Mottó

2012. január 29., vasárnap

Krémszappan Aloe vera-val

Az Aloe vera gyógyító hatása számomra régóta nem kétséges, kisebb sebekre, horzsolásra többször használtuk már ragacsos, nyúlós, áttetsző nedvét. A minap kishúgomtól egy hatalmas példányt kaptam, egy olyan növényt, ami többszörösen kinőtte már a cserepét, így nem esett nehezemre megszabadítanom néhány vaskosabb levelétől, és a benne lévő kocsonyás gélt felhasználni legújabb szappanomba.

Az  Aloe vera  a liliomfélék családjába tartozó pozsgás növény. Több mint 250 faja népesíti be a földünk forró, száraz égövi területeit. Az aloé arab nevének jelentése türelem, a növény a halál és a feltámadás közötti idő szimbóluma. Nagy Sándor az i.e. 4. században az aloé miatt adott parancsot egyiptomi hadjárata idején a Szomália partjaihoz közel eső szigetek elfoglalására. Katonái a növénynek nagy hasznát látták sebesüléseik gyógyításánál. A spanyol gyarmatosítók az Antillákon nagy mennyiségben termesztették az aloét már a 17. századtól. A Barbados szigetén termesztett helyi változatot a 18. században Philip Miller londoni botanikus nevezte el Aloe barbadensis-nek.
A növénynek tulajdonított sokféle pozitív hatást alátámasztották azok a vizsgálatok is, melyek 1938-ban a hatóanyagok felderítésére irányultak. Ekkor azonosították a legfontosabb hatóanyagait, később többszáz vegyületet izoláltak belőle, melyek kivételessé teszik még a gyógynövények között is.
A növény leveléből kivont friss gélt már az ókorban is használták bőrápolásra, ízületi, reumatikus fájdalmak csillapítására, sérülések, égések kezelésére. Újabban alkalmazzák sugárkárosodásnak kitett bőrfelület gyógyítására is.

A gyulladáscsökkentő anyagokban gazdag kocsonyás anyag egy acemannán nevű, rugalmas, zselészerű gélképző mucopoliszacharidot tartalmaz. Ezenkívül kitűnő fájdalom- és duzzadáscsillapító szer, bradykinináz található benne, valamint magnéziumlaktát, amely a viszketést szünteti meg. Az Aloe vera hatóanyagai a hajszálereket is tágítják, ezáltal serkentik a véráramlást, s felgyorsítják a seb gyógyulását. Számos tanulmány említi baktérium-, vírus- és gombaellenes hatását.
Az aloé tartalmaz még többek között 13 különböző vitamint és ugyanennyi ásványi anyagot, enzimeket, több aminosavat, amelyek létfontosságú fehérjék építőanyagai, valamint esszenciális zsírsavakat, sebgyógyulást elősegítő szaponinokat, illóolajokat is.
Az aloét tartalmazó bőrápoló készítmények alkalmasak a fáradt, öregedő, vízhiányos bőr hidratálására, regenerálására. Megnyugtatja, felfrissíti, hidratálja, vitaminokkal tölti fel az erősen igénybe vett, száraz vagy gyulladt bőrt.
Több helyen olvastam, hogy az aloe vera fehéríti a szappant. Kíváncsi voltam nagyon, és valóban, a folyékony masszába való turmixoláskor azonnal sokat világosított a színén. Úgy egy hete, az öntés után közvetlenül vajszínű volt, eddig nem sokat világosodott. A kép kicsit csalóka, ez a szappan hófehér sosem lesz ( valószínűnek tartom, hogy a levendula és kamilla erős főzete miatt ), a fényképezőgép is fehérít úgy látszik, nem csak az aloe... :)

Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, ricinusolaj, méhviasz, kamilla- és levendula-főzet, házi kecsketej, friss Aloe vera gél ; indiai citromfű, levendula, bergamott és fodormenta illóolaj, extra ápolóként shea vajjal, kakaóvajjal és ligetszépe olajjal gazdagítottam. Friss illatú, krémesen habzó szappan minden bőrtípusra.

2012. január 23., hétfő

Szappannyomok eltávolítása - természetesen

Akik használtak már jóféle hozzávalókkal teli háziszappant, tapasztalhatták, hogy a zuhanyozóban, a csempén, kádon, csaptelepeken is hamarabb meglátszik az ápoló összetevők áldásos hatása, annál inkább, minél keményebb a környékünkön a víz.
Hogy ez ne riasszon el senkit a natúr háziszappanok szappanok használatától, szeretném megosztani egy hatékony, nagyanyáinktól örökölt, környezetkímélő, természetes, pillanatok alatt előállítható és nem utolsó sorban olcsó házi "mindenes" tisztítószer receptjét, amelyet természetesen nem csak háziszappan - használóknak, és nem csak a fürdőszoba tisztításához ajánlok :

Házi mindenes tisztítószer

Hozzávalók:

2 csésze meleg víz
1/4 csésze 20%-os ecet (az oldat töménységét igény szerint szabályozhatjuk több vagy kevesebb ecet hozzáadásával)
1/2 teáskanál folyékony mosogatószer (ennyit még elbír egy környezettudatos tisztítószer szerintem, de ha van valamilyen öko, vagy saját készítményünk otthon, az még jobb, de akár el is hagyható)
♦ 10-10-10 csepp grape-fruit, levendula és teafa illóolaj.

A hozzávalókat egy kiürült spricnis-pumpás flakonban összekeverem, és már lehet is használni. (kesztyűt nem árt húzni, meglehetősen szárítja a kéz bőrét)
Az illóolaj tetszés szerint választható, én azért ezt a keveréket tettem bele, mert mindhárom gátolja a baktériumok, gombák szaporodását, vagyis enyhe fertőtlenítő hatásúak csakúgy, mint az ecet.
Használható a fürdőben, a konyhában, de ablak, tükör, sőt a WC kagyló tisztítására is. Az üvegfelületeket a fújás után papírtörlővel elég letörölni, a csempén, zuhanyzóban, mosdókagylón, kádon és mosogatón hagyom 5-10 percig hatni, szivaccsal alaposan átdörzsölöm, majd leöblítem a felületet.
Magam nem vagyok annyira oda az ecet illatáért, de az illóolajokkal enyhíteni lehet, egy intenzív szellőztetés után pedig csak a ragyogó felületek fognak minket az ecetre emlékeztetni.
(forrás)
Aki nagyon nem szereti az ecet jellegzetes illatát, készíthet kevésbé szagos, ám ugyanolyan hatékony házi vízkőoldó tisztítószert citromsavval:

Citromsavas folyékony tisztítószer

Hozzávalók:

♦ 2 csésze meleg víz
♦ 2-3 evőkanál citromsav (az oldat töménységét igény szerint szabályozhatjuk több vagy kevesebb      citromsav hozzáadásával)
 ♦ 5-5-5 csepp grape-fruit, levendula és teafa illóolaj.

A hozzávalókat szintén egy kiürült spricnis-pumpás flakonban kell összekeverni, és már lehet is használni. A csaptelepek, a rozsdamentes mosogató pár perc alatt szebb lesz, mint új korában.

 Környezetbarát lefolyótisztító

 Hozzávalók:

 ♦ 1 csésze szódabikarbóna
 ♦ 1 csésze 20 %-os  ecet

Az olajos szappanok használata miatt kéthetente egyszer megejtem ezt a műveletet: a szódabikarbónát az épp száraz lefolyóba szórom, majd ráöntöm a felmelegített ecetet. Az elegy pezsegni fog, hagyom pár percig hatni, majd még öntök rá egy kis ecetet, utána bő, forró folyóvízzel leöblítem. A mosogató lefolyójának tisztítására is ezt használom, szagtalanít, és megelőzi a dugulást.


2012. január 21., szombat

Levendulaszappan gerániumolajjal

Még mindig a Valentin-nap jegyében...
A levendulás-kecsketejes szappanokat megunni nem lehet, bőrápoló, tápláló hatásuk vitathatatlan, a formák, színek és illatok variációja számtalan lehetőséget biztosít ehhez.
Hogy a fenti összetevők hatását fokozzam, ezt a szappant gerániumolajjal is dúsítottam. A zöldes színű, rózsaolajhoz hasonló illatú illóolajat a Kelet-Afrikában, valamint Közép- és Dél-Európában honos növény (más néven rózsamuskátli) egészének vízgőz-desztillációjával nyerik.
Frissítő, erősítő, élénkítő és egyben nyugtatóhatásának, valamint kellemes illatának köszönhetően igen népszerű. Gyakran alkalmazzák párologtatóba csöpögtetve a stressz enyhítésére, de parfümöknek is kedvelt alapanyaga. Fertőtlenítő, méregtelenítő, gyulladásgátló tulajdonsága is ismeretes. Elősegíti a bőr regenerálódását, és egyensúlyban tartja a faggyútermelődést, így sikerrel alkalmazható a pattanásos vagy száraz bőr kezelésére. Egyesek afrodisztikus hatást is tulajdonítanak neki.

A kecsketej jótékony hatásairól már volt szó, de nem lehet elégszer említeni. A kecsketej tehéntejnél koncentráltabban tartalmazza az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokat, ásványi anyagokat, ezért az ebből készült szappanok az egyik legked-veltebb készítmények a természetes anyagok híveinek körében. Hatóanyagainak köszön-hetően a legkülönfélébb bőrproblémákra használhatjuk külsőleg is : a száraz és érzékeny bőr ápolására kiválóan alkalmas gyulladáscsökkentő hatása miatt, segít meggátolni a pattanások kialakulását, enyhíti az ekcéma és a pikkelysömör tüneteit is. Alfa-hydroxy savakban szintén gazdag, így segíti a régebbi bőrrétegek eltávolítását és az új rétegek képződését. Alacsony olvadáspontja miatt könnyen felszívódik és a bőr mélyebb rétegeibe is behatol.

A levendula főzete és olaja antibakteriális, gyulladáscsökkentő, vérkeringést serkentő, gombaölő hatású, nyugtató és lazító hatását pedig aromaterápiás tulajdonságainak köszönheti. (Levendulaszappan készítésekor mindig teszek félre egy csészével esti, lefekvés előtti kortyolgatásra is, egy kanál mézet belekeverve egész kellemes az íze).

Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszolaj, pálmavaj, hidegen sajtolt napraforgó olaj, ricinusolaj, méhviasz, levendula-főzet, házi kecsketej, geránium- és levendula illóolaj, extra ápolóként shea vajjal, kakaóvajjal és kukorica-csíra olajjal gazdagítottam. Egészen halvány rózsaszín árnyalatát egy kevés rózsaszín agyag hozzáadásával értem el.

2012. január 15., vasárnap

Diószappan Valentin-napra

Kedves barátnőm meglepett a minap egy remek szappanöntő formával (innen is hálás köszönet érte!) ami eredetileg muffin forma, de nálunk "természetesen" az első perctől szappanos funkciót tölt be. Nagysága, formája tökéletes szappannak, és így, Valentin-nap közeledtével pedig lehet mondani, a legjobbkor érkezett.

Ugyan nem vagyok szívbéli rajongója a számunkra új, modern-idegen ünnepeknek, de el kell fogadnom, hogy mára már beilleszkedtek a többi közé, úgyhogy nincs mese: Valentin-napi szappant készíteni kell..

Különleges forma és az egyik kedvenc szappan: úgy gondoltam, csak jó párosítás lehet, ezért a jól bevált diószappan receptemet vettem elő megint.
Nyár vége óta érik az extraszűz olívás (macerált) dióolajam, nagy becsben tartom. Mára méregzöld, fanyar, mégis kellemes illatú, testes olaj lett, ebbe a szappanba nem csak alapolajként, hanem extra ápolóként is tettem belőle a shea vajon és a kakaóvajon kívül. (Extra ápoló, vagyis "superfat" az az olajmennyiség, amit a szappankészítés "trace" fázisánál, vagyis a pudingosodás elérésekor teszünk a szappanmasszához. Ez a zsírfelesleg már nem szappanosodik el, így pluszban lesz jelen a szappanban, és mintegy testápoló funkcionál)
♦ A diólevél aktív gyógyhatású savakat, és illóolajat is tartalmaz, keserű nyálkahártya-összehúzó, tonizáló hatása van. Tápláló, a bőr regenerációját serkentő és gyógykrémek, valamint samponok kedvelt alapanyaga (gomba- és baktériumellenes hatása miatt zsíros, korpás fejbőrre is ajánlják, ezért tervbe vettem egy gyógyhatású samponszappan készítését is).
♦ A kakaóvaj gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban, mangánban, koncentráltan tartalmaz antioxidánsokat. Védelmet nyújt a környezeti ártalmakkal szemben, lassítja a bőr öregedését, a sérült bőrt regenerálja, hidratálja, puhítja. Könnyen felszívódik, elősegíti más hatóanyagok mélyebbre jutását.
♦ A shea vaj a Közép-Afrikában élő karité fa csonthéjas gyümölcséből készül. Tartalmaz telített, egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen zsírsavakat, sokáig megőrzi magas A, E és F vitamin tartalmát. A bőrápolás minden területén alkalmazzák: ekcéma, pikkelysömör, allergia, rovarcsípés, napozás, borotválkozás után, bőrkeményedés, terhességi csíkok, sőt kisebb égési sérülések esetén is. A shea vaj bőrre gyakorolt hatásai : a sejtregenerációt elősegíti, hosszantartó hidratáló hatása van, serkenti a bőr öngyógyító képességét, ránctalanít, gyulladáscsökkentő hatású.

Szappanom összetevői: szappanosított extraszűz olívaolaj, dióolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, termelői méhviasz, ricinusolaj, kakaóvaj, shea vaj, diófőzet, méz, fahéj; jázmin-, pálmarózsa-, geránium- és ylang-ylang illóolaj. A szívecskés szilikonformába öntötteken kívül készítettem még hagyományos fadobozosat is, a diószappan masszájába rózsaszín agyagos szappanból készített szívecskéket tettem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...