Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Tottenham, cu Drăgușin integralist, a TREMURAT cu locul 14 din Liga 2. Succes absolut dramatic în prelungiri

Maria Olteanu

Publicat 18/09/2024 la 23:56 GMT+3

Tottenham a fost aproape de o surpriză neplăcută în 16-imile de finală din Cupa Ligii Angliei. Cu Radu Drăgușin integralist, Spurs a câștigat în cele din urmă duelul cu Coventry, scor 2-1, deși a fost condusă până în minutul 88.

Radu Drăgușin

Credit imagine: Getty Images

Radu Drăgușin a primit puține șanse în acest sezon la Tottenham, fiind titularizat într-un singur meci, în eșecul din urmă cu două etape din Premier League, scor 1-2 cu Newcastle.
Românul a fost lăsat pe bancă de Postecoglou în celelalte partide ale lui Spurs, dar a revenit în primul 11 miercuri seara, la duelul cu Coventry, din 16-imile de finală ale Cupei Ligii Angliei.
Tottenham a pornit favorită certă în fața ocupantei locului 14 din liga a doua engleză, așa că tehnicianul vizitatorilor a decis să ofere minute și jucătorilor care au evoluat mai puțin în noua stagiune.
Cu Radu Drăgușin pe teren, Tottenham a avut o misiune complicată în fața echipei din Championship, nereușind să își facă meciul ușor și prelungind suspansul până la final, după ce a fost condusă 88 de minute de divizionara secundă.
Din contră, prima mare ocazie a întâlnirii au avut-o cei de la Coventry în minutul 27. Van Ewijk a încercat să deblocheze tabela cu un șut din careu, dar Werner a fost la post și a respins în corner.
Înainte de intrarea la cabine, tot divizionara secundă a fost cea care a trecut pe lângă deschiderea de scor. În minutul 39, Norman Bassette a șutat de lângă Radu Drăgușin, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Tottenham, făcută KO de o echipă de Liga 2

După întoarcerea de la cabine, Coventry a dat recital la poarta lui Forster, Drăgușin și compania având o misiune extrem de complicată.
Thomas-Asante a fost aproape de 1-0 în minutul 51, dar Drăgușin s-a opus și a respins în corner. Tot gazdele au fost periculoase două minute mai târziu, dar șutul lui Norman Bassette, de lângă Drăgușin, nu a modificat tabela.
Wright a fost și el aproape să înscrie în minutul 56, după ce Forster s-a ciocnit de Drăgușin și a lăsat poarta goală, dar Davies a scos salvator, de pe linia porții.
Până la urmă inevitabilul s-a produs, iar Coventry a deschis scorul în minutul 63 al întâlnirii cu Spurs. Thomas-Asante a fost servit excelent în careu și a deblocat tabela, producând o adevărată surpriză și creând o presiune uriașă pe umerii lui Tottenham cu aproximativ jumătate de oră înainte de final.
Nici după primirea golului Spurs nu a dat semne de revenire, echipa lui Postecoglou fiind năucită de ofensiva extrem de dinamică a adversarei, care și-a creat alte ocazii importante de a se distanța pe tabelă.

tottenham, revenire incredibilă în prelungiri

Gazdele au avut șansa să facă 2-0 înainte de a se intra în ultimele 10 minute ale meciului, Drăgușin a fost și el de câteva ori depășit în careu, iar ocaziile din final ale lui Spurs s-au concretizat până la ultimul fluier în golul de 1-1.
Tottenham a restabilit egalitatea în minutul 88, prin Spence, care a readus speranțele echipei sale, aproape eliminate de divizionara secundă, care nu a mai rezistat însă până la final.
Diferența de valoare dintre cele două echipe și-a spus cuvântul în cele din urmă, Tottenham înscriind pentru 2-1 în al doilea minut adițional al confruntării.
Johnson a sprintat pe contraatac și a scuturat plasa, salvându-și echipa de la un rezultat negativ și scăpând-o de emoțiile loviturilor de departajare.
Chiar dacă a fost condusă 88 de minute, Tottenham merge mai departe în optimile Cupei Ligii Angliei, în timp ce Coventry, care a făcut un meci extrem de bun, rămâne fără victorie în fața lui Spurs, ultimul succes direct datând de 24 de ani.

Coventry - Tottenham, echipele de start

Coventry (4-2-3-1): Wilson - Van Wwijk, Binks, Thomas B - Allen, Eccles - Thomas-Asante, Rudoni, Wright - Bassette
Tottenham (4-3-3): Forster - Gray, Drăgușin, Davies, Udogie - Sarr, Bentancur, Bergvall - Odobert, Solanke, Werner