flex 2.5.31 - en to ro translation catalogue (154 entries)

en: 
    
    ********** beginning dump of nfa with start state %d
ro: 
    
    ********** începerea aducerii(dump) nfa cu starea de început %d

en: 
    
    DFA Dump:
ro: 
    
    Rezultat(dump) DFA:

en: 
    
    Equivalence Classes:
ro: 
    
    Clase de Echivalenţă:

en: 
    
    Meta-Equivalence Classes:
ro: 
    
    Clase de Meta-Echivalenţă:

en: 
     jam-transitions: EOF
ro: 
     tranziţii jam: EOF

en:   %d (%d saved) hash collisions, %d DFAs equal
ro:   %d (%d salvate) coliziuni disipate(hash), %d egaluri de DFA-uril

en:   %d backing-up (non-accepting) states
ro:   %d salvare de (inacceptabile) stări

en:   %d empty table entries
ro:   %d intrări în tabel goale

en:   %d epsilon states, %d double epsilon states
ro:   %d stări epsilon, %d stări dublu epsilon

en:   %d protos created
ro:   %d prototipuri create

en:   %d rules
ro:   %d reguli

en:   %d sets of reallocations needed
ro:   %d seturi de realocări necesare

en:   %d state/nextstate pairs created
ro:   %d perechi de stare/stareurmătoare create

en:   %d table entries
ro:   %d intrări în tabele

en:   %d templates created, %d uses
ro:   %d modele create, %d folosiri

en:   %d total table entries needed
ro:   %d intrări totale în tabel necesare

en:   %d/%d (peak %d) nxt-chk entries created
ro:   %d/%d (maxim %d) nxt-chk intrări create

en:   %d/%d (peak %d) template nxt-chk entries created
ro:   %d/%d (maxim %d) model nxt-chk intrări create

en:   %d/%d DFA states (%d words)
ro:   %d/%d stări DFA (%d cuvinte)

en:   %d/%d NFA states
ro:   %d/%d stări NFA

en:   %d/%d base-def entries created
ro:   %d/%d base-def intrări create

en:   %d/%d character classes needed %d/%d words of storage, %d reused
ro:   %d/%d clase de caractere necesare %d/%d cuvinte de stocare, %d refolosite

en:   %d/%d equivalence classes created
ro:   %d/%d clase de echivalenţă create

en:   %d/%d meta-equivalence classes created
ro:   %d/%d clase de  meta-echivalenţă create

en:   %d/%d start conditions
ro:   %d/%d condiţii de start

en:   %d/%d unique/duplicate transitions
ro:   %d/%d tranziţii unice/duplicate

en:   Beginning-of-line patterns used
ro:   Tipare de începuturi de linie folosite

en:   Compressed tables always back-up
ro:   Tabelele compresate întotdeauna au back-up

en:   No backing up
ro:   Nu se face backup

en:   no character classes
ro:   nici o clasă de caractere

en:   scanner options: -
ro:   opţiuni de scanner: -

en:  and may be the actual source of other reported performance penalties
ro: şi poate fi sursa reală a altor scăderi de performanţă raportate

en:  associated rule line numbers:
ro:  numerele de linie asociate regulii:

en:  out-transitions:
ro:  tranziţii exterioare(out):

en: %%option yylineno entails a performance penalty ONLY on rules that can match newline characters
ro: %%opţiunea yylineno determină o scădere drastică a performanţei DOAR în regulile care se potrivesc caracterelor linie_nouă(newline)

en: %array incompatible with -+ option
ro: %array incompatibil cu opţiunea -+

en: %d backing up (non-accepting) states.
ro: %d salvare de (inacceptabile) stări.

en: %option yyclass only meaningful for C++ scanners
ro: %opţunea yyclass este folositoare doar pentru scannerele C++

en: %option yylineno cannot be used with REJECT
ro: %opţiunea yylineno nu poate fi folosită cu REJECT

en: %s version %s usage statistics:
ro: %s versiunea %s statistici de folosire:

en: %s: fatal internal error, %s
ro: %s: eroare internă fatală, %s

en: ********** end of dump
ro: ********** sfârşit de aducere(dump)

en: *Something Weird* - tok: %d val: %d
ro: *Ceva Ciudat* - tok: %d val: %d

en: -Cf and -CF are mutually exclusive
ro: -Cf şi -CF se exclud reciproc

en: -Cf/-CF and -Cm don't make sense together
ro: -Cf/-CF şi -Cm nu au sens folosite împreună

en: -Cf/-CF and -I are incompatible
ro: -Cf/-CF şi -I sunt incompatibile

en: -Cf/-CF are incompatible with lex-compatibility mode
ro: -Cf/-CF sunt incompatibile cu module de compatibilitate lex

en: -I (interactive) entails a minor performance penalty
ro: -I (interactiăe) determină o scădere minoră a performanţei

en: -l AT&T lex compatibility option entails a large performance penalty
ro: -l opţiunea de compatibilitate AT&T lex determină o scădere drastică a performanţei

en: -s option given but default rule can be matched
ro: a fost dată opţiunea -s dar regula implicită se poate potrivi

en: Can't use -+ with -CF option
ro: Nu se poate folosi -+ cu opţiunea -CF

en: Can't use -+ with -l option
ro: Nu se poate folosi -+ cu opţiunea -l

en: Can't use --reentrant or --bison-bridge with -l option
ro: Nu se poate folosi --reentrant sau --bison-bridge cu opţiunea -l

en: Can't use -f or -F with -l option
ro: Nu se poate folosi -f sau -F cu opţiunea -l

en: Compressed tables always back up.
ro: Tabelele compresate întotdeauna au back-up.

en: Could not write ecstbl
ro: Nu am putut scrie ecstbl

en: Could not write eoltbl
ro: Nu am putut scrie eoltbl

en: Could not write ftbl
ro: Nu am putut scrie ftbl

en: Could not write ssltbl
ro: Nu am putut scrie ssltbl

en: Could not write yyacc_tbl
ro: Nu am putut scrie yyacc_tbl

en: Could not write yyacclist_tbl
ro: Nu am putut scrie yyacclist_tbl

en: Could not write yybase_tbl
ro: Nu am putut scrie yybase_tbl

en: Could not write yychk_tbl
ro: Nu am putut scrie yychk_tbl

en: Could not write yydef_tbl
ro: Nu am putut scrie yydef_tbl

en: Could not write yymeta_tbl
ro: Nu am putut scrie yymeta_tbl

en: Could not write yynultrans_tbl
ro: Nu am putut scrie yynultrans_tbl

en: Could not write yynxt_tbl
ro: Nu am putut scrie yynxt_tbl

en: Could not write yynxt_tbl[][]
ro: Nu am putut scrie yynxt_tbl[][]

en: EOF encountered inside an action
ro: EOF întâlnit în mijlocul acţiunii

en: End Marker
ro: Marcaj de sfârşit

en: Generates programs that perform pattern-matching on text.
    
    Table Compression:
      -Ca, --align      trade off larger tables for better memory alignment
      -Ce, --ecs        construct equivalence classes
      -Cf               do not compress tables; use -f representation
      -CF               do not compress tables; use -F representation
      -Cm, --meta-ecs   construct meta-equivalence classes
      -Cr, --read       use read() instead of stdio for scanner input
      -f, --full        generate fast, large scanner. Same as -Cfr
      -F, --fast        use alternate table representation. Same as -CFr
      -Cem              default compression (same as --ecs --meta-ecs)
    
    Debugging:
      -d, --debug             enable debug mode in scanner
      -b, --backup            write backing-up information to %s
      -p, --perf-report       write performance report to stderr
      -s, --nodefault         suppress default rule to ECHO unmatched text
      -T, --trace             %s should run in trace mode
      -w, --nowarn            do not generate warnings
      -v, --verbose           write summary of scanner statistics to stdout
    
    Files:
      -o, --outfile=FILE      specify output filename
      -S, --skel=FILE         specify skeleton file
      -t, --stdout            write scanner on stdout instead of %s
          --yyclass=NAME      name of C++ class
          --header-file=FILE   create a C header file in addition to the scanner
          --tables-file[=FILE] write tables to FILE
    
    Scanner behavior:
      -7, --7bit              generate 7-bit scanner
      -8, --8bit              generate 8-bit scanner
      -B, --batch             generate batch scanner (opposite of -I)
      -i, --case-insensitive  ignore case in patterns
      -l, --lex-compat        maximal compatibility with original lex
      -X, --posix-compat      maximal compatibility with POSIX lex
      -I, --interactive       generate interactive scanner (opposite of -B)
          --yylineno          track line count in yylineno
    
    Generated code:
      -+,  --c++               generate C++ scanner class
      -Dmacro[=defn]           #define macro defn  (default defn is '1')
      -L,  --noline            suppress #line directives in scanner
      -P,  --prefix=STRING     use STRING as prefix instead of "yy"
      -R,  --reentrant         generate a reentrant C scanner
           --bison-bridge      scanner for bison pure parser.
           --bison-locations   include yylloc support.
           --stdinit           initialize yyin/yyout to stdin/stdout
           --noansi-definitions old-style function definitions
           --noansi-prototypes  empty parameter list in prototypes
           --nounistd          do not include <unistd.h>
           --noFUNCTION        do not generate a particular FUNCTION
    
    Miscellaneous:
      -c                      do-nothing POSIX option
      -n                      do-nothing POSIX option
      -?
      -h, --help              produce this help message
      -V, --version           report %s version
ro: Generează programe care caută potriviri de tipare pe un text
    
    Compresie de tabele:
      -Ca, --align      renunţă la tabelele mari în favoarea unui aliniament mai bun al memoriei
      -Ce, --ecs        construieşte clase de echivalenţă
      -Cf               nu compresează tabelele; foloseşte reprezentare -f 
      -CF               nu compresează tabelele; foloseşte reprezentare -F
      -Cm, --meta-ecs   construieşte clase de meta-echivalenţă
      -Cr, --read       foloseşte read() în loc de stdio pentru intrarea de scanner
      -F, --fast        foloseşte reprezentare alternativă de tabele. Asemănător lui -CFr
      -f, --full        generează scannere rapide, mari. Asemănător lui -Cfr
      -Cem              compresie implicită (asemănător lui --ecs --meta-ecs)
    
    Debugging:
      -d, --debug             activează modul debug în scanner
      -b, --backup            scriere de informaţii de backup în %s
      -p, --perf-report       scrie raportul de performanţă la stderr
      -s, --nodefault         elimină regula implicită de ECHO text care nu se potriveşte
      -T, --trace             %s ar trebui să ruleze în mod trace
      -w, --nowarn            nu generează avertismente
      -v, --verbose           scrie cuprinsul statisticilor scanner-ului la stdout
    
    Fişiere:
      -o, --outfile=FIŞIER      specifică numele de fişier de ieşire
      -S, --skel=FIŞIER         specifică fişierul schelet
      -t, --stdout            scrie scannerul la  stdout în loc de %s
          --yyclass=NUME      numele clasei C++
          --header-file=FIŞIER   crează im fişier de header C pe lângăscanner
          --tables-file[=FIŞIER] scrie tabelele în FIŞIER
    
    Comportament scanner:
      -7, --7bit              generează scanner pe 7-biţi
      -8, --8bit              generează scanner pe 8-biţi
      -B, --batch             generează scanner comandă(batch) (inversul lui -I)
      -i, --case-insensitive  ignoră cazul în tipare
      -l, --lex-compat        compatibilitate maximă cu lex original
      -X, --posix-compat      compatibilitate maximă cu lex POSIX
      -I, --interactive       generează scanner interactive (inversul lui -B)
          --yylineno          urmăreşte numărătoare liniilor în yylineno
    
    Cod generat:
      -+,  --c++               generează clasă de scanner C++ 
      -Dmacro[=defn]           #define macro defn  (implicit defn is '1')
      -L,  --noline            elimină directivele #line din scanner
      -P,  --prefix=ŞIR     foloseşte ŞIR ca şi prefix în loc de "yy"
      -R,  --reentrant         generează un scanner C circular(reentrant)
           --bison-bridge      scanner pentru analiză pură bison.
           --bison-locations   include suport yylloc.
           --stdinit           iniţializează yyin/yyout către stdin/stdout
           --noansi-definitions definire de funcţii stil vechi
           --noansi-prototypes  listă de parametri vidă în prototipuri
           --nounistd          nu include <unistd.h>
           --noFUNCŢIE        nu genera o FUNCŢIE particulară
    
    Diverse:
      -c                      opţiune POSIX care nu face nimic
      -n                      opţiune POSIX care nu face nimic
      -?
      -h, --help              produce acest mesaj de ajutor
      -V, --version           raportează versiunea %s

en: Input line too long
ro: Linie de intrare(input) prea lungă

en: Internal error. flexopts are malformed.
ro: Eroare internă. Opţiunile flex(flexopts) sunt malformate.

en: No backing up.
ro: Nu se revine (backing-up).

en: Options -+ and --reentrant are mutually exclusive.
ro: Opţiunile -+ and --reentrant se exclud reciproc

en: REJECT cannot be used with -f or -F
ro: REJECT nu poate fi folosit cu -f sau -F

en: REJECT entails a large performance penalty
ro: REJECT determină o scădere drastică a performanţei

en: State #%d is non-accepting -
ro: Starea #%d este de neacceptat. -

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercaţi `%s --help' pentru mai multe informaţii.

en: Unknown error=(%d)
ro: Eroare necunoscută=(%d)

en: Unmatched '{'
ro: '{' fără corespondent

en: Unrecognized option `%s'
ro: Opţiune necunoscută `%s'

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILE]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNI] [FIŞIER]...

en: Usage: %s [OPTIONS]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNI]...

en: Variable trailing context rule at line %d
ro: Regulă de context de sfârşit variabil la linia %d

en: Variable trailing context rules entail a large performance penalty
ro: Contextul de sfârşit(trailing) variabil determină o scădere drastică a performanţei

en: attempt to increase array size failed
ro: încercare de a mări dimensiunea domeniului eşuată

en: bad <start condition>: %s
ro: <condiţie de start> greşită: %s

en: bad character '%s' detected in check_char()
ro: caracter greşit `%s' detectat în check_char()

en: bad character class
ro: clasă de caractere greşită

en: bad character class expression: %s
ro: expresie clasă caracter greşită: %s

en: bad character inside {}'s
ro: caracter eronat între {}

en: bad character: %s
ro: caracter eronat: %s

en: bad iteration values
ro: valori de iteraţie greşite

en: bad line in skeleton file
ro: linie greşită în fişierul schelet

en: bad start condition list
ro: listă de stări în condiţie proastă

en: bad state type in mark_beginning_as_normal()
ro: tip de stare greşită în mark_beginning_as_normal()

en: bad transition character detected in sympartition()
ro: caracter greşit de tranziţie detectat în sympartition()

en: bison bridge not supported for the C++ scanner.
ro: bridge bison nu este suportat pentru scannerul C++.

en: can't open %s
ro: nu pot deschide %s

en: can't open skeleton file %s
ro: nu am putut deschide fişierul schelet %s

en: consistency check failed in epsclosure()
ro: verificare de consistenţă eşuată în epsclosure()

en: consistency check failed in symfollowset
ro: verificare de consistenţă eşuată în symfollowset

en: could not create %s
ro: nu am putut crea %s

en: could not create backing-up info file %s
ro: nu s-a putut crea fişierul de informaţii de back-up %s

en: could not create unique end-of-buffer state
ro: nu am putut crea sfârşit unic pentru starea buffer-ului

en: could not write tables header
ro: Nu am putut scrie capul de tabel

en: dangerous trailing context
ro: context de sfârşit(trailing) periculos

en: dynamic memory failure in copy_string()
ro: eroare de memorie dinamică în copy_string()

en: empty machine in dupmachine()
ro: maşină vidă în dupmachine()

en: error closing backup file %s
ro: eroare în închiderea fişierului de backup %s

en: error closing output file %s
ro: eroare în închiderea fişierului de output %s

en: error closing skeleton file %s
ro: eroare în închiderea fişierului schelet %s

en: error creating header file %s
ro: eroare în crearea fişierului de header %s

en: error deleting output file %s
ro: eroare în ştergerea fişierului de output %s

en: error writing backup file %s
ro: eroare în scrierea fişierului de backup %s

en: error writing output file %s
ro: eroare în scrierea fişierului de output %s

en: fatal parse error
ro: eroare fatală de analiză(parse)

en: found too many transitions in mkxtion()
ro: s-au găsit prea multe tranziţii în mkxtion()

en: incomplete name definition
ro: definire de nume incompletă

en: input error reading skeleton file %s
ro: eroare de intrare(input) în timpul citirii fişierului schelet %s

en: input rules are too complicated (>= %d NFA states)
ro: regulile de intrare(input) sunt prea complicate (>= %d stări NFA)

en: iteration value must be positive
ro: valoarea iteraţiei trebuie să fie pozitivă

en: malformed '%top' directive
ro: directivă '%top' malformată

en: memory allocation failed in allocate_array()
ro: alocare de memorie eşuată în allocate_array()

en: memory allocation failed in yy_flex_xmalloc()
ro: alocare de memorie eşuată în yy_flex_xmalloc()

en: missing quote
ro: menţionare(quote) lipsă

en: missing }
ro: lipseşte }

en: name "%s" ridiculously long
ro: numele "%s" este ridicol de lung

en: name defined twice
ro: nume definit de două ori

en: negative range in character class
ro: domeniu negativ în clasa de caractere

en: option `%s' doesn't allow an argument
ro: opţiunea `%s' nu permite parametri

en: option `%s' is ambiguous
ro: opţiunea `%s' este ambiguă

en: option `%s' requires an argument
ro: opţiunea `%s' necesită un parametru

en: premature EOF
ro: EOF prematur

en: rule cannot be matched
ro: regula nu se potriveşte cu nimic

en: scanner requires -8 flag to use the character %s
ro: scannerul necesită parametrul(flag) -8 pentru a folosi caracterul %s

en: start condition %s declared twice
ro: condiţie de start %s definită de două ori

en: state # %4d
ro: stare # %4d

en: state # %d accepts:
ro: starea # %d acceptă:

en: state # %d accepts: [%d]
ro: starea # %d acceptă: [%d]

en: state # %d:
ro: stare # %d:

en: symbol table memory allocation failed
ro: alocare de memorie pentru tabela de simboluri eşuată

en: the character range [%c-%c] is ambiguous in a case-insensitive scanner
ro: intervalul(range) de caracter [%c %c] este ambiguu într-un scanner caz-insenzitiv

en: too many rules (> %d)!
ro: prea multe reguli (> %d)!

en: trailing context used twice
ro: context de sfârşit(trailing) utilizat de două ori

en: undefined definition {%s}
ro: definiţie nedefinită {%s}

en: unknown -C option '%c'
ro: opţiune -C necunoscută `%c'

en: unknown error processing section 1
ro: eroare necunoscută în procesarea secţiunii 1

en: unrecognized %%option: %s
ro: %%opţiune necunoscută: %s

en: unrecognized '%' directive
ro: directivă '%' necunoscută

en: unrecognized rule
ro: regulă necunoscută

en: variable trailing context rules cannot be used with -f or -F
ro: contextul de sfârşit(trailing) variabil nu poate fi folosit cu -f sau -F

en: yymore() entails a minor performance penalty
ro: yymore() determină o scădere minoră a performanţei
