Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Boston Celtics, la o singură victorie de titlul din NBA după 16 ani. Luka Doncic, eliminat în meciul 3

Andrei Nicolae

Publicat 13/06/2024 la 09:30 GMT+3

Boston Celtics este în acest moment la o singură victorie distanță de primul ei titlu după o pauză de 16 ani. În meciul 3 al finalei cu Dallas Mavericks, trupa condusă de Joe Mazzulla s-a impus cu 106-99, la capătul unui duel în care Luka Doncic a fost eliminat pentru cumul de faulturi.

Jayson Tatum et Jaylen Brown lors du match 3 des finales NBA entre Boston et Dallas

Credit imagine: Getty Images

Câștigarea campionatului în NBA pare în acest moment doar o chestiune de timp pentru Boston Celtics, care în această noapte și-a extins avantajul la general în seria cu Dallas Mavericks la 3-0. După două meciuri disputate în TD Garden, ultimul act s-a mutat pe American Airlines Center, unde texanii sperau să revină în lupta pentru trofeul Larry O'Brien.
În primul sfert, Dallas a dat impresia că se simte mult mai bine cu suporterii alături și după câteva minute din joc avea deja un avans de 13 puncte. Până la finalul primei părți, Boston a redus din ecart până la un singur punct.
Sfertul secund a fost extrem de echilibrat și ambele formații au fost rând pe rând în avantaj, diferența cea mai mare fiind de doar patru puncte. La pauza mare, scorul era de 51-50 pentru Dallas.

În sfertul al treilea al duelului de pe American Airlines Center, Boston a început să preia controlul meciului, asigurându-și o diferență de 15 puncte înainte de ultima parte a meciului. La un moment dat, primul loc din Est a ajuns să conducă și la 21 de puncte, însă Dallas a revenit miraculos și a fost la un pas chiar să intre în avantaj.
Când Boston mai avea doar trei puncte în față, s-a produs o ruptură totală în echipa lui Jason Kidd, deoaece Luka Doncic a comis al șaselea fault din joc și a fost eliminat, lăsându-și echipa la greu chiar într-un moment în care Mavericks erau "pe val".
Dallas a luptat eroic în ciuda absenței celui mai bun jucător din echipă pe parchet, însă Boston nu a putut să nu profite de acest "cadou" făcut de sloven. Astfel, Celtics s-au impus în final cu 106-99 și și-au asigurat a treia victorie din finală.
Cel mai bun marcator din meci a venit din nou din partea celor de la Dallas, acesta fiind Kyrie Irving, care a ieșit în sfârșit "la rampă" după două meciuri în care Doncic nu a fost foarte ajutat de coechipierii săi. De la Celtics, s-a remarcat perechea Tatum / Brown, cei doi marcând împreună 61 de puncte.
Boston este astfel la o singură victorie distanță de primul ei titlu după o pauză de 16 ani și al 18-lea din întreaga ei istorie. În plus, trupa din Est ar deveni doar a patra din acest secol care reușește să câștige cu 4-0 o finală în NBA.
Meciul care o poate face pe Boston să câștige campionatul sau pe Dallas să rămână în joc va avea loc în noaptea dinspre vineri spre sâmbătă.