Vuelta a Espana 2024. Michael Woods wygrał 13. etap wyścigu

Eurosport
📝Eurosport

Akt. 30/08/2024, 17:57 GMT+2

Michael Woods (Israel - Premier Tech) po samotnym ataku został triumfatorem 13. etapu wyścigu Vuelta a Espana z metą w Puerto de Ancares. Dla 37-latka to trzecie etapowe zwycięstwo w historii startów w hiszpańskim wielkim tourze. Drugie miejsce zajął Szwajcar Mauro Schmid (Team Jayco AlUla), a trzeci był reprezentant gospodarzy Marc Soler (UAE Team Emirates).

Michael Woods wygrał 13. etap Vuelta a Espana

Piątkowy etap, podobnie jak inne w tej części wyścigu, był kolejnym, wielkim testem dla czołówki wyścigu. Kolarze mieli tego dnia do pokonania blisko 176-kilometrowy odcinek, gdzie łączne przewyższenie wynosiło ponad 3400 metrów.
picture

Vuelta a Espana 2024 - mapa i profil 13. etapu: Lugo - Puerto de Ancares

skuteczna szarża Kanadyjczyka

Od startu nie brakowało ataków z głównej grupy. Szczególnie aktywny był Belg Wout van Aert (Team Visma | Lease a Bike), który kolejnymi zwycięstwami na premiach górskich umacniał się na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej.
Przewaga odjazdu nad peletonem długimi fragmentami przekraczała 15 minut. Szybko stało się zatem jasne, że etap padnie łupem jednego z uciekinierów.
O wygranej przesądził dopiero finałowy, blisko ośmiokilometrowy podjazd o nachyleniu dochodzącym do 10%. Najlepiej poradził sobie na nim Woods, który po samotnej szarży dojechał do mety na pierwszym miejscu.
Dla 37-latka było to trzecie etapowe zwycięstwo na Vuelcie. Wcześniej Kanadyjczyk triumfował w 2018 i 2020 roku.
Drugi był Schmid, który stracił do Woodsa 45 sekund. Na trzeciej lokacie uplasował się Soler (+1:11).
picture

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale).
Australijczyk finiszował na 33. pozycji, przegrywając o prawie dwie minuty ze swoim najgroźniejszym rywalem Słoweńcem Primożem Rogliczem (Red Bull Bora-hansgrohe).