Pokaż wszystko

Vuelta a Espana 2024: Primoż Roglicz ukarany

Mariusz Czykier

Akt. 01/09/2024, 20:04 GMT+2

Primoż Roglicz (Red Bull - BORA - hansgrohe) został przez sędziów ukarany dodaniem 20 sekund do klasyfikacji generalnej wyścigu Vuelta a Espana. Wszystko to z powodu przewinienia w końcówce 15. etapu. Walczący o czwarty triumf w imprezie Słoweniec stracił tym samym ponad połowę niedzielnej przewagi nad liderem Benem O'Connorem (Decathlon - AG2R - La Mondiale).

Primoż Roglicz wymienił rower na 23 km przed metą 15. etapu Vuelta a Espana

Sytuacja, za którą słoweński kolarz i jego dwóch kolegów z drużyny zostało ukaranych, miała miejsce niewiele ponad 20 km przed metą 15. etapu. Odcinek kończył się wymagającym podjazdem, w którego końcówce stromizna sięgała nawet 24 procent.
Roglicz przed rozpoczęciem wspinaczki zdecydował się na zmianę roweru. Sprzęt o nieco innej konfiguracji miał mu pomóc właśnie na tych ostatnich kilometrach. Spodziewano się, że tam właśnie zaatakuje O'Connora, by odzyskać czerwoną koszulkę lidera wyścigu.
picture

Nieudany manewr

Plan powiódł się połowicznie. Roglicz zyskał wprawdzie nad Australijczykiem 38 sekund, ale było to za mało do objęcia prowadzenia w wyścigu. A kilkadziesiąt minut później decyzją sędziów został ukarany dodaniem do wyniku 20 sekund. Jej powodem było niedozwolone przepisami korzystanie z tunelu aerodynamicznego tworzonego przez samochody techniczne.
Jest to działanie często podejmowane przez kolarzy, a sędziowie na ogół przymykają na nie oko. Zwykle jednak dzieje się tak w wyniku sytuacji niezależnych od zawodników, po upadku lub w wyniku defektu sprzętu. W przypadku Roglicza nic takiego nie miało miejsca, bo decyzja o zmianie roweru była zabiegiem taktycznym.
Tym samym przed ostatnim tygodniem rywalizacji O'Connor ma wciąż minutę i 3 sekundy przewagi nad Słoweńcem w "generalce". Trzeci jest Hiszpan Enric Mas (Movistar), ze stratą 2:23.
Zwycięzcą 15. etapu został Hiszpan Pablo Castrillo (Kern Pharma).