Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Moment cum rar se vede în Cupa Ligii Angliei! S-au executat 34 de lovituri de departajare în Preston-Fulham

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 19/09/2024 la 10:21 GMT+3

Partida de marți seară dintre Preston și Fulham a consemnat un nou record în Cupa Ligii Angliei. Cele două formații au ajuns la loviturile de departajare, după ce tabela arăta 1-1 la capătul celor 90 de minute de joc. Ceea ce a urmat a fost de-a dreptul fabulos.

Preston North End

Credit imagine: Getty Images

Articol scris de Radu Nemțaru
Preston și Fulham au încheiat la egalitate după 90 de minute, scor 1-1, confruntarea din turul al treilea al Cupei Ligii Angliei. Totuși, partida a avut un deznodământ fantastic. Formația din Championship (a doua divizie a fotbalului englez) a trecut de trupa lui Marco Rossi, la capătul unui meci care a consemnat cea mai lungă serie de lovituri de departajare din istoria competiției.
S-au executat nu mai puțin de 34 de penalty-uri, dintre care 31 au fost transformate și doar 3 ratate. Ryan Ledson, cel care marcase golul lui Preston din timpul regulamentar, a fost și cel care a transformat ultima execuție de la punctul cu var.

declarații surprinzătoare după victoria celor de la Preston: "Vreau să jucăm cu Liverpool în deplasare"

După meci, eroul partidei de la Preston a avut o declarație neașteptată, susținând faptul că și-ar dori să o întâlnească pe trupa lui Arne Slot în runda a 4-a din Cupa Ligii Angliei.
"De îndată ce el (n.r. Timothy Castagne, ultimul executant al lui Fulham) a ratat, am știut că voi marca și că era timpul să mergem acasă. Vreau Liverpool în deplasare (n.r. în următoarea rundă)", a declarat Ryan Ledson, la scurt timp după meci.
Antrenorul lui Preston, Paul Heckingbottom, a venit imediat cu un răspuns pentru elevul său: "Nu am fost niciodată pe Anfield, deci mi-ar conveni (n.r. o eventuală dispută cu Liverpool în deplasare). Standardul penalty-urilor a fost incredibil. Cu cât am înaintat în lovituri, cu atât mi-am dorit mai mult să câștigăm"