2012. július 31., kedd

Savanyúk nagymama spájzából


Az uborkán kívül tavaly nyáron (és az idén) tettünk még el zöldbabot, almapaprikát, káposztával töltött paprikát, csalamádét, dinnyét (mely a képen nem szerepel), gyakorlatilag mindent tartosítottunk (és tartosítottak régen is), ami a kertben megterem. Egyedül a dinnye az, amely nem aratott osztatlan sikert kiscsaládom körében. Én speciel imádom...

Zöldbab elrakása:
A zöldbabot papával leszedtük, megtisztítottuk és kb. 2-3 cm-es darabokra vágtuk. Sós vízben megfőztük (de nem szét-!, inkább félpuhára főztük), majd főzővízzel együtt a jól kimostt üvegekbe tettük (ebben az esetben nem kell ragaszkodni a 7 dl-es üvegmérethez, lehet kisebbekbe is rakni) és kevés ecetet öntünk rá (nem kell sok ecet, mert megkeményedik a zöldbab). Papa szorosan rátekerte az üveg tetejét és következett a dunsztolás: az uborka dunsztolásához hasonlóan egy nagy alapterületű fazék alját és peremét rongyokkal kibéleltünk, beletettük a zöldbabbal teli üvegeket, felöntöttük vízzel úgy, hogy a víz az üvegek nyakáig ért és  egy újabb rongyréteggel jó szorosan befedtük. A dunsztos fazekat gázra tettük és addig főztük benne a zöldbabot, amíg a víz felforrt. Ezután elzártuk alatta a gázt és hagytuk pár napig a dunszt alatt az üvegeket. Nagyon fontos, hogy jól be legyen burkolva rongyokkal a sok üveg!

TIPP: mama némelyik üvegbe tett egy félbe vagy negyedbe vágott sárgarépát is a zöldbabok mellé. Így egy télen készült zöldbablevesből nem maradt ki a répa sem!

Almapaprika elrakása:
Az almaparikákat miután leszedtük, jól megmostuk és berakás előtt megabáltuk (ez a lépés kihagyható, de akkor nem lesz olyan puha a paprika, én viszont azt szeretem, ha nem kemény, hanem félig puha a végeredmény), vagyis sós vízben félpuhára főztük. Ezután a jól kimosott, 7 dl-es üvegekbe tettük és elkészítettük a szokásos levet, ami a következő:

7 dl-es üvegenként a következő mennyiség kell (mércének egy fél dl-es pálinkás poharat használtunk):

fél dl + negyed dl ecet
1 teáskanál só
2 evőkanál cukor
2 leves merőkanál víz

Az almapaprika esetében ezt a levet felforraltuk és még forrón ráöntöttük az üvegben lévő, megabált paprikára. Tettünk még bele üvegenként 5-6 db szemes borsot (babérlevelet nem), a tetejére egy késhegynyi szalicilt és végül jó szorosan rátekerte papa az üvegek tetejét. Ezután száraz dunsztba raktuk a forró üvegeket, ami annyit jelent, hogy a rongyokkal jól kibélelt fazékba tettük őket, jó szorosan!, hogy semmi ne látszon ki az üvegekből befedtük még egy réteg ronggyal (vagy akár több réteggel is!) és így hagytuk őket kihűlni. Másnap kiszedtük a dunsztből! Ügyeljünk arra, hogy a fazék oldala is ki legyen bélelve a rongyokkal!

Káposztával töltött paprika elrakása:
A tölteni való paprikák csumáját kivágtuk, magját eltávolítottuk. A káposztát lereszeltük, besóztuk, szórtunk rá őrölt köményt is és hagytuk állni 4-5 órán keresztül, hogy jó sok levet eresszen. Ezután két kezünkkel jól kinyomkodtuk és beletöltöttük a kivájt paprikák belsejébe. A megtöltött paprikákat szépen beleállítottuk a jól kimosott 7 dl-es üvegekbe. Ezután elkézsítettük a szokásos levet (amit az almapaprikánál), de nem forraltuk fel, csak addig melegítettük, amíg a só és a cukor elolvadt benne. Ezzel a lével színültig töltöttük az üvegeket. Rászórtuk még az üvegenkénti 5-6 db szemes borsot, a késhegynyi szalicilt és papa rátekerte jó szorosan az üveg tetejét. Jöhetett a dunszt: nagy fazék rongyokkal kibélelve (a fazék pereméig!), üvegek beleállítva, vízzel felöntve az üvegek nyakáig, rongyokkal jól befedve és gázon felforralva. Forrástól számítva 20 percig főztük, ezután kivettünk egy üveget és egy erős rándítással megnéztük, hogy a paprikák  oldalirányban megfordulnak-e az üvegben. Ha igen, akkor a dunszt alatt elzártuk a gázt és pár napig bennehagytuk az üvegeket.

Csalamádé elrakása
A jól megmosott paprikát, uborkát, paradicsomot, hagymát nagyon vékony karikákra vágtuk, a káposztát pedig legyalultuk. Az egészet összeöntöttük és lesóztuk. Hagytuk a sóban állni 1 órán át, majd kezünkkel jól kinyomkodtuk és kimosott 7 dl-es üvegekbe tettük. Elkészítettük a szokásos levet úgy, ahogy a káposztával töltött paprika esetében és ráöntöttük a csalamádéra. Beleszórtuk a szemes borsot, beletettünk egy babérlevelet, rászórtuk a késhegynyi szalicilt és papa rátekerte az üveg tetejét. Dunsztoltuk a káposztával töltött paprikánál leírtak szerint, de forrástól számítva elég 8-10 percig főzni.

Dinnye, kisdinnye elrakása
A piros belű görögdinnyét meghámoztuk (szeletenként) és kisebb szeletekre vágtuk (akkorákra, hogy beleférjenek az üvegbe). A jól kimosott 7 dl-es üvegek aljára tettünk egy db meggyfa levelet (vagy szőlő levelet) - különleges ízt ad a savanyúságnak-, rátettük a dinnyéket -okosan, hogy minél több férjen az üvegbe-. ráöntöttük a szokásosan elkészített, langyos levet, beleszórtuk a pár szem borsot, a késhegynyi szalicilt, papa rátekerte jó szorosan az üvegek tetejét és dunsztoltuk. Forrástól számítva 10 percig főztük. Pár nap eltelte után vettk csak ki a dunsztból.

A kisdinnyét ugyanígy készítettük el, csak azokat nem kellett meghámozni, illetve tovább kellett főzni (20 percig) pont amiatt, hogy héjastul főztük.

Mindkét esetben igaz a próba, miszerint akkor lesz készen a dinnye, ha megfordul az üvegben.

Lecsó elrakása
A paprikát és a paradicsomot jól megmostuk, feldaraboltuk és egy nagyobb lábosban elkezdtük főzni a paradicsomot. Amikor levet engedett, akkor rátettük a paprikát és félpuhára főztük. Közben enyhén megsóztuk. Kimosott üvegekbe tettük a még forró lecsót, tetejére szórtuk a késhegynyi szalicilt és száraz dunsztba raktuk. Másnap kivettük a dunsztból.
Hagyma nem került bele. Ha lecsót készítünk az üveg tartalmából, akkor frissen használjuk a hagymát.

Paradicsomlé
A paradicsomokat megmostuk és négybe vágtuk. Kezünkkel jól összenyomkodtuk és lábosba tettük. Addig főztük alacsony lángon, amíg a paradicsomok héja összezsugorodott. Ezután átpasszíroztuk (mama a halpasszírozóra esküszik) és az átpasszírozott levet visszaöntöttük a lábosba. Fölforraltuk, közben enyhén sóztuk és cukroztuk. Innen-onnan összeszedett, jól kimosott üvegekbe szűrtük (kiürült szörpös üvegbe például), késhegynyi szalicilt szórtunk a tetejére, jól lezártuk az üveget és száraz dunsztba tettük. Másnap kivettük belőle. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a dunsztolásnál nagyon jól be kell fedni rongyokkal az üvegeket!

Hordós káposzta
Amíg raktuk el a sok finomságot, volt idő sztorizgatni és feleleveníteni a régi hagyományokat. Ilyen például a hordós káposzta készítése, melyet a gyerekek mindenáron meg akartak csinálni (mindjárt elárulom, hogy miért...), de nem volt mamáékak megfelelő hordó hozzá. Azért leírom elkészítésének módját, mert nagyon jó móka, amolyan "családépítő tréning" is lehet!
Ősszel a káposztát megtisztították, torzsáját kivágták és osztályozták: a szebbekből fejes káposzta, a gyatrábbakból gyalult káposzta lett. Tehát a gyatrábbakat legyalulták és a hordó aljára tettek egy sort belőle. Megsózták, megszórták köménnyel és babérlevéllel és (általában a gerekeknek) taposni kellett úgy, hogy a lábujjuk között kijöjjön a habos lé (na ezért szerették volna a gyerkőceim megcsinálni a hordós kápit...). Ezután egy sor fejes káposzta réteg jött (ezt nem kellett taposni), majd megint egy sor gyalult káposzta következett, só, kömény és babérlevél kíséretében és megint jött a taposás...egy akkoriban, erre a célra használt hordóba 3-3 réteg gyalult és fejes káposzta réteg fért el. A megtelt hordót befedték a hordó tetejével, amit egy jó nehéz terméskővel szoírtottak le. Hetente egyszer levették a fedőt és a legfelső réteg káposztát langyos vízzel megmosták (nagyon erőteljes szagú volt, mert az erjedt lé felfelé jött), majd visszatették a hordóba és az egészet újból lefedték. Egy hét elteltével megismételték a műveletet, majd megint és megint...A decemberi disznóvágásra már fel lehetett használni a hordós káposztát...



2012. július 30., hétfő

Nagymamám verhetetlen uborkája



Én még soha, sehol nem ettem olyan finom ecetes uborkát, mint amilyet a nagymamám rak el! Pedig állíthatom, hogy sokfélét kipróbáltam már! Miután elfogyott a mamikám eltevéséből való adag, kénytelen voltam vásárolni, mert imádjuk (főleg kisfiam, aki egy üveggel képes befalni belőle). Vettem házit, boltit, de mindegyik után megállapítottuk kiscsaládommal, hogy nyomába sem érnek mama uborkájának! Ezért múlt nyáron kifejezetten azzal a céllal utaztam le hozzá Újirázra, hogy megismerjem és feljegyezzem a zöldség és gyümölcs berakás minden csínját-bínját! Raktunk el az uborkán kívül dinnyét, paprikát, csalamádét, káposztával töltött paprikát, gyümölcsöket, készítettünk lekvárt és grátiszként mama megtanított a házi száraz tészta készítésére is. Fantasztikus élmény volt! Sok tíz éves praktikák, egy olyan idős asszonytól, aki annak idején 2-3 naponta gyúrta, dagasztotta, sütötte a kenyeret, akinek a kisujjában van a kelt tészták, száraz tészták készítésének művészete, aki méricskélés nélkül, szemmértékkel adagolja a hozzávalókat és süti a tökéletes túrós batyut, lekváros táskát, kalácsot...És mindezt a tudást most átadta nekem! Sok-sok szeretettel és türelemmel tanítgatva! Köszönet érte!

És most következzék az első számú kedvenc, az uborka!

Első lépés: papával leszedtük az uborkákat. A nagyobbakat félretettük kovászosnak, a kisebbeket pedig nagyon jól megmostuk, majd második lépésként a már kikészített, szintén jó alaposan kimosott 7 dl-es üvegekbe beleraktuk, jó szorosan egymás mellé állítva őket!

7 dl-es üvegenként elkészítettük a levet egy fél dl-es pálinkás pohárt mérceként használva:

fél dl + negyed dl ecet
1 teáskanál só
2 evőkanál cukor
2 leves merőkanál víz
(ha 5 db 7 dl-es üvegünk van, akkor 5* ennyi hozzávalóból készítsünk levet, ha 6 db, akkor 6* ennyiből...stb)

Ezt a levet összemelegítettük, hogy elolvadjon benne a cukor és a só, majd ráöntöttük az üvegben várakozó uborkára, színültig. De mielőtt a levet ráöntöttük volna, tettünk minden üvegbe 1 babérlevelet és 5-6 szemes borsot, valamint az egész tetejére egy kés hegynyi szalicil került (bár most olvastam egy cikket arról, hogy a szalicilt sürgősen el kell felejteni a tartósításban, de tavaly ezt még nem tudtam és hát, mamámat is nehéz lett volna meggyőzni erről...), majd szorosan rátekertük az üvegek tetejét.

Ezután kezdetét vette a dunsztolás: egy hatalmas nagy fazék alját kibéleltünk rongyokkal (úgy, hogy a peremére is felérjen), erre a rongy rétegre kerültek a befőttes üvegek, amiket felöntöttünk vízzel úgy, hogy a víz az üvegek nyakáig ért. Ezután az egészet ismét egy rongy réteggel fedtük be jó alaposan!, majd a jó nehéz fazekat tűzre raktuk és a víz felforrása után  20 percig főztük. Az idő letelte után megnéztük, hogy az uborka megfordul-e az üvegben (vagyis az üveget egy erős mozdulattal jobbra rántottuk). Ha igen, akkor az azt jelenti, hogy megpuhultak, így ebben az esetben hagytuk a lábosban kihűlni az egészet és 1-2 nap elteltével kivettük az üvegeket a dunsztból.

TIPP: ha kaprosan szeretnénk az uborkát elrakni, akkor csak annyit kell tennünk, hogy a kimosott, üres üvegek aljára kaprot teszünk.

2012. július 29., vasárnap

NYÁR - 17. hét - VASÁRNAP - Mese muffin



Mesésen puha tésztába bújtatott csokikrém és üvegfesték technikával készített mesefigurák cukormázból a tetején, ez nálunk a mese muffin. A gyermekeimet leptem meg ezekkel a muffinokkal most hétvégén. Már írtam arról, hogy anyukáméknál nyaralnak Mezőtúron és már alig várták ők is, meg mi is a párommal, hogy 5 nap után találkozzunk:)

Az üvegfesték technikával készült díszítést már többször használtam tortákon, süteményeken, mert szerintem így is minden figurát (legyen az mesefigura gyerekeknek, vagy egyéb motívum -autó, kamion, motor, halacska...- felnőtteknek) el lehet készíteni, elég egyszerűen: sűtőpapírra át kell rajzolni az előre kiválasztott és kinyomtatott motívumot olvasztott étcsokival (ez lesz a kontúr vonal), majd a közepét a motívumnak megfelelő színekkel ki kell színezni színes cukormázzal. Az egész kb. fél nap alatt kiszárad és a sütőpapírról óvatosan lehúzva rá kell tenni a tortára, muffinra, vagy egyéb süteményekre.

Hozzávalók 20 db muffinhoz:

4 db tojás 152 Ft
5 dkg cukor 14 Ft
9 dkg étcsoki 249 Ft
9 dkg puha vaj 65 Ft
5 dkg porcukor 17 Ft
1 zacskó vaníliás cukor 34 Ft
10 dkg liszt 16 Ft
fél csomag sütőpor

a krémhez:
1 zacskó étcsokis főzős pudingpor 105 Ft
5 evőkanál cukor
2,5 dl tej 36 Ft
5 dkg étcsoki 124 Ft
10 dkg vaj 73 Ft

a mintákhoz:
a kontúr vonal megrajzolásához kb. 5 dkg olvasztott étcsoki (ez elég sok mintához elég, de ami kimarad, azt be lehet keverni a muffin tésztájába) 124 Ft
a színezéshez 1 tojásfehérjéből, pár csepp citromléből és 10 dkg porcukorból kevert cukormáz, különböző színű ételfestékkel megszínezve (nekem piros és sárga volt csak itthon) 75 Ft

muffin sütőpapír
--------------------------------------------
összesen 1100 Ft

Először a mesefigurákat készítsük el, mert kell nekik fél nap a kiszáradáshoz. Ehhez vágjunk le egy darab sütőpapírt és az előre, például mesekönyvből vagy kifestőből kiválasztott, a muffin tetejére ráférő kisebb figurákat rajzoljuk át a sütőpapírra (tegyük rá az áttetsző sütőpapírt a figurára és ha már biztos kézzel dolgozunk, akkor egyből az olvasztott csokival, ha még nem vagyunk biztosak magunkban, akkor először, nagyon halványan ceruzával, majd a ceruza mintát olvasztott csokival rajzoljuk meg - ugyanúgy, mintha üvegfestékkel dolgoznánk). Hagyjuk a csokit megdermedni (a cél mihamarabbi elérése érdekében mélyhűtőbe is tehetjük). Addig készítsük el a cukormázakat: a tojásfehérjét kezdjük el felverni a pár csepp citromlével, majd ha már keményedni kezd, adjuk hozzá a porcukrot és verjük tovább. A végeredménynek egy keményebb, de még folyós masszának kell lennie. Döntsük el azt, hogy mennyi színt szeretnénk használni és ennek megfelelő számú kisebb pohárkába öntsünk a fehér cukormázból (nekem most csak piros és sárga ételfestékem volt, így 4 színnel dolgoztam: maradt a fehér szín, valamint a sárga, a piros és a kevesebb piros festékkel készült rózsaszín). Mindegyik fehér cukormázhoz keverjünk annyi ételfestéket, amilyen mély árnyalatú színt szeretnénk kapni (nem kell hozzá sok) és hagyjunk színezetlen fehér cukormázat is. A csoki kontúr megrajzolásához is használt eszközt (ami lehet egy icipici lyukkal ellátott zacskó vagy előre megvásárolt cukormáztoll, ami kifogyott és helyére tettük a saját cukormázunkat vagy kifogyott és forró vízzel nagyon jól kimosott üvegfestékes tubus) töltsük meg először az egyik színnel és színezzük ki a figura azon részét, amelyiket szeretnénk, majd töltsük meg a másik színnel és ezzel is színezzünk...és így tovább. Az elkészült figurákat tegyük száraz helyre száradni. Ha maradt cukormáz, akkor 1-2 muffin tetejét megcsíkozhatjuk vele.

A muffin krémjéhez a pudingport főzzük sűrűre a tejjel és a cukorral, majd csorgassuk hozzá az olvasztott csokit. Hűtsük ki és végül keverjük hozzá a vajat.

Kapcsoljuk be a sütőt.

A muffin tésztájához a tojásokat válasszuk ketté. A fehérjét kezdjük el felverni és ha már keményedni kezd, adjuk hozzá a cukrot és verjük tovább kemény habbá. A csokit olvasszuk meg, a lisztet keverjük össze a sütőporral.

 A vajat keverjük habosra a porcukorral és vaníliás cukorral, majd apránként adjuk hozzá az olvasztott csokit és egyenként a tojások sárgáját. Ezután még mindig a gépet használva keverjük bele a kemény fehérje hab harmadát, majd a sütőporos lisztet. Végül fakanálra váltva óvatosan forgassuk bele a megmaradt fehérje habot is.

A muffinsütő horpadásait béleljük ki a papírokkal (későn vettem észre, hogy elfogyott, ezért kivajaztam és kiliszteztem a horpadásokat) és töltsük meg 1/3-ad részéig a tésztával. Erre tegyünk rá kb. 1 teáskanál pudingos krémet, majd fedjük be még egy adag tésztával. Ügyeljünk rá, hogy a horpadás 2/3-ad részéig érjen csak a tészta.

Toljuk előmelegített sütőbe és süssük kb. 20-25 percig (az én 13 éves sütőm kizárólag 200 fokon süt, erre a hőfokra vonatkozik a 20-25 perc). Ha papír nélkül sütöttük, akkor hagyjuk kihűlni és csak ezután vegyük ki a megsült muffinokat a formából. Hagyjuk kihűlni.

Tetejét a megszáradt mesefigurákkal, illetve a kimaradt cukormázzal megcsíkozva díszítsük. Na itt hiba csúszott a számításomba: az előre megrajzot és megszáradt figurákat nem sikerült lehúzni a sütőpapírról! Eltörtek! Teljesen kétségbe voltam esve, hiszen nem kis munkát feccőltem a figurák elkészítésébe! Máskor hiba nélkül le tudtma szedni őket a sütőpapírról, most viszont nem! Máig nem sikerült megfejteni a hiba okát, szerintem a cukormázzal nem sikerült valami:( Mindegy, ez már így alakult. Az a legjobb megoldát, ha az ember a figurákat közvetlenül a torta vagy muffin tetejére rajzolja és hagyja azon megszáradni, csak ehhez nagyon biztos és ügyes kéz kell! Azért posztolom ki ezt a félresikerült próbálkozást is, mert vállalom, hogy nem mindig sikerül az, amit az ember eltervez. Másrészt pedig, hátha kapok tőletek valami jó kis ötletet ezzel a technikával kapcsolatban:)

...talán Micimackó és Malacka egy picit még felismerhető, a többi figurát - emelyek teljesen széttörtek - összemorzsolva rászórtam a muffinok tetejére...

NYÁR - 17. hét - VASÁRNAP - Anyukám 9 zöldség levese


Egyszerű, nyári, csupa vitmain leves, melyben nincs sem habarás, sem rántás, sem tejszín, sem tejföl, kizárólag a sok zöldség (számszerint 9), amelyek összeturmixolva saját maguk sűrítették be a levest. A zöldségek mennyiségére és fajtáira nincs aranyszabály: mindenki ízlése szerinti zöldségeket válasszon és a vendégsereg száma szerinti mennyiségben főzze bele a levesbe:)

Hozzávalók:

vöröshagyma, sárgarépa, paszternák, zöldborsó, zöldbab, burkonya, zeller, cukkini és tök (a burgonyából kell a legkevesebb, anyukám a kellő sűrűség elérése miatt főzte bele)
só, bors
kevés tárkony

Az összes megtisztított és apróra vágott zöldséget tegyük fel annyi vízben főni, amennyi ellepi. Sózzuk meg, szórjunk hozzá frissen őrölt borsot és kevés szárított tárkonyt. Az összes zöldséget főzzük puhára, majd a fazekat a tűzről lehúzva botmixerrel pürésítsük össze a leves hozzávalóit.

A fazekat tegyük vissza a tűzre és a levest forraljuk fel. Ha túl sűrűnek találjuk, öntsünk hozzá kevés vizet és forralás után zárjuk el alatta a gázt. Már tálalhatunk is.

TIPP: aprított petrezselyemzölddel lehet tovább fokozni az ízeket!

2012. július 28., szombat

NYÁR - 17. hét - SZOMBAT- Bencus kókuszgolyója


Kisfiam egyik kedvenc édessége a kókuszgolyó, melyet bármilyen mennyiségben képes elfogyasztani. Ha farsangra, esküvőre vagy bármilyen "süteményes" buliba megyünk, első dolga végigpásztázni a kínálatot és az összes létező kóluszgolyóra lecsapni. Az ízlése pedig a 6 és fél év alatt elfogasztott kókuszgolyók tapasztalataira alapozva igen választékos, egyáltalán nem mindegy az íze és a nagysága sem: kifejezetten a kisebb kókuszgolyók érdeklik, az abszolút kedvenc pedig a meggyel töltött változat:) Nos, a szedres parfétorta alapjához a fél kilónyi darált kekszből csak 30 dekányit használtam el, így maradt 20 dkg a kedvenc édesség elkészítéséhez. Egy feltételem volt csupán, az, hogy segítsen megcsinálni a golyóbisokat! Nem kellett könyörögni, imád a konyhában kuktáskodni, így gyakortalilag egyedül gyúrta, formázta és hempergette meg a kókuszgolyókat (amit után pillanatok alatt el is fogyasztott:)...nem sokat hagyva a többieknek) De senki nem bánkódott, mert mindenkinek jutott valamilyen finom édesség, hiszen a lányok felbuzdúlva a Túri szedres túrós sikerén, megsütötték megint - anyukám pici segítségével-, ezen kívül pedig egy másik nagy családi kedvencet is elkészítettek, a kekszes almásat, ezt viszont már segítség nélkül, egyedül! Nagyon büszke voltam rájuk:)

Hozzávalók egy kisebb adaghoz:

20 dkg darált háztartási keksz 107 Ft
10 dkg puha vaj 79 Ft
8 dkg porcukor 27 Ft
5 dkg olvasztott étcsoki 125 Ft
kb. 1 dl összeturmixolt szederpép

(a golyóbis közepébe kevés aszalt vörös áfonya, mert meggy nem volt)

kevés kóksuzreszelék a hempergetéshez
-----------------------------------------
összesen 340 Ft

kb. 10 dkg szedret tegyünk bele turmixgép poharába és a szeder édességétől függő mennyiségű porcukorral turmixoljuk pépesre.

A darált háztartási kekszet morzsoljuk össze a vajjal, a porcukorral, a gőz fölött felolvasztott étcsokival, majd keverjük össze annyi szederpéppel, ammenyivel egy összeálló, jól formázható, nem morzsalékos masszát kapunk. Formázzunk belőle kedvünk és ízlésünk szerinti gömböket (kisfiam úgy gondolta, hogy a gyerekeknek kisebb, a felnőtteknek nagyobb gömböket formáz, így minden méretben készültek a golyók...) Mindegyik gömb belsejébe rejtsünk el egy aszalt vörös áfonyát és úgy formázzuk gömb alakúra.

Az elkészült golyókat hempergessük meg a kókuszreszelékben és már tálalhatjuk is.




NYÁR -17. hét - SZOMBAT - Pácolt sertés tarja zöldkörettel



Mezőtúri ebédünk, amelyet anyukám készített el! 
Hozzávalók:

1 kg sertés tarja
só, bors
mustár
pirosarany
olaj

gomba, hagyma, cukkini, só, bors, olaj

A tarját felszeletelte, sózta, borsozta és mindegyik szelet mindkét oldalát bekente a mustár és a pirosarany keverékével. Olajjal kikent tepsibe fektette a husikat és forró sütőben, alufóliával lefedve puhára párolta. Az utolsó 10-15 percre levette a fóliát és pirosra sütötte a húst.

A zöldkörethez a hagymát tisztítás után vékonyan felkarikázta, a gombát felszeletelte, a cukkini zöld héját lehámozta, majd kisebb hasábokra vágta és az összes zöldséget egy nagyobb fazékban, kevés olajon megpárolta. Közben sóval és borssal ízesítette (bocsánat, anya most javított ki: először a hagymát előpárolta és utána tette hozzá a gombát és a cukkinit...)

A zöldköret mellé (főleg a gyerekek kedvéért) krumplipüré is került az asztalra.

NYÁR - 17. hét - SZOMBAT - Apukám hagymalevese


Reggelizés közben azon morfondíroztunk, hogy mi legyen az ebéd, pontosabban mi legyen a leves. Több variáció felmerült, végül azért döntöttünk a hagymaleves mellett, mert egyrészt rengeteg hagyma száradt a kisház mellett, másrészt húgomék remek házi sajtokat hoztak egy termelőtől. Így szavaztuk meg a hagymalevest ebédre, aminek elkészítése nálunk (csakúgy, mint a halászlé) apukám tiszte. Azért imádom apu hagymalevesét, mert nincs túlbonyolítva, ami ennek a levesnek kifejezetten jót tesz. Én is szoktam készíteni és sem bonyolítom túl (kihagyom belőle a tejszínt, a fehérbort), esetleg a fűszerezésben "újítok" kicsit be a kakukkfűvel.

Hozzávalók:

10 szép nagy vöröshagyma
kb. 2 fakanálnyi vaj
2 db tyúkhúsleves kocka
só, bors

9 toast kenyér, közepébe reszelt sajt olvasztva
reszelt sajt

A hagymákat tisztítás után karikázzuk fel vékonyan, majd egy nagyobb fazékban kiolvasztott vajon pároljuk meg (a hagymákat teljesen puhára kell párolni, szinte már kezdjenek megbarnulni - karamellizálódni), majd öntsük kb. 2 liter vízzel és forrlajuk fel.

A forrásban lévő vízbe dobjuk bele a tyúkhúsleves kockákat, enyhén sózzuk meg (óvatosan, mert a leveskockában is van só) és őröljünk rá kevés fekete borsot. Főzzük a levest még kb. 15-20 percig alacsony lángon.

Ezután a tűzről lehúzva botmixerrel pürésítsük össze benne a hagymát és ezzel tulajdonképpen be is sűrítettük a levest. Nincs szükség habarásra és nem szoktunk beletenni tejszínt vagy tejfölt sem, ami elvinné a hagyma remek ízét.

Közben toast sütőben megpirítottuk a kenyérszeleteket (mindenkinek egyet), amelyek közepébe pirulás előtt reszelt sajtot rejtettünk (volt egy kis füstölt sajt is, egy kis kemény kecske sajt is, így mindenki kedvére válogathatott).

Apukám a következő módon tálalja a hagymalevest: a tányér aljára kerül a toast kenyér, erre rá kevés reszelt sajt, majd erre meri rá a forró levest. A forró levestől hamar megpuhuló kenyér könnyedén szétvégható a kanállal.

2012. július 27., péntek

NYÁR - 17. hét - PÉNTEK - Csirkemájas "rizottó"



Azért nem nevezném rizottónak ezt az ételt, mert hagyományos rizst főztem meg hozzá a hagyományos módon, de a rizottó elnevezés jobban hangzik, mint a "csirkemájas rizs":) Túljutva ezen a kis csalafintaságon azonban mindenkinek ajánlom elkészítésre, mert nagyon finom és kb. 25 perc alatt elkészül.

Hozzávalók:

40 dkg csirkemáj szív nélkül 359 Ft
1 bögre rizs
1 sárgarépa 66 Ft
1petrezselyemgyökér 242 Ft (nem elírás, valóban ennyibe került, 1299 Ft kilója, azt hittem rosszul látok...drágább mint a csirkemáj!, hús árban van a zöldség!?)
1 karalábé 129 Ft
1 kisebb fej vöröshagyma 12 Ft
só, bors
1 evőkanál Vegeta vagy zöldségleves kocka
kevés majoránna
1 csokor petrezselyemzöld 50 Ft
olaj
1 evőkanál mustár
---------------------------------
összesen 860 Ft

Egy kisebb lábosban hevítsünk kevés olajat és borítsuk hozzá a rizst. Erős lángon pirítsuk meg, majd térfogatához képest dupla mennyiségű -azaz 2 bögre- vízzel öntsük fel. Tegyük bele a Vegetát vagy fél zöldségleves kockát, valamint kevés sót és a lángot mérsékelve, fedő alatt főzzük puhára.

Közben a hagymát vágjuk nagyon apróra, a csirkemájat jól mossuk meg, tisztítsuk meg az inaktól és mindegyiket vágjuk 2-3 darabba. A zöldségeket tisztítás után szintén vágjuk vékony szeletekre (fontos, hogy vékonyan szeleteljük, mert a csirkemájnak nagyon kevés párolási idő kell).

Egy nagyobb serpenyőben melegítsünk fel pár evőkanál olajat és alacsony lángon pároljuk meg benne a hagymát. Tegyük hozzá a zöldségeket és a csirkemájat és a lángot erősítve pirítsuk 5-6 percig. Közben fűszerezzük sóval, borssal, majorannával és a mustárral.

Öntsük fel kb. 3 dl vízzel, forraljuk fel és lefedve pároljuk további 10 percig. Ennyi idő alatt megpuhul a máj és a zöldségek is. Végezetül borítsuk hozzá a rizst, keverjük jól össze, forraljuk fel, szórjuk meg az aprított petrezselyemmel, majd a gázt elzárva alatta, lefedve pihentessük 15 percig (ennyi idő alatt a rizs a magába szívja a májas ragu ízletes levét, valamint a petrezselyemzöld is átadja az ízét.

TIPP: a tányéron meg lehet szórni a forró csirkemájas rizst némi reszelt sajttal

2012. július 26., csütörtök

NYÁR- 17. hét - CSÜTÖRTÖK - Szedres parfétorta



Természetesen mezőtúri szederből! A ribizli és az őszibarack után most szederből készült ez a nagyon finom nyári nyalánkság. Most tortának csináltam meg és kapott egy olvasztott csokis-szederpépes-darált kekszes alapot...

Hozzávalók egy 26 cm-es kerek torta formához:

az alaphoz:
30 dkg darált háztartási keksz 161 Ft
12 dkg puha vaj 98 Ft
10 dkg porcukor 33 Ft
9 dkg olvasztott étcsokoládé 249 Ft
kb. 1 dl összeturmixolt szeder

4 dl habtejszín 296 Ft
1 zacskó vaníliás cukor 34 Ft
ízlés szerinti porcukor
10 dkg szeder összeturmixolva
1 citrom leve 38 Ft
15-20 szem szeder

díszítésnek:
2 dl habtejszín 148 Ft
1 evőkanál porcukor
pár szem szeder
citromfű levél
------------------------------
összesen kb. 1100 Ft + a szeder

Kb. 10 dkg szedret tegyünk turmixgép poharára és a szeder édességétől függő mennyiségű porcukorral turmixoljuk pépesre.

Az alaphoz a darált kekszet morzsoljuk össze a vajjal, a porcukorral, keverjük hozzá az olvasztott étcsokit, majd annyi szederpéppel keverjük össze, amennyivel egy nem morzsalékos, hanem összeálló, jól formázható masszát kapunk. Ezt a masszát nyomkodjuk a forma aljába.

A parféhoz a jéghideg habtejszínt verjük fel kemény habbá, majd keverjük óvatosan össze ízlés szerinti porcukorral, a vaníliás cukorral, a citrom levével, a másik 10 dkg szederből a fentiekkel megegyező módon készült péppel és a 15-20 szem egészben hagyott, megmosott szederrel. A kész krémet öntsük rá az alapra és az egészet alufóliával lefedve tegyük mélyhűtőbe.

A fagyos desszertet tálalás előtt fél órával vegyük ki, hogy kicsit kiolvadjon (így könnyebb lesz szeletelni és szerintem finomabb is, mint a kőkeményre fagyott változat) és díszítsük ki kedvünk szerint a porcukorral keményre vert tejszínnel, valamint a szeder szemekkel és a citromfű levelekkel.


NYÁR - 17. hét - CSÜTÖRTÖK - Lecsós csusza rétegezve


Lehet, hogy ezzel a recepttel indulunk az idei lecsó főző versenyen? Elképzelhető! Finoman egyszerű, mégis egyedi lecsó (én még nem ettem lecsót csuszatésztával)! Nagyon ízlett mindenkinek:)

Hozzávalók 5 főre (3 gyermek, 2 felnőtt):

20 dkg csuszatészta 139 Ft
fél kg lecsópaprika 74 Ft
3 db paradicsom 98 Ft
2 nagy fej vöröshagyma 35 Ft
3 db tojás 105 Ft
3 dl tejföl 105 Ft
10 dkg bacon 289 Ft
1 evőkanál piros fűszerpaprika őrlemény
olaj
----------------------------------------
összesen 845 Ft

A paprikát mossuk meg, csumáját és magjait távolítsuk el, majd vágjuk karikára. A paradicsomot tisztítás után vágjuk fel kisebb kockára. A bacont aprítsuk fel és kevés olajon kezdjük el zsírjára sütni. Ha szép pirosra sült, keverjük hozzá a közben felaprított hagymát is és együtt pároljuk további 8-10 percig (a hagymának jól meg kell párolódnia).

A serpenyőt a tűzről lehúzva keverjük a baconos-hagymás alaphoz a pirospaprikát, a tűzre visszatéve pedig a karikára vágott paprikát is tegyük bele. Öntsük fel az egészet kb. 1 dl vízzel, sózzuk meg és fedő alatt pároljuk félpuhára. Ezután tegyük hozzá a paradicsomot is és fedő alatt további 5 percig pároljuk.

Közben főzzük ki a tésztát sós vízben, majd szűrjük le.

A tojásokat keverjük habosra, adjuk hozzá a tejfölt és sót, majd borítsuk bele a kész lecsót is.

Egy nagyobb alapterületű hőálló tálat kenjünk ki vékonyan olajjal, majd egy réteg kifőtt tésztát terítsünk az aljára. Erre merjünk rá 2-3 merőkanál tejfölös lecsót, majd egy sor tészta következik és erre rá megint a tejfölös lecsó...addig folytassuk a rétegezést, amíg az össze alapanyag elfogy. Legfelülre tejfölös lecsó kerüljön.

Az ételt alufóliával lefedve toljuk előmelegített sütőbe és 200 fokon süssük kb. 25 percig.

A sütőből kivéve hagyjuk kicsit meghűlni, majd kockákra vágva, esetleg kevés tejföllel meglocsolva tálaljuk.

Ihlet: Frank Júlia szakácskönyve

2012. július 25., szerda

Mezőtúri nyaralás 2.


Az "első fejezetben" már beszámoltam szüleim nyaralójáról és arról, hogy minden évben milyen fantasztikus heteket töltünk náluk. A bejegyzést ők is elolvasták és a beszámolómmal olyan örömöt szereztem nekik (sikerült a fenti képen is látható hatalmas mosolyt varázsolni az arcukra), hogy eldöntöttem: kiposztolom a második náluk töltött hétvége fontosabb eseményeit is. Igyekszem nem túl "bő lére" ereszteni a mondanivalómat, de ha valami jó történik velem, akkor nem tudom abbahagyni a pozitív ételérzés szavakba öntött átadását...:)

Amikor megérkeztünk férjemmel a gyerekekhez és a szüleimhez, az első élménnyel kisfiunk ajándékozott meg minket: fülig érő mosollyal az arcán mutatta meg azt az íjat és nyilakat, amelyeket a papa készített neki.


Az íj mogyorófából készült, a nyilak pedig nádból vannak. Apukám -nyílvezetőnek- rátekert az íj középső részére egy huzalt, ugyanis az unokák nem tudták először az optimális kilövési magasságot. A nyílvezető karikájába betéve és onnan kilőve a nyilat azonban hamar megtanulták a technikát, amit Bencus azonnal be is mutatott nekünk.

                    
(a férjem és a gyerekeim képesek voltak korommal harci csíkokat festeni az arcukra és a később, autóval érkező húgomat és sógoromat a kukorica tábla mögül kiugorva, hatalmas csatakiáltás kíséretében, íjjal és nyílvesszőkkel a kezükben megijeszteni...az indiánosdi természetesen hatalmas kacagásba fulladt mindkét fél részéről...)

A lányok is nagy örömmel fogadtak minket és boldogan mesélték, hogy két süteményt is készítettek, szinte teljesen egyedül! Az egyik a Túri szedres túrós, ami a múlt hétvégén nagy sikert aratott, a másik pedig családunk nagy kedvence, a sütés nélkül készülő kekszes almás (bemutatása egy másik bejegyzés témája lesz).

Ebéd után a fiúk (Bence, férjem és sógorom) megbeszélték, hogy alvás után készítenek egy vitorlást, amit vízre fognak bocsátani. Ehhez vágtak egy pár jó erős nádat, vitorlának pedig egy régi, már nem használható papírsárkány műanyag szárnyát vették elő. Íme a csodavitorlás (most jut eszembe, hogy nevet nem adtak neki...):
                         
a vízrebocsátás pillanatai (a vitorláshoz hozzákötöttek egy madzagot, hogy ha messzire elfújná a szél, akkor vissza tudják húzni) ...



és a vízbeborulás pillanata (csónakos vitorlás mentésre volt szükség, így a három muskétás csónakba szállt, hogy a víz közepén felborult vitrolásukat ki tudják vontatni a partra - ugyanis a rákötött madzag elszakadt)...
         
                   
                              
                                          
                                      ...az akció sikerrel zárult:)
Eközben a parton is zajlott az élet: a csajszikkal a part menti két fára kikötött nyugágyban szurkoltunk a mentés sikeréért...
...húgom és sógorom kisfia pedig először kóstolt szedret a part menti szederbokorról (mindeközben a 3 hetes kislányuk, Lora édesen aludt a házban...jövőre már ős is részt tud venni a mókázásban...)
                                    
A nap végén a vitorlásmentésben és -építésben megfáradt apuka elvitte két nagylányát is egy kis csónakázásra...
                     
Este hatalmas sétát tettünk a Méher zugban és nyuszit láttunk...(meg őzikét, amit nem sikerült lefényképezni)
                                  
...valamint ilyen gyönyörű képeket sikerült megörökíteni a tájról:


a nap végén pedig, éppen vacsora időben egy békés gólyát sikerült lencsevégre kapni, aki évek óta visszajár a nyaralókhoz és éppen a mi nyaralónk part felőli szakaszán kereste a neki szánt halakat...





Megint nagyon gyorsan eltelt a hétvége, tele mókával, kacagással, újabb szivet melengető emlékekkel gazdagítva mindenkit. És megint megerősödtem abban a hitemben, hogy nem az a lényeg, hogy hova megyünk nyaralni, hanem az, hogy együtt legyünk a családunkkal és az együtt töltött percek szeretetben teljenek! És ehhez nem kell drága pénzen külföldre utazni!

A mostani bejegyzésem két záróképe pedig
egy gyerekek által készített aszfaltrajz  ...











...és egy gyönyörű mezei virág, amelyből illatozó csokrot szedtünk anyukámnak!











:):):):):):):):):):)

NYÁR - 17. hét - SZERDA -Mustáros csirkemell mennyei krumplival



Talán túlzás lenne azt állítani, hogy ebben az ételben a köret viszi a pálmát, de az mindenképpen elmondható, hogy van olyan finom, mint a hús:)

Hozzávalók:

60 dkg csirkemell filézve 899 Ft
1 kisebb fej vöröshagyma 10 Ft
mustár
liszt
olaj
só, bors

1 kg burgonya 80 Ft
1 csokor petrezselyemzöld 50 Ft
---------------------------------
összesen 1040 Ft

A krumplikat héjastul főzzük meg sós vízben (ne főzzük túl, mert sütés közben szét fog esni!), majd szűrjük le és hagyjuk kihűlni.

A csirkemellet szeleteljük fel vékonyan, sózzuk és borsozzuk, valamint kenjük be mustárral mindkét oldalát és forgassuk meg lisztben.

Az apróra vágott hagymát dinszteljük meg kevés olajon, majd süssük ki rajta a hús szeleteket. Ha szép pirosra sültek, szedjük ki őket a serpenyőből, a serpenyőt pedig tegyük félre.

A kihűlt krumplit hámozzuk meg és vágjuk vastagabb szeletekre (kb. másfél ujjnyira). A hús sütése után maradt hagymás olajat melegítsük fel és a krumpli karikák mindkét oldalát pirítsuk meg rajta (óvatosan forgassuk a krumplikat, nehogy szétessenek), közben pedig szórjuk meg az aprított petrezselyemmel és ha szükséges, kevés sóval.

A megsült csirkemellet a megpirult hagymás krumplival tálaljuk.

TIPP: kevés fehérbort szerettem volna a megpirult krumplihoz önteni, hogy a serpenyő aljára lepirult finom ízeket az alkohol feloldja, de sajnos nem volt otthon fehérbor. Akinek van, az mindenképpen így járjon el.

                              a fenti kép vakus változata (nem tudtam eldönteni, melyik a jobb...)

2012. július 24., kedd

NYÁR - 17. hét - KEDD - Halacskák spenót tengerben



Vidám, nyári, vitamindús és finom étel! Nagyon könnyen elkészíthető, nem igényel sokrétű konyhai tudást. Ha a gyerekeknek így tálaljuk a halat, talán nagyobb kedvvel kóstolják meg és talán még meg is szeretik az ízét (pláne akkor, hogy a hal minta elkészítésében is segédkezhetnek...)

Hozzávalók:

5 db tengeri halfilé (nálam most tőkehal) kb. 50 dkg 749 Ft (lehet fagyasztott is)
halak fűszerkeverék
fél citrom leve 24 Ft
1 gerezd fokhagyma
fél csokor petrezselyemzöld 25 Ft
1 dl főzőtejszín 63 Ft

1 csomag krémes parajpüré 399 Ft (kénytelen voltam mirelitet venni, de szerencsésebb friss parajból készíteni)
2 gerezd fokhagyma
kevés cukor
1 dl főzőtejszín 63 Ft
olaj

1 csomag leveles tészta 449 Ft
-------------------------------
összesen 1775 Ft

A halat előző nap vegyük ki a mélyhűtőből és hagyjuk szobahőmérsékletűre felengedni. Ezután sózzuk be, szórjuk meg a fűszerkeverékkel, locsoljuk meg a citromlével és tegyük hőálló tálba. A fokhagymát vágjuk vékony szeletekre és szórjuk rá a hal tetejére. Öntsük rá a tejszínt és borítsuk be az apróra vágott petrezselyemzölddel. Fedetlenül toljuk előmelegített sütőbe és kb. 20-25 perc alatt pároljuk puhára.

Közben egy kisebb lábosban melegítsünk 1-2 evőkanál olajat és pirítsuk rajta 1 percig a zúzott fokhagymát. Ezután borítsuk bele a parajpürét, sózzuk meg és letakarva főzzük 4-5 percig (azért szoktam letakarni, hogy  főzés közben a kifröcsögő paraj ne hagyjon zöld pöttyöket a gázon, csempén...), majd öntsük hozzá a tejszínt, ízesítsük kevés cukorral, forraljunk rajta egyet és kész is.

A leveles tésztát terítsük ki magunk elé és éles késsel vágjunk egyforma hal formákat a tésztából (halsablon is használható). Ügyeljünk rá, hogy páros számú halacska legyen a végén. A formázás után maradt leeső részeket gyúrjuk össze, lisztezett felületen nyújtsuk ki és ebből is vágjuk ki a hal mintát. Minden második halacska tésztájába éles késsel karcoljuk bele a hal szemét és mintázatát.

Egy nagyobb hőálló tálat béleljünk ki sütőpapírral és helyezzük rá a minta nélküli halacskákat. Mindegyik közepére tegyünk a közben megpuhult halakból egy szeletet, majd fedjük be a hal mintás tésztával, melynek széleit nyomkodjuk össze az alsó tésztalappal. A halacskák tetejét kenjük meg tejjel (vagy felvert tojással) és toljuk előmelegített sütőbe. Süssük arany színűre.

A megsült tésztába bújtatott halakat a parajpürével tálaljuk.


2012. július 23., hétfő

NYÁR - 17. hét - HÉTFŐ - Őszibarackparfé



A ribizliparfé sikerén fellelkesülve készült ma őszibarackból parfé, amit kevés csokidarával tettem kívánatosabbá.

Hozzávalók egy kisebb, négyszögletes formához:

4 dl habtejszín 296 Ft
3 db szép nagy, jó érett őszibarack + 1 db 105 Ft
fél citrom leve 26 Ft
4 evőkanál cukor/porcukor
csipetnyi só
fél csomag tortadara (vagy reszelt csokoládé) 94 Ft

a díszítéshez:
2 dl habbá vert tejszín 148 Ft
fél csomag tortadara 94 Ft
1 őszibarack
-----------------------------
összesen 765 Ft

A négyszögletes formát béleljük ki fóliával.

A jól lehűtött habtejszínt verjük kemény habbá. Az őszíbarackot hámozzuk meg, magját szedjük ki és kisebb darabokra szeletelve hármat tegyük turmixgép poharába. Facsarjuk hozzá a citrom levét (ügyeljünk arra, hogy a magja ne kerüljön bele), szórjuk hozzá a cukrot és a csipet sót, majd pépesítsük jól össze. Ezt a pépet keverjük hozzá óvatosan a tejszínhabhoz.

A maradék 1 őszibarackot szintén vágjunk kisebb kockákra és keverjük óvatosan a habba.

A kész parfét öntsük bele a fóliával bélelt formába, tetejét szórjuk meg a fél csomag tortadarával, fedjük be egy másik fóliadarabbal és tegyük mélyhűtőbe pár órára, hogy megdermedjen.

Tálalás előtt a forma alját állítsuk forró vízbe (vagy tálalás előtt legalább fél órával már vegyük ki a mélyhűtőből), így könnyebben ki tudjuk borítani belőle a megdermedt parfét. A fóliát húzzuk le róla, díszítsük ki a habbá vert tejszínnel, a maradék őszibarackkal és tortadarával, majd vágjuk fel ujjnyi szeletekre.