2014. gada 27. septembris

Gijoms Miso "Rītdiena"

Foto ņemts šeit: http://www.zvaigzne.lv/images/books/93391/300x0_cover.jpg

   Grāmata, kas mani burtiski "ierāva" sevī. Sāku to lasīt vakar ap astoņiem un pusdivos naktī biju jau pabeigusi. :D 
   Nedaudz detektīva, nedaudz mīlestības un pavisam nedaudz ceļošanas laikā. Visu samaisam, pievienojam kolorītus tēlus un ļoti labu valodas plūdumu - labs romāns gatavs! Šo es pat nelasīju - es skatījos kā filmu! Tā būtu ļoti laba filma! Ticiet man.
   Kad Metjū, kam bijusi, viņaprāt, lieliska un mīloša ģimene, gadu pēc sievas pēkšņas nāves satiksmes negadījumā, palēnām sāk atgūties, viņš nopērk lietotu portatīvo datoru... un dzīve izmainās. Galīgi ne tā, kā varētu iedomāties, pat tad, ja zinām, ka tikai šajā datorā viņš spēj sazināties ar tā iepriekšējo īpašnieci pagātnē. Nē, nekas nav tā, kā varētu nodomāt, atmetot šim romānam ar roku. Nedariet tā - tas jūs pārsteigs! 
   Kad Emma saņem lūgumu glābt Metjū sievu, viņa ir vīlusies un dusmīga. Un tomēr izlemj palīdzēt. Bet arī tas nebūt nenotiek tā, kā te varētu iztēloties. Nē, šajā stāstā nekas nav tā, kā mums gribētos paredzēt. 
   Iesaku izlasīt visiem, kas vēlas labu, aizraujošu izklaidi!

Un šoreiz lasīju tik ātri, ka nebija laika pierakstīt citātu lappuses. Piefiksēju tikai vienu, bet man patika - 

"-Vai vēlaties, lai paņemu jūsu mēteli? (..) Tas ir vienreizīgs!
-Ja ņem vērā to, cik tas man izmaksāja, prieks redzēt, ka mētelis rada vajadzīgo iespaidu!"

Vērtējums: 9++
Vērtējuma amplitūda: 1-10

Izlasīta: 26.09.2014.

2014. gada 25. septembris

Attēls ņemts šeit: http://www.jr.lv/lv/zinnesis/?news_id=1088

   Stīvens Hokings ir vārds, kas komentārus neprasa. Un nu, izlasīts arī viņa dzīvesstāsts. Lai arī ļoti īss, tomēr saturīgs un cilvēcīgs, tāds, kas lasītāju uzrunā caur humoru, bet pamatīgi.
   Stāsts par slavena un veiksmīga zinātnieka karjeru, kas varētu celt spārnos, un smagu slimības skartu ķermeni, kas, jau jaunībā piekaļ Stīvenu ratiņkrēslam, tur cieši pie zemes. Bet, kā viņš pats saka - ar savu dzīvi viņš ir apmierināts, panācis un izbaudījis ļoti daudz, iemācījies arī saprast to, ka jābauda tas, ko var izbaudīt un nevajag nožēlot to, ko nevar. Tas ir ļoti spēcīgs skatījums uz dzīvi!
   Grāmatas pirmā puse jautri un priecīgi iepazīstina ar Stīvena bērnību un jaunību, ar to studenta vieglprātību, kas liek domāt, ka viss pasaulē nāk viegli un nopūlēties nav vajadzības. Labi parāda izvēļu (apzinātu un neapzinātu) un nejaušību nozīmi cilvēka dzīves ceļā.
   Savukārt, otra puse grāmatas jau ir diezgan sarežģīta terminoloģijas ziņā. Pagrūti izsekojama doma, fundamentālas idejas un teorijas, kas jau pierādītas eksperimentos par Visuma uzbūvi un darbības principiem, vai arī vēl tikai tiks pierādītas. Tomēr ārkārtīgi interesantas, pat, ja līdz galam neizprastas.
   Izcila prāta izgaismota pasaule, kas tomēr grūta gan apkārtējiem, gan pašam. Bet uztveres vieglums, optimisms un spēks staro no katras grāmatas lappuses!
   Iesaku izlasīt! Ikvienam. :)

Vērtējums: 9+
Vērtējuma amplitūda: 1-10

Izlasīta: 24.09.2014.

2014. gada 24. septembris

Džons Grīns "Meklējot Aļasku"

Attēls ņemts šeit: http://www.zvaigzne.lv/images/books/90124/300x0_cover.jpg

   Vēl viens Džona Grīna meistarstiķis. Šoreiz tiešām vairāk jauniešiem. Ja "Mūsu zvaigžņu vaina" bija visaptverošs, aizkustinošs un jebkuram vecumam piemērots, tad "Meklējot Aļasku" ir aizkustinošs, pārdomas rosinošs jauniešu romāns. 
   Vairāk kā puse grāmatas ir viegli ironiska, viegli izlaidīga un pusaudziska. Vienkāršs stāsts par ne pārak populāru puisi un viņa jaunajiem draugiem jaunajā skolā. Prom no mājām - tas izsaka daudz - visatļautības iezīmes, bezbailība, protests. Pusaudžu dzīve. Bet tādā kā maiguma, prāta un saprāta caurausta. Saprotama, viegli ironiska un brīva pasaule. Līdz TAM, kas maina visu.
   Un tad sākas sevis izzināšanas, dvēselēs meklējumu un dzīves izpratnes ceļš. Skaudri sāpīgs jaunām sidīm. Un tomēr - vērtīgs. 
   Skumjš stāsts par to, kā ir zaudēt draugu. Ko domā un jūt un šausta sevi tie, kas paliek. Kā vieglprātība var kļūt par smagu nastu Un, cik nepieciešama ir pašanalīze, iedziļināšanās un psiholģiska intuīcija. 

   Labs darbs. Man patika
   Ja no Grīna darbiem vēl ko iztulkos, arī lasīšu. Bet šo konkrēto, lai arī priecājos esam izlasījusi, savam grāmatu plauktam nepirkšu. Par smagu, lai dotu bērniem lasīt.

Citāti: 

"Čipam nebija zeķu atvilktnes un T kreklu atvilktnes. Viņš domāja, ka visas atvliktnes ir radītas vienlīdzīgas, tāpēc piepildāmas ar jebko, kas vien tajās ielien."

"Es nodomāju: dūmi aizdzīs kukaiņus. Un zināmā mērā tā arī notika. Tomēr es melotu, ja apgalvotu, ka kļuvu par smēķētāju, lai atvairītu kukaiņus. Es kļuvu par smēķētaju tāpēc, ka 1) sēdēju viens pats šūpolēs, 2) man bija cigaretes un 3) es sapratu: ja visi citi spēj izsmēķēt cigareti neklepojot, tad, pie velna, aī es to spēju. Īsi sakot, īsti laba iemesla man nemaz nebija. Tāpēc teiksim, ka, jā, 4) vainīgi bija kukaiņi."

"Tieši šajā brīdī - kad es biju viņai pajautājis par labirintu, bet viņa vēl nebija atbildējusi - es sapratu, cik svarīgi ir izliekumi tūkstoš vietās meiteņu ķermeņos, izliekumi, kas viegli pāriet cits citā: no pēdas velves uz potīti un lielu, no liela uz gurnu, uz vidukli, uz krūti, uz kaklu, uz slīpo degunu, uz pieri, uz plecu, uz muguras loku, uz dibenu un tā tālāk. Protams, es biju ievērojis izliekumus arī agrāk, bet nekad tā īsti nebiju apjēdzis to svarīgumu."

"Kad būšu veca un garlaicīga, man būs vairāk laika lasīšanai."

"Tad viņš uzlūkoja mani ar skatienu, kas bija dēvējams vai nu par nopietnu, vai par nopietni ļaunprātīgu. - Aļaska to sauc par Liktenīgo Skatienu, - Pulkvedis paskaidroja, kad Ērglis bija aizgājis. - Nākamreiz, kad to redzēsi, tu būsi ziepēs."

"Es neuztrauktos pat tad, ja mana draudzene būtu ciklops ar bārdu, kas brauc ar jaguāru, - es būtu pateicīgs, ja man vispār būtu kāda, ar ko satikties."

"Manās stundās galvenokārt runāšu es, bet jūs klausīsieties. Jo jūs varbūt esat gudri, bet es esmu gudrs jau ilgāk."

"Šis skolotājs bija foršs. Es nevarēju ciest diskusiju stundas. Man nepatika runāt, nepatika klausīties, kā kāds cits stostās, meklējot vārdus, lai noformulētu domu visneskaidrākajā iespējamā veidā - lai tikai neizklausītos dumjš -, un es nevarēju ciest to spēli, kad jācenšas apjēgt, ko skolotājs grib no tevis dzirdēt, un tieši to arī pateikt. Es esmu klasē, tāpēc māciet mani."

"Domāju, ka palieku ar viņu kopā tāpēc, ka viņa paliek ar mani. Un tas nebūt nav viegli. Esmu slikts draugs. Viņa ir slikta draudzene. Mēs esam viens otra vērti."

"Kad Aļaska Janga tā sēž ar sakrustotām kājām trauslajā, vietām zaļajā āboliņa laukumiņa un, paliekusies uz priekšu, meklē četrlapu āboliņu, ir skaidri redzama viņas krūšu bedrītes gaiša āda un cilvēka fizioloģijas dēļ kļūst neiespējami pievienoties viņai āboliņa meklējumos."

"Es ienīdu sportu. Ienīdu sportu un cilvēkus, kas ar to nodarbojās, un cilvēkus, kuri to skatījās, un cilvēkus, kas neienīda tos, kuri skatījās vai ar to nodarbojās."

"Protams, es viņu neienīdu tā kā Pulkvedis, jo Pulkvedis viņu ienīa principā un principa naids ir daudz spēcīgāks (..)"

"Negribu piederēt pie tiem cilvēkiem, kuri sēž un runā par to, ko darīs. Es to vienkārši darīšu. Nākotnes iztēlošanās ir nostaļģijas veids."

"Cilvēks pavada visu savu dzīvi iesprostots labirintā un domādams par to, kā viņs kādu dienu tiks ārā un cik lieliski tas būs. Viņš iztēlojas, kā nākotnē virzīsies uz priekšu, bet nekad to neizdara. Viņš tikai izmanto nākotni, lai glābtos no tagadnes."

"-Kā tu vari vienlaikus lasīt un runāt? - es jautāju.
-Nu, parasti nevaru, bet ne šī grāmata, ne saruna nav pārlieku liels intelektuāls izaicinājums."

"(..) ja cilvēki būtu lietus, es tikai smidzinātu, bet viņa būtu viesuļvētra."

"Takumi bija projām, un man nebija, kad viņam pateikt to, ko tikko biju sapratis: ka es piedodu viņam un ka Aļaska piedod mums, un ka, lai dzīvotu labirintā, ir jāpiedod. Ir tik daudz cilvēku, kuriem, tāpat kā mums, jāsadzīvo ar to, ko viņi kādu dienu ir vai nav izdarījuši. Ar to, kas nav bijis pareizi un kas tajā brīdī it kā ir šķitis pareizi, - jo mēs taču nespējam saskatīt nākotni. Ja vien mēs spētu redzēt nebeidzamo seku virkni, kas seko katrai mūsu mazākajai darbībai! Bet mēs neko nezinām, jo to zināt būtu bezjēdzīgi."

"Dažkārt es joprojām tā domāju - domāju, ka varbūt "aizkapa dzīve" ir kaut kas tāds, ko mēs tikai izgudrojam, lai atvieglotu zaudējuma sāpes, lai padarītu laiku, ko pavadām labirintā, ciešamāku."

"Tagad es tisu, ka mēs esam kaut kas vairāk nekā tikai sastāvdaļu summa. Ja paņemtu Aļaskas ģenētisko kodu un pievienotu tam viņas dzīves pieredzi un attiecības ar citiem cilvēkiem, un tad paņemtu viņas ķermeņa lielumu un formu, jūs tomēr viņu neiegūtu. Tur ir vēl kaut kas pavisam cits. Ir kāda viņās daļa, kas ir lielāka par zināmo sastāvdaļu summu."

Vērtējums: 8
Vērtējuma amplitūda: 1-10

Izlasīta: 24.09.2014.

2014. gada 5. septembris

Lorīna Bjūksa "Mirdzošās meitenes"

Attētls ņemts šeit: http://gramata24.lv/assets/images/000/013/708/Mirdzosas%20meitenes_original.jpg?1400760857

Šoreiz nevarēju izšķirties par vērtējumu. It kā gribējās likt "6", jo nekas sevišķi labs šajā detektīvromānā nebija un tomēr, tomēr, kaut kas tur bija, kas ievelk šai stāstā, kā filmā, kas jānoskatās līdz galam, lai arī īsti nav pie sirds. Domāju, ka tā ir nenoteiktība un intriga par to, kā tas var atrisināties. 
Līdz galam neizpratu. Visi laika līkloči man bija pilnīģi skaidri, izņemot vienu. Kā tad, ja Barteks uz namu atbrauc tikai pēc Hārpera nāves, viņš pamanās laika cilpā kļūt arī par viņa upuri!? Varbūt nepietiekami iedziļinājos. To nenoliedzu.
Visā visumā stāsts interesants. Vismaz nekas līzīgs līz šīm nav lasīts un tā vien jau ir vērtība. Tomēr līdz galam neuzrunā. Jo ir no sirds jājūt līdzi vai nu slepkavam, vai upurim, lai detektīvs būtu izdevies, bet te man nesanāca nekas no tā.
Interesantas laika spēles. Tās bija šī romāna labākā puse.
Brutāli neželīgās un bezjēdzīgas slepkavības - otra puse. Tā vismaz man prasījās jēgpilnāka (iespējams, nosacīti), baudāmāka. 
Visā visumā grāmatai nebija ne vainas, tomēr sev nepirktu (tagad, kad izlasīta) un citiem sparīgi neieteiktu. Ja ļoti gibas pamēģināt - tad no bibliotēkas. ;)

Citāti:
"Ir viena no tām dzidrajām, skaidrajām agra rudens dienām. Koki lāgā nezina, ko par to domāt; to lapas ir vienlaikus zaļas un dzeltenas, un brūnas."

"Nav iespējams iztikt bez partnera pirkstiem, bez partnera mēles. Tikai otrs cilvēks var sniegt realitātes izjūtu."

"Patiesībā viņai nemaz nepatīk cigarešu garša. Taču, ja vēlies būt vēsā, mācies slēpties aiz rekvizītiem."

"Viņa ir izstrādājusi savu veiksmes formulu: divas piektdaļas no tevis kontrolē situāciju, neļaujot to noprast, un trīs piektdaļas izliekas, ka tam nav nekādas nozīmes."

"Meteoroloģiskā prognoze paredzēja sniegputeni, bet debesīm ir savi spēles noteikumi."

"Vai varbūt vaina bija viņā pašā; viņa bija pārāk drūma un sačakarēta, lai iederētos Sandjego, un nepietiekami vai nepareizi sačakarēta, lai iederētos Losandželosā. Viņai vajadzēja būt traģiski aizlauztai, nevis salauztai. Lai atbrīvotos no mokošām sāpēm, nazis jāņem pašas rokās. Ja tevi sagraiza kāds cits, tad tā ir krāpšana."

"Draudzība ar viņu bija kā ceļojums uz tropu salu, kad iecerēta neliela izklaide saulītē, bet tūristus nolaupa teroristi."

"Diemžēl momentuzņēmumiem ir tendence aizstāt atmiņas. Ja notver momentu, vēlāk izrādās, ka tas ir vienīgais, kas palicis pāri."

"Gājēji sablīvējas ciešās rindās, lai šķērsotu krustojumus, vadoties pēc luksofora pīkstošā skaņas signāla, taču, tikko spēruši kāju uz ietves, zaudē vienota mērķa apziņu." 

Izlasīta: 31.08.2014.
Vērtējums: 6/7
Vērtējuma amplitūda: 1-10