2009. április 29., szerda
Kínai ötfűszeres csirkecsíkok
2009. április 27., hétfő
Brokkoli fittness leves
Kénytelen vagyok egy fogyókúra rovatot indítani, egyrészt nagy érdeklődésre való tekintettel, másrészt a személyes érdekeltség okán. Nálam naprendi kérdés az ügy, mindig is az volt, de valahogy mostanában könnyebb betartani, meg is vagyok lepődve. Elcsépelt utolsó közhely, hogy levesekkel a legkönnyebb fogyózni, mert változatos, egészséges, és sokkal, de sokkal jobban kielégítő étkezés, mint egy saláta, mondjuk.
Ez a brokkoli leves, nem hétköznapi, mert hosszú, és fáradságos munkával tökéletesítettem. Az első probléma az volt, hogy a brokkolit soha nem találtam étvágygerjesztőnek, mert főzés után olyan gusztustalan színe lett. Másrészt íztelen volt és tökéletesen érdektelen. Ehhez képest most ez a az egyik no.1 leves a konyhámban: élénk színű (semmi fotosopp!), gusztusos, teljesen alkalmas akár vendégségre is.
Hozzávalók: 40 dkg brokkoli, 3 ek tejföl (kizárólag piros, és lehetőleg Danone), 10 dkg zeller, 1 vékony fehér répa, 2 paprika (tv),
A vajon megpirítom a póréhagymát, paprikát, fehérrépát és a zellert. Alaposan, hogy mindegyik kapjon egy kis édeskés ízt, egyáltalán nem baj, ha kicsit megbarnulnak. Ezzel párhuzamosan a megmosott és minél kisebb rózsáira szedett brokkolit forrásban lévő sós vízbe dobom, és kb. 8-10 percig főzöm. Eddig még gyönyörű zöld színű, amit úgy tarthatunk meg, hogy a rózsákat hirtelen kiszedjük, és egy jégkockákkal és jéghideg vízzel teli tálba tesszük. Lecsöpögtetjük, rádobjuk a pirított zöldségekre, felöntjük vízzel, hozzáadjuk a tejfölt, leturmixoljuk, befűszerezzük, egyet forralunk rajta, és kész.
2009. április 24., péntek
Citrom meringue torta
2009. április 21., kedd
Kása (Porridge)
Ez de rosszul hangzik.
A millió esti mese nyomán, már kiskoromban kialakult bennem az a megalapozott vélemény, hogy kását a szegények esznek, de ők sem szeretik. Mert a legények is világgá mennek tőle, és mindenféle veszélyes kalandokba kezdenek inkább, amivel végül sokkal jobban járnak (legyőzve a sárkányt elveszik például a király legkisebb lányát meg a fele királyságot), mintha megették volna a kását, amit szegény özvegy anyukájuk az asztalra tett.
Tulajdonképpen szégyenletesen sokáig nem is tudtam pontosan, hogy mi az a kása, de mindenesetre utáltam.
És most egy fogyókúra részeként jöttem rá, hogy mi is ez, mennyire finom, és milyen jók az élettani hatásai. Tele van ugyanis rosttal, ami diéta alatt kiválóan karban tartja az anyagcserét, és valójában olyan, mintha egy klassz desszertet ennénk. És most, hogy jön a tavaszi gyümölcsszezon, lehetőségek egész tárháza nyílik meg. Én egyelőre egy téli verziót mutatok, a továbbiakban mindenki használja a kreativitását, és a bármelyik percben beköszöntő friss gyümölcsöket.
Hozzávalók: 2 marék pehely (zab, árpa, köles, bármi – szerintem az árpa a legfinomabb, többek között a DM-ben kapható),
A kiválasztott pelyhet (javaslom az árpát) és a mandulát egy edénybe teszem, és felöntöm annyi vízzel, ami ellepi. Kicsit megsózom, ez nagyon fontos, csakúgy mint a tejbegríznél. Lassan főzöm kb. 5 percig. Belekockázom az almát és a banánt, majd tovább főzöm még 10 percig. Eddigre nagyjából elfőtte a levét és meg is puhult. Ráöntöm a tejet, tovább főzöm, most már kezdi felvenni a kása jelleget. Mikor megpuhultnak nyilvánítom, belekeverem a mézet és a szezámmagot, fahéjjal fűszerezem és nagyjából kész. Meglocsolom 1 ek mandulaolajjal és kész.
Bármilyen gyümölccsel működni fog, én is alig várom már az eperszezont.
Újhagymás pite
Hozzávalók: 1 csomag fagyasztott leveles tészta, 0,5 kg újkrumpli, 25 deka újhagyma, 3 nagy tojás, 2 ek tejföl, 1 ek mustár, 1 gerezd fokhagyma, 10 deka reszelt sajt (minél erőteljesebb ízű)
Előmelegítjük a sütőt 150-170 fokra. Megfőzzük a krumplit, amíg puha nem lesz, leszűrjük és kihűtjük. Egy másik fazékban is felteszünk vizet főni, mikor forr, beledobjuk az újhagymákat és 2-3 percig főzzük őket. Kikeverjük a tojásokat a mustárral, a tejföllel, a zúzott fokhagymával és a sajttal. Sózzuk borsozzuk.
Béleljünk ki egy piteformát sütőpapírral, majd fektessük bele a leveles tésztát. Süssük kb 15-20 percig. Karikázzuk rá a krumplit, fektessük rá az újhagymákat, majd öntözzük meg a tojásos keverékkel. Toljuk vissza a sütőbe 20 percre, vagy amíg aranybarna nem lesz.
2009. április 20., hétfő
Húsvéti záróakkord
A húsvéti sonka a vasárnap és hétfői nagy közös reggeliken debütál, aztán van belőle még egy-egy hétköznapi vacsora, a főzőléből bableves vagy főzelék, elmaradhatatlan a ham and eggs, majd az alufóliában hempergő kisebb darabok általában tojásos nokedliben végzik, legalábbis nálunk általában így néz ki az életciklus-görbe. Az utolsó periódusra találtam ki a fenti tésztát, mint megátalkodott tojásos nokedli utáló, akit a zsenge roppanós fejes saláták sem tudnak a témában jobb belátásra bírni. Ráadásul a Skála piacon isteni juhtúrót is kaptam, ami nekem újdonság, mert sajnos ritkán jutok ki a piacra. Ilyenkor általában összevásárolok minden baromságot, mert annyira kedvem lesz hatalmasakat főzni, de persze a felét sincs időm megcsinálni végül. Ez a tészta olyan finom lett, hogy bár tényleg egy bagatell recept, de akinek van még otthon egy kis maradék sonkája, próbálja ki. Akinek nincs, az vegyen újat.
Hozzávalók: 10 dkg juhtúró, 1 csokor kapor, 15 dkg sonka,
Kis olajon megpirítjuk a karikára vágott zöldhagymát, és rádobjuk a kis kockákra vágott sonkát. Míg együtt pirulnak, a
2009. április 19., vasárnap
Tojáskrém medvehagymával
Ahogy a tavasz megjelent, kibújtak a medvehagyma levélkék.
Az univerzális zöldségből a leleményes főzőtársadalom millió fajta ételt készített, én is sok új ötletet merítettem, (tojáskrémmel azonban nem találkoztam ez persze nem jelenti az, hogy nem is volt).
Íme egy gyors recept, mely medvehagyma hiányában tavaszi újhagymával, petrezselyemmel, vagy rukkolával is elkészíthető.
Hozzávalók: 6 tojás, 1 csokor medvehagyma, 1 tk mustár, ½ doboz tejföl, 2 ek majonéz, 6 dkg vaj, só, bors
A tojásokat keményre főzöm, majd apróra vágom (lereszelem). Jól megsózom, fűszerezem, hozzákeverem a mustárt, vajat, majonézt. Alaposan összedolgozom, és hozzáadom a nagyon apróra vágott medvehagymát, negyed órára a hűtőbe teszem, és friss rozskenyérre kenve tálalom.
2009. április 16., csütörtök
Café Bouchon
De a kitűnő hangulat ellenére is felejtető az este, az ételek nem kiemelkedőek, ehhez képest viszont túlárazottak.
06-1/353-4094
2009. április 15., szerda
Az igazi répatorta
2009. április 11., szombat
Húsvéti fehércsoki mousse
2009. április 10., péntek
Nagypénteki tojásleves
Kiskorunkban mindig kikészülés jellemezte a nagypénteki ebédeket. Ilyenkor ugyanis nemhogy húst, de még olajban kisütött dolgokat sem szabad enni, már annak persze, aki a római katolikus vallás tradícióit követi. Nálunk – már sokszor meséltem róla – a Nagyi irányította a konyhai ügyeket, így természetesen ő tartatta be minden tőle telhető szigorúsággal a nagypénteki böjtöt is, melynek főszereplője (tulajdonképpen egyetlen fogása) a savanyú tojásleves volt. Lehetett még esetleg másodikként mákos tésztát választani, de viszolygásomat az édes tésztákkal szemben itt már leírtam, és ez azóta sem változott.
Hát mit mondjak erről a levesről? Utáltuk a húgommal mindketten, hosszú évekig összeszorított szájjal harcoltunk ellene, egy falatot sem voltam hajlandó megkóstolni belőle. Aztán idővel hozzászoktunk, aztán megszerettük, és most ott tartok, hogy idén először megfőztem én is. Mostanában kezdem magamban összegyűjteni azokat a családi szokásokat, tradíciókat, amiket majd a saját gyerekeimnél is szeretnék úgy csinálni, ahogy nálunk volt annak idején, és most jöttem rá, hogy a nagypénteki tojásleves is ezek közé tartozik :-)
Hozzávalók: 1 póréhagyma, 1 csapott evőkanál pirospaprika, 1 kávéskanál liszt,
Minimális olajon megpirítom a nagyon apróra vágott póréhagymát, rászórom a pirospaprikát, a lisztet, felengedem vízzel, jól megsózom. Kb. 10 perc múlva beleteszem a tejfölt és a tejszínt, összebotmixerezem és felforralom. ITT NAGYON VIGYÁZZUNK, mert különben ki fog futni. Szépen gyöngyöztettem, beleteszem a babérlevelet, majd beleütöm egyenként, különböző helyre a hat tojást. Főzöm további 10 percig, majd belekeverem a két evőkanál ecetet.
2009. április 9., csütörtök
Fűszeres húsgolyó curry
Hozzávalók:
a húsgolyókhoz:0,5 kg darált marhahús, 1 hagyma, 2,5 cm friss reszelt gyömbér, 2 gerezd fokhagyma, 1 kiskanál egész koriander, 1,5 kiskanál kömény, 1,5 kiskanál cayenne bors (vagy paprika), 1 csokor friss petrezselyem
a szószhoz: 2 hagyma apróra vágva, 2 ek tikka masala curry sűrítmény (én sajna csak tandoori masalát kapam, de így is naggggyon finom), 6 nagy paradicsom, 3 deci húsleves alaplé
A húsgolyóhoz jól gyúrjuk össze a hozzávalókat. Majd vizes kézzel formázzunk belőle kis golyókat, kb harmincat. Jó fél órára tegyük hűtőbe, hogy lehüljenek, és összeálljanak.
A mártáshoz olajon pirítsuk aranyra a hagymát, adjuk hozzá a curry pastát, a paradicsomokat, és a csirke alaplevet. Főzzük 15 percig, majd helyezzük el a mártásban a húsgolyókat, és főzzük őket kb fél órát, néha óvatosan megkevergetve. Vigyázat, a színe és a szaga lélegzetelállító.
Szórjuk meg friss korianderrel, és tálaljuk salátával vagy rizzsel aszerint, hogy a mérleg nyelve 50 alatt, vagy felett áll meg.... ( na jó, csak vicceltem... )
2009. április 6., hétfő
Spenótkrém
A spenótra vagyunk mostanában rákattanva. Sok mindenfélét csináltam már belőle, ez a krém, bár nekem is bizarr volt az elején, a hűtő lefogyasztási projektem keretein belül került sorra, mivel nem tudtam mit kezdeni a kis műanyag dobozka spenóttal, ami egy főzeléknek kevés lett volna már. Elképzelhető, hogy viszonylag keveseknek fut össze a szájukban a nyál, mikor egy jó kis spenótkrémre gondolnak, és legszívesebben visszaváltoznának egyéves önmagukká, mikor büntetlenül lehetett a falra küldeni az ehhez hasonló kajákat. Mégis azt mondom, hogy érdemes megpróbálni, mert egy klassz, fűszeres, fokhagymás, karakteres mártogatós lehet belőle, mely a spenót egészségessége miatt jelentősen csökkenti a chipsevés okozta lelkifurdalást.
Hozzávalók: 1/2 csomag fagyasztott leveles spenót, 6-7 gerezd fokhagyma, 1 doboz Philadelphia sajtkrém, 3 ek zsíros tejföl, chili paprika, szerecsendió
Minimális oliván megpirítom a felkarikázott fokhagymát, rádobom a spenótot, alaposan megsózom, és addig pirítom, míg az összes lé alaposan el nem párolog róla. Kicsit kihűtöm, hozzákeverem a krémsajtot és a tejfölt. Lepürésítem, és jól befűszerezem. A szerecsendióval csak óvatosan, mert bár nagyon jól illik a képbe, de könnyen domináns lehet és ez nem jó.
2009. április 1., szerda
Puliszka sült gombával és hagymás krémsajttal
Farkas Mari csirkemája
Farkas Mari a barátnőm anyukája, és az általa kifejlesztett sült csirkemáj egészen nyugodtan szerepelhetne minden tisztességes étterem étlapján. Na nem mintha olyan nagy ügy lenne, egészen egyszerű, csak én borzasztóan hiányolom a jól elkészített belsőségeket a hazai éttermi kínálatból. Különösen a májat. Meg a zuzát. Meg a szalontüdőt. És a körömpörköltet, bár ez nem belsőség.
Köret egyáltalán nem kell hozzá, csak jó sok friss puha kenyér, és esetleg egy kis kovászos uborka.
Sajnos igen, hallom mit akartok mondani: rettenetesen hízlal, és nem, nem lehet zsír helyett olajat, a máj helyett meg tofut használni.
Ha lesz egy éttermem száz százalék, hogy ez lesz az egyik hideg előétel, zöld, vagy lila hagymával és ropogós héjú házi kenyérrel.
Hozzávalók: 25 dkg máj, 2 fej fokhagyma, 25 dkg kacsazsír, 1 nagy paradicsom, 1 tk őrölt majoranna, 2 tk őrölt bors
A zsírt egy magas falú edényben felmelegítjük, és hozzáadjuk az alaposan megmosott májat, a nagyon pici kockákra vágott paradicsomot, a fokhagymagerezdeket EGÉSZBEN, fűszerezzük, és alacsony hőfokon kb. 30 percig gyöngyöztetjük. Ekkor megszúrjuk, és ha már nem véres, készen is van. Míg forró megsózzuk.