Powered By Blogger

czwartek, 19 stycznia 2023

Trzy wulkany się przebudzają???

 


1.      Klaudia Stawska - Naukowcy odkryli wulkan pełen radioaktywnej magmy, który może się wybudzać

 

Wulkan pełen radioaktywnej magmy znajduje się w Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Komora magmowa wypełniona radioaktywnymi pierwiastkami została odkryta kilka kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Była tam prawdopodobnie od kilku tysięcy lat.

Głęboko pod Parkiem Narodowym Yellowstone geolodzy odkryli złoża radioaktywnego minerału cyrkonu. Znajdują się one w komorze magmowej pod wulkanem Yellowstone, od 5 do 15 km pod powierzchnią ziemi.

Cyrkon to minerał, w którego skład wchodzi głównie krzemian cyrkonu i jest wykorzystywany przy produkcji materiałów żaroodpornych, w stomatologii czy do produkcji materiałów ściernych. Jest jednak również ważnym elementem w pozyskiwaniu pierwiastków radioaktywnych. Złoża znalezione w komorze magmowej są bogate w uran i tor – dwa bardzo radioaktywne pierwiastki chemiczne, które są wykorzystywane m.in. do produkcji reaktorów jądrowych i broni atomowych.

Czy wulkan Yellowstone może wybuchnąć?

Ostatnia erupcja tego superwulkanu miała miejsce 640 tysięcy lat temu i znacząco wpłynęła na klimat. W ostatnich tygodniach wulkan jednak wykazywał ogromne oznaki aktywności. Parkiem wstrząsnęło 81 trzęsień ziemi, które mogły sugerować, że wulkan Yellowstone się przebudził. Większość wstrząsów była stosunkowo niewielka – najsilniejsze miało 2 stopnie w skali Richtera. Niektórzy eksperci jednak ostrzegają, że wielkość trzęsień ziemi jest mniej istotna niż ich ilość, w przypadku budzenia się wulkanu. Fala małych wstrząsów wokół wulkanu zwykle oznacza, że magma i gazy pod powierzchnią zaczynają poruszać się.

Jeżeli doszłoby do erupcji superwulkanu Yellowstone miałoby to katastrofalne skutki dla dużej części Stanów Zjednoczonych. Zniszczenia mogłyby być widoczne nawet do 1000 km od miejsca wybuchu, ale pył wulkaniczny osiadłby na znacznie większym terenie.

A teraz w Europie:

2.     Grecja: Naukowcy odkryli kieszeń z magmą. Grozi erupcją podwodnego wulkanu.                

 

 Naukowcy z Imperial College w Londynie natrafili na gigantyczną kieszeń z magmą na Morzu Egejskim. Znajduje się ona pod aktywnym podmorskim wulkanem Kolumbo. Badacze podkreślają, że obiekt leżący zaledwie 8 km od malowniczej wyspy Santorini może stanowić poważne zagrożenie dla jej mieszkańców.

Odkrycie kieszeni z magmą pod wulkanem Kolumbo na Morzu Egejskim opisano w amerykańskim periodyku naukowym Geochemistry, Geophysics, Geosystems. Głównym autorem analizy jest polski uczony Kajetan Chrapkiewicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i badacz Imperial College w Londynie. Naukowcy zauważają w pracy, że komora z magmą pod wulkanem rośnie w zastraszającym tempie.

  Ostatni raz do erupcji wulkanu Kolumbo doszło w 1650 roku. Magma przedarła się wówczas na powierzchnię wody, powodując śmierć 70 osób. Badacze szacują, że komora z magmą pod wulkanem ma obecnie wielkość 1,4 kilometrów sześciennych. Niepokojąco zbliża się do rozmiaru, który doprowadził do poprzedniego wybuchu.

 


3.   Od lat 80. był uśpiony. Podwodny wulkan się obudził

 

W Japonii doszło do wybuchu podwodnego wulkanu, który był uśpiony od niemal 40 lat. NASA podzieliła się zdjęciem erupcji, opisując je dowcipnie "Kaitoku mówi cześć".

Wulkan Kaitoku znajduje się na terenie japońskiego archipelagu Ogasawara, leżącego około 1000 km na południe od Tokio.

Położona na północ od wyspy Iwo Jima, podwodna góra zlokalizowana jest ok. 100 metrów pod powierzchnią wody. Z trzech podwodnych szczytów wulkanicznych aktywny jest tylko ten wysunięty na wschód.

Jak podaje NASA, oznaki przebudzenia naukowcy zaobserwowali już sierpnia 2022 roku, co potwierdziła japońska straż przybrzeżna.

Ostatnia aktywność rozpoczęła się w grudniu 2022 roku i trwała do nowego roku, gdy 3 stycznia udało się uchwycić wybuch. Ostatnia potwierdzona erupcja Kaitoku miała miejsce w marcu 1984 r., Chociaż Global Volcanism Program donosi również o możliwych erupcjach w grudniu 1984 r. i czerwcu 1986 r. Zapisy historyczne wskazują, że Kaitoku również prawdopodobnie wybuchł w 1543 r.

 

Moje 3 grosze

 

Do tego należy dodać superwulkan Campi Flegrei znajdujący się parę kilometrów od Wezuwiusza. Jego supererupcja wykończyłaby Europę i część Rosji. Obawiam się, że jakiś wariat może to wykorzystać i zdetonować nad nim kilkadziesiąt megaton – wstrząs może spowodować i na pewno spowoduje pęknięcie nadkładu nad komorami magmowymi, a to spowoduje, że kilkanaście kilometrów sześciennych magmy wyrwie się na zewnątrz. Efekt będzie straszny – Polska zostanie przykryta co najmniej 0,5-1 metrową (a nawet więcej, co zależy od kierunku wiatrów) warstwą pylistej tefry. To byłby koniec dla szaty roślinnej w naszym kraju… 

Ale to nie wszystko, bowiem na dnie Morza Śródziemnego czai się podwodny wulkan Empedokles, a na dnie Morza Tyrreńskiego podwodna formacja wulkaniczna Marsili i kaldera Palinuro złożona z łańcucha 15 wulkanów podwodnych.

Żeby było jeszcze ciekawiej, to na terytorium Niemiec znajduje się jeszcze jeden superwulkan Laacher See, który też może nieoczekiwanie się uaktywnić. Słowem nasza przyszłość zapowiada się wcale ciekawie!

                               

Źródła:

·        https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2022-12-09/superwulkan-yellowstone-ma-znacznie-wiecej-magmy-niz-wczesniej-sadzono-erupcja-jest-coraz-blizej/    

·        https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-grecja-naukowcy-odkryli-kieszen-z-magma-grozi-erupcja-podwod,nId,6540040?parametr=zobacz_takze&fbclid=IwAR3wcZxjfdIHCkiLIDUVGljoQBWE5HSlW_JkNztESVhiOj1SHbJ0pJpvdUU#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

·        https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/od-lat-80-by%C5%82-u%C5%9Bpiony-podwodny-wulkan-si%C4%99-obudzi%C5%82/ar-AA16q8j6?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=63d1b6fda4634d9bb896148984677941&fbclid=IwAR2iQkZdk9eofo78xOH4OmbIpY_01HaLwRGRlsb7zDaaKuN8xrOJqT4a99k