Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Primoz Roglic, penalizat cu 20 de secunde după etapa cu final pe Cuitu Negru. Cum arată lupta la vârf în Vuelta

Cristian Mihală

Publicat 02/09/2024 la 09:28 GMT+3

Primoz Roglic, marele favorit să câştige Vuelta 2024, a fost penalizat cu 20 de secunde după etapa de ieri. Slovenul a petrecut prea mult timp în spatele maşinii Bora, după ce a schimbat bicicleta, revenind astfel mult mai uşor în grupul favoriţilor.

Roglic screen

Credit imagine: Eurosport

Etapa de duminică a avut final pe Cuitu Negru şi, deşi mulţi au văzut această căţărare drept cea mai grea din toată cursa, nu s-au făcut diferenţe mari între favoriţi. Aceştia nici nu s-au luptat pentru victorie, succesul fiind bifat de Pablo Castrillo, din evadare, tânărul spaniol de la Equipo Kern Pharma bifând al doilea succes din Turul Spaniei 2024.
Roglic a reuşit să pună 38 de secunde între el şi liderul cursei, Ben O'Connor, dar apoi a pierdut 20 de secunde din acest avans, în urma unei penalizări. Înainte de ultima ascensiune, liderul Bora a decis să schimbe bicicleta pentru a obţine maximum din cățărarea de 18,9 kilometri. Slovenul a pierdut timp în raport cu rivalii odată cu această oprire şi, deşi a fost aşteptat de doi coechipieri, pentru a fi readus rapid în pluton, a stat foarte mult timp în spatele maşinii echipei sale, care practic i-a dus trena. Această încălcare de regulament s-a tradus ulterior într-o penalizare de 20 de secunde, astfel că triplul câştigător al Turului Spaniei nu a avut o etapă ideală. Asta şi pentru Enric Mas, probabil marele rival pentru tricoul roşu, l-a distanţat pe Cuitu Negru, slovenul revenind pe final şi ajungându-l din urmă pe spaniol pe ultimele sute de metri.

Cum arată lupta la vârf în Vuelta 2024, după două săptămâni de cursă

După două săptămâni de cursă, Roglic mai are de recuperat un minut şi 3 secunde faţă de Ben O'Connor, care a îmbrăcat tricoul roşu după ce a câştigat o rundă din evadare, dar misiunea sa nu ar trebui să fie afectată de cele 20 de secunde de penalizare. Au mai rămas 3 etape montane şi un contratimp, astfel că liderul Bora nu are cum, în condiţii normale, să nu treacă peste rutierul de la Decathlon. Penalizarea ar putea însă conta în raport cu Enric Mas, care are un handicap de doar un şi 13 secunde faţă de Primoz. La contratimp, slovenul poate câştiga mult în raport cu ibericul, dar acesta a părut mai constant pe munţi, mai ales pe cățărările lungi şi cu o pantă de sub 10-12%. Pe ascensiunile scurte şi explozive, Roglic nu are rival, dar în ultima săptămână cățărările i se potrivesc, în teorie, mai bine liderului Movistar.
Luni este zi de pauză în Vuelta, iar turul va reveni marţi, de la 15.30, în direct pe Eurosport 1 şi Max, cu etapa a 16-a. Va fi o rund[ foarte complicată, cu 2 căţărări de categoria întâi pe traseu şi cu finalul de pe Lagos de Covadonga (12,2 kilometri, cu pantă medie de 7%). Vorbim de o căţărare cu 40 de ani de istorie, pe care Roglic o ştie foarte bine: a câştigat aici în 2021, anul ultimei sale victorii din cele 3, în Turul Spaniei.