StartUp Next - Ден 2


Илюстрация: Nickstokesdesign.com

С подробен и интересен разказ от втория ден на StartUp Next в блога гостува Радо Цветанов с неговите впечатления от най-любопитните презентации. 
______

За автора: 

Радо се интересува от startups
personal development,
organizational development, 
доброволчески инииативи,
футбол, готини сериали 
(Walking dead, GoT, 
Hannibal, AHS, you name it). 
интересни хора и т.н.
Повече тук.





Роб Фицпатрик (FOUNDER CENTRIC)

Как да говорим с потребителите? Как да представим идеята си, така че да получим смислена обратна връзка? Фокусът на презентацията на Роб Фицпатрик беше насочен към тъй наречения customer development process.


LEARN - “Leave your idea out of it. Talk about their lives”

"Да опознаем нуждите на хората и за какво им пука...Оставете идеята си на заден план и избягвайте комплиментите".  Това са сред основните съвети на Роб за това как да започнем да печелим клиентите си. Обикновено предприемачите са изключително ентусиазирани да говорят за идеята си и да споделят за нея на хората в търсене на обратна връзка за проекта си. Това обаче далеч не е толкова продуктивен подход, колкото смятаме. Колкото повече говорим за идеята си, толкова повече привличаме комплименти и коментари, които често нямат истинска стойност и не успяват да ни дадат най-ценната допълнителна информация: какво трябва да подобрим. 

Разковничето се крие в това да оставим себе си настрана и да накараме потребителя да ни разкаже за това какви проблеми среща, как подхожда към решението на тези проблеми. Факти, факти, факти. Те са разликата между нашите предположения за това от какво има нужда потребителя и реалността.  Този подход може да ни отговори на най-важния въпрос: "Имат ли хората нужда от моя продукт?“.



CONFIRM – “Get commitments not opinions!”

Да научиш нуждите на човека срещу теб не е достатъчно. За да сме сигурни, че наистина нашата идея е ценна и важна за тях, ние имаме нужда от поемане на ангажимент. Потребителят трябва да поеме ангажимент към нас като това може да стане по три конкретни начина:

1   1.Пари: Най-силният вид ангажимент (както ни е известно) и знак, че потребителят наистина вярва във вашия продукт и има желание да го ползва. В момента, в който споделите идеята си и тя бъде похвалена, предложете на човека срещу вас да си поръча продукта, да се абонира и т.н. Ако откажат то най-вероятно до сега сте получавали комплименти, което както виждаме е непродуктивно. Един положителен отговор потвърждава интереса на другата страна.

2.Репутация: препоръки, насоки към партньори и потенциални ваши клиенти. Това са все начини човек да се ангажира силно към вашия продукт и да покаже, че вярва в него.

3   3. Време:  да опитат продукта, да го разгледат, да ви дадат обратна връзка. Този ангажимент е най-малко показателен поради факта, че мнозина биха ни дали част от времето си, само защото сме им симпатични и ни харесват.

Customer development is about getting customers” (pun intended). – Забравете дългите ентусиазирани монолози за това, колко як е вашият продукт. Научете фактите за нуждите и как потенциалните потребители отговарят на тях като съберете факти, след което потвърдете тяхното желание и ентусиазъм относно продукта, чрез ангажименти на базата на пари, репутация или време.


Global accelerator

Следващият панел беше изключително интересен. Модератор беше Джордан Шлипф, а участници бяха Даниел Томов от Eleven, Анхел Гарсия от Startup Bootcamp и Ярмила Плаха от Wayra. (Акселераторите са основна част от екосистемата на стартиращите компании. Те предоставят програми и ресурси за развитието на компании в самото начало на тяхното развитие. Повече тук)


“How do I pick the right accelerator?”

Kaк да изберем правилната програма за нас? На кой акселератор да се доверя и къде да кандидатствам с моя проект? Отговорите не тези въпроси бяха част от целта на панела. Всеки от тримата гости представяше различен типа програма. (Тук искам да отбележа, че модераторът беше невероятен! През цялото време се стремеше да провокира гостите си и да ги постави в атмосфера на надпревара един с друг).

Ярмила Плаха (Jarmila Placha)
Тази интересна гостенка (и активен участник от дискусията за жените в стартъп бизнеса от предния ден) беше представител на Wayraакселератор за стартиращи компании създаден от Telefonica. Силните страни на програмата изглеждат впечатляващo: осигуряване на финансиране, офис, менторство, достъп до мениджъри от една от най-големите телекомуникационни компании в света, наличието на 14 академии в 12 града по света. Определено тази програма грабна интереса ми с огромното „рамо“, на което участниците могат да разчитат от такава организация;  вратите, които им се отварят и възможността да пласират продукта си чрез такава огромна международна мрежа.


Илюстрация: Wayra CEE blog

Разбира се има и не толкова вълнуващи страни на програми като тази. Wayra е собственост на Telefonica, което е обяснение и защо за участниците там е важно да имат идея, която да е ценна за създателите на акселератора. Това може би малко ограничава свободата за развитие в дадена област, но ще оставим на вас да прецените кое си заслужава повече – достъпа до корпоративните ресурси или свободата да насочваш идеята си извън определени рамки. Аз лично доста се впечатлих от това, че акселератор е готов да поеме разходите ви и да ви изпрати в която и да е от 14те им академии по света (стига разбира се идеята ви да е интересна за тях).


Анхел Гарсия (Angel Garcia)

Още един много интересен гост. Анхел представляваше Startup Bootcampнай-добрият акселератор в Европа за 2014. Тази програма има свой клонове в Амстердам, Берлин, Копенхаген, Айндховен, Хайфа, Истанбул, Лондон и Барселона.


Лично за мен това беше най-интересната програма. Анхел е човек с опит като основател на стартиращи компании и като такъв представи доста интересно програмата, за която работи. Основни черти на Startupbootcamp са търсенето на компании, чиито екипи имат подходящия опит с продукти с най-висока възвръщаемост на инвестицията спрямо инвестирания риск (MVPs: Minimal Viable Products).

Интересна е и структурата на самия акселератор. Всеки отделен клон на програмата има собствен „вертикал“ или с други думи ако сте в областта на финансите централата за вас е Лондон, ако фокусът ви е върху мобилни технологии, то вашият избор е Копенхаген. Това засилва разнообразието на хората, с които може да се срещнете в една такава програма, тъй като принципът за подбор е на база индустрия, а не страна на произход на стартъпа. Този акселератор впечатли и с високия процент на получилите финансиране компании – 74%.


Даниел Томов (Daniel Tomov)
Имахме разбира се и представител на домакините в лицето на Даниел Томов от Eleven. Интересно ми беше да чуя къде се намират местните програми в сравнение с големите играчи и с какво те могат да привлекат младите предприемачи. 

Investing is a personal thing.” – това беше идеята, която маркираше цялостната презентация на Даниел. Той наблегна на това, че за неговата програма е важен екипът от хора, с които ще се работи и наличието на „химия“ между двете страни. Той също така наблегна на силата на малката, местна общност на Eleven: елемент който представлява плюс спрямо големите международни програми. Или иначе казано: малката група хора засилва връзките между тях, както и изграждането на стабилни професионални и приятелски отношения между инвеститорите и предприемачите.


Джан Сарачоулу

Може би любимата ми част от конференцията. Този изключително интересен презентатор представяше идеята за това, колко е важно разказването на история и как да станем добри в това. Как да изграждаме нашите истории, така че те да ни помагат да постигнем желания резултат.

Джан Сарачоулу представи интересната методология наречена SCQA или Пирамидата на Минто- система за това как да структурираме историята си добре. Какво стои зад тези четири букви SCQA? Situation. Complexity. Question. Answer.


-          Ситуация (Situation) – опишете ситуация и какво би било нейното състояние на баланс. (State of equilibrium) --->    Усложнение (Complexity) – какъв е проблемът в ситуацията? Какво нарушава статукваото? (Status quo shaking event). ---> Въпрос (Question) – опишете въпросите, които изникват в резултат от проблема.----> Отговор (Answer)предложете решение на проблема.

С две думи: проста и стегната структура: идентифициране на проблема, изграждане на търсене за решение и разработката му. 

“Tell a compelling story that people can relate to.”

На базата на тези принципи е важно и да използваме уникалните предимства на нашия продукт, така че да създадем уникално предложение за потребителите. Предложение, което те виждат като нещо, което решава техните проблеми.

Илюстрация: Niklas Asker


Slogan vs Explanatory tagline

Важно ли е за нас мотото и помага ли за това потребителите да ни разпознават? Тук имаше примери за разликата между MySpace и други социални мрежи и един от елементите, които те нямат в сравнение с Facebook. Сарачоулу отбеляза силата на обяснителната бележка след името на проекта. Тя дава кратко, точно и ясно описание на продукта и засилва първоначалната представа на потребителя за идентичността на вашето решение.


Social media tactics

-Създайте герой, било то продукт или бранд.
-Подберете тона на съобщението си.
-Разработете стратегия за социалните медии.

Growth tactics via Multimedia

Видео на живо (Live action video) по-подходящи, когато става въпрос за услуга, за реални продукти. Веднъж заснети са по-трудни за редактиране, но предоставят възможност за по-силно емоционално въздействие чрез съдържанието.

Анимирано видео (Animation)по-подходящи за представяне на абстрактни идеи и по-лесни за редактиране.

Силна презентация, която наистина е полезна за това как да изградим историята около продукта си и как да бъдем успешни в разказването й.

„Заслушай се“

 Снимка и още информация:  блога на Ади 

Интересен момент от конференцията беше и включването на инициативата „Заслушай се“ в програмата. Заслушай се” е информационна кампания, която насочва общественото внимание към предизвикателствата пред хората с увреден слух и повишаване културата на т.нар слухово здраве сред българското общество.“

Но защо е важно такива кампании да участват на конференция за стартиращ бизнес?  Членовете на организацията представиха пред гостите някои от предизвикателствата пред хората със слухови проблеми с идеята, че може би от там ще излязат идеи за развитие на бъдещи стартиращи компании насочени към решения за хората с такива нужди. А именно- необходимост от софтуер за улесняване на образованието и живора им, подобряване връзките с учителите, адаптиране на субтитри във филмите (с обясняване на повече слухова информация освен предаване на диалога). Това бяха само часст от проблемите, за чието решение организацията търси подкрепа. Аз лично силно се надявам, че в скоро време ще имаме и стартъп проект насочен в тази посока.


…That’s all folks

Мога спокойно да заключа, че Startup Conference 2014 Next имаше своите силни моменти. За стартиращите своят бизнес млади предприемачи събитието представи доста интересни хора с опит, които дадоха един любопитен и изпитан поглед върху това как да бъдем успешни.

 Ако сте нов в занаята определено бих препоръчал да посетите конференцията следващия път.  Ако все пак сте в по-напреднал стадий в развитието на идеята си, може би тази конференция не е за вас. Ако сте запознати с методите и инвеститорските възможности, то бих ви посъветвал да запретнете ръкави и да се фокусирате върху реализацията на идеята си.

Това беше от мен и от STARTUP NEXT 2014 - ДЕН 2,

Радо

Comments

Popular Posts