2024. szeptember 13.

ChocoMe Atelier, az új bean-to-bar kollekció

 


Egyedül vagyok itthon. Ülök a kedvenc fotelomban és kóstolom a chocoMe új bean-to-bar kollekcióját, közben belegondolok, mennyi tervezés, utazás, kísérletezés, egyszóval mennyi munka van ezekben a termékekben… de igazán megérte!

„A Bean to Bar egy rendkívül karakteres csokoládé, amelyet úgy készítettek, hogy mély érzelmeket váltson ki azokból, akik megkóstolják. Ez az érzelmi rezonancia a kis tételekben történő előállítás sajátos filozófiájából ered, ahol a csokoládékészítő gondosan választja ki a különleges összetevőket – elsősorban a kiváló minőségű, karakteres kakaót és cukrot, esetleg kakaóvajat. A „babtól a tábláig” folyamat lényege abban rejlik, hogy minden egyes tábla a kakaó egyedi személyiségét tárja fel, amely a csokoládékészítő saját ízlésvilágát tükrözi. A varázslat minden falatban a részletekre és a kézműves munkára való aprólékos odafigyelésből fakad.” (Mészáros Gábor, chocolatier)

Hogy mitől olyan különleges?

Mészárós Gábor chocolatier és csapata, akik mélyen elkötelezettek a minőség és az egyediség iránt, személyesen választja ki és szállíttatja Budapestre a legjobb minőségű, legizgalmasabb ízű kakaóbabokat a világ eldugott, egzotikus tájairól, majd minden további folyamat a XIII. kerületi, budapesti manufaktúrájukban történik. A babok szelektálása és a végtermék csomagolása között jó pár elvégzendő feladat áll, amely heteket vesz igénybe: fermentálás, szárítás, pörkölés, őrlés, konsírozás és temperálás után a szenvedéllyel megalkotott egyedi receptjeik biztosítják a sima, bársonyos textúrát, és az igazán különleges, igazi gourmet csokoládét (hogy mi történt a kakaóbabbal mire végtermék lett belőle, megtudjuk a táblás csokik belső csomagolásánról).

Ez a csokoládé az egyik legjobb, amit valaha kóstoltam, pedig megfordultam pár belga és modicai chocolatier műhelyében. A drazséktól is teljesen odavagyok, de ami a termékek minőségén kívül megnyert, az az odafigyelés a részletekre. A csomagolás. A színvilága egyszerű, letisztult, mégis részletgazdag és informatív, a fehér és lágy pasztel színek eleganciáját arannyal kombinálták, a lezáró matricák  kakaóbab termést ábrázolnak, teljesen odavagyok tőlük.
Kótolás alapján nagyon ízlett a wasabis, szezámmagos, 70% kamili kakaótartalmú táblás csokoládé is, de a szuperkedvenc a kandírozott yuzu héjas, 69% kakaótartalmú, a madagaszkári Sambiano völgyből származó Ákesson kakaóbabból készült táblás csoki lett, a drazsék közül pedig a tonkababbal ízesített, tanzániai Kokoa Kamili kakaóbabból készült étcsokoládéval bevont kókuszkorong lett. 

Érdemes megnézni Gáborék honlapját is, aki nem akarja azonnal megkóstolni az ott látottak alapján, az szerintem festi magát 😊, mert olyat nem ismerek, aki ne szeretné a csokoládét…


2024. március 24.

Magyarország második Stílusos Vidéki Reggeli Fesztiválja, 2024 május 1.

                               

"Ropogós friss péksütemények, kecskesajtkrém, préselt csülök, ecetes lilahahagyma, tormakrém, füstölt májas, mangalicaszalonna, szóládi kovászos kenyér, tökmagos tökéletes tojás, házilag marinált pisztráng, savanyított spárga, olajos hal házi kiflivel, szarvaskolbász, füstös padlizsánkrém, Eggs benedict házi angol muffinban, vargányakrém, tökmagkrém, zakuszka, "Malpua" palacsinta, kakaós csiga, levendulás briós meggylekvárral, rugelach friss tavaszi gyümölcsök és habzó bor… nekünk ezek jutnak az eszünkbe, ha egy igazán fényűző reggelire gondolunk. A Stílusos Vidéki Szállodák házigazdáiként ezeket a finomságokat és egy ragyogó életérzést hozunk el vendégeinknek piknikkosarakban egy csodálatos helyre 2024. május 1-jén a Babérliget Kúria parkjába Polányba."

A 15 stílusos vidéki szállodának már széles rajongótábora van, és immár második alkalommal adnak randevút egyik tagtársuk kertjében a vidéki gasztronómia iránt érdeklődőknek- természetesen stílusosan. Féltett és titkos házi receptek alapján készítik el emblematikus reggeli ételeiket, így bemutatva, milyen csodásan indulhat a nap, ha vendég vagy náluk. A Babérliget kúria házigazdái, Dóri és Vili egész napos programokkal várják a vendégeket. A szervezők kényelmes heverőkkel, plédekkel, chill-out hangulattal és medence parti pezsgő valamint fröccs bárral is készülnek. A helyszín kutyabarát, és a Kosbor Panzió kutyamenüvel és saját készítésű kutyakeksszel is készül a négylábú vendégeknek.


Kik is a szervező Stílusos Vidéki Szállodák?


Babérliget Kúria- Polány

Alsópetényi vendégházak-Alsópetény

Fácánliget- Nádudvar

Hotel Botanica- Dánszentmiklós

Káli Art Inn- Köveskál

Kistücsök Food &Room- Balatonszemes

Kosbor Panzió- Magyarszombatfa

Malomporta-Bozsok

Montem- Mátraszentimre

Nomád Hotel & Glamping- Noszvaj

Páskom Cottages- Lajoskomárom

Platános Kúria- Balástya

Rosinante Fogadó- Szigetmonostor

Villa Chez les Amis- Balatonszepezd

Villa Millenium-Baltonalmádi

 

Mettől meddig tart a Reggeli?

Miért is ne lehetne az időt erre a napra megállítani? Stílusos Vidéki reggeli 10:00 A-kor kezdődik és formabontó módon 17:00-ig tart, így igazi örömünneppé emeljék az egész napot.

Kell-e fizetni a belépésért illetve az ételekért és italokért?

A belépés a rendezvényre ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

A regisztráció a www.stilusosvidekiszallodak.hu honlapon 2024. 04.25-ig lehetséges. A hely befogadóképessége limitált, ezért a szervezők fenntartják a jogot, hogy a regisztrációt határidő előtt lezárják. A reggeli finomságok kóstolóadagok formájában vásárolhatók meg a standokon. Az egyes ételkóstolók ára 1500-4000 Ft forint között mozog.

További információ: reggelifesztival@svsz.hu

Gyrtek! Én is ott leszek :-)

2023. november 6.

A gyros világhódító útja


 Ma már hihetetlennek tűnik, de nagyszüleink még nem ismerték napjaink egyik legnépszerűbb strandkajáját, a streetfood egyik koronázatlan királyát: a gyrost. Magyarországon a 80-as években még csak hot dogot és hamburgert lehetett az utcai árusoknál kapni, a gyros eljövetele csak a rendszerváltozás után következett be, akkor azonban futótűzként terjedt el az egész országban.

Évszázados múlt

De annak ellenére, hogy mi, magyarok csak a 90-es években ismerkedhettünk meg vele, a gyros (kiejtve: gírosz), ez a népszerű gyorskaja több évszázados múltra tekint vissza. Az ötlet, hogy a függőleges nyárson sülő húsról vékony csíkokban vágják le a külső, ropogós rétegeket, eredetileg a törököktől származik, arrafelé döner kebab (törökül: forgó sült) néven ismerik, és már az 1800-as években népszerű ételnek számított az Oszmán Birodalom területén. Eredetileg borjúból vagy marhahúsból készítették, és sokáig megmaradt jellegzetes török ételnek, ám a második világháborút követő menekülthullám résztvevői magukkal vitték Athénba. A görögöknek ízlett az újfajta étel, és elkészítették belőle a saját verziójukat, ám ők már főként sertéshúst használtak hozzá, és tzatziki szósszal tálalták.


Sztár születik

A gyros számára az igazi áttörést és a világhírt az 1970-es évek hozták el, amikor egy Amerikába emigrált görög, George Apostolou először készítette el Chicagóban, ahol azonnal rendkívül népszerűvé vált. Hamarosan az egész Egyesült Államokban elterjedt, és ugyanolyan villámkarriert futott be, mint a szintén külföldi eredetű, de mára emblematikus amerikai ételnek számító hamburger vagy a hot dog. A gyros sikerét kiválóan példázza, hogy manapság nehéz lenne olyan nagyvárost találni a világon, ahol ne lehetne találkozni valamilyen változatával. Akárcsak a többi „világkajának”, a gyrosnak is annyi változata létezik, ahány országban ismerik. Ennek köszönhető, hogy az eredeti bárány helyett, ma már csirkehússal, sőt hallal is kapható, Magyarországon csalamádé is kerülhet a pitába a zöldségek helyett, illetve természetesen létezik vegán változata is.

A jó hír pedig az, hogy nem csak a strandbüfék és az utcai árusok étlapján szerepel a gyros tál, hanem az Interfood kínálatában is, így aki megkívánja, egy kattintással házhoz rendelheti!

2023. október 23.

Könyvajánló: Valentina Harris: Air fryer szakácskönyv

 


Az air fryer készülékek olyan népszerűek lettek az elmúlt 1-2 évben, mint annak idején a mikróhullámú sütők, vagy a háztartási fritőzök. Utóbbival szemben – mivel ez a csodás konyhai eszköz a forró levegő keringetésével éri el, hogy az étel gyorsabban elkészüljön és minimális zsíradékot igényel a sütéshez – jóval egészségesebb a végeredmény, illetve – mivel nem csak a bő olajban sütést váltja ki – jóval szélesebb a felhasználási lehetősége. Jómagam akkor szereztem be egy ilyen készüléket, amikor meguntam, hogy két főre zsugorodott háztartásomban egy kis adag étel miatt felfűtsem a nagy sütőt. Amióta megvan, naponta használom, mert ebben kelnek új éltre a másnapos, vagy fagyasztott péksütemények, ebben készítem a pirítóst, a crostini és bruschetta alapot, ebben sülnek a legeslegfinomabb kívül ropogós-belül omlósan szaftos csirkeszárnyak, két fős rakott ételek, kolbászok, hurka (kidurranás veszélye nélkül!), de sütöttem benne halat, húst, zöldségeket, rétest, és egyéb sütiket is.

A Gabo Könyvkiadó gondozásában most megjelent, Valentina Harris által írt és Hári Katalin által fordított Air Fryer szakácskönyv nagyszerű segítséget nyújt ahhoz, hogyan hozzuk ki a legtöbbet ebből a csodás konyhai eszközből, amely minimális zsíradékot igényel a sütéshez.

A bevezetőben olvashatunk hasznos tippeket az ételek air fryerben való elkészítéséhez, majd következnek a receptek. Ízletes édes, és sós reggelik, snackek, klasszikus ételek (húsmentes fogások, húsok és tengeri herkentyűk), finom köretek és ellenállhatatlan édességek és desszertek receptjeit találjuk a könyvben, pontos hozzávalókkal, és elkészítési útmutatóval. Kezdő (és nem csak kezdő) air fryer használóknak igen hasznos, ha megmondják, az adott ételt hány fokon, mennyi ideig készüljön, kell-e pihentetni, stb.
A fotók étvágygerjesztőek, a könyv jól használható és olvasmányos, a receptkeresést a könyv végén található recept- és tárgymutató segíti. Jó szívvel ajánlom.

A könyv kedvezményesen ITT rendelhető meg a kiadótól.

 Valentina Harris: Air fryer szakácskönyv
GABO Könyvkiadó
2023.
144 oldal
4 790 Ft

2023. március 13.

Gombás tartiflette

Életem első tartiflette-jét Annecyben ettem pár éve, mikor a Mont Blanc volt a nyaralásunk célja. Amúgy klasszikus téli étel, Franciaország Savoie régiójából származik és krumpli, hagyma, füstölt, húsos szalonna és Reblochon sajt a fő hozzávalói, amiből egy ízletes, gazdag "comfort food" keletkezik a sütőben. Készítettem már korábban is, de most – mivel volt itthon felhasználásra váró barna csiperke, azt is tettem bele és mondhatom, nem rontott rajta, sőt!

Hozzávalók 4, igen laktató adaghoz:
1 kg krumpli
diónyi vaj
200 g füstölt, húsos szalonna (vagy kockákra vágott füstölt bacon)
2 fej vöröshagyma, hámozva és kockára vágva
2 gerezd fokhagyma,
200 g barna csiperke, apró kockákra vágva
150 ml száraz fehérbor
500 g Reblochon sajt (ha nem jutunk hozzá, jó érett, zsíros camembert, vagy brie sajttal helyettesíthető)
só, frissen őrölt bors
30 g frissen reszelt kemény sajt (pld. parmezán)

 A krumplit lobogó, sós vízben puhára főzöm, de azért ne essen szét, legyen még tartása. Leszűröm, meghámozom, nem túl vastagra felszeletelem és félreteszem.Serpenyőben minimális vajon megpirítom a füstölt szalonnát, majd hozzáadom a közepesen finomra aprított hagymát is, amit üvegesre dinsztelek. Hozzáadom a zúzott fokhagymát, majd 1 perc múlva az apróra kockázott csiperkét. Sózom, borsozom és kevergetve összesütöm a hagymával és szalonnával.Egy kivajazott sütőedénybe teszem a szeletelt krumpli egyharmadát, a hagymás-szalonnás-gombás ragu felét, és a reblonchon sajtkorongot vízszintesen félbevágva, vágott felével lefelé, a rajtahagyott kéreggel együtt. Következik még egy réteg krumpli, szalonnás-gombás ragu és sajt. A tetején elosztom a maradék krumplit, ráöntöm a bort, picit borsozom, majd megszórom érett keménysajttal, frissen reszelve (én parmezánt használtam). 
200 Celsius-fokos előmelegített sütőben 20-25 percig sütöm, amíg az olvadt sajt bugyogni kezd és a teteje picit megpirul.  Savanyú uborkával tálalom.

A csiperke gombáért köszönet a CHEF gombának!

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz

2023. február 24.

Könyvajánló: Yotam Ottolenghi-Noor Murad: Ottolenghi Test Kitchen: A kamra kincsei

 


Yotam Ottolenghi rajongóként egyből felcsillant a szemem az újabb könyve megjelenésének hírén, mert imádom a kreativitását, a főzési stílusát, illetve azt, hogy látszólag annyira össze nem illő alapanyagokból olyan ízharmóniákat képes alkotni, amitől elalélsz!

A most megjelent könyv az OTK (Ottolenghi Test Kitchen) sorozat első része, melyet a fortélyok és megoldások tesznek különlegessé. Az Ottolenghi Tesztkonyha tagjai olyan tudást, és mindennapi trükköt adnak át, mellyel egyszerűbbé és kulinárisan izgalmasabbá tehetjük életünket, egy kis keleties csavarral megspékelve.

A kamra kincsei megtanít arra, hogy könnyen hozzáférhető, szerény alapanyagokból, akár ezek egymást helyettesítésével, a saját éléskamránk tartalma függvényében alkalmazzunk gyakorlatias megoldásokat egy tökéletes végeredmény elérése érdekében. Az egész könyv azt sugallja, hogy merj kreatív lenni!
A sütés kémia, ott kellő gyakorlat híján nem nagyon érdemes eltérni a receptektől, mert már az sem mindegy, hogy vajat, margarint, vagy zsírt használsz-e, mivel a végeredmény nem ugyanaz lesz, de a főzés, az más! Nincs épp a receptben szereplő hozzávalód? Helyettesítsd azzal, ami van a kamrádban, vagy a hűtődben! A könyből rengeteg ötletet kaphatsz!

A könyv kedvezményesen ITT rendelhető meg.

Yotam Ottolenghi-Noor Murad: Ottolenghi Test Kitchen: A kamra kincsei

GABO Könyvkiadó
2022.
256 oldal
6 990 Ft

2022. december 19.

Vegán narancsos-csokis kekszek (IR kompatibilis)


Idén minden karácsonyi süteményem vegán, és IR kompatibilis. Nem vajjal, hanem vegán margarinnal készültek, egyikben sincs tojás (ebben a kekszben a tojás helyett almapürét használtam), nincs bennük tejtermék, illetve édesítőszerrel készültek, konkrétan eritritollal. Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, de nincsenek a xilithez hasonló mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül, kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a és nem utolsó sorban nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet.

A netbiobolt.hu oldalon 10 % kedvezménnyel tudsz vásárolni Nature Cookta, és N&Z márkájú termékeket, ha használod a gab10nc kedvezménykódot. Az eritritolom is onnan van J

Hozzávalók kb 50 darabhoz:

22 dkg vegán margarin
20 dkg teljes kiőrlésű liszt
20 dkg kukorica liszt
140 g eritritol
20 g vanillin zéró
1 csipet só
2 evőkanál almapüré (üveges, Aldi beszerzés)
2 db kezeletlen héjú narancs lereszelt héja*
50 g kandírozott narancshéj
100 g cukormentes étcsokoládé

Egy nagy tálban összekeverem a száraz hozzávalókat, és belemorzsolom a hideg, kis kockákra vágott vegán margarint, majd a narancsok lereszelt héját és a kandírozott narancshéjat. Az egészet alaposan összedolgozom, míg a tészta elválik a kezemtől. Ha nagyon nem akarna összeállni, akkor egy kevés narancslevet facsarok hozzá, de tényleg csak pár cseppet.

A kész tésztát folpackba csomagolom és a hűtőbe teszem legalább egy órára.
Egy tepsit kibélelek sütőpapírral, a sütőt pedig előmelegítem 180 fokra, légkeveréssel.
A tésztát 2 sütőpapír között kb 4 mm vastagra kinyújtom, majd karácsonyi kiszúrókkal formázom. 22-25 perc alatt aranybarnára sülnek a kekszek, a tepsin hagyom őket kihűlni. Vízgőz fölött felolvasztom az étcsokoládét, és a kihűlt kekszek egyik felét belemártom, majd egy rácsra helyezve hagyom megdermedni a csokibevonatot. Jól záródó kekszes dobozban tárolom őket.

*Kora tavasszal elég sok kezeletlen héjú citrussal tértünk haza Szicíliából, a narancsok héját megszárítottam, majd porítottam, és ebbe a kekszbe a reszelt narancshéj helyett a saját készítésű narancshéj port használtam.

Ezt a receptet vegánosítottam és tettem IR baráttá.

Vegán pisztáciás isler (IR kompatibilis)


Idén minden karácsonyi süteményem vegán, és IR kompatibilis. Nem vajjal, hanem vegán margarinnal készültek, egyikben sincs tojás, nincs bennük tejtermék, illetve édesítőszerrel készültek, konkrétan eritritollal. Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, de nincsenek a xilithez hasonló mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül, kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a és nem utolsó sorban nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet.

A netbiobolt.hu oldalon 10 % kedvezménnyel tudsz vásárolni Nature Cookta, és N&Z márkájú termékeket, ha használod a gab10nc kedvezménykódot. Az eritritolom is onnan van J

Hozzávalók 40 darab, 5 cm átmérőjű kiszúróval készített islerhez:
120 g eritritol
22 dkg vegán margarin
30 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
120 g finomra darált natúr pisztácia
1 ek (házi) vaníliakivonat
1 kis üveg lekvár (én magtalanított, azaz passzírozott szederlekvárt használtam, amit a nyáron főztem, édesítőszerrel)
15 dkg 70% kakaó tartalmú, liofilizált málnás étcsokoládé (bármilyen csoki jó hozzá, nekem épp ez volt itthon)
1 ek (szőlőmag)olaj

 Az egy csipet sóval és 1 evőkanál vaníliakivonattal ízesített tésztához robotgépben összegyúrom az eritritolt, lisztet és a natúr pisztáciát a vegán margarinnal, folpackba csomagolom és pár órára hűtőbe teszem. Két sütőpapír között kinyújtom kb. 3 mm vastagra és 5 cm átmérőjű kiszúróval korongokat készítek belőle, sütőpapírral letakart tepsire teszem őket, a maradék tésztát újra összegyúrom, nyújtom, kiszúrom, míg el nem fogy a tésztám. 180 Celsius-fokra, légkeverésen előmelegített sütőben 7-8 percig sütöm őket (fontos, hogy ne kapjanak színt sütés közben). A tepsin hagyom teljesen kihűlni a kekszeket, majd kettő közé lekvárt töltök és másnapig (de legalább 4-5 órát) pihentetem, így kapom meg az ideális állagot, ahogy a lekvárt kicsit beszívja a keksz.

A csokoládét vízgőz felett felolvasztom, a tűzről levéve hozzákeverem az olajat, majd egyenként belemártom a csokiba a megtöltött kekszeket úgy, hogy a teteje és az oldala legyen csokis, az alja ne. Én struktúrfóliával díszítettem az islereket, és durvára darabolt pisztáciát  szórtam rájuk. Hagyom a csokimázat teljesen megdermedni, ekkor távolítom el a struktúrfóliát, majd kekszes dobozban tárolom a kész sütiket.

Havas Dóra isler receptjét vegánosítottam és alakítottam IR baráttá.

Vegán narancsos-kardamomos vaníliás kifli (IR kompatibilis)


Idén minden karácsonyi süteményem vegán, és IR kompatibilis. Nem vajjal, hanem vegán margarinnal készültek, egyikben sincs tojás (ebből a receptből nemes egyszerűséggel kihagytam), nincs bennük tejtermék, illetve édesítőszerrel készültek, konkrétan eritritollal. Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, de nincsenek a xilithez hasonló mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül, kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a és nem utolsó sorban nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet.

A netbiobolt.hu oldalon 10 % kedvezménnyel tudsz vásárolni Nature Cookta, és N&Z márkájú termékeket, ha használod a gab10nc kedvezménykódot. Az eritritolom és mandulalisztem is onnan van J


Hozzávalók kb.55 kétfalatnyi darabhoz:
175 g mandulaliszt
25 g darált dió
150 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
100 g búza fehérliszt
100 g eritritol
20 g bourbon vaníliás eritrit (vagy vanillin zéró)
2 bio (kezeletlen héjú) narancs lereszelt héja
5 g sütőpor
1 csapott kávéskanál őrölt kardamom
1/2 teáskanál őrölt fahéj
25 dkg hideg vegán margarin  
valamint:
kb 50-60 g bourbon vaníliás eritrit a sütés utáni hempergetéshez

A száraz hozzávalókat összekeverem. A kis darabokra vágott vegán margarint összemorzsolom a lisztes keverékkel majd gyors mozdulatokkal homogén tésztává gyúrom. Műanyag fóliába csomagolom és egy éjszakára hűtőbe teszem. A sütőt 180 fokra előmelegítem (alsó-felső sütés), a tepsibe sütőpapírt terítek. A tésztából egyforma kis darabokat vágok le, és apró kiflikké formázom, a tepsikre sorakoztatom, majd a sütő középső sínén 12-15 perc alatt készre sütöm. Hűlni hagyom, majd a már alig langyos kifliket meghempergetem a bourbon vaníliás eritritben. Igen illékony, finom kis sütemény…

Gabi barátnőm receptjét vegánosítottam, illetve IR kompatibilissé alakítottam.

Vegán kakaós pöfeteg (IR kompatibilis)


Idén minden karácsonyi süteményem vegán, és IR kompatibilis. Nem vajjal, hanem vegán margarinnal készültek, egyikben sincs tojás (ebben a tojást almapüré helyettesíti), illetve mindegyik édesítőszerrel készült, konkrétan eritritollal. Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, de nincsenek a xilithez hasonló mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül, kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a és nem utolsó sorban nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet.

A netbiobolt.hu oldalon 10 % kedvezménnyel tudsz vásárolni Nature Cookta, és N&Z márkájú termékeket, ha használod a gab10nc kedvezménykódot. Én is ott vettem az eritritolt J

Hozzávalók 50-55 darabhoz:
60 g lágy vegán margarin
140 g eritritol
20 g bourbon vaníliás eritrit
csipet só
150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
75 g cukrozatlan holland kakaópor
6 g sütőpor
3 evőkanál almapüré (üveges, Aldi beszerzés)
kb 100 g finomra porított eritritol a sütés előtti hempergetéshez (ha nem fontos a cukormentesség, használjunk porcukrot)

A hozzávalókat konyhai robotgéppel sima tésztává dolgozom. A tésztát golyóvá formázom, frissentartó fóliába csomagolom, és legalább 2 órára (vagy egy éjszakára) hűtőszekrénybe teszem pihenni, dermedni.

Két tepsit sütőpapírral kibélelek, és a sütőt előmelegítem légkeverésen 180 Celsius-fokra (vagy alsó és felső sütésen 200 °C –ra)
A tésztából dió nagyságú tésztadarabokat szaggatok, kézzel golyókká formázom, majd alaposan megforgatom a porított eritritolba úgy, hogy vastag „porcukor” réteg keletkezzen rajta. A golyókat egymástól távolságot hagyva a tepsibe teszem, a tepsit a sütő középső részében lévő rácsra helyezem és 10-12 perc alatt megsütöm.

Teljes kihűlés után jól záródó sütis/kekszes dobozban tárolom.

A receptet itt találtam. Működik az almapüré tojás helyett
J


Vegán linzer karika (IR kompatibilis)

Idén minden karácsonyi süteményem vegán, és IR kompatibilis. Nem vajjal, hanem vegán margarinnal készültek, egyikben sincs tojás, sem tejtermék, illetve édesítőszerrel készültek, konkrétan eritritollal. Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, de nincsenek a xilithez hasonló mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül, kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a és nem utolsó sorban nem növeli meg a vércukor- illetve az inzulinszintet.

A netbiobolt.hu oldalon 10 % kedvezménnyel tudsz vásárolni Nature Cookta, és N&Z márkájú termékeket, ha használod a gab10nc kedvezménykódot. Én is ott vettem az eritritolt J

Hozzávalók (kb 35 db, 5 cm átmérőjű linzerhez)
280 g teljes kiőrlésű búzaliszt
120 g búzafinom liszt
250 g vegán margarin
100 g eritritol
20 ml (házi) vanília kivonat
30-40 ml narancslé (én házi, édesítőszeres „kubu” gyümölcslevet használtam)
6 g sütőpor
1 kezeletlen héjú narancs és citrom reszelt héja
csipet só
a töltéshez lekvár (én rózsavizes, magtalanított málnalekvárral töltöttem, amit még a nyáron főztem)

Késes robotgépben összekeverem a lisztet, sót, sütőport, eritritolt, a citrom és narancs reszelt héjával és a kis kockákra vágott, fagyos margarinnal. Ha már nedves homok állagú, hozzáadom a vanília kivonatot és a gyümölcslé segítségével összegyúrom a tésztát, majd frissentartó fóliába csomagolom és legalább 1 órára a hűtőbe teszem pihenni, majd 4 fele osztom és mindegyik darabot 2 sütőpapír között kb 2-3 mm vastagra kinyújtom, és linzerkarika formával kiszaggatom (minden másodiknak a közepét is kiszúrom, ezek lesznek a linzerkarikák felső részei. A leeső részeket összegyúrom, és újra nyújtom-szaggatom, míg el nem fogy a tésztám.

A kiszaggatott tésztákat sütőpapírral bélelt tepsire teszem, majd 170 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen (vagy 180 fokon, alsó-felső sütéssel), 10-12 perc alatt világosra sütöm. Ha kivettem a sütőből, rácson hagyom teljesen kihűlni, majd betöltöm a lekvárral: alulra a teli karikát, felülre a lyukasat.  Kekszes dobozban tárolom.

Ez a recept volt az alap, köszönet érte.

2022. november 24.

A legfinomabb citromlekvár

Nem gyakran fordult elő, hogy november 20 körül kész legyek itthon a lomtalanítással - selejtezéssel - nagytakarítással (hálás köszönet Nagylányomnak a sok segítségért), a fényfüggöny is felkerült már az ablakra, igy idén időben elkezdhettem a konyában is hangolódni az ünnepekre. Tervezgetem, mit fogok sütni, a menü is lassan összeáll, de egy biztos: ez a citromlekvár része lesz a karácsonyi menünek, mint süti töltelék, és ajándékba is kerül a fa alá.

Az alapanyag frissen érkezett Lajosmizséről, a Szőrös és Kisjuhász Kertészetből, ahová szombaton el is fogok látogatni egy újabb adag citromért, mert olyan finom lett ez a lekvár, hogy főznöm kell még belőle egy nagyobb adagot. Nem mellesleg a citrom bio körülmények között terem és kezeletlen, tehát fogyasztásra alkalmas a héja is.

 A recept amit használtam Mautner Zsófi édes-keserű citromlekvár receptje, de a készítési módszert kissé megváltoztattam, mert az összes citromlekvár recept, amit olvastam úgy szól, hogy vágd fel darabokra a megmosott, kezeletlen héjú citromot, öntsd fel annyi vízzel, ami ellepi és forrald erős lángon 20 percig, majd öntsd le róla a vizet (ezzel meg lehet szabadulni a citromhéj keserűségének nagy részétől). Igen ám, de ezzel a levétől és az ízének egy részétől is megszabadulunk... így változtattam és azt hiszem bevált a módszerem.

Hozzávalók:
1,5 kg kezeletlen (Meyer) citrom
1/2 kávéskanál őrölt kurkuma
1/2 kávéskanál őrölt kardamom
édesítés ízlés szerint (az eredeti recept 40 dkg befőző cukrot ír, én folyékony édesítőt használtam)

 A citromokat megmosom, kettévágom és citrom facsaróval kifacsarom a levüket, egyúttal megszabadulok a nem kevés magtól is. A citromhéjakat feldarabolom, és egy lábasban annyi vizet öntök rájuk, amennyi ellepi. Felforralom, és 20 percig főzöm erős lángon, majd leöntöm róluk a vizet (így a citrom elveszíti agresszív keserűségét). A majdnem puha citromhéjakat felöntöm a citromok kifacsart levével, hozzáadom a kurkumát és a kardamomot és közepes lángon addig főzöm (kb. 15-20 percig), amíg a citrom teljesen megpuhul. Késes robotgépben simára pürésítem, visszaöntöm a lábasba a citrompürét, hozzáadom az édesítőszert és folyamatosan kevergetve még pár percig főzöm, majd sterilizált üvegekbe töltöm, lezárom, és száraz dunsztban (plédek között) hagyom teljesen kihűlni. 

Magában is isteni finom, de kerül majd palacsintába, linzerbe, máktortára, és még ki tudja mibe… 

2022. október 12.

Idén is GoPink, mert október a mellrák elleni küzdelem hónapja!

 

Október első napja a mellrák világnapja, amikor az aktivisták rózsaszínű szalagokat tűznek ki ruhájukra és nem egyszer épületeket díszítenek fel pink szalagokkal, de egész október hónap a mellrák elleni küzdelem hónapja. Legkedvesebb gombatermesztő partnerem, a Bio-Fungi Kft az egészségtudatosság, az egészséges életmód elkötelezett híve, és már 2012 óta szívügyének tekinti az olyan megbetegedések megelőző kampányainak támogatását, mint az emlőrák.
Magyarországon évente közel nyolcezer új emlődaganatot diagnosztizálnak és, mivel a korai stádiumban felismert emlődaganat jó eséllyel gyógyítható, így a hangsúly a megelőzésen és a szűrővizsgálatok fontosságán van. Erre hívja fel a figyelmet minden év októberében a cég GoPink kampánya a rózsaszín csomagolású gombatermékeivel.

A csiperkegombát gyakran említik a rákellenes harc egyik eszközeként, mivel rendszeres fogyasztása segíthet megakadályozni a szervezetben lévő ösztrogénszint túlzott megemelkedését, mely felelős lehet az emlőrák kialakulásáért.

A termesztett gombának alacsony a kalóriatartalma, gyakorlatilag nem tartalmaz zsírt és koleszterint, magas a víz- és élelmi rost tartalma. Ásványi anyagokban (Szelén, kalcium, nátrium, foszfor, magnézium, kálium) és vitaminokban (B- és D-vitamin) szintén gazdag és erős antioxidáns, igazi szuperfood. Fontos, hogy ne hámozzuk a gombát, mert így értékes tápanyagokat veszítünk, csak folyó víz alatt, gyors öblítéssel tisztítsuk meg, ha szükséges. Mivel modern körülmények között termesztik, ezért fogyasztása biztonságos és az év minden napján frissen elérhető.

A kampányról bővebb info a www.gopink.hu oldalon olvasható.

2022. szeptember 16.

Otthoni és bárhangulat egyszerre? Miért ne!

Sokan valamiért úgy gondolják, hogy a laza, lezser, bár jellegű atmoszféra és az otthoni, meghitt környezet nem hozható közös nevezőre. Sőt, nem hogy nem említhetőek egy lapon, leginkább egymás ellentétei. Ám az igazság az, hogy ez abszolút fals következtetés. Ugyanis a könnyedség és a biztonságot adó fészekhangulat nem zárják ki egymás jelenlétét! Épp ellenkezőleg! Ha egyénileg ez a párosítás az, ami igazán vonzó, akkor nem érdemes tovább keresgélni.

A funkcionalitás és a stílusosság kéz a kézben járnak!

VidaXL bárszék a létező legjobb bizonyíték arra, hogy a praktikusság és az esztétikusság igenis kiegészítik egymást. Elég csak ránézni a modellre. Vonzza a tekinteteket. Nem véletlenül! Stílusos, dizájnos megjelenése csak a jéghegy csúcsa tulajdonképpen. Komfortot sugárzó kialakítása leülésre csábít! És ami az egészben a legszebb, hogy ez a típusú vagány trendiség bármelyik konyhában teret kérhet és kaphat magának. Ugyanis nem egy olyan székről beszélünk, ami ne
illeszkedne paramétereivel maximálisan az otthoni környezethez. A színválaszték, az alapanyagok sokoldalúsága és a kialakítás során főszerephez jutó formavilág variálhatósága együttesen olyan végeredményt alkotnak, ami minden tekintetben szemre való!

Természetesen a minél harmonikusabb összhatás érdekében jó ötlet a konyhabútorok stílusjegyeit összehangolni. A különböző textíliák színvilágait is célszerű úgy megválasztani, hogy valamilyen szinten kapcsolódjanak egymáshoz. Nem feltétlenül kell egyetlen szín számtalan árnyalatában gondolkodni, nyilván ennél sokkal szélesebb spektrum az, ami szóba jöhet. De az tény, hogy az erős kontrasztokkal mindenképpen jó ötlet csínján bánni. Sötétebb helyiségekben pedig külön előnyös a világosabb színekre voksolni, mert így tágítható a tér és fokozható az amúgy gyérnek mondható fénymennyiség.

De mi lesz a magasságbeli eltérésekkel?

Ez nem jelenthet problémát. A bárszék nagyszerűen mutat például a pult mellett, sőt önmagában is megállja a helyét. Az étkezőasztal környéke nem feltétlenül a legideálisabb a számára, de azért ez nem egy általános érvényű kijelentés, mert nagyban hely- és helyzetfüggő. Ha például kizárólag bárszékek az asztal körüli ülőalkalmatosságok, akkor minden rendben, lévén az asztal magassága passzol a székekhez. Ha jelen pillanatban ez a részlet nem stimmel, akkor két út is járható. Vagy marad a szék magányosan, külön, mondjuk a pultnál, vagy egy új asztal megvásárlásával, ami már magasságában megfelelő az egész konyha újrarendezhető, tervezhető.

Az biztos, hogy az asztal kiválasztásánál célszerű a biztonsággal, komforttal, stabilitással összefüggő tulajdonságokat előnyben részesíteni. Az ide-oda mozgó, instabil felület kicsit sem nevezhető optimálisnak. A magától értetődő szélesség és hosszúság kérdéskörén kívül a magasság dilemmáját is mindenképpen kifizetődő stratégia alaposan körbejárni, akár otthon kipróbálni egy szabócenti hathatós hozzájárulásával. A fa alternatívák talán a legelegánsabbak, egyúttal nem mindennapi tartósságot garantálnak, de természetesen akár a fém típusok között is könnyedén felfedezhetőek a nagybetűs, befutó modellek.

2022. július 29.

Könyvajánló: Kerek Brigitta - Otthon, PITÉK, napSütés

Gabojsza vagyok, piteimádó. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a blogon lévő 42 pite és tarte recept, mert legyen sós, vagy édes, bármikor szívesen készítem és eszem!

Egy finom pite bármelyik évszakban megkoronázza a napot, megédesíti a családi együttlétet és lenyűgözi a barátokat. A tölteléke – legyen sós, vagy édes - kreatívan variálható, a végeredmény pedig az utolsó morzsáig el szokott fogyni.

Bevallom, Kerek Brigittát korábban nem ismertem, de a BOOOK Kiadó gondozásában – mely idén a világ legrangosabb gasztronómiai könyvszemléjén, az International Gourmand Awards-on a világ legjobb kiadója díjat nyerte el - a napokban megjelent izgalmas, színes és lebilincselő pités könyve azonnal felkeltette érdeklődésem.

Egy rövid bemutatkozás után a könyvben szó esik a pitekészítés alapjairól, az eszközökről, alapanyagokról. Sorra veszi az alaptésztákat és alaptöltelékeket, meg a díszítési technikákat. A pitekisokoból megtudhatjuk, mi a különbség a francia (édes) tarte, az olasz crostata, a (sós) quiche, a galette, az amerikai pie, és a magyar pite között.

A 25 ínycsiklandó pite receptjét 4 fejezetben találjuk, évszakokra bontva, hogy mindig szezonális töltelékkel tudjuk elkészíteni pitéinket.

A könyvet már átlapozni is élmény. A fotók gyönyörűek, a receptek pedig jól követhetők, nincs benne „egy zacskó” (hány grammos?), vagy „egy evőkanál” (mekkora?), „amennyit felvesz”, vagy hasonlóan megfoghatatlan kifejezések. A hozzávalók grammban vannak megadva, az elkészítési instrukciók pedig egyértelműek, sok jó tippet is olvashatunk a receptek mellett. Az a fajta könyv, amit elkezd az ember átlapozni, aztán már szalad is a konyhába, kipróbálni valamelyik receptet.

A könyvet itt lehet kedvezményes áron megrendelni.

Kerek Brigitta - Otthon, PITÉK, napSütés
BOOOK KIADÓ KFT 
2022
136 oldal
5490.- Ft

2022. július 21.

Fritto misto

 

Nyár van, ami nálam egyenló azzal, hogy eljött a fritto misto ideje, ami nélkül lehet élni, de nem érdemes…  A pár évvel ezelőtti, Cinque Terre-n töltött nyaralásunkon mindennapi eledelünk volt. Imádtuk! Papírcsákóban ettük az utcán, hurkapálcikával kihalászva, némi friss citrommal megspriccelve maga volt a mennyország.

Gyakrabban kívánnám asztalunkra, hiszen nem lehet állandóan Olaszországba rohangálni ezért az élvezetért, de mivel ez friss hozzávalókból az igazi, ritkábban esszük, mint szeretnénk, leginkább olyankor, ha tenger mellett vagyunk és hozzájutok igazán friss alapanyaghoz. A képen láthatót a horvát tengerparton készítettem aznapi fogásból, igazán pazar lett!



Az én kedvenc fritto mistomhoz kell mindenképpen bébi tintahal, ami maximum arasznyi méretű legyen. A fogókarokat levágom, megpucolom, és egyben hagyom (ez lesz amúgy a kedvenc csemegém, ha megsült). A testét is megpucolom, és fél centiméteres karikákra vágom. A garnélafarkak is elmaradhatatlanok, a páncéljuktól megszabadítva. Apró szardella is jöhet! Fejüket levágom, kibelezem őket, és a gerincüket igyekszem úgy kihúzni a halból, hogy a húsuk ne sérüljön meg.  Ha icipici szépiácskákat is kapok a halárusnál, akkor abból is veszek.
Egy nagyobbacska, panírozásra alkalmas edénybe lisztet teszek, megsózom és tekerek bele frissen őrölt borsot. Közben egy nagy lábasban olajat melegítek, annyit, amibe majd kényelmesen ki tudom sütni a herkentyűket. Addig melegítem, míg egy csipetnyi beleszórt liszt rögtön elkezd „táncolni” az olajban, akkor már csak pár percnyire vagyunk az élvezettől.
A tenger ajándékait a fűszerezett lisztbe dobom, jól átforgatom. Egy marékkal kiveszek belőle, a felesleges lisztet lerázogatom róla egy szita, vagy szűrő segítségével, és a leheletnyi "bundával" ellátott herkentyűket a forró olajba dobom. Ha a liszt kicsit szint kapott, akkor egy szűrőkanállal kiveszem a finomságokat, és konyhai papírtörlőre szedem, ami majd felitatja a fölösleges olajat. Maroknyi adagonként kisütöm az összes hozzávalót. Nem szabad túl sütni, mert a tintahal gumis lesz, a garnéla rágós, a halhús csontszáraz… ha az olaj nem elég forró, akkor is vacak lesz a végeredmény, szóval érdemes odafigyelni, mert tényleg percek alatt kész. Amit megsütöttem, azt mindig megsózom, még egy tekerésnyi bors sem árt neki, de nem érdemes túlzásokba esni. Ha minden megsült, mehet az egész (persze a zsírszívó papírok nélkül) az ebédlőasztalra, citrommal megspriccelve, jéghideg proseccoval kísérve.


Valaki mondta, hogy a fritto misto olyan, mint a szex: önbizalom és gyakorlás kérdése, szóval gyakorolok serényen, legközelebb egy szűk hónap múlva, újra az Adria partján J

2022. május 20.

OTP Bank Gourmet Fesztivál május 27-29 között


Május 27-29. között ismét a gasztronómia rajongóinak találkozóhelyévé válik a megújult Millenáris, ahol - két év szünet után - újra várja látogatóit az OTP Bank Gourmet Fesztivál. A jubileumi rendezvény - ahol végig kóstolhatjuk Magyarországot - idén is mindenből a legjobbat kínálja, ezúttal az “örökség” jegyében.

“Tíz évvel ezelőtt azzal a céllal hívtuk életre a Gourmet-t, hogy népszerűsítsük a minőségi gasztronómiát. Közben nagyot változott a világ és ma már számos izgalmas étterem található szerte az országban” – mondja Gerendai Károly, a fesztivál megálmodója. “Ebben a fejlődésben fontos mérföldkő a Gourmet, s ma már a bőség zavarával küzdünk, amikor a kiállítókat hívjuk a rendezvényre. Számomra külön öröm, hogy az elmúlt évek kihívásai és a jelenlegi nehézségek ellenére is lelkesek a kiállító partnereink, és úgy tűnik, a közönség részéről is felfokozott az érdeklődés” – tette hozzá Gerendai. 
“Ahogy korábban, úgy idén is mintegy 100 kiállító lesz jelen a fesztiválon” - jelentette be Nemes Richárd, a Gourmet főszervezője. “Köztük majd’ 50 étterem szerte az országból: a legizgalmasabb fővárosiak mellett számos vidéki klasszissal és új gyöngyszemekkel is találkozhatnak majd a látogatók” - tette hozzá Nemes. Minőségi street foodból és remek cukrászdákból sem lesz hiány, valamint ott lesznek a legjobb hazai borászatok, pálinkafőzdék, koktélbárok is. A kínálatból nem hiányoznak majd a pezsgők, a sörök és a kávékülönlegességek sem, sőt, aki időben érkezik, ezek kóstolásához ajándékkuponokat is kap majd. A kiállítók teljes listáját itt lehet megnézni.

Míg a korábbi években ikonikus ételek, alapanyagok, étel-ital párosítások kerültek a középpontba, addig a Gourmet idei vezérmotívuma az “örökség” lesz. “Úgy érezzük, ez a téma egyrészt illik a tizedik rendezvény ünnepi hangulatához, másrészt tovább erősít olyan, számunkra is fontos értékeket, mint a szezonalitás, a lokalitás vagy a személyesség” - fűzte hozzá a főszervező. A fesztivál fő támogatója, az OTP Bank egyebek mellett értékmegőrző szolgáltatással várja az érdeklődőket. A rendhagyó témának köszönhetően a kínálat is minden eddiginél színesebb lesz, a fesztivál teljes menüjét a nyitás előtt egy héttel teszik közzé a szervezők.

Ami a programokat illeti, a Gourmet Akadémia minden nap workshopokkal és demófőzésekkel várja a tanulni és szórakozni vágyókat. Fellép többek között Széll Tamás (Stand), Tóth Szilárd (Salt), Mizsei János (MÁK), Farkas Richárd (Pajta), Bíró Lajos és Dani, de Steiner Kristóf vegán workshopján, japán tésztagombóc készítésen vagy kézműves ginkóstolón is részt vehetünk. A desszert sem maradhat el: lesz babka, flódni és megkóstolhatjuk Menyhárt Attila, a Kollázs cukrászséfjének egyik remekművét is. A pontos program itt található.

Vasárnap a gyereknapot is ünnepli a Gourmet: a kisebbek olyan sztárokkal süthetnek-főzhetnek együtt, mint Rosenstein Tímea, Szabi a Pék vagy Wolf András, és őket várja majd a Kerek Perec gasztrojátszótér és a Babajátszóház is.

A bérlet és a napijegyek már elérhetőek, méghozzá a rendezvény kezdetéig kedvezményes elővételi áron, amely limitált számban tucatnyi kóstolókupont is tartalmaz. Részletek és jegyvásárlás.

Az OTP Bank Gourmet Fesztivál vendégei, azon túl, hogy egyedülálló gasztroélménnyel lesznek gazdagabbak, jótékonykodhatnak is: a főbejáratnál található molinón autista fiatalok rajzai jelennek meg, kapcsolódva a gourmet tematikához. Az eredeti művekre mindenki licitálhat az Autistic Art online aukciós felületén. A licitekből befolyó összeggel az Autistic Art Alapítvány munkája kerül támogatásra, amely az autizmussal élők különleges alkotásait mutatja be a világnak, segítve ezzel nem mindennapi életüket. 

2022. május 15.

Könyvajánló: Náray Tamás - A trilógia ízei - Zarah Winter kedvenc süteményreceptjei

 

Náray Tamás saját bevallása szerint alkotó ember, aki számára a kreativitás és a folyamat a legfontosabb. A divatszakmán túl, a cukrászkodás és a sütemények elkészítése tökéletesen kitölti azokat az időket, amikor nem a festővászon előtt áll, és nem regényei szálait fűzi. 

Náray Tamás
Zarah trilógiája egy történelmi korszakokon, generációkon és országhatárokon átívelő, mozgalmas családtörténet, mely egy kivételes asszony sorsán keresztül mesél a huszadik századról, ám nemcsak nagy ívű családtörténet, izgalmas kémregény és utazás számos ország földjén, hanem csupa szín, illat és forma, sőt, még az ínycsiklandó sütemények ízét is a szánkban érezhetjük egy olyan sokoldalúan tehetséges írónak köszönhetően, aki maga is szívesen forgatja a habverőt és a fakanalat.

A regény-beli finomabbnál finomabb falatok készítője, Frau Schwenk, a Winter család hűséges szakácsnője kulcsfigura a főszereplő, Zarah és nővére, Edel életében. Az ő történetük a regény lapjain elevenedik meg, ebben a kötetben pedig Frau Schwenk, Zarah és családja, valamint barátai által készített és szeretett ínycsiklandó sütemények egész sora jelenik meg Náray Tamás tolmácsolásában. A szereplők utazásai nyomán megízlelhetjük Németország, Olaszország, Anglia és Izrael legjellemzőbb, békebeli édességeit.

A kötetet lapozva tényleg olyan, mintha egy múlt századbeli szalonba lennénk vendégek, és finomabbnál-finomabb süteményekkel kínálnának. A közel félszáz receptet Kaszás Gergely gyönyörű fotói és László Ágnes egyedi, korhű tálalása keltik életre sajátos, elragadó módon.

A kötet itt rendelhető kedvezményes áron.

Náray Tamás A trilógia ízei - Zarah Winter kedvenc süteményreceptjei
BOOOK KIADÓ KFT 
2022
152  oldal
6 990 Ft

2022. február 23.

Húsmentes, gombás gyoza

 

Van Bécsben egy all you can eat ázsiai étteremhálózat, az EBI, ahová Bécsben élő Gabi barátnőm vitt el először és ahová mindig betérünk, ha az osztrák fővárost érintve jövünk-megyünk bárhová és bárhonnan (az EBI 21 csak pár percnyi kitérőt jelent az autópályáról). Az egyik ottani kedvencem a sült kacsamell mellett a sertéshúsos gyoza, amit minden alkalommal rendelek, de ha van némi ideje az ember lányának otthon is lehet készíteni, mert inkább időigényes, mint macerás. A képen látható batyukat Dorka lányom készítette, és isteni finomak voltak annak ellenére, hogy húsmentesen készültek, a töltelékük csupán fejes káposzta (kínai kel épp nem volt itthon), sárgarépa, barna csiperke és némi füstölt tofu. Mártogatósnak pár csepp vízzel és szójaszósszal hígított édes chiliszószt használtunk.
Ehhez a fogáshoz érdemes szárított gombát használni, amit negyed órára meleg vízbe áztatunk, majd leszűrünk és felaprítunk, mert a friss gomba túl sok levet eresztene a töltelékbe.

Hozzávalók kb 20 darabhoz:
A tésztához:
200 g liszt
kb.120 ml langyos víz
1 nagy csipet só
A töltelékhez:
1 ujjnyi vastag szelet káposzta, gyalulva
2 sárgarépa, finomra reszelve
100 g füstölt tofu, elmorzsolva
20 g szárított csiperke gomba, rehidratálva, lecsepegtetve és aprítva  
2 gerezd fokhagyma, zúzva
kisujjnyi darab gyömbér, reszelve
2 evőkanál sötét szójaszósz
1 evőkanál szezámolaj


A lisztet elkeverem a sóval, majd folyamatosan keverve, hozzáöntöm a langyos vizet, és amikor összeállt a tészta, fóliába csomagolva, fél órára (vagy akár egész éjszakára) hűtőbe teszem pihenni.  A töltelék összes hozzávalóját alaposan összekeverem.

A tésztából rudat formázok és 20 egyenlő részre osztom, majd kis gömböket formázok belőlük. Nyújtófával kb. 8-10 cm átmérőjű kör alakúra nyújtom a tésztákat, majd a tésztakörök közepébe kanalazok egy-egy evőkanál tölteléket, a szélét picit bevizezem és kézzel fodrosan hajtogatva összenyomkodom. Egy serpenyőben pár csepp olajat hevítek, ráhelyezem a batyukat, és aranybarnára pirítom az aljukat (meg az oldalukat is, de csak az aljukat kellene), majd felöntöm kevés vízzel, rögtön lefedem az edényt, és 6-8 percig hagyom őket gőzölődni. A mártogatósba tunkolva fogy el pillanatok alatt.

A szárított gombáért köszönet a CHEF gombának!

Ha tetszett a bejegyzés és megosztod, megköszönöm. Ha még nem lájkoltad a blog facebook oldalát, ITT megteheted. Instagramon is követhetsz


2022. január 22.

Könyvajánló: Yotam Ottolenghi, Ixta Belfrage - Zamat - Több zöldség, több íz



Ha vega vagy, vagy netán húsevő, aki több zöldséget vinne be a minden napjaiba, de nálad a vega étel kimerül a rántott camembertnél áfonyadzsemmel és sült krumplival, vagy a rántott karfiolnál és gombapörköltnél, akkor ez nem a neked való könyv. Ha viszont hajlandó vagy újfajta ízeket is megkóstolni akár unalomig ismert hozzávalókból, akkor mégis megéri vetni egy-két pillantást a
Zamat - Több zöldség, több íz-re (tudom: ha belelapoztál, úgysem tudod majd letenni!).

Aki régebb óta követ, tudja, mennyire nagy rajongója vagyok Yotam Ottolenghinek, így örömtáncot jártam, mikor megtudtam, hogy egy újabb Ottolenghi könyv jelent meg magyarul, sok-sok szuperjó recepttel, főzési technikai útmutatókkal, meg izgalmas íz-párosításokkal.

Ezt a könyvet Yotam most Ixta Belfrage, az Ottolenghi kísérleti konyha séfjével közösen jegyzi, és segítségével mutatja be több mint száz, növényi alapú recepten keresztül, hogyan jön létre és hogyan fokozható az ételek zamata. Egészen új szinten közelíti meg a zöldségeket, a főzés alapjait pedig három meghatározó elemre bontja: a technika, a társítás és a termény. Yotam és Ixta bemutatják, mennyire meg lehet változtatni a gondolkodásunkat a főzésről az olyan egyszerű technikák, mint a szenesre sütés, infuzálás (csak nekem furcsa ez a szó?), vagy érlelés segítségével.

Nem ötperces receptek és igen, némelyikhez kell olyan hozzávaló is, ami nem mindenki konyhájában van ott alapból, de bőven megéri beszerezni a hozzávalókat (ma már itthon sem lehetetlen, sőt!) és elkészíteni a recepteket.

Kérdeztétek, hogy nincs benne sok nehezen beszerezhető hozzávaló? Szerintem nincs. Lehet, hogy az enyém nem egy átlagos magyar háztartás, mert nálam mindig van otthon szójaszósz, rizsecet, római kömény és kardamom, de még gochujang chili (amit kimchi készítéshez használok) és miso paszta is akad, de szerintem ma már minden "exotikus" hozzávalót meg lehet venni akár vidéken (persze ne a falusi coop-ban keresd), de Pesten tuti, vagy neten, kényelmesen házhoz is lehet rendelni. Aki több zöldséget fogyasztana, akár húsevő, akár vega, és fogékony a keleties, fúziós ízvilágra, bátran ruházzon be a könyvre, szerintem megéri! 

Nekem maga a tökéletes inspirációs forrás. Az a fajta, amibe belelapozva már indulok is a konyhába elkészíteni a könyvben található főételeket, köreteket, desszerteket, meg a házi ízesítők egész sorát, melyeket bevethetek minden étkezésre és a hét minden napjára akár vega, akár húsevő korszakom élem.

A könyv kedvezményesen ITT rendelhető meg, a GABO Könyvkiadó oldalán.
További Ottolenghi könyvajánlók és receptek a blogon: ITT érhetők el.

Yotam Ottolenghi, Ixta Belfrage  - Zamat - Több zöldség, több íz
GABO Könyvkiadó
2021.
320 oldal
7 990 Ft