Tym razem zapraszam do Avignon, gdzie znajduje się słynny most, a raczej jego pozostałość. Most znamy jest jako Pont Saint Bénézet czyli Most św Benedykta.
środa, 30 lipca 2014
niedziela, 27 lipca 2014
Sejny urocze miasteczko na Suwalszczyźnie
Będąc na weekend majowy na Suwalszczyźnie i Podlasiu zamieszkałam w sympatycznym hotelu w Sejnach. Stąd miałam dobrą bazę wypadową na całą okolicę, łącznie z Wilnem. Jak już mieszkałam w Sejnach wypadało zobaczyć, co ma do zaoferowania turystom, takim jak ja.
piątek, 25 lipca 2014
Monako - zmiana warty przed pałacem Grimaldich
Będąc w Monako obowiązkowo trzeba w południe zobaczyć zmianę warty gwardii książęcej przed pałacem Grimaldich. Wcześniej idąc mamy pusty plac, a tuż przed dwunastą trzeba szukać dobrego miejsca. Tym razem miałam wyjątkowe szczęście bo udało mi się stanąć w pierwszym rzędzie, na wprost wejścia do pałacu. Zmiana warty odbywa się codziennie, całe show rozpoczyna się o godzinie 11:55, kiedy z koszar i z pałacu wychodzą gwardziści i następuje przekazanie warty. Całość trwa zaledwie parę minut, bo po przekazaniu warty nowi udają się do pałacu, a ci schodzący z warty do koszar. Fajnie jest popatrzeć na całe widowisko, całości towarzyszą dzięki werbli. Trzeba przyznać, że gwardziści wspaniale prezentują się w białych mundurach.
środa, 23 lipca 2014
Pomnik obławy augustowskiej w Gibach
O Gibach na Podlasiu już wspominałam na blogu przy okazji przedstawienia kościoła św Anny. Wówczas zatrzymaliśmy się jeszcze raz w niewielkiej odległości od kościoła w miejscu symbolicznego kopca upamiętniającego ofiary obławy augustowskiej z 1945 roku.
poniedziałek, 21 lipca 2014
Plaża w Tel Awiwie
W czasie zwiedzania należy się też odpoczynek i takowy mieliśmy okazję mieć w Tel Awiwie, gdzie znajduje się piękna strzeżona plaża.
sobota, 19 lipca 2014
Niemcza - miasteczko pełne niszczejących zabytków na Dolnym Śląsku
Będąc w Arboretum w Wojsławicach grzechem byłoby się nie zatrzymać na krótki spacer po Niemczy. Mimo, że jest to niewielkie miasteczko, to pełne zabytków.
czwartek, 17 lipca 2014
Oceanarium w Monako
Muzeum Oceanograficzne w Monako im J.Y. Cousteau jest obiektem, w którym spędziłam najwięcej czasu podczas mojego pobytu w Monako. W 1899 roku na klifie wysokim na ponad 85 m rozpoczęto budowę Oceanarium i trwała ona jedenaście lat. Obiekt otwarto w 1910 roku, więc ma już ponad 100 lat. Inicjatorem budowy muzeum był książę Albert I, który był większość swojego życia poświęcił na badania oceanów, uczestniczył w 28 wyprawach. W powstałym muzeum zgromadził zbiory przywiezione ze swoich wypraw oraz chciał rozpropagować swoją wiedzę na temat nowej nauki jaką była wówczas oceanografia, w związku z tym założył w 1906 roku Instytut Oceanografii. Brał udział w różnych badaniach, współpracował między innymi z Charlsem Rochet, który odkrył anafilaksję, za którą dostał nagrodę Nobla w 1913 roku.
wtorek, 15 lipca 2014
Rajd zabytkowych samochodów w Krakowie
Co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych KRAK organizowany przez krakowski Automobilklub. W tym roku rajd odbył się już po raz czterdziesty, pierwszy odbył się w 1974 roku. W rajdzie uczestniczą zabytkowe samochody z kraju i z zagranicy. Samochód zabytkowy jest to samochód, który ma więcej niż trzydzieści lat, w rajdach startują samochody wyprodukowane do końca 1979 roku. Są one dzielona na cztery kategorie wiekowe i tak samochody wyprodukowane do 1945 roku - I grupa, do 1960 roku - II grupa, do 1970 roku - III grupa i po 1970 roku - IV grupa. Każdego roku w trakcie rajdu wyznaczona jest trasa, którą jadą samochody zabytkowe. Po drodze mają zapewnione zwiedzanie np Wieliczki, Wadowic, zamku w Niepołomicach i Dobczycach. Na trasie mają organizowane różne konkursy jak np. kto najszybciej zrobi ósemkę jeżdżąc między pachołkami. Na koniec na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się wystawa i parada elegancji, podczas której wręczane są nagrody.
niedziela, 13 lipca 2014
Cezarea Nadmorska
Kolejnym miejscem które odwiedziłam w Ziemi Świętej była Cezarea Nadmorska. Zrobiliśmy sobie spacer, aby pooglądać co zostało z jej dawnej świetności.
piątek, 11 lipca 2014
Studzieniczna
Do sanktuarium w Studzienicznej dotarłam w niecodzienny sposób jak dla mnie, a mianowicie statkiem. Dla mieszkańców jest to pewnie tradycyjny środek transportu. Po zejściu ze statku udaliśmy się do kaplicy Najświętszej Marii Panny Studzienicznej.
środa, 9 lipca 2014
Browar Guinnessa w Dublinie
Zapraszam Was do Dublina, gdzie mieści się Browar Guinnessa, a właściwie powinnam napisać St. James Gate Brewery, który produkuje piwo Guinness.
poniedziałek, 7 lipca 2014
Pochód Lajkonika w Krakowie
Przeglądając zdjęcia natrafiłam na te, kiedy będąc w Krakowie miałam okazję oglądać pochód Lajkonika. Mimo, że często jeżdżę do Krakowa, to pierwszy raz trafiłam na to ciekawe widowisko.
sobota, 5 lipca 2014
Essaouira - miasto portowe w Maroku
Do Essaouiry przyjechaliśmy po bardzo ciekawej trasie, pełnej atrakcji jak kozy na drzewach. klik My nasze zwiedzanie zaczęliśmy od portu. Dla osoby żyjącej na co dzień z dala od wielkiej wody, widok suszących się sieci czy dziesiątek łódek i statków zacumowanych w porcie był bardzo ekscytujący.
czwartek, 3 lipca 2014
Park Miniatur w Inwałdzie
Jak już się wybrałam do Inwałdu, to grzechem byłoby nie wstąpić do Parku Miniatur. No i oczywiście poszłam zobaczyć co się zmieniło od czasu mojej ostatniej wizyty. Pierwszy raz byłam tu krótko po otwarciu w 2007 roku i byłam zachwycona miniaturami, samochodzikami, no dosłownie wszystkim. Od tego czasu w parku przybyło miniatur i zostały podzielone na dwie części czyli miniatury światowe i druga część miniatury krajowe. Zacznę od pokazania wybranych miniatur krajowych, tej części nie było gdy byłam tu pierwszy raz.
wtorek, 1 lipca 2014
Llanfair P. G. - walijska wioska o najdłuższej nazwie w Europie
Tym razem zapraszam do Walii do wioski o najdłuższej nazwie w Wielkiej Brytanii i Europie, która została oficjalnie zarejestrowana administracyjnie. Pełna nazwa składa się z 58 znaków i po walijsku brzmi Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, co w tłumaczeniu oznacza Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini. Dla ułatwienia zarówno mieszkańcom jak i turystom nazwa często jest skracana do Llanfairpwll lub Llanfair P. G. Jest to wystarczające, by jednoznacznie odróżnić wioskę od wielu walijskich miejscowości nazwanych Llanfair.
Nazwa powstała wymyślona w 1860 roku dla celów promocyjnych, aby stworzyć atrakcję turystyczną na popularnej linii kolejowej London Euston - Holyhead. Jest popularny w Walii dowcip z tym związany:
– Halo! Tu Informacja Kolejowa. Czym mogę służyć?– Dzień dobry. Chciałbym zasięgnąć informacji na temat pociągu relacji London Euston – Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch...
– Przepraszam, czy mógłby Pan przeliterować?
– Proszę uprzejmie: E-U-S-T-O-N.
Miejscowość stała się atrakcją turystyczną i ludzie często zatrzymują się tutaj aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z nazwą miejscowości na stacji kolejowej oraz w celu zakupienia pamiątkowej pocztówki czy stempla do "paszportu" w centrum turystycznym. Gdy przyjechaliśmy na parking przywitał nas w paru słowach pan po walijsku, tak jest witany każdy autokar z turystami.
Z ciekawostek to strona internetowa wioski posiada jeden z najdłuższych adresów internetowych w Europie. A na przykład grupa Altered Images w teledysku do piosenki See Those Eyes z 1982 roku pokazuje się przy nazwie miejscowości w 1:50 min. klik
Najdłuższa nazwa znajduje się w Nowej Zelandii i na 85 znaków. W Polsce najgłuszej nazwy są dwie i mają po 30 znaków ze spacjami, a są to Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie.
Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)