Barvení přízí je další z věcí, o které bych chtěla vědět víc. Využila jsem tedy možnosti vyzkoušet si u
Emvi, co to vlastně obnáší.
Vyhradila jsem si na to celý víkend, sbalila všechno, co by si mohlo žádat barvu (a že toho bylo!) a vyrazila směr Brno. Na barvení jsme se sešly tři a s množstvím přízí bychom mohly rovnou založit manufakturu.
Hned od začátku jsem se dopustila několika chyb:
- k barvení jsem přistoupila s představou výsledku,
- podcenila jsem faktor druhu barveného materiálu (a možnosti, že to mohou být směsi!)
- a také jsem podcenila časovou náročnost.
Celá procedura probíhá v duchu očekávání, kdy každý krok skýtá jinou naději.
Nejdříve se motá. Nebo nemotá... Záleží na tom, co od výsledku očekáváme (není-li to nemožné..).
Emvi má vyzkoušené barvení v přadenech (klubka se musí přemotat), v klubíčkách (to se nemusí) nebo barvení úpletu (to se musí něco uplést).
Pak se namáčí - aby se odstranily nějaké chemikálie a taky aby barva mohla dovnitř vlákna. Taky je dobré vědět, co vlastně chceme barvit, protože na různé materiály se používají různé barvy.
A zase se nabízí více možností barvení - vaření v hrnci, barvení klubíček ve sklenici nebo malování na přadena a úplet (možná je jich víc, my použily tyto možnosti).
Příprava barev byla zcela na
Emvi.
První jsme barvily klubíčka namáčením ve sklenicích s barvou. Půl klubíčka jednou barvou, půl klubíčka jinou. Následovalo opakované vaření v mikrovlnce, pak máchání, máchání, máchání ....., přemotání na přadena (ani tady se tomu nedalo vyhnout) pro lepší absorpci fixačního roztoku. A pak se suší a nakonec přemotá zpět do klubíčka.
Druhý způsob bylo vaření přaden v hrnci. V tomto případě jsme nemusely použít mikrovlnku, ale jinak stejně, jako u prvního způsobu se pak máchá, máchá..., fixuje a po usušení přemotá do klubíček.
Třetí bylo malování na přadena a úplet. Náročné na trpělivost, což není má doména. V tomhle případě má člověk své dílo víceméně pod kontrolou, co se týče rozdělení barev na přadenu nebo úpletu. O tom, jak budou vypadat barvy ve výsledku rozhoduje tvrdost vody, množství barvy, fixátoru, množství barvy na tom kterém místě přadena či úpletu, míra vlhkosti příze, vzduchu (i jeho teplota), množství vymáchané barvy, umělé světlo, cena ropy, volební výsledky nějaké neznámé země, nálada barvícího, množství napadaného sněhu, množství nenapadaného sněhu a mnoho dalších proměnných faktorů.
Výsledky jsou zkreslené foťákem. Nejvýraznější barvy jsou na klubíčku barveném barvou na vlnu (atol - směs bavlna + vlna).
Moje postřehy: úplet na barvení by měl být pletený volně, barva se mi nedostala všude. Vázání přaden se musí udělat taky volně a min, na čtyřech místech.
A teď už jen nabarvenou přízi použít.....