Aflată într-un moment critic al carierei, Coco Gauff nu a mai avut răbdare și a luat o decizie importantă

Coco Gauff a traversat o perioadă complicată în ultimele săptămâni, rezultatele ei fiind mult sub nivelul așteptărilor. Americanca nu a reușit să își apere titlul cucerit anul trecut la US Open, iar acum a decis să se despartă de antrenorul ei, Brad Gilbert, alături de care triumfa în 2023 la New York.

Coco Gauff au 2e tour de l'US Open

Credit imagine: Getty Images

Eliminată în optimi la Flushing Meadows, Gauff nu a putut să își apere titlul cucerit anul trecut la New York, în fața propriilor fani.
Eliminarea prematură din competiție a dus-o pe americancă pe locul 6 în lume, motiv pentru care acum a decis să încheie colaborarea cu antrenorul alături de care a lucrat în ultimele 14 luni, Brad Gilbert.
La 20 de ani, Cori Gauff are un palmares impresionant, câștigând US Open 2023 și fiind finalistă la Roland Garros (2022). Ea a adunat 7 titluri în carieră, o performanță remarcabilă pentru vârsta ei.
Fost număr doi mondial, americanca a fost văzută urmașa Serenei Williams, însă rezultatele din ultimele luni au fost mult sub așteptările tuturor, iar înainte de finalul sezonului a rămas și fără antrenor.

Coco Gauff s-a despărțit de antrenorul care a făcut-o campioană de grand slam

Anunțul despărțirii a fost făcut chiar de fostul antrenor al americancei, care a scris un mesaj frumos pe rețelele de socializare.
"Mulțumesc lui Cori Gauff și întregii echipe pentru o cursă în vara lui 2023 absolut incredibilă și pentru 14 luni de efort în echipă incredibil.
Coco, la doar 20 de ani, viitorul tău este incredibil de luminos și îți doresc doar succes în continuare! Sunt entuziasmat pentru următorul capitol al carierei mele de antrenor", a scris fostul antrenor al campioanei din 2023 de la US Open.

Brad Gilbert a fost secretul lui Coco în vara anului trecut, când, în interval de două luni, a câştigat un turneu WTA 500, unul WTA 1000 şi primul Grand Slam din carieră (US Open).
La final de 2023, Coco Gauff era văzută de mulți specialiști drept principala amenințare pentru Iga Swiatek, cea care încheia al doilea an la rând în fruntea ierarhiei feminine. Și, într-adevăr, a doua parte de sezon a sportivei din SUA a fost una magnifică, astfel că era de așteptat ca jocul ei să continue să crească odată cu maturizarea.
Din nefericire pentru fanii de peste Ocean, stagiunea în curs a fost mai degrabă un fiasco pentru Cori. A câștigat un singur titlu (un WTA 500), nereușind să facă vreo finală la nivel de WTA 1000 sau Grand Slam. Mai mult, la Wimbledon și US Open a părăsit competiția încă din optimi, modul în care a pierdut la Flushing Meadows stârnind vâlvă. Favorita publicului de la New York a comis 19 duble greşeli şi 60 de erori neforţate pe parcursul jocului cu Navarro, cap de serie numărul 13, din optimile competiției.
6 este locul ocupat de Gauff în clasamentul WTA în prezent, ea nefiind sigură nici măcar că va prinde Turneul Campioanelor. În WTA Race, Cori ocupă tot poziția a 6-a, dar Barbora Krejcicova, care e pe 10, are poziția la Riad garantată, pentru că a câștigat Wimbledonul. Ca atare, o singură sportivă de sub Coco va mai merge la WTA Finals, iar lupta va fi palpitantă, Emma Navarro, Danielle Collins și Qinwen Zheng fiind foarte aproape de sportiva de 20 de ani.