24/05/2017

Krem kolač s pudingom, čokoladom i napolitankama






Sastojci

kora

4 velika belanca
4 kašike šećera
5 kašika mlevenih oraha
1 kašika brašna
pola praška za pecivo


fil

8 dcl. mleka
2 pudinga od vanile
2 kašike brašna
10 kašika šećera
1 vanilin šećer
200 g. maslaca ili margarina

i još

50 g. čokolade za kuvanje
125 g. napolitanki s lešnicima


Priprema

kora

Pripremiti pleh za pečenje dimenzija 22x30 cm., blago nauljiti i posuti brašnom.
Belanca i šećer umutiti u čvrst sneg, dodati orahe, brašno i prašak za pecivo i lagano izmešati.
Koru peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 15 minuta. Ostaviti da se ohladi u plehu.

Za fil - izmešati žumanca,puding, brašno, šećer i vanilin šećer sa malo mleka i skuvati u ostatku mleka. Ovaj fil je dovoljno kuvati 3,4 minuta na umerenoj temperaturi. Skloniti sa vatre i dodati maslac sečen na manje kocke da se brže istopi pa dobro izmiksati.
Odvojiti 550 g. fila u posebnu posudu. U ostatak fila dodati čokoladu i izmešati da se čokolada istopi. Tako topao fil istresti preko kore i odmah staviti u frižider.

Ostatak fila od 550 g. ostaviti da se ohladi do sobne temperature, može biti i blago mlak, pa umešati mlevene napolitanke.




Rasporediti ravnomerno ovaj fil preko čokoladnog koji već treba da se ohladio i dovoljno stegao.
Kolač ostaviti nekoliko sati ili preko noći u frižider da se filovi dobro stegnu i da se sjedine ukusi.
Dekorisati šlagom, čokoladom, orasima...

NAPOMENA

- da bi se napolitanke lepo samlele obavezno ih ostaviti sat, dva pre u frižider , tada se neće lepiti za blender ili mašinicu za mlevenje.


17/05/2017

Karamel (dulce de leche ) cheesecake



Sastojci

150 g. plazma keksa ili integralnog keksa tipa Digestive
50 g. istopljenog maslaca


krem

900 g. krem sira tipa Philadelphia, ABC...
200 g. kisele pavlake
170 g. šećera
2 vanilin šećera
4 kom. jaja

1 konzervica 397 g. dulce de leche
ili 400 g. domaćeg karamela OVDE JE RECEPT

Priprema

OVDE JE UPUTSTVO kako da od slatkog kondenzovanog mleka dobijete karamel - dulce de leche.

Istopiti maslac i izmešati sa mlevenim keksom sa šećerom. Smesu istresti u kalup prečnika 22 cm. i izravnati je i utisnuti. Ostaviti u frižider dok se ne pripremi krem.





Krem sir, šećer i vanilin šećer lagano umutiti mikserom, dodati i kiselu pavlaku pa sve zajedno izmešati.


U smesu dodavati jaja jedno po jedno, znači dodamo jedno jaje, izmešamo lagano da se sjedini smesa, tek onda dodati drugo, ponoviti postupak i tako redom. Mutiti stalno umerenom brzinom miksera.


Od ove smese odvojiti 200 g. i izmešati sa karamelom.


Žutu smesu rasporediti u kalup preko podloge od keksa, napraviti udubljenja i u njih sipati karamel smesu. Malo kašikom blago sve izmešati, samo u dva, tri poteza.


Na kraju samo malo izravnati i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 170 stepeni oko 1 sat. Ostaviti da se dobro ohladi, najmanje nekoliko sati u frižideru, najbolje preko noći, da se krem stabilizuje i stegne i da se sjedine ukusi.

NAPOMENA

- kod izrade pečenih čizkejkova tokom pečenja smesa raste i tokom hlađenja može doći do "pucanja" površine. Nemam univerzalni recept kako to potpuno izbeći, osnovno je da se peče na ne baš visokim temperaturama i da se prvo hladi lagano na sobnoj temperaturi da bi kolač postepeno i rastao i tokom postepenog hlađenja lagano padao. Ako i pukne malo nije nikakva katastrofa.



13/05/2017

Cheesecake sladoled s jagodama



Sastojci

600 g. jagoda
200 g. šećera

300 g. krem sira tipa Philadelphia
1 konzervica od 397 g. slatkog kondenzovanog mleka
250 ml. mlečne slatke pavlake
1 kašikica tečne arome vanila
ribana korica pola limuna

100 g. mlevenog plazma keksa
30 g. omekšalog maslaca




Priprema

Koristiti manje ili jagode srednje veličine, ako su velike iseći ih na krupnije komade. Jagode i šećer kuvati oko 12-15 minuta na umerenoj temperaturi dok se ne dobije sirup srednje gustine. Ostaviti da se jagode potpuno ohlade u sirupu.

Mleveni keks izmešati sa omekšalim maslacem da se dobije mrvičasta smesa.



U posudu staviti krem sir, kondenzovano mleko, slatku pavlaku, aromu vanile i koricu limuna.


Izmiksati mikserom da se dobije fina glatka krema.


Dodati mrvice i jagode sa sirupom. Ostaviti malo mrvica i malo sirupa za dekoraciju.


Sve izmešati u samo dva, tri poteza.


Rasprediti smesu u posudu zapremine oko 1,5 l. Dekorisati sa ostatkom sirupa i mrvica i staviti u zamrzivač. Služiti posle nekoliko sati.

12/05/2017

Kondenzovano mleko iz Grčke


Mnogi od vas mi se javljaju sa pitanjima o kondenzovanom mleku koje ste kupili u Grčkoj. Skoro svi kupe obično kondenzovano mleko a hteli su slatko gusto i onda me pitate koja je razlika i kako se koje upotrebljava. Da bi znali šta kupujete i kako da ih razlikujete pre nego što ih otvorite, napisaću nekoliko rečenica i postaviti par fotografija sa željom da pomognem da kupite ono što stvarno hoćete.



Ja neću pisati o tehnologiji pripreme kondenzovanog mleka, zadržaću se samo na izgledu, ukusu i upotrebi.

Postoje dve vrste kondenzovanog mleka, obično u kome se samo smanjila količina vode za oko polovinu i slatko kondenzovano mleko sa dodatih, pri postupku kondenzovanja, oko četrdesetak procenata šećera.

U Grčkoj ćete ih naći uvek jedno pored drugog na rafovima, van frižidera. Obično kondenzovano mleko je na fotografiji iznad u većoj plavoj konzervici sa desne strane, slatko gusto kondenzovano mleko je u manjoj konzervici sa više bele boje, na levoj strani je na fotografiji. Obično kondezovano mleko je potpuno tečno, slatko kondenzovano mleko je gušće. Znači, kada protresete konzervicu kod običnog kondenzovanog mleka ćete čuti mućkanje, kod gustog slatkog kondenzovanog mleka osetite težinu i nema nikakvog mućkanja niti pomeranja mleka u konzervici.

Na grčkom jeziku obično kondenzovano mleko je " γάλα εβαπορέ " - gala evapore - u prevodu - mleko evaporisano
a slatko kondenzovano mleko je "ζαχαρούχο γάλα " - zaharuho gala - od reči "ζάχαρη" zahari što znači šećer - bukvalan prevod bi bio - šećerno mleko.


Ovde možete videti njihovu težinu u gramima i količinu u mililitrima.


a na ovoj fotografiji vidi se I da se konzervice različito otvaraju



Nezaslađeno kondenzovano mleko je boje bele kafe, retko je i ima blago karamelast ukus, nije slatko ali se ipak oseti prirodna slatkoća mleka.


Kada je sobne temperature može se umutiti do gustine jogurta.


Da bi se umutilo i dobilo veću čvrstoću mora da odstoji bar preko noći u frižideru i da se jako dobro ohladi. Može da se ostavi i u zamrzivaču na sat, dva, dok ne krene smrzavanje, pa ga onda umutiti mikserom. Mora se pošećeriti, ali ni kada se čvrsto umuti i pošećeri nikada neće imati istu teksturu kao slatko kondenzovano mleko nego penastu i prozračnu teksturu.


Slatko kondenzovano mleko je žućkasto i gustine meda. Izruzetno je slatko ali je prelepog blago karamelizovanog ukusa, ako ste nekada probali starinski fil za oblatne gde se mleko lagano ukuvavalo sat, dva, sa šećerom, to je taj ukus.

 

Kuvanjem konzervice slatkog kondenzovanog mleka oko 2,5 do 3 sata dobićete karamel, dulce de leche. Ako će se karamel kasnije mutiti sa drugim sastojcima, npr. sa maslacem, kuvati 2,5 sata, ako ćete praviti npr. Banoffee Pie, gde ide jedan sloj samog karamela, kuvati 3 sata da se dobije čvršći i gušći karamel. Konzervicu nikako nemojte bušiti, ni najmanju rupicu. Kuvati na umerenoj temperaturi i paziti da je tokom kuvanja konzervica neprestano potpuno u vodi. Pre otvaranja OBAVEZNO ostaviti da se potpuno ohladi da bi se izjednačio pritisak inače bi pri otvaranju došlo do praskanja.


 



Evo za sada par recepata sa kondenzovanim mlekom, uskoro ću pripremiti posebnu objavu sa još više recepata. Klikom na naziv kolača otvoriće se recept.








Penaste crno bele kocke







 
Kolač " Tres leches" - "Tri mleka"










 

Sladoled torta