Dijonai Carrington a evitat o nouă înfrângere rușinoasă pentru Connecticut Sun

Eurosport
DeEurosport

Publicat 21/08/2024 la 12:30 GMT+3

După o zi de pauză, noaptea trecută au avut loc trei meciuri în WNBA. Connecticut Sun a învins-o pe Los Angeles Sparks, Seattle Storm a trecut de Washington Mystics, iar New York Liberty nu a avut emoții cu Dallas Wings.

Dijonai Carrington

Credit imagine: Getty Images

Articol scris de Tudor Moisa
După înfrângerea în fața Atlantei Dream, Connecticut Sun a fost la un pas să mai producă o surpriză negativă. Condusă cu 55-59 în al patrulea sfert, vicecampioana din 2022 a bifat un run de 14-0, înainte ca LA Sparks să înscrie ultimele două puncte ale partidei. Astfel, Connecticut Sun s-a impus, scor 69-61.
Dijonai Carrington a fost cea mai bună marcatoare de la Connecticut, cu 19 puncte (8/17 FG), urmată de Brionna Jones, care a înscris 15 puncte (7/11 FG). Alyssa Thomas a fost din nou aproape de un triple double (9 puncte, 8 pase decisive, 16 recuperări), în vreme ce DeWanna Bonner continuă forma proastă.
Lăsată pe bancă în debutul meciului, veterana a înscris doar șapte puncte (2/11 FG) în 26 de minute. De partea cealaltă, Rickea Jackson (5/13 FG) și Azura Stevens (6/8 FG) au fost cele mai bune marcatoare de la Los Angeles Sparks, cu 14 puncte.
Într-un alt meci disputat în noaptea de marți spre miercuri, Seattle Storm a învins-o pe Washington Mystics, scor 83-77. De la învingătoare, Nneka Ogwumike a ieșit la rampă cu 24 de puncte (8/16 FG, 6/9 2PT), superstarul Jewell Loyd a contribuit cu 18 puncte (5/12 FG), iar Ezi Magbegor a bifat un double-double (13 puncte, 14 recuperări).
De la codașa din WNBA, Ariel Atkins (25 de puncte, 9/16 FG) și Shakira Austin (24 de puncte, 7/15 FG) au făcut un meci foarte bun, dar nu a fost de ajuns pentru a le fura victoria jucătoarelor din Seattle.
Tot noaptea trecută a fost anunțată și revenirea lui Gabby Williams la Seattle. Baschetbalista a evoluat pentru Franța la Jocurile Olimpice și a fost la un pas de a trimite finala cu Statele Unite ale Americii în prelungiri.
În noaptea de marți spre miercuri a avut loc și meciul dintre New York Liberty și Dallas Wings. Fără Sabrina Ionescu, accidentată la gât, liderul din WNBA a câștigat partida cu formația texană, scor 94-74. Cea mai bună marcatoare a fost Breanna Stewart, cu 26 de puncte (7/22).
De asemenea, superstarul a recuperat mingea de 12 și a bifat un double-double. Tot un double-double a reușit și Jonquel Jones (23 de puncte, 12 recuperări). Courtney Vandersloot a preluat rolul Sabrinei de pasatoare decisivă și a oferit 11 asissturi, la care a adăugat 15 puncte (7/15 FG) și 6 recuperări.
De la Dallas Wings s-au remarcat Satou Sabally (24 de puncte, 8/14 FG) și Arike Ogunbowale (17 puncte, 5/13 FG). Ogunbowale a marcat cele 17 puncte în ultimele trei sferturi, după ce nu a reușit să înscrie niciun punct în primul act.
În noaptea de miercuri spre joi vor avea loc două partide:
Atlanta Dream - Phoenix Mercury (02:30, ora României)
Las Vegas Aces - Minnesota Lynx (04:30, ora României)

Clasamentul din WNBA

1. New York Liberty 24-4
2. Connecticut Sun 20-7
3. Minnesota Lynx 19-8
4. Las Vegas Aces 17-9
5. Seattle Storm 18-10
6. Phoenix Mercury 15-13
7. Indiana Fever 13-15
8. Chicago Sky 11-16
9. Atlanta Dream 9-17
10. Dallas Wings 6-21
11. Los Angeles Sparks 6-22