Ezeket a rongyokat sikerült horgolni a minap. Mosogatáshoz nem használom amúgy ezeket a kendőket, hanem inkább törlőrongyként funkcionálnak.
Háromféle mosogatórongyot sikerült az elmúlt időszakban kipróbálni, kenderből, pamutból és bambuszból készültet. Ezek közül a bambusz tetszik legjobban, gyorsan szívja a vizet és kényelmes vele dolgozni, a pamut a második legjobb. A kenderfonálból készült szerintem nem praktikus, nagyon lassan szívja a nedvességet, ezáltal nem lehet vele olyan szépen takarítani. Mondjuk ha előre végiggondolom a dolgot, akkor tudhattam volna ezt magamtól is, hiszen a mosható pelenkákba is nedvszívónak a kender mellé mindig kell tenni valami gyors nedvszívót (bambuszt vagy valami pamutot), mert bár nagyon sok vizet magába tud szívni, de azt lassan műveli.
Bambuszfonálból készült rongyom kettő van egyelőre, ezeket elfelejtettem tavaly megmutatni, aztán a költözésnél eltűntek. Nemrég találtam meg őket, azóta tervezem, hogy még kötök/horgolok ilyeneket, mert nagyon tetszenek.
Na de visszatérve a pamutkendőkhöz, a sárga fonalat itt Finnországban vettem, de a zöldet még februárban Magyarországon. Catania a márkája, 2 gombolyaggal vettem belőle. Az egyiket elhorgoltam még otthon (ez is egy még be nem mutatott darab :(), a másik gombolyag nagy részét pedig ezekhez használtam fel.
Pamut mosogatórongyok
Modell: ráhajtásos pálcák, meg láncszemek vagy mik :), csak úgy ahogy jöttek
Fonál: Novita Tennessee (100% mercerezett pamut), Catania (100% pamut), összesen 92g
Horgolótű: 3mm
Tegnap 2 csomagot is kaptam, nagy örömömre. Az egyikben 2 fonálfestős könyv volt, mivel úgy döntöttem, hogy érdemes megvennem azokat, amiket kikölcsönöztem a könyvtárból. Nagyon jó üzletet csináltam, egy netes antikváriumból szereztem meg kettő könyvet nagyon jó áron, ezekből az egyik úgy néz ki, mintha még sosem nyitották volna ki.
A másik csomagomban festéshez szükséges alapanyagok voltak, mint például timsó, borkő, henna, festőbuzér gyökere és kutyabenge.
2009. május 30., szombat
2009. május 25., hétfő
Ülőgumóim
Nagyon fájnak az ülőgumóim. Ma letekertünk 10km-t családostul, az elpuhult testemnek szokatlan még ez a mozgás. De nagyon jó volt, végig erdőben mentünk, a táj gyönyörű volt és most már tudom, hogy jövőre hova megyek nyírfalevelet szedni fonálfestéshez. A kosaram most fenyőtobozokkal pakoltam meg, csak 2 helyen álltunk meg és már egy nagy adag összegyűlt. A napjaimat ugyanis a fonálfestés tölti ki (hamarosan képek is lesznek), a természetben járva nem tudok másra figyelni, csak arra, hogy miből milyen színt fogok kihozni. :)
Én még ilyet nem láttam, bármerre megyünk, az erdő alját gyöngyvirág borítja. Még nem virágzik, de a bimbók már látszódnak, nagyon várom már, hogy kinyíljanak! De a gyöngyvirág levele kitűnő fonálfestéshez, mikor már elszáradt, azaz tudom, hogy ősszel is lesz alapanyagom a festéshez.
A kötés nagyon nem megy. 2 hét szünet után ma ismét ismét kezembe vettem a springtime swirl kendőt, 2 sort sikerült is megkötni. Úgy érzem, hogy sose lesz kész! Az utolsó minta (7.) is megjelent már, én még a 6. közepén járok, az egész miatt nem tudtam szinte semmi mást kötni az elmúlt 2 hónapban. De gyönyörű lesz, ha egyszer elkészül, azt már tudom, csak elkészülne végre.
Jó lenne varrni is, de mikor...
A fenti képen a legújabb klubfonalam látható, a Dye Studio Dazzle zoknifonala, ráadásul természetes anyagokkal festve! Én még az előzőt sem kötöttem meg, de ahhoz már legalább megtaláltam a mintát, ennyit haladtam a dologgal.
Azért valami készült is az elmúlt héten, például előszedtem a pamutfonalaim
és horgoltam néhány mosogatórongyot magamnak. Szerintem aranyosak lettek, majd rakok be képet is róluk. Poháralátétek is készülőben vannak a kenderfonalamból, sokáig tartott, mire megfelelő mintát találtam.
Közben sikerült vennem egy ilyen szépséget is, mustár sárga pamutfonalat Szilárd sokadik tavaszi sapkájához.
2009. május 19., kedd
2009. május 18., hétfő
Cicanadrág
Szilárdnak van két "gyári" gyapjúpelenkája, amiket harisnya helyett is használtunk télen. Nagyon szeretem őket, mert jó magas a derekuk, a lábszár részük pedig jó hosszú volt, amíg ki nem nőtte őket. Vagyis még mindig felmegy rá, használatban is vannak néha, de már bokavillantó mind a kettő. Ez pedig nem előnyös tulajdonság, főleg kendőben hordozott gyermeknek nem, mikor a hidegben kilátszik mindkét lábszára.
Gondolkodtam, hogy vegyek-e nagyobb méretet, de végül lemondtam róla. Először varrni készültem valami hasonlót (őszre mindenképp fogok is), aztán mégis a kötés mellett döntöttem.
A fonálkészletemből került elő az az előfonálmaradék, amiből még réges-régen kötöttem egy takarót Szilárdnak. Ez a fonál elég vékony volt egy tavaszi nadrághoz és bőségesen volt még belőle.
A minta saját, a szárán pedig néhányszor fogyasztottam, hogy szűk legyen végig. Hogy megfelelő legyen a bőség, Szilárd felpróbálta párszor a kötés során, most épp tetszett neki a dolog.
Valami hihetetlen édesen áll rajta amúgy, ezért ez a sok kép, nem tudtam kiválogatni, mindegyiken imádom a formás lábait. :)
Egyetlen dolog nem sikerült túl jól, a dereka nagyon bő, a passzé részen semmi tartása nincs a fonálnak. Eddig egyik előfonál sem viselkedett így, nem is értem, talán túl vékony hozzá a fonál? Szerencsére így is tudjuk használni, mivel a belefűzött madzag megfogja. S annak ellenére, hogy nagyon vékony a nadrág, a pisit szépen megfogja, kiválóan teljesít használatban.
Cicanadrág
Modell: saját
Fonál: svéd előfonál (100% gyapjú), 75g
Kötőtű: 4mm
Címkék:
előfonal,
gyapjúfonal,
gyapjúnadrág,
kötés,
mosható pelenka
2009. május 15., péntek
Bringa
Ismét egy bejegyzés, ami nem a kézimunkáimról szól. Megvettük végre a biciklim! Tegnap párom felszerelte a gyerekülést hátulra, a kosarat előre. Szilárd már azelőtt teljesen rákattant a biciklizésre, hogy kipróbálta volna, üvöltött, mikor egyedül ültem a bicajra. Végül is érthető, 2 napja gyakoroljuk a sisak használatát.
Még evés közben is rajta van, fő a biztonság.
Tettünk este egy kisebb kört a környéken, nagyon élvezte. Hát még én, dombnak fel, szembeszéllel...
Még evés közben is rajta van, fő a biztonság.
Tettünk este egy kisebb kört a környéken, nagyon élvezte. Hát még én, dombnak fel, szembeszéllel...
2009. május 11., hétfő
Napsütésben
Magához tért itt is a természet, a virágaink a kertben hihetetlen gyorsasággal nőnek. Kénytelenek is így tenni, hiszen olyan rövid a nyár... A fenti képen az egyik szépség szerepel, fogalmam sincs, miféle növény lehet, de nagyon mutatós a lila virágaival. Végül is szinte egyik növényünkről sem tudjuk, micsoda. :)
Például talán írisz az, ami sok helyen kibújt, legalábbis nagyon hasonlít ahamama virágára. Csak a miénk még nem virágzik.
A klematiszról tudjuk, hogy az, mert a tövében megtaláltuk a papírját. Ezt a virágot az előző tulajdonos tanácsára szinte tövig lenyírtuk, amikor beköszöntött a tavasz. Aztán sokáig féltem, hogy ettől kipusztult, de nem, apró rügyeket találtam nemrég rajta. Elvileg pár hét alatt ismét felfut a rácsra, remélem tényleg így lesz. Azért jövőre már csak fazont igazítunk rajta, nem fogjuk ennyire megtépni...
A kertünket határoló bokrok is hajtanak. A nyírfák halvány zölden világítanak, olyan 1 cm-es levelük lehet. Ez azt jelenti, hogy beindul a fonalfestési szezon, jipííj. :)
S ilyen jó időben mit lehet csinálni? Hát kiülni a teraszra egy tea kíséretében, s míg Szilárd a környék köveit begyűjti az udvarunkba, jómagam az épp aktuális kötésembe böködöm a tűimet.
2009. május 8., péntek
Tűpárna húgomnak
Húgomnak készítettem ezt a tűpárnát, ő márciusban ünnepelte a születésnapját. A Knotions magazin tavaszi számában bukkantam a mintára, s egyből megtetszett az ötlet.
Ez a fehér színű a második példány, az elsőhöz nem jó fonalat választottam, túl nagy lett, s ettől valahogy elvesztette a báját. Szerencsére ez a fehér vékony fonál jó döntés volt, igazi tenyérbe való darabka lett a tűpárnából.
Leveles tűpárna
Modell: Tricornu
Fonál: fehér: Garnstudio´s Fabel superwash gyapjúfonál (75%gyapjú, 25% poliamid), 5g, a kékhez: Novita Julia (50% gyapjú, 50% akril?), 12g
Kötőtű: fehér: 3mm, kék: 4mm
Ez pedig itt a kék változat. Szilárd kedves szórakozása a gombostűk betologatása:
2009. május 6., szerda
Bob és Franklin
Szilárd unokatestvérének áprilisban volt a szülinapja, ennek örömére készült Bob. Miután Szilárd rendesen megszeretgette, Bob postán utazott haza Magyarországra Csanád második születésnapjára.
Bordó Bob
Minta: Bob
Fonál: a készletemből egy évekkel ezelőtt vásárolt bordó gyapjúfonál (talán Novita Isoveli?), 14g, megtömve 34g
Kötőtű: 4mm
Szilárd a tél vége felé szívesen játszott Franklinnel (persze teli van a lakás sk. babákkal és állatokkal, de neki ez a gyári plüssállat volt a kedvence, grrr, amit még egy könyv mellé kaptunk ajándékba), aludni vitte, néha bepelenkáztuk, na meg sokat repült szegény, konkrétan Szilárd kezéből a földre. :)
Franklinnek hivatalosan piros kendője és sapkája van, ezeket cseréltem le saját kötésűre, hogy valamivel személyesebbé tegyem a teknősünk.
Franklin sapkája és kesztyűje
Modell: csúcsos sapka és 1 sima 1 fordított sál
Fonál: Aldis zoknifonál(75% gyapjú, 25% poliamid?), 12g
Kötőtű: 3mm
Azóta Franklin feledésbe merült, a gyermeket csak a kövek, kavicsok érdeklik. :)
2009. május 4., hétfő
Pamut sapka
Két hete szombat reggel még ez a látvány fogadott minket odakint:
Azóta szerencsére hó nem esett, sőt jó meleg van, ezért Szilárdnak átmeneti sapkára lett szüksége. A tavalyi kézimunkás vásáron talált pamutfonálból kötöttem, ami elég vastag, így a hűvös széltől is megvéd.
Mintának a suvi-tuuli sapkához hasonlót találtam, annyiban különbözik, hogy a sapka tetején nem fogyasztottam el a szemeket.
Pamut sapka
Minta: Mirkon pipo
Fonál: Araucania Nature Cotton (100% pamut), 77g
Kötőtű: 4mm
Más:Mivel a fonál jóval vastagabb volt, mint a mintában előírt, így a minta átszámolása után végül az egészet a saját fejem után csináltam, s Szilárd gyakran felpróbálta, hogy a méret is megfelelő legyen. A tetejét sem 3 kötőtű segítségével(mint ahogy a minta ajánlja), hanem a kitchener stitch módszerrel fejeztem be, ezáltal teljesen láthatatlan lett az összedolgozás.
Valószínű egy vékonyabb pamut sapkát is kötnöm kell még a gyermeknek, mert ha erősen süt a nap, azért ebben megizzad a feje.
Végül egy kép Szilárdról, teljes harci felszerelésben, amint épp a dagonyát szünteti meg a kertünk végében:
Azóta szerencsére hó nem esett, sőt jó meleg van, ezért Szilárdnak átmeneti sapkára lett szüksége. A tavalyi kézimunkás vásáron talált pamutfonálból kötöttem, ami elég vastag, így a hűvös széltől is megvéd.
Mintának a suvi-tuuli sapkához hasonlót találtam, annyiban különbözik, hogy a sapka tetején nem fogyasztottam el a szemeket.
Pamut sapka
Minta: Mirkon pipo
Fonál: Araucania Nature Cotton (100% pamut), 77g
Kötőtű: 4mm
Más:Mivel a fonál jóval vastagabb volt, mint a mintában előírt, így a minta átszámolása után végül az egészet a saját fejem után csináltam, s Szilárd gyakran felpróbálta, hogy a méret is megfelelő legyen. A tetejét sem 3 kötőtű segítségével(mint ahogy a minta ajánlja), hanem a kitchener stitch módszerrel fejeztem be, ezáltal teljesen láthatatlan lett az összedolgozás.
Valószínű egy vékonyabb pamut sapkát is kötnöm kell még a gyermeknek, mert ha erősen süt a nap, azért ebben megizzad a feje.
Végül egy kép Szilárdról, teljes harci felszerelésben, amint épp a dagonyát szünteti meg a kertünk végében:
2009. május 3., vasárnap
Cipzáros szütyő
Elég szerencsétlen képeim vannak erről a kistáskáról, de sebaj.
Nem sokáig vártam az első, saját fonású fonalammal. Pár hete egyik este, mikor Szilárd bealudt a nappaliban a kanapén, s emiatt hangoskodni (tévézni) nem lehetett, fogtam és megkötöttem ezt a szütyőt. Helen marokba való pici bugyorkái ihlettek meg, s bár mintám nem volt és azt sem tudtam, hogy mekkora darab jön ki az extra vastag fonálból, de belefogtam. A fonalat szinte az utolsó centiméterig felhasználtam, s a szütyő akkora lett, hogy pénztárca, telefon, zsepi szépen elfér benne.
Nem tudom, mire fogom használni, ugyanis én a méretes táskákat szeretem, de mégis első látásra szerelem. Horgoltam neki egy virágot, hogy ne legyen annyira szürke, szerintem nagyon illik hozzá. A cipzár 10 cm hosszú.
Cipzáros szütyő
Minta: csak úgy, érzés szerint ment a kötés
Fonál: saját fonású fonál (100% gyapjú) és Malabrigo merino (100% merinógyapjú), 46g
Kötőtű: 6mm
Nem sokáig vártam az első, saját fonású fonalammal. Pár hete egyik este, mikor Szilárd bealudt a nappaliban a kanapén, s emiatt hangoskodni (tévézni) nem lehetett, fogtam és megkötöttem ezt a szütyőt. Helen marokba való pici bugyorkái ihlettek meg, s bár mintám nem volt és azt sem tudtam, hogy mekkora darab jön ki az extra vastag fonálból, de belefogtam. A fonalat szinte az utolsó centiméterig felhasználtam, s a szütyő akkora lett, hogy pénztárca, telefon, zsepi szépen elfér benne.
Nem tudom, mire fogom használni, ugyanis én a méretes táskákat szeretem, de mégis első látásra szerelem. Horgoltam neki egy virágot, hogy ne legyen annyira szürke, szerintem nagyon illik hozzá. A cipzár 10 cm hosszú.
Cipzáros szütyő
Minta: csak úgy, érzés szerint ment a kötés
Fonál: saját fonású fonál (100% gyapjú) és Malabrigo merino (100% merinógyapjú), 46g
Kötőtű: 6mm
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)