Pokaż wszystko

Grand Prix Azerbejdżanu 2024: kiedy i o której wyścig?

📝Polska Agencja Prasowa

Akt. 11/09/2024, 19:54 GMT+2

Grand Prix Azerbejdżanu 2024. Sezon Formuły 1 nabiera rumieńców. W najbliższy weekend kierowcy będą rywalizować na ulicznym torze w Baku. Wobec coraz większych problemów prowadzącego w klasyfikacji generalnej Maxa Verstappenna, walka o zwycięstwo może być niezwykle zacięta. Kiedy i o której wyścig?

Formuła 1 sezon 2024 (Getty Images)

Rok temu wyścig w Baku, który był czwartą rundą sezonu, zdominowali kierowcy Red Bulla. Wygrał Meksykanin Sergio Perez, drugi był Verstappen, a trzeci Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari. Ten ostatni stracił na mecie ponad 20 s do Pereza, co najlepiej świadczyło o tym, jakim tempem jechał zwycięzca
W klasyfikacji mistrzostw świata lider Verstappen ma 303 pkt i o 62 wyprzedza Brytyjczyka Lando Norrisa z McLarena. Jednak w tym roku Holender, choć jest liderem cyklu, nie prezentuje takiej formy, jak w poprzednich sezonach. W sześciu ostatnich wyścigach trzy razy triumfowali kierowcy Mercedesa, dwa razy McLarena, w ostatnim na Monzie najszybszy był Leclerc.
Tym samym mistrz świata nie wygrał już szóstych zawodów z rzędu, ostatnio triumfował 23 czerwca w Barcelonie w GP Hiszpanii. Do tej pory rozegrano 16 z 24 rund.

Grand Prix Azerbejdżanu: na jakim torze będą się ścigać?

Baku Street Circuit został zbudowany w 2012 roku, ale już dwa razy był modernizowany. Ostateczny profil obiektu został przedstawiony i zaakceptowany przez FIA w 2014 roku. Obecnie tor liczy 6,003 km, kierowcy będą mieć do przejechania 51 okrążeń o łącznej długości 306,51 km. Jest na nim 12 lewych i osiem prawych zakrętów. Fragmentami trasa prowadzi przez historyczne centrum miasta.
picture

Tor w Baku należy do wymagających technicznie

Tor nie cieszy się jednak wśród niektórych kierowców dobrą opinią. Jest - ich zdaniem - trudny technicznie, przez to często dochodzi do kolizji, w 2018 roku do mety dotarło tylko 13 z 20 startujących.

W tym roku prognoza na wyścigowy weekend jest dobra - ma być słonecznie, bez opadów deszczu, temperatura powietrza dojdzie do 30 st. C.
Wyścig odbędzie się niedzielę (15 września). Start zaplanowano na godz. 13 czasu polskiego.