"Trzynaście powodów" Jay Asher, Tyt. oryg. Thirteen Reasons Why, Wyd. Rebis, Str. 272
"Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba."
Książek o tematyce trudnych przeżyć młodzieży jest mnóstwo. Wśród nich te wywołujące lawinę emocji - o tematyce samobójczej. Panuje przekonanie, że wraz z zakończeniem życia kończy się problem. Jay Asher wyszedł o krok dalej i udowodnił, że misja samobójcza nie jest zwieńczeniem wszelkich trosk, bo przy życiu pozostają bliscy, którzy być może dopiero po tragedii otworzą oczy.
Hannah postanowiła skończyć swoje życie. Jednak nie kończy swojej opowieści. Po dwóch tygodniach od jej samobójstwa, Clay Jensen otrzymuje tajemniczą przesyłkę, w której znajduje się kilka kaset. Hannah nagrała na nich trzynaście powodów swojej śmierci, drobiazgowo opisując każdy punkt. To zaskakujące jak jedna sytuacja może zmienić swoją perspektywę, gdy patrzy na nią ktoś inny. Clay mając za przewodnika głos dziewczyny podróżuje po mieście i stara się zrozumieć wszelkie powody - a jest mu o tyle łatwiej, że dziewczyna pozwoliła sobie na rozłożenie na czynniki pierwsze każdej sytuacji, każdego zdania: często posiłkując się cytatami. Hannah pokazała, jak wielką krzywdą były dla niej żarty innych i jak nieśmieszne okazywały się sytuacje wywoływane dla zabawy.
Powieść Ashera to historia przepełniona bólem. Nie tylko dla samej Hannah, która postanowiła skończyć ze swoim życiem, ale trzynastu powodów, które doprowadziły do tragicznego finału. Autor w niesamowicie dogłębny sposób przedstawił jak zwykła codzienność może mieć zupełnie inne znaczenie dla kogoś, kto nie stoi po stronie zwycięzców tylko tych gnębionych i wyśmiewanych. Jednocześnie ta historia pokazuje jak ważne jest zainteresowanie się uczuciami drugiej osoby i jak istotny jest moment zatrzymania, przemyślenia swoich czynów. Historia Hannah jest tego świetnym przykładem, bo dziewczyna była zwykłą nastolatką o bardzo wrażliwej duszy. Jej powody nie okazały się wygórowane, zaskakujące czy nietypowe. Wręcz przeciwnie - Hannah przywołała zwykłe działania nastolatków, które jednocześnie wytrąciły jej grunt pod nogami, bo biorąc wszystko dosłownie, podziałały dogłębnie na jej psychikę.
Chociaż to Hannah gra w tej historii pierwsze skrzypce wzbudzając w czytelniku lawinę emocji, nie mogę zapomnieć o roli Claya, który ze słuchawkami na uszach, wraz z kolejnymi wypowiedzianym przez dziewczynę zdaniem zaczął dostrzegać prawdę. To przełomowy punkt w fabule - gdy nastolatek orientuje się, że w łatwy sposób mógł zapobiec tragedii która się wydarzyła. A najgorsza w tym wszystkim jest dla niego świadomość, że sam nie brał czynnego udziału w wydarzeniach. Ale również nic nie zrobił z prześladowcami dziewczyny. Teraz, po dwóch tygodniach od śmiertelnej decyzji Hannah zaczyna dostrzegać uczuciowość i łatwowierność dziewczyny, a jej emocje zaczynają płynąć w jego żyłach. Wraz z kolejnymi słowami otwiera oczy na świat i zaczyna rozumieć więcej niż do tej pory.
"Trzynaście powodów" to powieść przepełniona bólem i tragizmem. Wyciska z oczy łzy i zmusza do myślenia. Szokuje - szczerością i jednocześnie błahością powodów, które skłoniły Hannah do podjęcia tragicznej w skutkach decyzji. Ale jednocześnie otwiera oczy na otaczające nas problemy. Wiarygodności historii dodaje pierwszoosobowa narracja - dogłębna, uderzająca prosto w serce czytelnika. Z zaskoczeniem przyznaję, że zwykła kąśliwa uwaga wywoła lawinę tragicznych wydarzeń, ale to bardzo mocna, pouczająca lekcja życia. Zdecydowanie lektura do przeczytania dla każdego.