a tésztához: 20 deka liszt, 6 deka porcukor, 15 deka hideg vaj, 1 tojássárgája
a citromkrémhez:20 deka cukor, 3 tojás, 4 citrom leve, 1 citrom héja, 1 kiskanál keményítő, 4 deka vaj, vanília
Grillcsirkéhez, sülthúsokhoz, egy isteni köret azoknak, akik – mint én - megpróbálnak néha kiszabadulni a sültkrumpli, krumplipüré, petrezselymes krumpli szentháromságból.
Hozzávalók:
A krumplikat a lehető legvékonyabban fölszeletelem. Egy réteget helyezek belőle egy kivajazott kör alakú sütőformába. Megsózom. Borsozom. A reszelt sajt kétharmadát összekeverem a tejszínnel és tejföllel. Ennek felét rásimítom a krumplira. Megszórom nagyon vékonyan felkarikázott póréhagymával, és a nagyon finomra aprított kakukkfűvel. Újabb réteg krumpli, megint a sajtos tejszín, majd póréhagyma, zöldfűszer. Következik az utolsó réteg krumpli, alaposan megborsozom, és a tetejét megszórom a maradék sajttal. Kb. 45 percig sütöm. A tetejét megszórhatjuk friss póréhagymával.
Nemrégen egy hamarosan induló kajaküldő cégtől kaptam teszt-menüt kipróbálásra.
Őszintén szólva ki nem állhatom ezeket a műanyag dobozos kajákat, magamtól soha nem rendelnék, de mindig elcsodálkozom, hogy a recepción mekkora oszlopban sorakoznak naponta. A Laci bácsi arcképével díszített dobozok súlyos többségben vannak egyébként, ami engem eléggé megdöbbent, főleg hogy egy hatalmas fővárosi multicégnél dolgozom, ahol úgy hiszem, a kollégák megengedhetnék maguknak, hogy ne 399 Ft-os püffedt paníros rántott húst, és sótlan ázott rizst egyenek műanyag dobozból. Persze kinek mire van igénye, de akkor is elgondolkodtató.
Szóval jött ez a promóciós menü, hogy teszteljük. Finom volt, dobozos kajához képest pedig különösen. A fenti meggy turmixot egy reggelire kaptam fél literes kiszerelésben, és nekem annyira ízlett, és olyan jól esett, hogy gondoltam, megosztom veletek még akkor is, ha valójában semmi különös nincs benne. Az enyhén pirított szezámmag olyan zamatot, textúrát és izgalmat ad az amúgy teljesen egyszerű italnak, hogy őrület.
Megcsináltam már többször is többeknek, és mindenki valami huncut trükköt sejt mögötte, olyan harmonikus az íze.
Hozzávalók:
A jéghideg kimagozott meggyet nagyon alaposan leturmixoljuk, és belekeverjük a mézet. Olaj nélküli száraz serpenyőben megpirítjuk a szezámmagot, aztán beletesszük az italba. Kész is a nagy tudomány. Valóban bagatellnek hangzik, de próbáljátok meg, eszméletlenül finom.
Életem legjobb tonhalas szendvicsével Surat Thaniban a szigetekre induló kompkikötőben találkoztam. Nem ettem ennél jobbat azóta, és ha készítek, mindig eszembe jut a varázslatos hely, ahol először kóstoltam.
Egy, az idegeket, derekakat és higiénés elvárásokat meglehetősen próbára tévő 12 órás éjszakai vonatút után reggel 7-kor érkeztünk meg a kikötőbe, ahonnan még négyórás kompút várt ránk, hogy elérjük végcélunkat. Kialvatlanok, éhesek és nyűgösek voltunk, a hajó indulásáig is volt hátra még vagy két óra, borzasztóan bántuk már, hogy kalandvágyból az 50 perces repülőút helyett a kényelmetlen, forró, és megállás nélkül köpködő kalauzokkal teli éjszakai vonatot választottuk. A kikötőben mindenféle népek mosdatlan és kialvatlan képviselői igyekeztek árnyékos helyen letáborozni a hajó érkezéséig, a reggelit illetően pedig egyetlen szegényes és nagyon nem bizalomgerjesztő büfé kínálata voltunk utalva. Na itt, ebben a büfében árulják a világ legjobb tonhalas szendvicsét, itt keresse az, aki az eredetit akarja megkóstolni. A korrekt receptet, a nyelvi nehézségek áthághatatlansága következtében nem sikerült megszereznem, de ízre a következőket azonosítottam:
A tonhalról lecsöpögtetjük az olajat – igyekezzünk valami jobb konzervet használni, olyat, amiben hal darabok, nem pedig nyesedék, vagy pürészerű valami található. Serpenyőben szezámolajat melegítünk, és rádobjuk a felkarikázott vörös-és fokhagymát, jól megpirítjuk, és rádobjuk a halat is. Szeletelünk rá egy zöld csilipaprikát. Alaposan megsütjük együtt. Másik serpenyőben kevés chiliolajat felforrósítunk, reszelünk bele egy kis gyömbért és rádobunk egy marék babcsirát, amit addig sütünk, míg egy picit fonnyadni nem kezd. Az egészet egy rendelkezésre álló tetszőleges zsömlébe töltjük, meglocsoljuk fokhagymás majonézzel, és tömünk bele egy kis szezonális zöldet.
A magazinok konyha rovatait, a főzős műsorokat, piacokat és a gasztroblogokat a medvehegyma-dömping után menetrendszerűen elárasztja a spárga-jelenlét. Én személy szerint gyorsan megunom, mert nem tartozik a kedvenceim közé, ezzel a tésztával azonban a karakteresen tömény spárga íz helyett zöld, friss tavaszi élményben lehet részünk.
Hozzávalók: 1 csomag zöld spárga, ½ csomag spagetti, 10 dkg vaj, 10 dkg spenót, 1 db tv paprika,
A vajat megolvasztom, és rádobom a darabokra vágott spárgákat és paprikát. 15 percig párolom-pirítom, aztán a felét félre rakom, a másik felét pedig a tejszínnel leturmixolom. Ízesítem, só, bors, szerecsendió, egyet forralok rajta és hozzákeverem a félretett, kicsire vágott spárga darabokat és a felaprított nyers spenótot. A még forró szószba reszelek egy kis parmezánt, majd összekeverem a tésztával.