Afișează toate

Robertson, elogiat de Trump, înaintea duelului de la Ryiadh! Australianul, anunț fără modestie

Nicu Savin

Publicat 04/09/2024 la 22:20 GMT+3

Neil Robertson s-a calificat în sferturile de finală de la Mastersul Arabiei Saudite, după ce l-a învins fără drept de apel pe Gary Wilson, scor 6-1. La final, australianul a avut un discurs plin de încredere, spunând că s-a întors la forma lui de top și chiar a dezvăluit că este un jucător mai bun decât a fost vreodată. În turul următor, Neil se va duela cu Judd Trump.

Ai clipit? L-ai ratat! Trump, break fantastic, pe repede-înainte, contra lui Lisowski

Neil Robertson a fost jucătorul de top care a dezamăgit cel mai mult în sezonul precedent. Australianul a decăzut atât de mult încât nici nu s-a calificat pe tabloul principal de la Campionatul Mondial și era clar că e nevoie de o schimbare pentru a rămâne în continuare în elita snookerului.
Pauza i-a priit de minune campionului mondial din 2010, iar acesta arată un nivel extraordinar. Nefiind între primii 16 jucători ai lumii (e pe locul 27), Robertson a început devreme Mastersul Arabiei Saudite, dar nu a avut probleme în a ajunge pe tabloul principal, iar acolo a început perfect, cu o victorie în fața lui Mark Selby, scor 5-3.
Astăzi, "The Thunder From Down Under" a oferit o nouă demonstrație de forță și l-a învins cu 6-1 pe Gary Wilson, calificându-se în sferturile de finală. La finalul partidei, Robertson nu s-a ferit de cuvinte și a spus plin de încredere că e "back in business", subliniind chiar că se consideră un jucător mai bun decât a fost vreodată.
"Cu siguranță m-am întors, 100%. Sunt un jucător mai bun decât am fost vreodată. Am muncit atât de mult în ultimele șase luni la fiecare aspect al jocului meu. Mi-am dat seama că doar reputația mea nu mă poate duce atât de departe. Probabil că nu am spus prea multe despre jocul meu în ultimele 18 luni, dar am din nou acel sentiment de mândrie cu jocul meu de siguranță. Jocul meu este la un nivel bun și sunt încântat de această victorie, deoarece Gary este un jucător de top. Să joc în sferturi aici e ceva extraordinar", a spus Robertson, citat de WST.com.

Judd Trump, cuvinte mari despre Neil Robertson, înaintea duelului de la Mastersul Arabiei Saudite

Pentru un loc în semifinalele competiției, Neil Robertson se va duela cu Judd Trump. "Asul din Pachet" a fost aproape de eliminare în primul tur, dar a reușit o revenire fantastică în fața lui Wu Yize, iar azi l-a surclasat pe Jack Lisowski, scor 6-1.
Vorbind despre partida de joi, Trump a insistat că se aștepta ca Robertson să revină repede la un nivel înalt și crede că meciurile jucate până acum la Ryiadh l-au ajutat să-și recapte încrederea: "Era doar o chestiune de timp. Câțiva oameni au spus că nu credeau că va reveni, dar este mult prea bun pentru ca asta să se întâmple. Cred că îi lipsea încrederea și se uita la prea multe lucruri care pot merge prost. Cred că a juca acele câteva jocuri din calificări i-a redat încrederea".
Judd Trump și Neil Robertson sunt cunoștințe vechi în circuit, dar ultima lor întâlnire la un turneu important avut loc în martie 2022. Englezul s-a impus atunci cu 5-3, în sferturile de finală ale Openului Galez. Ultima victorie a lui Robertson datează din 2020, când s-a impus dramatic în finala UK Championship, scor 10-9.
Partida dintre Judd Trump și Neil Robertson va avea loc joi, de la ora 14:00. În celălalt sfert de finală de pe acea parte de tablou se vor întâlni Shaun Murphy și Xiao Guodong.
Toate meciurile de la Mastersul Arabiei Saudite sunt în direct și în exclusivitate pe platforma Max.