Mottó

2011. augusztus 28., vasárnap

Kamillás-kecsketejes babaszappan

A legutóbbi bejegyzés óta több szappant is készítettem, rozmaringos-mentásat, körömvirágos-kecsketejeset és egy adag fahéjas-mákosat is, ezekről már írtam korábban. Mivel összetevőiken nem változtattam, mert jól bevált szappanokról van szó, így ezekről új bejegyzés sem született.

A kamillás-kecsketejes, sárgabarackmag-olajjal és shea vajjal dúsított illatmentes babaszappan viszont új a repertoáromban, megtervezésekor nem csak az összetételére fordítottam különös gondot, hanem a szappanok alakjával is kedvezni szerettem volna a legkisebbeknek.

A kamillafőzet és a kecsketej áldásos hatásairól esett már szó korábban, mindkét alapanyag enyhíti a bőr szárazságát, viszketését, gyulladáscsökkentő hatású, érzékeny, irritált bőr hatásos ápolószere. A kakaóvajat a legjobb nedvesítőnek is nevezik, egyike a legstabilabb növényi zsíroknak. Testhőmérsékleten olvad csak, és szinte azonnal felszívódik a bőrben. Magas a vitamin és az ásványianyag tartalma, gyakran ajánlják ekcéma és dermatitis kezelésére is.

Arról, hogy a legkisebbek bőréhez is kíméletes legyen, hidegen sajtolt sárgabarackmag-olaj és a shea vaj gondoskodik extra ápolóként ebben a szappanban, a szappanosodás után adva a masszához.
A shea vaj lassan szívódik fel, de hosszan tartó hidratáló hatású, az ekcémák tüneteit csökkenti, enyhíti az allergiás reakciókat, nyugtató, bőrpuhító hatása kimagasló.
A nagyanyáink régi jó receptje alapján főzött kajszibarack lekvár egész télen biztosíthatja a barack értékes hatóanyagainak folyamatos utánpótlását, belülről táplálva bőrünket. A sárgabaracknak magas a kálium, kalcium, foszfor, C-vitamin és kéntartalma, ennek köszönheti édeskés, savanyú ízét. Ugyancsak gazdag könnyen felszívódó A- és E-vitaminban is. A sárgabarack közeli rokona a mandulának, a magjából préselt olajak is hasonló tulajdonságokat mutatnak, de a sárgabarackmagé linolsavakban még a manduláénál is gazdagabb. Ez az olaj is széles körben használt, bababőrre is alkalmazható, száraz, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőr ápolószere.

Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, ricinusolaj, kakaóvaj, shea vaj, sárgabarackmag-olaj, kamilla főzet, kecsketej, méz.

2011. augusztus 18., csütörtök

Zabtejes -kakaóvajas szappan mézzel és barnacukorral

Tegnap a rohamosan fogyó kecsketejes levendulaszappan pótlásával foglalkoztam (már a polcon illatozik), ma pedig egy enyhén bőrradírozó, egyben ápoló és kondícionáló szappan megtervezésére és megalkotására került sor.

A kakaóvaj ehető természetes zsiradék, melyet a Theobroma cacao nevű fa gyümölcsének magjából nyernek. Nevének jelentése: "az istenek eledele". Enyhén csokoládészerű íze és aromája van. A fehér csokoládéban ez az egyetlen kakaókomponens. A kakaóbabból először kakaómasszát, majd azt kipréselve kakaóvajat nyernek. Ez finomítatlan formában szilárd, darabos, nyers színű tiszta vaj, csokis-kakaós illattal és ízzel. Körülbelül 30°C-on, testhőmérsékleten már olvad.

A kakaóvaj gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban, mangánban, koncentráltan tartalmaz antioxidánsokat. Védelmet nyújt a környezeti ártalmakkal szemben, lassítja a bőr öregedését, a sérült bőrt regenerálja, hidratálja, puhítja. Könnyen felszívódik, elősegíti más hatóanyagok mélyebbre jutását. Natúr- és biokozmetikumok kedvelt alapanyaga.

A szappanban felhasznált zabtej alapja a bio zab, mely a legnagyobb fehérjetartalmú gabonaféle. Gazdag telítetlen zsírsavakban, továbbá ásványi só tartalma is igen magas. Stimuláló, a sejtanyagcsere serkentéséhez szükséges összetevőket tartalmaz.
A zabfehérje /reduktin/ egész napos hidratáltságot biztosít, segíti a sejtek regenerálódását, a hám megújulását. Poliszacharidokban és microproteinekben is gazdag, tápláló, nyugtató hatású is egyben. A zabpehely nyomelemei erősítik a kötőszövetet, növelik a bőr rugalmasságát, vitaminjai elősegítik a bőr regenerálódását.
Tónusát veszített, rugalmatlan bőr hatásos ápolószere.

Szappanom összetevői: szappanosított kókuszvaj, kakaóvaj, olívaolaj, pálmaolaj, méhviasz, zabtej, kakaópor, méz, lágy zabpehely és aranybarna nádcukor, amely az enyhe bőrradírozó hatást biztosítja. Illóolajat nem tartalmaz, a zabtej, a méz és a barna nádcukor kölcsönöz enyhe krémes-karamellás illatot a szappanak.
A barna nádcukor kíméletesen távolítja el az elhalt hámsejteket. A kakaóvaj, a zabtej és a méz puhává, hidratálttá teszi a bőrt.

2011. augusztus 10., szerda

Teafás-csalános szappan

Legutóbb diós-mézes szappant készítettem, és bőven maradt még jó erős diólevél-főzetem, így nem tartott sokáig a fejtörés, milyen is legyen a legújabb szappan. A diólevél gyógyhatását főként teafa olajjal fokoztam, hogy most családunk serdülőkorban lévő tagjának is kedvezzek.

A teafa a mirtuszfélék családjába tartozik, amelyek szinte kivétel nélkül csak a trópusokon fordulnak elő. Bár Ausztráliában, a növény őshazájában 300 különböző alfaj él, orvosi célokra a Melaleuca alternifolia nevű változat az optimális, és szinte kizárólag csak az illóolaja miatt termesztik. Girbe-gurba törzsű fák vagy bokorfák, gyakran lehajló ágakkal. Virágaik az ágak végén fejecskében vagy füzérben nyílnak, a porzók feltűnőek, hosszan kiállnak. Örökzöld, lándzsás, rozmaringra emlékeztető leveleik erősen aromás illatúak.
Az 1770-es években James Cook kapitány és legénysége megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a fa leveleiből teát, illetve fűszeres söritalt készítettek. A levelek főzetét a tea helyettesítésére használták, ezért a növényt az angolok teafának (tea tree-nek) nevezték el.
Az őslakosok a teafát gyógyászati célra is használták, belsőleg és külsőleg egyaránt. Légzőszervi bántalmakat (meghűlés, köhögés, orrdugulás, láz), izomfájdalmakat, bőrbetegségeket, szemproblémákat, illetve emésztőszervi betegségeket kezeltek vele.

A teafa fő hatóanyagai a terpin, a cimén, és a cineol. Az utóbbi évtizedekben a leveléből nyert illóolajokat már az európai fitoterápiában és kozmetológiában is széles körben használják. A modern fitoterápiában a teafaolajat antimikrobiális, immunerősítő, köptető, hurut- és váladékoldó, gyulladáscsökkentő és egyéb hatásai miatt bőrfertőzésekben (pl.akne, lábgombásodás), légúti megbetegedésekben (pl. orr-melléküreg-gyulladás), a szájüreg gyulladásos folyamataiban (fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladás, szájpenész), gyomor- és bélfertőzésekben, emésztési zavarokban (fokozott bélgázképződés, gyomor- és alhasi görcsök), a hüvely gombás fertőzéseiben (candidiasis), valamint húgyúti fertőzések kezelésében alkalmazzák, részben önmagában, részben kombinációs készítmények (inhaláló-szerek, légzéskönnyítő mellkasi kenőcsök, reuma kenőcsök, bedörzsölő-szerek, tinktúrák, oldatok, kapszulák, kúpok) alkotórészeként.
A kozmetológiában is kedvelt teafaolajat előszeretettel alkalmazzák mitesszeres, gyulladt, pattanásos bőrfelületen is lemosók, olajak és szappanok hatóanyagaként.

Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, ricinusolaj, extra ápolóként kukorica-csíra olaj; diólevél-főzet, porrá őrölt szárított csalánlevél, friss rozmaring, kakukkfű, levendula és menta, méz. A kezem most meglódult az illóolajok használatakor : a teafaolajon kívül a hatás fokozása érdekében levendula-, geránium-, bergamott-, rózsafa- és citromolajat is tartalmaz.
Friss, aromás illatú szappan lett főként zsíros, problémás bőrre.

2011. augusztus 7., vasárnap

Diós - mézes szappan II.

Az első diólevél-főzetet és dióolajat tartalmazó szappanom a mai napig is a kedvencem. Fanyar, kellemes, enyhe dió illata és selymes állaga miatt, no meg mert fogytán van már, a következő szappant ismét dió-főzettel és olajjal készítettem, de most több mézet tettem bele, és megbolondítottam egy kis fahéjjal is, nem is annyira az illata, hanem a színe és hatása miatt.

A mézet már az ókori Egyiptomban is kenőcsként használták, sebeket kezeltek vele, melyek így nem fertőződtek el. Cukortartalma magas (egy rész vízből és négy rész gyümölcs- illetve szőlőcukorból áll), pH-tartalma alacsony, szerves savtartalma (elsősorban citrom- és almasav) jelentős. A római gladiátorok a mézet általános fizikai erőnlétük javítására fogyasztották. Ennek is van tudományos alapja: a méz szénhidráttartalma magas, így kiváló energiaforrás.

Vitaminok tekintetében a méz szintén nem kell, hogy szégyenkezzen : A-, C-, E-vitamin, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantoténsav) és B6 gazdagon található benne – melyek közül külön is érdemes kiemelni a pantoténsavat, mely a mellékvese hormontermelődésének serkentésével lassítja az öregedést. A méz igen gazdag ásványi anyagokban is: vasat, kalciumot, foszfort, ként, magnéziumot, káliumot, nátriumot és cinket is tartalmaz.
A méznek több, mint háromszáz változatát ismerjük, melyek színük, ízük alapján térnek el. Legjellegzetesebb sajátosságaikat természetesen a bázisul szolgáló virágok nektárja határozza meg.

A méhek az előgyomrukban gyűjtik a virágok nektárjából és a mézharmatból a méz alapanyagát, mely a gyomornedvekkel keveredve vegyileg átalakul. Ezt a híg, magas víztartalmú mézet a kaptár hatszögletű lépsejtjeiben tartalék táplálékként raktározzák el. A kaptárban dolgozók a szárnyukkal keltett légárammal párologtatják el a felesleges vizet. A tömény mézben nem képesek az élesztőgombák és más mikroorganizmusok elszaporodni, így ez a cukros - főként fruktózból és dextrózból álló, de egy kevés virágport, viaszt, fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazó - anyag nem romlik meg. A történelem során a mézet a legváltozatosabb módokon használták gyógyszerként - a legérdekesebb pedig az, hogy ezeket a módszereket később a tudomány is igazolta.

A mézet, amellett, hogy finom és egészséges eledel, előszeretettel használják kozmetikai alapanyagként számos jó tulajdonsága miatt :

* nyugtatja az érzékeny vagy irritált bőrt
* megtartja a nedvességet és megakadályozza a kiszáradást
* hidratálja, táplálja, simává és rugalmassá teszi a bőrt
* hatásos antioxidáns
* gyógyítja és megelőzi a pattanásokat
* segíti a bőrsejtek megújulását, regenerációs képességét
* hatásos akné, ekcéma és más bőrproblémák esetén
* hatóanyagai és vízmegkötő - képessége lassítja a bőr öregedését

Szappanom összetevői: szappanosított dió-macerátumos olívaolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, méhviasz, méz, extra ápolóként kukorica-csíra olaj, extra szűz olívaolaj, shea vaj és kevés ricinusolaj is került bele. A folyadék ebben a szappanban is diólevél-főzet volt. Krémes, selymes állagú, kellemes dióillatú szappan. Előrelátóan most nem csak egy nagyobb tömböt, hanem több kicsi szappant is öntöttem.

Kávészappan

Jó ideje szemeztünk egymással, a csésze finom, illatos kávénak-való őrlemény, meg én, míg rászántam magam, hogy kedvenc reggeli italalapanyagomból is szappant gyártsak...de végül nem úszta meg, én pedig nem bántam meg.. :)

A kávé eredeti őshazájának Etiópiát, illetve az Arab félszigetet tartják, ma azonban minden trópusi és szubtrópusi éghajlatú országban ültetvényeken termesztik. A nemesítések, szelekciók során mostanában a Kolumbiában termesztett kávé a legértékesebb.A kávécserjék fejlődéséhez a tökéletes feltételeket csak 900 méter feletti trópusi területeken lehet biztosítani, hiszen nélkülözhetetlen számukra a termékeny talaj, a nagy és egyenletes csapadékmennyiség és a 15-24 °C közötti hőmérséklet.

Rövid ideig tartó virágzása csodálatos látványt nyújt: a levélhónaljakból
az ág teljes hosszában porcelánfehér, csillag alakú virágok nyílnak, amelyek jázminillatot árasztanak. Ekkor a fácska úgy néz ki, mintha behavazódott volna. A növény egylaki, a megtermékenyült virágokból hamarosan zöld bogyók fejlődnek, amelyek a 6-8 hónapos érés során cseresznyeszínűre változnak.

A kávészemek szüretelését kézzel végzik, mert csak a piros, érett magokat lehet leszedni. Ezután a termőhelytől függően száraz vagy nedves eljárással azonnal tisztítják és érlelik a szemeket, mert a kávébogyó nem tárolható. Ahol a napsütéses órák száma elegendő, ott a magokat négy hétig kiterítve szárítják a napon, majd egy hántológép segítségével a babszemet és a húst elválasztják egymástól. Vietnamban és az Elefántcsontparton óriási vermekben elföldelik és a következő évben a magokat kiásva átmossák. Így a hántolás költségét megspórolják.
Ahol viszont az időjárás csapadékosabb, ott nedves eljárással dolgozzák fel a kávészemeket. A kávébabot és a gyümölcshúst gépekkel elválasztják egymástól, majd a babot egy speciális folyadékban áztatják és mossák. Ezután elég 10-14 napi szárítás. A kávét mindkét esetben további tisztításnak, válogatásnak vetik alá, és ezután szállítják el. A feldolgozás utolsó fázisa a pörkölés, amelyet folyamatosan emelkedő hőfokon végeznek.
A kávészemek serkentő hatásának felfedezéséhez több legenda is fűződik. Az egyik változat szerint a kávé élénkítő hatását egy Káldi nevű etióp pásztor fedezte fel Kr. e. 300-ban, aki észrevette, hogy ha a kecskéi a piros bogyókat legelészik, sokkal élénkebbek lesznek. Ezt elmondta a közelben élő szerzeteseknek, akik rájöttek arra, hogy ha a magokat megpörkölik, ízletes italt készíthetnek.

Mintegy 70 különböző fajta létezik, amelyek közül a Coffea Arabica és a Coffea Canephora (azon belül a Robusta fajta) a legismertebbek.
A kávé legismertebb hatóanyaga a koffein néven ismert alkaloid. A koffein fokozza a szívműködést, az anyagcserét és a légzést, növeli a vérnyomást és a vérkeringési sebességet, tágítja az agyi ereket, szűkíti a bélben levő ereket, vizelethajtó. Megszünteti az álmosságot, javítja a hangulatot, stimulálja az agykérget, gyorsítja a gondolkodást, átmeneti teljesítménynövekedést idéz elő.

A kávéról jutott az eszembe.. :)



Előszeretettel alkalmazzák a koffeint narancsbőr elleni készítményekben vízhajtó és vérkeringés fokozó hatása miatt : gyorsítja a szövetek anyagcseréjét, így a salakanyagok könnyebben távoznak a bőrből.
A kávészappan kávéőrlemény tartalma miatt gyengéden masszírozó, természetes bőrradír. A konyhában is jól jöhet, mivel hatásosan köti meg a tolakodóbb (pl. hal, hagyma) szagokat is.
Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, pálmaolaj, kókuszvaj, méhviasz, kukorica-csíra olaj, kávéfőzet, méz, kávéőrlemény

2011. augusztus 4., csütörtök

Körömvirágszappan shea vajjal és ricinusolajjal

A ricinus (Ricinus communis) gyors növekedésű, örökzöld, lágy szárú növény. Egyéb elnevezései: csodafa, sárfű, törökmag, istenkenyere, vakondokfa.
Eredeti élőhelyén, a trópusokon 10-12 méter magasságot is elérő évelő, Magyarországon csak egyéves növény, így csak mintegy 50 cm – 3 m magasra nő meg. A levelek a mélyzöld különböző árnyalataiban pompáznak, néha vöröses vagy lilás beütéssel. A termés három részre hasadó toktermés, melyet száraz tüskék borítanak.

Napfény, meleg és vízigényes, rövid tenyészidejű faj. Magvait augusztustól az első fagyokig folyamatosan takarítják be, elkülönítve szárítják és tárolják. Értékes olaját hidegen préselik, majd a mérgező ricint denaturálják, így teszik alkalmassá a humán felhasználásra. A növény tudományos és népi nevei egyrészt habitusából, másrészt hatásából erednek.
A latin ricinus név jelentése kullancs, tetű. A ricinus magja mind színre, mind alakra a megduzzadt, vérszívó kullancsra hasonlít. Sárfű elnevezése hashajtó hatásán alapul. Vakondokfa elnevezését arról a hiedelemről kapta, hogy elűzi az alkalmatlankodó vakondot a földekről. Melius így ír erről: „Ez fű valahol vagyon, a vakondag ott nem lakik. Igen gyűlöli a vakondag ez csodafát.”

A ricinusolaj felhasználása sokoldalú. Gyógyhatásait már a középkorban is ismerték, ma pedig alkalmazzák a gyógyászatban, a kozmetikában és bőrgyógyászatban, sőt ipari kenőanyagokat is készítenek belőle. Több fajtáját dísznövényként is ültetik, noha ez nagy odafigyelést igényel mérgező magvai miatt.
A ricinusolaj külsőleg elsősorban bőrpuhítóként érdemel említést. Megszünteti a bőr szárazságát, szabályozza a faggyúmirigy-működést, növeli a bőr nedvességfelvevő-képességét, hidratálja a bőrt, valamint jó habzást is ad a szappannak.

Ez a szappan folyadékként erős körömvirág-főzetet tartalmaz, így alkalmas az érzékeny, irritált bőr ápolására is. Hidratáló hatását fokozza a méz és az extra ápolóként hozzáadott ricinusolaj, valamint a shea vaj is.
Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, pálmaolaj, kókuszvaj, kukorica-csíra olaj, méhviasz, méz, extra ápolóként ricinusolajjal, avokádó olajjal és shea vajjal gazdagítottam. Friss körömvirágszirmok valamint egy kevés kurkuma adja a felső réteg színét, pár csepp narancs illetve citromilló pedig a körömvirágon kívül az illatát.

Alapanyagok - A shea vaj (karitévaj)

A shea vaj a Közép-Afrikában élő karité fa csonthéjas gyümölcséből készül. A fa húsz éves korában hozza első termését, és akár kétszáz éven keresztül terem.
Az érett gyümölcs belsejét összetörik, hozzáadott vízzel keverve óvatosan melegítik tűz fölött. A dió őrleményből fokozatosan kiolvadó zsír a víz felszínén összegyűlik, s ezt eltávolítják, majd a vizet elpárologtatják belőle.
Az így elkészített shea vaj tartalmaz telített, egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen zsírsavakat, és megőrzi magas A, E és F vitamin tartalmát.

A shea vaj sokáig változatlan minőségű marad, nehezen avasodik. Egy év után is csak vitamin tartalma kezd csökkenni. Ideális tárolási hőmérséklet: 20-22 °C.

Fontosabb alkalmazási területei: a bőrápolás minden területén, ekcéma, pikkelysömör, allergia, rovarcsípés, napozás, borotválkozás után, bőrkeményedés, terhességi csíkok, kisebb égési sérülések, izomfájdalom eseteire.
Bőrre gyakorolt hatásai : a sejtregenerációt elősegíti, hosszantartó hidratáló hatása van, serkenti a bőr öngyógyító képességét, ránctalanít, gyulladáscsökkentő hatású, természetes fényvédő faktorral rendelkezik.

Alapanyagok - Az olívaolaj

Az olívaolaj az olajfa (Olea europaea) csonthéjas terméséből, az olajbogyóból előállított zöldessárga, jellemző illatú, kellemes, édeskés ízű, szobahőmérsékleten folyékony növényi zsiradék. Homérosz az olívaolajat "folyékony aranynak", a görögök pedig az "istenek nektárjának" nevezték. Az ókori Görögországban az atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket.

Az olívaolaj a Földközi-tenger népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: kifogyhatatlan forrása a varázslatoknak és csodáknak, a hatalmas vagyonnak és erőnek. Amellett, hogy élelmiszerként fogyasztották, az olívaolajat vallási rítusoknál, gyógyszerek alapanyagént, lámpába olajként, szappan készítésére és a bőr ápolására is használták: ezzel kenték fel a királyokat, szépítették a hercegnők testét, ápolták a csecsemők bőrét és kenték be a holttesteket.
Az olívaág a mediterrán vidékek szimbóluma.

A legjobb minőségű az úgynevezett extra szűz olívaolaj. Ez a fajta az olajbogyó első préselésének az eredménye, amelyet a leszedés után legkésőbb 24 órán belül nyernek ki a termésből. Mivel semmilyen adalékot nem tartalmaz, az olaj megőrzi eredeti zamatát és vitamintartalmát. A természetes állapotú extra szűz olívaolaj a hidegen történő kinyerés miatt tartalmazza a zsiradékon kívül a nem károsodott vitaminokat és ásványi anyagokat is.

A szűz olívaolaj: miután kinyerték az első préseléssel az extra szűz olívaolajat, a bogyókat tovább préselik. Bár az extra szűz olívaolajhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, az íze és a minősége egy fokkal elmarad ettől. A tiszta olívaolaj a szűz és a finomított olívaolajok keverékéből áll, íze enyhébb, mint az extra szűz olívaolajoké.
A mediterrán térségben, ill. Szíriában (a szíriai Aleppoban a szappanokat a „Közel-Kelet királynőjének” hívják) évszázados hagyományai vannak az olívaolajat tartalmazó, kézzel készített szappanoknak.
Ezeket a mai napig rézüstökben készítik, majd több hónapig szárítják sötét, jól szellőző helyen. Az olívaolaj tartalmú szappanok tisztítják, puhítják és táplálják a bőrt anélkül, hogy azt kiszárítanák vagy irritálnák, ezért érzékeny bőrűek is alkalmazhatják.
Az olívaolajat gyakran használják egyéb kozmetikai szerek (arckrémek, testápolók) alkotórészeként.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...