Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Andrea Miklos s-a calificat fără emoții în semifinalele probei de 400 m, la Campionatele Mondiale in-door de la Glasgow

Nicu Savin

Actualizat 01/03/2024 la 17:17 GMT+2

Andrea Miklos a debutat cu dreptul la Campionatele Mondiale de atletism in-door de la Glasgow. Românca de 24 de ani a terminat pe locul doi în seria sa de la 400 metri plat și s-a calificat în semifinale.

Az erdélyi magyar Miklós Andreát feltöltötte a budapesti atlétikai világbajnokság

Credit imagine: Eurosport

Campionatele Mondiale de atletism în sală de la Glasgow au început astăzi, iar emoțiile românilor au apărut încă de la început. Una dintre primele probe a fost cea de 400 metri plat feminin, la care România este reprezentată de Andrea Miklos.
Sportiva de 24 de ani a alergat în seria a 2-a și a terminat pe locul doi, cu un timp de 52,17 secunde. Miklos a fost devansată doar de britanica Liviai Nielsen (51,82 secunde). Primele două clasate din fiecare serie s-au calificat automat în semifinale, astfel că Andrea se poate gândi la pasul următor. Semifinalele vor avea loc în sesiunea de seară a acestei zile, de la ora 22:50 (ora României).

Andrea Miklos, în semifinale la 400 metri plat, la Mondialele in-door e la Glasgow

Miklos are șanse reale de a obține un loc în marea finală de duminică. Românca a avut al 8-lea timp în serii, dar e foarte posibil să nu fi dat totul în această dimineață. Personal best-ul său la proba favorită este 51,11 secunde, înregistrat săptămâna trecută, la etapa de la Madrid din cadrul World Indoor Tour, unde a și câștigat cursa, stabilind și un record al competiției.
Tot în această dimineață a intrat în concurs și Claudia Bobocea, la 800 metri. Românca de 31 de ani a reușit un personal best pe această distanță, 2:04,03, dar a terminat abia pe locul 5 în seria sa și a ratat calificarea în semifinale.
Trebuie notat că Bobocea se descurcă mai bine la 1500 metri, probă la care a luat argint la Europenele in-door de anul trecut la Istanbul. Ea va alerga în această seară în seriile de la 1500 metri, de la ora 21:05. România va fi reprezentată în această probă și de Petronela Simiuc Burr. Tot în această seară va concura și Daniela Stanciu, în finala de la săritura în înălțime (ora 21:41).
În clasamentul all-time pe medalii la Mondialele în sală, România e pe un onorabil loc 14, cu 9 medalii de aur, 10 de argint și 9 de bronz. Ultima dată când țara noastră a avut reprezentanți pe podium a fost acum 8 ani, la Portland, când Andrei Gag a luat argint la aruncarea greutății, iar ștafeta de 4 x 400 de metri a luat bronz.