Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Oscar Piastri a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului! Cursă perfectă pentru pilotul australian

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 15/09/2024 la 15:54 GMT+3

Oscar Piastri a câștigat a doua sa cursă a carierei, după ce s-a impus în Marele Premiu al Azerbaidjanului. Australianul lui McLaren a concurat pentru prima poziție cu Charles Leclerc (Ferrari), însă ciocnirea din penultimul tur a schimbat radical clasamentul cursei.

Oscar Piastri & Charles Leclerc

Credit imagine: Getty Images

Articol scris de Radu Nemțaru
Grand Prix-ul din Azerbaidjan a fost unul extrem de interesant și foarte important în perspectiva clasamentului final, atât al piloților, cât și al constructorilor.
Startul cursei a fost plin de evenimente, campionul en-titre, Max Verstappen, reușind să-l depășească pe George Russel, în timp ce colegul său, Sergio Perez, a făcut același lucru în fața lui Carlos Sainz.

OSCAR PIASTRI A CÂȘTIGAT A DOUA CURSĂ A CARIEREI

Câștigătorul cursei a fost Oscar Piastri, pilotul McLaren reușind să-l depășească pe monegascul Charles Leclerc în al turul cu numărul 20, după ce plecase de pe locul secund în grila de start.
Pilotul Ferrari, plecat din pole-position, nu și-a putut menține poziția de lider. Mai mult, în a doua jumătate a cursei, Leclerc a încercat din răsputeri să-l depășească pe rivalul de la McLaren, însă fără succes, astfel că australianul a câștigat a doua cursă din întreaga carieră, după victoria din Ungaria de acum 4 etape.
Finalul cursei a fost unul de-a dreptul incredibil. Cu un tur înainte de final, Sergio Perez și Carlos Sainz s-au ciocnit destul de dur, lucru ce i-a scos pe amândoi din cursa ce avea să se încheie cu un safety car virtual.
Cursa de la Baku a fost una notabilă și pentru Lewis Hamilton, însă nu prin prisma rezultatului obținut (locul 9). Pilotul Mercedes a ajuns la 100.000 kilometri conduși în Formula 1, o bornă absolut remarcabilă.
Max Verstappen a încheiat pe locul 5 și i-a permis lui Lando Norris să reducă și mai mult diferența dintre ei în clasamentul general, după ce britanicul l-a depășit în turul 49 și a terminat cu o poziție în fața olandezului. De asemenea, McLaren a trecut pe locul 1 în clasamentul constructorilor, depășindu-i pe cei de la Red Bull.
Acțiunea din Formula 1 va continua weekendul viitor, cu Grand Prix-ul din Singapore. Doar 7 etape au mai rămas până la finalul sezonului.