tett szert. Maga Sápúr megmaradt Zoroaszter hívőnek, de mélyen hatott rá Mani tanítása, aki azt hirdette, hogy az ő vallása a zoroasztriánus, keresztény és buddhista tanok beteljesedése.
Az utána következő uralkodók a türelmes valláspolitikát feltehetően a szászánida történelem egyik legfigyelemreméltóbb egyénisége,
Kartír főpap ösztönzésére vetették el.
Ő Sápúr alatt végig a zoroasztriánus vallást támogatta. Szerencsecsillaga a Bahrámok idején ragyogott fel, amikor Mani prófétát bebörtönözték és megölték. Kartír büszkén hirdeti a királyi szikladomborművek közelében vésett feliratokon, hogyan üldözte a zsidókat, keresztényeket stb.
A zoroasztriánus most jelenik meg először fanatikus és másokat üldöző vallásként.
Kartír Sápúr uralkodásáig „papi tanító”, I. Bahrám alatt ”Ahurumazda főpapja”, II. Bahrám idején már nemcsak „Bahrám lelkének üdvözítője”, hanem „főúri ranggal és méltósággal” is felruházták. Ezzel olyan látványos tettet vitt végbe, amely a szasszanida társadalomban úgyszólván keresztülvihetetlen volt: társadalmi osztályt változtatott, papból nemes ember lett.
Kartír befolyását mutatja, hogy egy kivételével ott szerepel II. Bahrám nagyszámú domborművének mindegyikén. Őt csupasz arcáról lehet felismerni.
Amikor az ihletadó képet kiválasztottam, nem tudtam , kit ábrázol. De megfogtak az arcvonásai. Különösen a szája.
Sajnos a választott technika még számomra a kísérletezés stádiumában van, ezért nem tudtam úgy visszaadni Kartír vonásait.
Ezt a képet először trapuntózva akartam megvarrni, de az új technika az xpadaprint nagyon izgatott, és nem bírtam magammal. Az xpandaprint nem mindig ott, és nem mindig úgy domborodott, ahogy én szerettem volna.
Az xpandaprint egy fogkrém sűrűségű paszta. A textilre kell kenni, és hőlégfúvóval kezelni. A hő hatására lesz ilyen göröngyösen felpuffadt. Ez ilyenkor még fehér. Ezután lehet festeni. Tehát az én quiltem is utólag lett lefestfe ilyen antikhatásúra akrillal. Kinyomkodtam sárga, barna és fekete akrilt, azzal maszatoltam addig, amíg ilyen lett.
Viszont a kidomborodott részek olyan gumiszerűvé váltak, hogy nem bírtam varrógéppel kontúrozni. Azt kézzel kellett varrnom. Ez pedig az egyik gyenge pontom.
Összhatásában sikerült megvalósítani az antik sziklaszerű hatást, ezt is nagyon fontosnak tartottam.
De a szobor arcával, nem vagyok kibékülve. Az tetszett meg, de pont azt nem tudtam megvalósítani ezzel a technikával. ( Sziklát úgylátszik könnyebb varrni, mint egy szép szájat. )