Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.
Питання та відповіді про вільні програми у освіті
Багато прихильників вільного програмного забезпечення відчувають труднощі при розмовах з адміністрацією навчальних закладів про переваги застосування вільних програм і навчанню цих програм. Часто адміністрація навчального закладу ніколи не чула про вільних програмах або чула тільки про програми з “відкритим вихідним кодом”, тому у них виникає багато сумнівів. Тут ми зібрали деякі з найпоширеніших питань і найкращі з можливих відповідей на них, щоб усунути неясності.
- Я, як викладач, з усіх сил намагався пояснити адміністрації, які вигоди програми з відкритим вихідним кодом можуть принести нашому навчальному закладу, але це їх, здається, не цікавить.
-
Поняття “відкритий вихідний код” вказує лише на технічні переваги програм. Навчальним закладам цей аспект може бути не цікавий, бо невільні програми, якими вона користується, швидше все, вже задовольняють технічним вимогам. Вам потрібно говорити з ними в термінах вільного програмного забезпечення, а не “програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом”, щоб роз'яснити їм філософські та етичні причини, за якими навчальні заклади повинні відкидати невільні програми.
Перегляньте причини, через якінавчальні заклади повинні застосовувати і навчати виключно вільних програм.
- Я б дуже хотів, щоб всі навчальні заклади перейшли на вільні програми, але я думаю, що це нездійсненно. Влада компаній-розробників невільних програм занадто велика навіть над навчальними закладами. Ситуація вселяє безнадію.
-
Хоча вірно, що корпорації по розробці невільних програм зуміли нав'язати суспільству свою продукцію, використовуючи навчальні заклади як пропагандистів, але вірно і те, що багато навчальні закладів по всьому світу освоїли вільні програми з відмінними результатами. У розділі “Аналіз випадків” наводиться кілька прикладів.
Коли в далекому 1983 році ми заснували проект GNU, для нас ситуація теж безнадійною. Ми почали з нуля, і сьогодні мільйони людей користуються вільними програмами.
- Я очолюю технічний вуз і хотів би навчати наших студентів застосуванню та адмініструванню вільної платформи, але я повинен виконувати навчальний план, встановлений Міністерством освіти, а в нього входить навчання невільних платформ і програм.
-
Якщо вас буквально змушують викладати невільні програми, то вам слід розповідати своїм студентам, що ви вважаєте ці програми неетичними і робите це тільки тому, що вас змушують, і що ви постараєтеся робити це якомога менше, щоб вам можна було перейти до програм, які поважають свободу.
Ми не повинні забувати, що вплив навчальних закладів на суспільство величезне, тому інформування студентів про переваги вільних програм - це спосіб впливу на відповідальних осіб. Для початку ви можете розповісти своїм студентам про вільне програмне забезпечення та пов'язаних з ним етичних цінностях, бо вони, можливо, ніколи не чули про нього. З вашого схвалення і за вашої підтримки це може призвести до утворення групи вільного програмного забезпечення у вашому навчальному закладі. Потім ця група може заявити про себе, посилаючи листи в міністерство, проводячи заходи із сприяння вільному програмному забезпеченню і займаючись іншою подібною діяльністю.
Коли користувачі комп'ютерів стануть пред'являти свої права, державам доведеться приймати відповідні закони. Ось чому політична і соціальна поінформованість - це основний аспект, якого не можна упускати з уваги у розмовах про вільне програмне забезпечення.