Keresés ebben a blogban

2011. augusztus 31., szerda

Paradicsomláva


Érik a paradicsom. Nagyon. Szép, mosolygós lédús, kerek, hosszúkás, koktél és körte.
Az egyikből lekvár, a másikból szósz vagy épp savanyúság készül.
Amikor szedjük, akkor zöld lesz a kezünk a szárától, piros a lábunk a kiloccsanó létől, vagy épp összekarcolom magam a karókkal.
De jó. És összehasonlíthatatlan íze van. Nyersen vajas kenyérrel, bazsalikkommal, mozarellával, vagy befőzve.
Finom. Nyárízű.
A befőzéshez sokat szedünk, sokat főzünk, a mennyiséget pedig nem a nyers paradicsom adja a receptekhez, hanem a lé.
Az hogy hány kilo paradicsom kell egy liter léhez, függ a paradicsom fajtától, és attól, meddig főzöd.
Az ízesítésnél, főzési időnél is minden családnak megvannak a saját bevált trükkjei, nálunk a rövidebb főzési idő is évekig elálló paradicsomlét eredményez.

Hozzávalók az alap paradicsomléhez:
1 l paradicsomlé
1 kávéskanál só
1 evőkanál cukor
Egy kevés natrium-benzonát

Elkészítési mód:
A frissen szedett, megmosott paradicsomokból eltávolítjuk a nem piros részeket: a zöld tetejét, ahol a szárba csimpaszkodott, az esetleges fekete pöttyöket, sérüléseket, és kettévágva feltesszük főni. A legnagyobb lábosban persze, paradicsomfőzésnek nem egy kiló nyers paradicsommal kezdünk neki.
Forrástól számítva még fél órát rotyogtatjuk, aztán vagy paradicsom darálón vagy passzírozón áttekerjük. Így a héja és a magok nem kerülnek bele a lébe.
Ezután kimérjük, hány literünk van, és a fenti arányok alapján ízesítjük, majd újra tűzre tesszük. Ekkor újraforrástól kezdve még 10 percig főzzük, forrón üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Az üvegek tetejére szórunk egy kis tartósítót, amit majd felhasználáskor leszedünk róla.
Ez az alap paradicsomlé aztán télen kaphat majd egyéb fűszerezést, attól függően, mi készül belőle.

2011. augusztus 28., vasárnap

Fasírozott, cukkíniből


Ezen a héten próbafőztem, aminek a receptjeit most még nem oszthatom meg veletek, vagy egyáltalán nem is főztem, mert meleg volt.
Helyette volt napozás, éjszakai fürdőzés a Balcsiban, és egy őrült forró nap a nagyvárosban, ahonnét annyira, de annyira jó volt visszajönni.
Nem is értem. Álltam az Andrássy úton, a kedvenc helyemen, és nem éreztem a város ritmusát.

Ezt a receptet bárki gyorsan el tudja készíteni, lakjon akár a nyüzsgő, rohanó városban, vagy egy nyugisabb helyen a világban. Nem kell sok idő hozzá, csak a hozzávalók minőségére figyeljetek. Friss, napon érett cukkínire nagyobb esélyetek van vidéken, nekem szerencsém van, a kertben szedtük. És mivel most van a dömping, cukkíni készül cukkínivel, hiszen ez a zöldség ilyenkor a legfinomabb.

Cukkíni fasírozott, ahogy az én anyukám fűszerezi
Hozzávalók:
2 kisebb (kb. 40 dkg-os) cukkíni
3 szikkadt zsemle
2 tojás
3 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 kávéskanál őrölt piros paprika
1 fél kávéskanál majoránna

Bors

Elkészítés:
A zsemléket vízbe áztatjuk, majd kinyomkodjuk belőlük a lét. A cukkínit héjastól almareszelőn lereszeljük, a vöröshagymát is, a fokhagymát pedig apróra szeljük. Összekeverjük a zsemlecafatokkal, a tojásokkal és a fűszerekkel, majd 10 percig pihentetjük.
Ekkor összeáll már a massza, és könnyen tudunk belőle kicsi lepényeket formázni a kezünkkel.
Ujjnyi vastag forró olajban lassú tűzön oldalanként 6-7 perci sütjük.
Petrezselymes krumplival, vagy friss zöldségekkel tálaljuk.

2011. augusztus 26., péntek

Köszönöm




Köszönöm nektek a Goldenblog szavazatokat.


A 164 gasztroblog közül a 29. lettem, örülök, hogy olvastok és szavaztatok!
Jövőre tudatosabban készülök majd a versenyre, kicsit több lekvárral, sütivel, kenyérrel próbálok majd szavazatokat kicsikarni tőletek!
Addig is, roskadásig a kert, jönnek az újabb kalandok, receptek és tesztek.
Egy éve még azt írtam itt, hogy nem vagyok igazi gasztroblogger, csak kísérletezek. Ma már azt mondom, igazi gasztroblogger vagyok és kísérletezek.
Az ízekkel, illatokkal, színekkel és élményekkel.
Tartsatok velem, és kóstoljatok bele ti is!

2011. augusztus 22., hétfő

Vörösen izzó csodalekvár



Az elmúlt év egyik kedvence a paradicsomlekvár volt, ígértem, hogy főzök újra, csak meg kellett várni az igazi, napon érett, lédús paradicsomokat hozzá.
A paradicsom érik, folyamatosan főzzük, kavarjuk, és tesszük el üvegekbe: paradicsomlé, ketchup, lekvár formájában.


Vaníliás paradicsomlekvár:
Hozzávalók:
1,3 kg érett, illatos, zamatos lédús paradicsom
1 vaníliarúd
200 ml narancslé (frissen préselt, vagy 100%-os dobozos)
1 tasak citromsav
500 g befőzőcukor 2:1

Elkészítési mód:
A megmosott paradicsomot felkockázzuk, majd a kikapart vaníliamagokkal együtt állandó keverés mellett nagy lángon felforraljuk. Ha felforrt, közepes lángon addig főzzük és kevergetjük, amíg szétfőnek a paradicsom darabok.
Mennyei illata van, ahogy a vanília összeolvad a paradicsommal. Ha megfőtt, szűrőn vagy paradicsom passzírozón kinyerjük a levét, amiből 700 ml kell a lekvárhoz.
Ezt összekeverjük a narancslével, a citromsavval és a befőzőcukorral, majd állandó keverés mellett újra felforraljuk, és 10 percig zubogva forrni hagyjuk.
Vigyázat, keverjük nagyon, nehogy leégjen. Az illatorgia itt már teljes, paradicsom, vanília, narancs. Csodás.
Jól elmosott üvegekbe szedjük, légmentesen lezárjuk, és dunsztban hagyjuk kihűlni.
Hónapokig eláll, ha nem kezded meg. Akkor pedig csak azért nem, mert gyorsan fogy. Süteményre, süteménybe, kenyérre, palacsintára, lángosra. És gofrira.

2011. augusztus 19., péntek

Kenyér és bor



Augusztus 20. a kenyér ünnepe.
Bár ennek kialakulásáról többféle nézet is olvasható, napjainkban is ekkor készül az ország kenyere, az ország különböző pontjairól származó búzából.
Bárminek is hívod, bárhol is töltöd ezt a napot, készítsd el a saját kenyeredet, válassz hozzá egy jó fehérbort, és menj piknikelni, grillezni a szabadba!
Nálam a borválasztás Miklóscsabi egyik királyleánykájára esett.
Egyrészt, mert a Marilyn Mórról egy könnyed kaland, másrészt a címkén található bodzavirágos út most jól jönne a bogyógyűjtő projekthez.
Teljesség kedvéért: Marilyn Mórról indította karrierjét. Márkus-hegyi bodzavirágos út vezetett a csillagokig. Dívás, mórias.

Ha a friss bor mellé friss kenyeret is szeretnél, akkor pedig ajánlom a Hernyák Tomi-féle titkos recept alapján készített házikenyeret.
Na, igen, ezek a borászfiúk nem csak a szőlőhöz értenek.
Hozzávalók egy 1,5 kg-os kenyérhez:
1 kg fehér liszt
7 dl víz
2 kanál só
2 tasak porélesztő
Elkészítési mód:
A hozzávalókat keverd össze, gyúrd néhány percig, majd minimum két órát keleszd. Ha egy éjszakára magára hagyod, nem fog megsértődni.
Kivajazott vagy zsírozott, lisztezett jénai tálban süsd a legmagasabb hőfokon 35-40 percig, a tetőt a legvégén még 5 percre vedd le. Mivel nagy lesz a kenyér, sütés előtt a tetejét irdald be kicsit.
Forrón borítsd ki egy kenyérruhára, hagyd kihűlni, és szeleteld fel, miután megkeresztelted.
Ha csak borod van hozzá, akkor is sikert aratsz, de a kertből szedhetsz hozzá bármit, vagy süss hozzá saslikot, tarját.
Vigyázat, eteti magát, szinte nem tudod abbahagyni. Annyira finom, roppanós a héja, és közben lágy a belseje, hogy nem tudsz betelni sem az ízével, sem az illatával.
Ha mégis maradna, napokig eláll, pedig nincs is benne tartósítószer.
Kortyolj bele Marilynbe, harapj a kenyérbe, és élvezd augusztus 20-át. Is.

2011. augusztus 17., szerda

Bundáskenyér, avagy a gasztrocica felsülése



Tegnap este bundáskenyeret vacsiztunk.
És erről eszembe jutott egy korábbi bundás kenyér sztori, szerintem elévült már, leírható. Mondhatnám, hogy a szereplők a képzelet szüleményei…
Szóval egy igazi hedonista két fős vacsora volt készülőben, semmi extra, csak egy kis könnyű fogás egy finom bor mellé.
Héjában sült zsályás krumpli, terv szerint ez pikk-pakk elkészül, nem kell hozzá sok minden, tehát nem lesz egy nyomulós vacsi, és jól illik hozzá Miklóscsabi Haramiája, friss szerzemény volt, egyenesen a móri pincéből.
A krumplik megmosva, félbevágva, friss zsályalevelekkel és sóval megszórva, kevés olívaolajjal meglocsolva mentek a sütőbe.
Míg elkészül, addig pont le lehet rohanni a csomagtartóban felejtett borért, és a hótaposó szerkóból vissza lehet vedleni házitündérré.
Na, a bajok itt kezdődtek.
A bor a hidegben túlhűlt, szinte jégkristályosra, míg elkészült a laza smink, a krumpli is túlsült, tehát amikor csengettek, adott volt egy ehetetlenre száradt kormos krumplikupac, és egy üveg jégkása.
És így lett a zsályás krumpli helyett bundáskenyér a vacsora.
Amit persze nem a gasztrotündér, hanem a vendége készített el, mert előbbi romokban hevert, és csak szorongatta a jéghideg boros poharat a kezében, bizonygatva, hogy ez tényleg jó bor, de tényleg.
És mire megsültek a kenyerek, a Haramia is megszelídült, és tökéletesen passzolt a bundás kenyérhez is.
Amihez a hozzávalók:
4-6 szelet kenyér-ha nem friss, úgy jobb
3 tojás

Olaj a sütéshez

Elkészítés:
Ha nem kell közben egy hisztis gasztrocicát vigasztalni, akkor a felvert tojásban meghempergetett kenyereket csak egyszerűen ki kell sütni az olajban. De ha közben krumpli halmokat kell eltüntetni a negyedikről, kicsit tovább tarthat.
Mindenesetre, ha vacsoravendéget vársz, akkor legyen otthon tartalék kenyér és tojás, mert ezzel megmentheted a korgó gyomrokat!

2011. augusztus 16., kedd

Szilvásgombóóóóóóc



Elkészült az első igazi szilvás gombócom, ráadásul egyszerre 3 adagnyi. Mert ugye, nagycsalád vagyunk. A hozzávalókat így mindenki ossza el magának kevesebbre, ebből a tésztamennyiségből két nagy adag gombóc (30 db) és kb. 2 személyre való nudli készült.
Már értem azt is, miért mondja anyukám, hogy érzésre kell a lisztet adagolni, hiszen gyúrás és nyújtás közben érződik, hogy mennyire lágy vagy kemény a tészta. Azért persze kimértünk mindent pontosan, de szerintem ezt irányadónak tekintsétek, nyílván függ a krumplifajtától és a liszt márkától is, mennyit vesz fel a tésztátok.
És ha rászánjátok az időtöket, soha többé nem vesztek mirelit gombócot a boltban, azt garantálom.
Hozzávalók sok személyre:
Fél kg liszt
1,4 kg főtt krumpli
1 kis kanál só
15 db szilva-félbevágva
Fahéj
Cukor
Vaníliás cukor
25 dkg zsemlemorzsa
Fél dl olaj


Elkészítési mód:
Na, ez egy macerás kaja, már ami az előkészületeket illeti. A krumplit meg kell főzni, aztán amikor langyosra hűlt, meghámozni, majd a krumplinyomón átnyomni.
A kis girbe-gurba masszát össze kell keverni a sóval, liszttel, kb. 5 perc alatt kézzel összeáll, és nyújtható a tészta.
Ezt az adagot 3 részre szedtük, és külön-külön nyújtottam ki.
Ha áll a tészta, akkor puhul kicsit, tehát a harmadik nyújtás előtt még egy kis lisztet tettem bele, nehogy szétessen főzés közben.
A felkockázott tésztára egyenként tettük rá a félbevágott szilvaszemeket, majd szórtuk meg a cukorral, vaníliás cukorral, fahéjjal. Így nem ázik el, és könnyű lesz belőle gombócokat formálni.
Forrásban levő vízbe tesszük, majd újraforrástól számítva még 5 percig főzzük őket.
Közben a zsemlemorzsát megpirítjuk az olajon, és ebbe hempergetjük a meztelen gombócokat.
Ha nem szereted a zsemlemorzsás bundát, akkor cukrozott mákba is forgathatod a gombócokat.
A nudli és a derelye is hasonló, hamarosan azokkal is jövök.
Közben pedig készül a szilvalekvár.
Azt hiszem, a legjobb gasztrosuliban tanulhatok ezen a nyáron.
Köszi, anyu.
Ja, és ha nem egy adaggal bohóckodik az ember lánya, akkor a főzés is kemény meló. Tényleg.
Ezért hallgassátok közben a Padlást!

2011. augusztus 13., szombat

Lila kezű lányok bodzabogyó lekvárja



A bodzabogyó lekvár elkészítéséhez az alap hozzávalókon túl egy nagy adag türelem is kell.
Kezdjük azzal, hogy az érett bodzabogyókért meg kell küzdeni, ha nem időben mész szüretelni, akkor csak a megtépázott bokrokat találod. Ahogy mi is…
Mivel a bodza termése gyógyszeralapanyag, ezért a könnyen elérhető helyekről pikk-pakk leszedik, és maradnak az aszott szemű bogyók vagy az éretlenek.
De ha erős az elhatározás és a kitartás benned, akkor egy metszőollóval és egy ládával indulj neki a környéknek, és szüreteld le a maradékot. Két kiló szedése nekünk most elég sokáig tartott, de jó kis kirándulás volt.
Lia receptje alapján kezdtünk a munkához.
Mi is kell a bodzalekvárhoz?
1 kg bodzabogyó
1 kg alma
1 kg cukor
1 zselésítő

Elkészítés:
Ha megvannak a tenyérnyi bodzabogyós ágacskák, akkor elkezdődhet a lemagozás. Ezt vagy óvatosan kézzel vagy villával tudod végezni, ígyis-úgyis lila lesz a kezed, hacsak nem gumikesztyűben szemezgetsz. Elég aprólékos, pepecselős munka.
És a neheze csak ezután jön. Ki kell préselni a bogyók levét. Ez sima paradicsom darálóval nem ment nekünk, még jó, hogy van halászléhez használható szerkenytű, mert azzal szét tudtuk választani a héjat, magot a létől. Nagyon kellemes, fanyar illata van, néha talán a szőlőpréselés illatát idézte.
Legjobb az egészet az udvaron csinálni, mert minden csupa lila lesz. Nagyon lila. Tekertünk, préseltünk, közben meghámoztuk, kimagoztuk és felkockáztuk az almát, nyakon öntöttük a mélykék lével, hozzáadtuk a cukrot, és egy fél napig pihentettük. Ezalatt lesikáltuk a kerti bútorokat, beáztattuk a tálakat, darálókat, edényeket. Minden gyorsan visszakapta az eredeti színét, kivéve a kezünket.
A lila szépen átváltott kékre, és úgy tűnik, jobban ragaszkodik a bőrhöz, mint egy tetoválás.
A cukros bodzás almát feltettük főni, persze elsőre kicsi lett a fazék a turmixoláshoz, úgyhogy öntöttük át egy nagyobba. Kb fél órát rotyogott, eközben elég bizar illata, szaga volt, de szerencsére az összeturmixolással eltűnt ez a furaság.
Hozzákevertük a zselésítőt, forraltuk még 10 percig, ezalatt besűrűsödött, és üvegekbe öntöttük, most pedig egy napig száraz dunsztban pihennek a lekvárok.
Téli megfázások idején nem csak finom, hanem a betegségeket is legyőzi. És nem kell a hidegben elmenni a gyógyszertárig, elég csak a spájzból behozni.

2011. augusztus 9., kedd

Zöld foltok



Ha a mentás cukkininél is kevesebb bíbelődéssel akarsz ebédet főzni, akkor a spenótos tészta egy jó választás lehet.
Persze, ha a spenóttól már a menzán elment a kedved, és Popeye sem követendő példa, akkor nem biztos, hogy kipróbálod.
Én az utóbbi időben kedveltem meg a spenótot, bár anyukám főzeléke évente párszor mindig jólesett, de magamtól nem spenótoztam.
Aztán otthon egyszer csak bekerült a csirkecomb bőre alá a vasárnapi ebédnél, meg anyu is készíti a spenótos tésztát grillezésekhez köretként.
És a friss, kertben tépett levelekből finom a saláta, beleszelhető pogácsába, kenyérbe, sőt még rántottába is.
A spenótos tésztának is sok változata van, tejszínnel, sajttal turbózható, de ez az alap.
A hozzávalók 2 adagra szólnak, és most nincsenek pontosan kimérve.
2 adag spagetti tészta-tésztamérőn és nem mérlegen mértem. A tészta alakja igazából szinte mindegy, mert a masnin is jól mutatnak a zöld levelek.
2 marék friss spenót levél
4 gerezd duci fokgahyma
Vaj


Elkészítés:
A tésztát forró, sós vízbe teszem, és a fajtától függően aldentére főzöm.
Közben felaprítom a spenótleveleket és a fokhagymagerezdeket. Először a hagymát dobom rá a forró vajra, majd a spenótlevél darabkákat. Pár percig pirítom, majd egy kis tésztavízzel felengedem, és tovább kevergetem. Max. 5 percet tölt a serpenyőben a spenót, nem blansírozom előre, elég neki ennyi hő. A leszűrt tésztát hozzákeverem a vajtól csillogó zöld levelekhez, és kész.
Ha van otthon, akkor parmezánnal megszórom. Most épp nem volt.
Ha pedig turbózni akarom, akkor kecskesajtot morzsolok rá tálaláskor.
Ha pedig ennél is gazdagabb feltétet akarok a tésztára, akkor tejszínnel vagy krémsajttal forralom össze a spenótot.
A vaj intenzív íze a fokhagymával azonban önmagában is elég egy friss, könnyű nyári ebédhez.
És szavaztál már rám?

2011. augusztus 5., péntek

Cukkini és menta



Ha cukkinire gondolunk, akkor a legtöbb embernek a rántott cukkini vagy esetleg a rakott cukkini jut eszébe.
Pedig nagyon sokféleképpen használható és formázható alapanyag, most van a szezonja, kicsi, nagy és óriási egyaránt kapható vagy jobb esetben szedhető a kertben.
Készülhet belőle sütemény is, ez kicsit macerás, mert reszelni kell, de annyira finom és meghökkentő, hogy érdemes nekiállni.
Grillezve, zöldfűszerekkel is nagyon jóízű, de amit legutoljára készítettem, az a hagyományos ízeket kicsit megbolondítja, na, de tudják a szicíliaiak, mi kell a jó ebédhez, az alap recept ugyanis tőlük ered.
Mentás cukkini. És mivel a menta is most a legfinomabb, amikor friss, gyorsan elkészíthető egy kellemes, könnyű fogás.
Hozzávalók:
1 db közepes cukkini
1 marék aprított, friss mentalevél
1 fej fokhagyma

Olaj a sütéshez

Elkészítési mód:
A felkarikázott és kimagozott cukkini szeleteket pár perc alatt néhány gerezd fokhagyma társaságában kevés olajon megpirítom, kevés sóval meghintem.
A mentát és a maradék fokhagymát durvára szeletelem, majd a langyos sült cukkinikre szórom.
Kész.
Frissen is finom, de pár óra alatt összeérnek az ízek, és akkor még jobban érvényesül a hűvös menta és a lágy, krémes, édeskés cukkini összjátéka, amit a nyers fokhagymadarabkák tesznek roppanóssá.
Pirított kenyérrel, grillezett húsokhoz vagy csak úgy magában, nagyon finom.

2011. augusztus 3., szerda

Az igazi



Sárgabarackból már főztünk rozmaringos, narancsos és levendula ízű lekvárt, de nálunk sincs szezon az igazi, hagyományos sárgabarack lekvár nélkül.

Ez a variáció a most kapható zselésítő anyagok nélkül készül, kicsit több előkészületet igényel, de megéri vele pepecselni.

Hozzávalók:
1 kg kimagozott, meghámozott sárgabarack
60 dkg cukor
szalicil vagy natrium-benzonat

Elkészítési mód:
A megmosott barackokat forró vízbe dobjuk, hogy könnyen kifordítsuk őket a héjukból, szinte egyben lejön az egész, annyira egyszerű. Kicsit csúszós, kicsit ragacsos, de nem nehéz.
Az így előkészített barackot összekeverjük a cukorral, és egy napig állni hagyjuk. Aki a spájzban jár közben, az pedig kever rajta egyet-egyet.
Egy nap múlva már jó sok levet enged, mehet is főni. Kb. fél óra rotyogtatás elég is neki, ez alatt szétomlanak a barackok, de még darabos marad egy kicsit. Pont ez a cél. Most nem turmixoljuk pépesre, lágyra, ebben a lekvárban rá lehet harapni a barackhúsra.
Forrón üvegekbe töltjük, a tetejükre vékony rétegben szalicilt vagy natrium –benzonatot szórunk, ezt a réteget felbontás után egy kanállal leszedjük, és kidobjuk majd.
A forró üvegeket száraz dunsztba tesszük egy éjszakára, majd mehet a spájzba a többi színes, illatos csoda közé.