Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Borneo1974

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii

[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Przygodę z Wikipedią najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w swoim brudnopisie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to przeczytaj najpierw strony pomocy dotyczące tworzenia artykułów: ogólne wskazówki → Jak napisać nowy artykuł oraz szczegółowe → Jak napisać doskonały artykuł.
… jakie mamy zasady tworzenia artykułów?
Zanim jednak zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

Zobacz też: Żargon wikipedystówTablica ogłoszeńPraca w wikiprojektach

-- Rosewood |"|"'|"| (dyskusja) 16:23, 17 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]

Odp:Pytanie Borneo1974 (23:32, 3 mar 2024)

[edytuj kod]
Odp:Pytanie Borneo1974 (23:32, 3 mar 2024)

Hej. Mógłbym, ale to może nie wystarczyć, to nie sama kosmetyka :) Wygląda, jakby w tym tekście, z technicznych rzeczy, wstawiono ilustracje (o czym zaraz) i infoboks (tabelkę po prawo z podstawowymi informacjami – tu gratulacje, to wiele osób przerasta na początku, dlatego śmiem twierdzić, że z innymi rzeczami, które uważasz za nieintuicyjne też sobie poradzisz :) ) – natomiast sam tekst wygląda na nietknięty formatowaniem (może poza jakimś pochyleniem czcionki). Proponuję jednak spróbować, bo to pozwoli się czegoś dowiedzieć :) Ale – ten tekst potrzebuje też głębszych zmian, nie tylko linków, śródtytułów/sekcji i przypisów (co do których i tak nie wiem gdzie je zamieścić, musiałbym poznać te źródła). No to po kolei (choć to losowa kolejność):

  • linki wewnętrzne (do innych artykułów w Wikipedii): Pomoc:Kiedy wstawić link oraz Pomoc:Jak wstawić link – na początku można podlinkować miasta urodzenia i śmierci, krakowską ASP itd. :) (a będąc przy miastach – w datach proszę miesiące zapisać słownie, nie musimy oszczędzać na miejscu :) );
  • przypisy (to b. ważna rzecz dla weryfikowalności): sposób ich wstawiania opisuje strona Pomoc:Przypisy, powinny być w odpowiednich miejscach tekstu, a nie po prostu na końcu (automatycznie wyświetlą się na końcu, ale gdzieś w tekście musi być do nich odnośnik, numerek); każda informacja z artykułu powinna mieć potwierdzenie w przypisach;
  • ilustracje – tu przypuszczam, że będzie kłopot i należy je usunąć; dwie przedstawiają prace opisywanego artysty, który zmarł w 1992 roku (a więc nie upłynęło 70 lat od śmierci, prace nie są w domenie publicznej) – jeśli nie masz majątkowych praw autorskich do tych prac (np. będąc jedynym spadkobiercą, lub powstały na twoje zlecenie i w umowie jest stosowny zapis) to nie możesz ich opublikować uwalniając do nich prawa autorskie (poza tym są źle opisane – podane jest np. data: 14 stycznia 2024, źródło: praca własna; autor: user: Borneo1974); trzecia fotografia, portret opisywanej osoby, opisana podobnie, nawet zakładając, że zdjęcie jest twojego autorstwa (czy jest? mam wrażenie autoportretu, jeśli słuszne, to uwagi jak poprzednio), to myślę, że podana data powstania, 3 marca 2024, jest nieprawidłowa;
    • publikując nie swoje prace do których posiada się prawa autorskie (spadkobiercy, osoby które nabyły prawa inaczej) i tak muszą poprawnie podpisać autorów prac (a nie podać siebie), oraz muszą przesłać odpowiednie pozwolenie, szczegóły tu: Pomoc:Pozwolenia na wykorzystanie;
  • styl – to wymaga zmian, lub po prostu usunięcia, zdania tego typu: Był urodzonym pedagogiem, naukę studentów traktował jako posłannictwo, w pełni poświęcając się i angażując w ich edukację lub takie sformułowania …był silnie związany z podziemiem antykomunistycznym, niezłomny w dążeniach wolnościowych nie powinny znajdować się w encyklopedii – to nieodpowiedni, nacechowany emocjonalnie styl, na który trudno będzie znaleźć źródła (co najwyżej będzie można napisać że wg XY był urodzonym pedagogiem… – bo obiektywnie trudno tego typu stwierdzenia przełożyć na fakty, a w artykule tylko fakty powinny się znaleźć, opinię XY można by przywołać, gdyby była oznaczona jako opinia, a nie udawała fakt); więc styl również wymaga poprawy, takie oceny należy usunąć, pomóc mogą te strony: Pomoc:Styl – poradnik dla autorów, oraz Wikipedia:Unikaj pustosłowia, i jeszcze Wikipedia:Unikaj wyrażeń zwodniczych.

pozdrawiam, powodzenia Piastu βy język giętki… 10:07, 4 mar 2024 (CET)[odpowiedz]