Mafini sa maslinama



Izuzetno aromatični, sočni i kremasti, ovi mafini donose ukuse Mediterana pravo na vaš sto.


Isprva sam želela da ove mafine nazovem kapkejksima/kapkejkovima (cupcakes), ali, kako kažu, oni su isključivo slatki (što i samo ime kaže), tako da, i pored divnog fila koji imaju odozgo, i izgleda koji neodoljivo podseća na kapkejk, ostaće mafini. :)


Sigurno već znate, ukoliko ovo nije vaša prva poseta mom blogu, da mafine jako volim, kako slatke, tako i slane. Divno je to što u jednom kalupu možete dobiti nekoliko različitih varijanti kolača ili slanog peciva, a o simpatičnom izgledu i lakoći njihove pripreme da i ne govorim. Ovi su me kupili i svojim izgledom, ali i divnim, neobičnim ukusom. 


Sastojci:

Za testo:

130 g glatkog brašna
40 g kukuruznog griza (palente)
2 jajeta
160 ml jogurta
100 g seckanih maslina
40 ml maslinovog ulja
1 kašičica seckanog svežeg ili sušenog bosiljka
pola kašičice soli*
sir (po želji, nije obavezan)

*Obavezno obratite pažnju na slanoću maslina i sira, i shodno tome smanjite (ili povećajte) količinu soli.

Za fil:

250 g sira (fete)
10-ak maslina (+ 12, za dekoraciju)
beli luk u prahu
sušeni bosiljak


Priprema:

U jednoj posudi pomešati prosejano brašno, C prašak za pecivo, C pšenični griz, kukuruzni griz i so. U drugoj posudi mikserom penasto umutiti jaja, dodati maslinovo ulje, jogurt, a zatim postepeno dodavati i mešavinu brašna i griza iz prve posude, te sve sjediniti mikserom. Dodati bosiljak i sitno iseckane masline, pa promešati kašikom. Po želji, možete dodati i malo sira iseckanog na kockice. Sve lepo sjediniti.

U svaku rupu kalupa za mafine staviti papirnu korpicu za pečenje, pa u njih rasporediti dobijenu smesu. Iako testa za ove mafine ima malo manje u odnosu na one koje sam do sada imala prilike da pravim, mafini u toku pečenja jako lepo narastu. Od ove smese dobije se 12 komada.
Pecite ih u rerni zagrejanoj na 175˚C 20-ak minuta, odnosno, dok ne dobiju zlatnobraon boju.

Dok se mafini peku, iseckajte što sitnije 10-ak maslina, a potom ih zgnječite viljuškom. Dodajte im malo belog luka u prahu, a potom i sir, te sve lepo sjedinite i izmešajte. Sir treba biti kremast i pogodan za filovanje. Dobijenu smesu sipajte u kesu ili špric za dekoraciju.
Pečene mafine ostavite 10-ak minuta u kalupu, a potom ih izvadite da se ohlade. Tako ohlađene mafine dekorišite mešavinom sira i maslina i ukrasite maslinom i sušenim bosiljkom.



Ovi mafini su meni bili divan doručak, a bili bi podjednako dobar izbor i za večeru. Ukoliko ne želite da ih filujete, jer više volite da ih jedete tople, ili, jednostavno, želite da skratite proces izrade, određenu količinu sira možete staviti u samo testo. Ja sam, i pored toga što sam ih filovala, malo sira stavila i unutra. Ipak, tek sa filom od sira i maslina ovi mafini postaju pravo malo remek-delo. Ako vas baš mrzi da ih dekorišete filom i samo iz tog razloga biste odustali od njegove pripreme, jednostavno možete u tanjir pored mafina staviti malo pripremljenog sira sa maslinama i uzimati uz svaki zalogaj mafina. :)


Od ovog recepta očekujte jedno fino, prozračno i vazdušasto testo prošarano maslinama, divne mirise, i fine teksture. Uz malo sastojaka možete dobiti savršen obrok u kojem ćete uživati! Prepoznatljiv ukus maslina se oseti, ali ne previše, a kremasti sir obogaćen aromom belog luka pravi je šlag na torti. Od sada se može reći i sir na mafinu. :)


Ukoliko sam vas inspirisala da probate da napravite ove mafine, obavezno mi pišite svoje utiske: ovde, ili na fejsbuk stranici. 


Do narednog recepta,

Prijatno!


** Recept je realizovan u saradnji sa C slatka tradicija.



Коментари