2013/06/19
2013/04/24
Domowe zapiekanki - jak z budki ;)
Domowe zapiekanki prawie jak te z budki. Kiedyś miałam okazję pracować 3 lata z rzędu w wakacje w jednych z takich budek, gdzie serwowaliśmy owe pyszne zapiekanki i to o długości pół metra. Zapiekanki bardzo proste w wykonaniu i nie potrzebują wiele czasu. Zapiekanki zawierają sobie jedynie pieczarki, paprykę, cebulę oraz ser. Są dobrze doprawione i zapieczone.
Pyszny Dip Czoskowo - Serowy (bezglutenowy)
Sos czosnkowo - serowy na podstawie przepisu Cioci Gieni ;) Pyszny, kremowy idealny dodatek do mięs, zwłaszcza
z grilla, a także do zapiekanek, dip do chipsów (najbardziej odpowiednie są doritos) z piwem a i ostatnio uwielbiam go posmarować na ciepły tost i zjeść na śniadanko ze świeżym pomidorkiem;) Sos składa się z majonezu, słodkiej śmietanki, drobno posiekanej pietruszki, świeżego czosnku oraz startego sera. Może troszkę kaloryczny, ale czasem można sobie pofolgować. Pychotka.
2013/04/21
Tort łóżko dla faceta...;)
Ach ta fantazja....tort dla faceta w kształcie łóżka a na nim 2 "panie". Zdecydowane tort dla dorosłych!
Składa się z 2 warstw biszkoptu kakaowego, nasączonego ponczem z wody i wódki, przełożonego kremem śmietankowym z truskawkami. Ostatnio bardzo popularne są takie kombinacje smaków, no cóż w końcu wiosna ;)
Dekoracja z lukru plastycznego oraz marcepanu.
Było troszeczkę dekorowania, ale z chęcią tworzy się takie oryginale torty hihi ;)
2013/04/14
Klasyczna Karpatka
Karpatka, ciasto bardzo dobrze znane w polskich domach. Przez moją mamę przygotowywane kiedyś minimum raz w miesiącu...dlatego przepisu na karpatkę nie było na blogu do dziś, gdyż "znudziła" mi się troszkę pomimo tego że ją bardzo lubię.....;) Pyszne ciasto parzone przełożone kremem waniliowym na bazie budyniu i masła. Wersja tej karpatki składa się budyniu wymieszanego z utartym na puch masłem, kiedyś próbowałam drugą wersję gdzie masło jest dodawane do gotującego się mleka, wtedy smak Karpatki przypomina mi bardziej napoleonkę, a także nie trzeba dodawać aż tyle masła. A wy jaką wersję lubicie bardziej?
Składniki na ciasto parzone:
- 1 szklanka wody
- 150 g masła lub margaryny
- 1 szklanka mąki pszennej
- 5 jaj
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masło zagotować z wodą oraz szczyptą soli. Następnie dodać mąkę energicznie mieszając, aż powstanie gęsta jednolita masa (najlepsza do tego jest drewniana łyżka). Odstawić do lekkiego ostudzenia.
Przygotowujemy blaszkę o wymiarach 35x27 cm. Nasmarować tłuszczem (masło, margaryna lub smalec).
Nie używam papieru do pieczenia.
Do lekko ostudzonego ciasta parzonego wbijać po jednym jajku do uzyskania jednolitej konsystencji, na sam koniec dodać proszek do pieczenia.
Miksuje mikserem im dłużej tym później większe są "góry" karpatki.
Rada: Jeżeli ciasto parzone jest całkowite zimne, wtedy potrzeba dodać więcej jajek niż podano w przepisie, a jeśli jest za ciepłe to wtedy zużywamy mniej jajek.
Ubitą masę dzielimy na 2 części, wykładamy do blaszki. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 25 minut, do lekkiego zarumienionego koloru. To samo robimy z 2 gą częścią ciasta. Użyłam tą samą blaszkę, której już nie smarowałam tłuszczem.
Składniki na krem:
- 3 szklanki mleka
- 250g masła
- 3/4 szklanki cukru
- 4 jajka
- 2 czubate łyżeczki cukru waniliowego (często używam olejek śmietankowy zamiast cukru wtedy masa jest bardzo śmietankowa, około 1 łyżeczki olejku)
- 5 czubatych łyżek mąki pszennej
- 5 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej
- 2 płaskie łyżeczki soku z cytryny
W małym garnku 2 szklanki mleka zagotować z cukrem,
pozostałe składniki (mleko, jajka, cukier wanilinowy,
mleko, 2 rodzaje mąki)dobrze razem wymieszać i dodać do
gotującego się mleka. Energicznie wymieszać by masa była
jednolita, tak powstanie nam gęsty budyń.
Ostawić do całkowitego ostudzenia.
Najlepiej przenieść do innego pojemnika i przykryć folią
spożywczą, dzięki czemu nie będzie powstawał gruby
kożuch.
pozostałe składniki (mleko, jajka, cukier wanilinowy,
mleko, 2 rodzaje mąki)dobrze razem wymieszać i dodać do
gotującego się mleka. Energicznie wymieszać by masa była
jednolita, tak powstanie nam gęsty budyń.
Ostawić do całkowitego ostudzenia.
Najlepiej przenieść do innego pojemnika i przykryć folią
spożywczą, dzięki czemu nie będzie powstawał gruby
kożuch.
Masło utrzeć na biały puch, stopniowo dodając chłodny
budyń. Na sam koniec dodać sok z cytryny. Zawsze dodaję
sok z cytryny do kremów budyniowych by masa nie była tak
mdła. Ale nie trzeba jeśli ktoś nie lubi.
Tak powstały krem rozsmarować na upieczonym blacie
ciasta, przykryć drugim.
Odstawić do lodówki na minimum 2 godziny.
Posypać cukrem pudrem, oblać lukrem lub roztopioną
czekoladą.
2013/04/06
Reagge Cake 2
Zapotrzebowanie na Tort Reagge rośnie. Oto 2 wersja tortu Reagge. Smak tortu pozostał ten sam jak i wykonanie. Jedynie została zmieniona dekoracja na zewnątrz tortu. Został udekorowany na zewnątrz kolorami reggae i takie same kolory również mają biszkopty w środku.
Która wersja podoba się Wam bardziej? :)
A tu znajdziecie przepis na wykonanie tego tortu: Tort Reagge Reagge Cake
Jedynie różnicą jest dekoracja boków tortu. Odstawioną część kremu podzielić na kolejne 3 części i dodać do nich barwniki spożywcze.
Wraz z robieniem tego tortu przypomniała mi się osoba, której nie ma już pośród nas a zostaje głęboko w pamięci.
Dla Ciebie Winiar...
Wykonawca utworu, który bardzo przypomina wyglądem Winiara a i sam jego utwór często był odtwarzany przez niego.
2013/04/05
Stefanka
Jedno z moich ulubionych ciast.....hmmm a jest już ich trochę ;) że lista się nie może skończyć.
To był mój wybór na tegoroczne święta wielkanocne. Stefanka składa się 3 warstw pieczonych kruchych placków na bazie miodu i sody, przełożonych kremem z kaszy manny oblane ciemną polewą czekoladową.
Stefanka po przełożeniu kremem jest najlepsza na drugi dzień. Wersja tej stefanki posiada krem z kaszy manny z ugotowanym razem mlekiem i masłem, a nie jak często można spotkać kasza manna na mleku jest gotowana najpierw, a następnie po ostudzeniu jest dodawania do ucieranego masła z cukrem. Mi obie wersje bardzo smakują a decyzja należy już do Was.
Składniki na kruche placki:
- 80 dag mąki pszennej
- 1 szklanka cukru drobnego
- 30 dag masła
- 8 łyżek miodu
- 3 jaja
- 2 łyżeczki sody
Masło rozpuścić razem z miodem i cukrem w małym rondelku. Nie gotować. Ostudzić. Mąkę wymieszać z jajkami i sodą, na koniec dodać ostudzone masło z miodem i cukrem.
Zagnieść w kulę. Przygotować blaszkę o wymiarach 30x37 cm. Najlepiej wyciąć z papieru do pieczenia 3 prostokąty o podanych wymiarach. Nasmarować każdy papier masłem lub smalcem. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni.
Ugniecione ciasto podzielić na 3 części Każdą lekko rozwałkować, podsypując delikatnie mąką. Następnie przenieść na papier i rozwałkować na cały wymiar papieru, ewentualnie wygnieść palcami brzegi papieru.
Piec każdy placek osobno przez około 15 minut do lekkiego zarumienienia. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i ostudzić. Następnie delikatnie oderwać papier do pieczenia.
Krem z kaszy manny:
- 1,5 l mleka
- 1 szklanka drobnego cukru
- 30 dag masła
- 2 torebki cukru waniliowego (lub olejek migdałowy wg uznania)
- 20 dag kaszy manny
- sok wyciśnięty z połówki cytryny
Mleko zagotować z cukrem oraz masłem, zdjąć z ognia i dodać kaszę manną. Energicznie wymieszać, ponownie powoli gotować aż konsystencja będzie gęsta. Dodać sok z cytryny dzięki czemu krem nie będzie mdły.
Ostudzić krem, gdy będzie już letni podzielić go na 2 części i przełożyć nim upieczone wcześniej placki. Jeżeli wolicie bardziej wilgotne ciasto możecie każdy placek przed nałożeniem nasączyć go gorzką herbatą z cytryną. Dla mnie jest dość wilgotne, więc go nie nasączałam.
Polewa czekoladowa:
Może być rozpuszczona czekolada, ja jednak wolę moją polewę czekoladową.
- 5 łyżek masła
- 5 łyżek drobnego cukru
- 5 łyżek słodkiej śmietanki
- 5 łyżek kakao (czubate)
Wszystkie składniki umieścić w rondelku i na małym ogniu podgrzewać do momentu aż cukier się rozpuści (nie doprowadzać by polewa się gotowała). Lekko ostudzić a następnie jak polewa zgęstnieje oblać nią ciasto. Pozostawić do ostudzenia.
Ciasto udekorować według uznania. Mogą to być wiórki kokosowe czy migdały. Użyłam zabarwionej bitej śmietany.
2013/03/11
Tort Reggae z niespodzianką w środku - Reggae Cake
Dzisiejsza propozycja to Tort Reggae. Śliczny, śmieszny, kolorowy tort z niespodzianką w środku. Troszkę zwariowany tak jak i Solenizant;)
Tort składa się z 3 grubszych biszkoptów o 3 kolorach.
Są to barwy narodowe Etiopii a są także symbolem gatunku muzycznego jakim jest Reggae.
Tort przełożony bitą śmietaną nasączony obficie ponczem z dodatkiem alkoholu. Udekorowany zieloną bitą śmietaną oraz ozdobą z lukru w kształcie liścia konopi (marihuany).
I co wy na to ? :))))))
Tort składa się z 3 grubszych biszkoptów o 3 kolorach.
Są to barwy narodowe Etiopii a są także symbolem gatunku muzycznego jakim jest Reggae.
Tort przełożony bitą śmietaną nasączony obficie ponczem z dodatkiem alkoholu. Udekorowany zieloną bitą śmietaną oraz ozdobą z lukru w kształcie liścia konopi (marihuany).
I co wy na to ? :))))))
2013/03/03
Tort Angry Birds - Angry Birds Cake
Dzisiejszy Tort wykonany na urodziny mojego chłopaka. Uwielbia on grę Angry Birds. Próbowałam utworzyć na podobieństwo z jednych plansz z tej gry. Efekty możecie ocenić sami. Tort wykonany z waniliowego biszkoptu przełożonego waniliowym kremem z bitej śmietany oraz truskawkami. Udekorowany czekoladowym kremem, wafelkami, kostkami toffi, oraz własnoręcznie wykonanymi ozdobami z lukru plastycznego.
2013/01/13
Tort Pan Czekoladka 2 - Wersja tylko dla Dorosłych
Był już Pan Czekoladka....a dzisiaj troszkę urozmaicona a może bardziej wulgarna wersja Pana Czekoladki. Tym Razem Pan Czekoladka jest bez bielizny i ukazany jest w połowie stąd trzeba wejść w głąb postu by zobaczyć pozostałe zdjęcia. Tort jest podobny do poprzedniego jednakże został przełożony krem z bitej śmietany i udekorowany lukrem plastycznym a nie jak poprzednia wersja marcepanem.
Efekty widać poniżej ;)
Ciasto Barrrrrrrdzo Czekoladowe ;)
Ostatnimi czasy coraz bardziej przekonuję się do ciast czekoladowych a tym bardziej kremów czekoladowych Ciasto składa się z biszkoptu czekoladowego lekko nawilżonego ponczem z wanilii i przełożonego kremem czekoladowym ( z ang. chocolate ganache) z dodatkiem likieru amaretto (22%). W zależności od konsystencji oraz rodzaju użytego alkoholu lub esencji; krem może być wykorzystany na wiele sposobów.
Krem ten jest idealny do przekładania tortów i ciast,również znakomity jako dekoracja a także z tego można wykonać pralinki czy trufle a także jako nadzienie do bombonierek.
Gorąco polecam!!! ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)