A gyékénylevél és a gyékényhajtás felhasználása salátaként vagy főzve
A széleslevelű gyékény (Typha latifolia) (aminek ugye buzogánya van/lesz) sokfelé előfordul a legalább kicsit mozgó vizű tavakban, csatornákban, patakokban. Régebben, amikor még folyóink mentén szinte összefüggő mocsár és lápvilág volt még több volt belőle, így az emberek igen sok mindenre használták. S mivel ehető, ették is természetesen. Országszerte a víz alatt, íszapban kúszó gyöktörzsét ették ősztől-tavaszig. Főképpen sütve vagy főzve, szárítva, lisztnek ledarálva is. A sárközi és a kopácsi halászok azonban a fiatal hajtásból salátát is készítettek. Pontosan nem tudni, hogyan és mikor gyűjtötték, de a fiatal hajtás ehető, sokfelé a világban ették.
A gyékény (Typha latifolia) levelek megbújó, alsó fehéres része ehető |
A fiatal hajtás, mikor még pici, akkor víz alatt van leginkább. De hol is van a kihajtott gyékény fiatal hajtása? Hát elrejtve. A levelek felső vége a legöregebb, a legfiatalabb részek a levelek legalja, ott ahol nő a levél. Tehát a középső leveleket kihúzva a többi levél közül jutunk hozzá a friss hajtáshoz. Ez a fotókon a még világoszöld, szinte fehér, puha, lédús levélrész. Szerintem semleges, jó ízű, jól fűszerezhető egy finom öntettel vagy más fűszeres ízű növénnyel keverve. Ha sok gyékény van, le is vághatunk egy-egy teljes hajtást, és a legalsó részét szeletelhetjük. Külső levelei rostosak, azokat le kell szedni, és ahogy egyre feljebb vágjuk, annál inkább rostosabb az egész hajtás. Főzve vagy nyersen is ehető, mint ebben a levesben ITT.
Óvatosság: A gyékény képes a szennyező anyagokat magába gyűjteni, bár inkább a föld alatti gyöktörzsébe. Ezért szennyezett vizekben ne szedjük! A még fehér hatásrészei nyálkásak, a nyálka az arra érzékenyeknek irrítáló, köhögtető lehet a nyálkahártyán és írritáló a bőrön is akár. Kóstolni elsőre csak óvatosan! Nem szabad összetéveszteni a mocsári nőszirom hajtásaival, mert utóbbi faj mérgező!!
**********************************
Aki szívesen támogatná az oldal tartalmainak létrehozását, ITT van erre lehetősége, egészen egyszerű módon is: Erdőkóstoló adományvonal
Köszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.
Köszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.
Elég jól néz ki, valamelyik nap letesztelem:)
VálaszTörlésKíváncsi vagyok az eredményre.
TörlésNem hallottam még, hogy a nád levele ehető. Van is a környékünkön,megnézem tudok-e szedni:-)
VálaszTörlésEhető a nádé is, de ez itt gyékény! Jó kóstolgatást, remélem megnyeri tetszésetek!
TörlésÉn nem ismerem ennyire a növényeket, csak a kimondottan gyógyító hatásúakat. De jó ezekről tudni legalább.
VálaszTörlés