gawk 3.1.4l - en to ja translation catalogue (370 entries)

en: 	# -- main --
ja: 	# -- メイン --

en: 	# BEGIN block(s)
ja: 	# BEGIN ブロック

en: 	# END block(s)
ja: 	# END ブロック

en: 	# Rule(s)
ja: 	# ルール

en: 	# gawk profile, created %s
ja: 	# gawk プロファイル、作成日時 %s

en: 	-F fs			--field-separator=fs
ja: 	-F フィールドセパレータ			--field-separator=フィールドセパレータ

en: 	-W dump-variables[=file]	--dump-variables[=file]
ja: 	-W dump-variables[=ファイル]	--dump-variables[=ファイル]

en: 	-W exec=file		--exec=file
ja: 	-W exec=ファイル		--exec=ファイル

en: 	-W profile[=file]	--profile[=file]
ja: 	-W profile[=ファイル]	--profile[=ファイル]

en: 	-W source=program-text	--source=program-text
ja: 	-W source=プログラム文	--source=プログラム文

en: 	-f progfile		--file=progfile
ja: 	-f プログラムファイル		--file=プログラムファイル

en: 	-m[fr] val
ja: 	-m[fr] 数値

en: 	-v var=val		--assign=var=val
ja: 	-v 変数=代入値		--assign=変数=代入値

en: 
    	# Function Call Stack:
ja: 
    	# 呼出関数スタック:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ja: 
    	# 関数一覧（アルファベット順）

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
ja: 
    バグを報告するには、`gawk.info（英文）' の `Bugs' ノードを
    参照してください。 印刷されたマニュアルで対応するセクション
    は、`Reporting Problems and Bugs' です。

en: # this is a dynamically loaded extension function
ja: # これは動的にロードされた拡張機能です。

en: # treated internally as `delete'
ja: # 内部では `delete' として扱われました。

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ja: %d は %s に使える引数の数としては不正です。

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
ja: %s %s `%s': close-on-exec を設定できません: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
ja: %s ブロックにはアクション部が必須です。

en: %s third parameter is not a changeable object
ja: %s 第三パラメータは可変オブジェクトではありません。

en: %s to "%s" failed (%s)
ja: %s から "%s" へ出力できません (%s)。

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ja: %s: %d: tawk の正規表現修飾子 `/.../%c' は gawk で使用できません。

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ja: %s: オプション `-v' の引数 `%s' が `変数=代入値' の形式になっていません。

en: %s: array_ref to %s
ja: %s: %s への配列参照 (array_ref)

en: %s: close failed (%s)
ja: %s: 閉じることができません (%s)。

en: %s: empty (null)
ja: %s: 空 (null)

en: %s: empty (zero)
ja: %s: 空 (zero)

en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 不正なオプション -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: 無効なオプション -- %c

en: %s: is parameter
ja: %s: はパラメータです。

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `%c%s' に引数はありません。

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション `%s' は曖昧です。

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション `%s' には引数が必要です。

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `--%s' に引数はありません。

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション `-W %s' に引数はありません。

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション `-W %s' は曖昧です。

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ja: %s: オプション `-W %s' は認識できません。無視します。

en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: 引数が必要なオプション -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
ja: %s: 文字列リテラルを置き換え最後の引数に使用すると効果がありません。

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
ja: %s: テーブルサイズ (table_size) = %d, 配列サイズ (array_size) = %d

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: 認識できないオプション `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: 認識できないオプション `--%s'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ja: POSIX 仕様の awk では -Ft で FS をタブに設定できません。

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
ja: -m オプションの使用法: `-m[fr] 数値'

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
ja: 残念ながら、/inet/raw クライアントの準備ができていません。

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
ja: 残念ながら、/inet/raw サーバーの準備ができていません。

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
ja: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    本プログラムはフリー・ソフトウエアです。Free Software Foundation 公表の
    GNU General Public License（バージョン２、または、これ以後のバージョン）
    に従い再配布、及び/または、変更を加えることができます。

en: Duplicate `default' detected in switch body
ja: switch 文の中に `default' が重複しています。

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ja: 使用例:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' 入力ファイル
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Invalid back reference
ja: 後方への参照が無効です。

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の内容が無効です。

en: Invalid preceding regular expression
ja: 先行の正規表現が無効です。

en: Invalid range end
ja: 範囲指定の終端が無効です。

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現

en: Memory exhausted
ja: メモリーが足りません。

en: NF set to negative value
ja: NF が負の値です。

en: No match
ja: 該当無し

en: No previous regular expression
ja: これより前に使用した正規表現はありません。

en: Operation Not Supported
ja: この操作は実装されていません。

en: POSIX does not allow `%s'
ja: POSIX は `%s' を許可しません。

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ja: POSIX は `\x' エスケープを許可しません。

en: POSIX does not allow operator `**'
ja: POSIX では演算子 `**' を許可していません。

en: POSIX does not allow operator `**='
ja: POSIX は演算子 `**=' を許可しません。

en: POSIX options:		GNU long options:
ja: POSIX オプション:		GNU 長形式オプション

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が終端されていません。

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が長過ぎます。

en: Success
ja: 成功

en: TCP/IP communications are not supported
ja: TCP/IP 接続は使用できません。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ja: 本プログラムは、利用価値があることを期待して配布されていますが、
    これは、特定目的に使用可能であること、及び、商用目的に使用できる
    ことを暗示するものではなく、いかなる保証も一切ありません。
    詳しくは、GNU General Public License を参照してください。

en: Trailing backslash
ja: 最後にバックスラッシュが付いています。

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が対応しません。

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が対応しません。

en: Unmatched [ or [^
ja: [ または [^ が対応しません。

en: Unmatched \{
ja: \{ が対応しません。

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ja: 使い方: %s [POSIX または GNU 形式オプション] -f プログラムファイル [--] 入力ファイル …

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ja: 使い方: %s [POSIX または GNU 形式オプション] [--] %cプログラム%c 入力ファイル …

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
ja: 本プログラムには、GNU General Public License が添付されているはずです。
    もし、本プログラムと一緒に GNU General Public License を入手しなかった
    場合には、
    	Free Software Foundation, Inc.,
    	59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA
    へ書面でお知らせください。

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ja: [s]printf: 書式指定子に制御文字がありません。

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
ja: [s]printf: %g の値が書式 `%%%c' の許容範囲を超えています。

en: ^ ran out for this one
ja: ^ ここから足りません

en: `$' is not permitted in awk formats
ja: `$' は awk では使えません。

en: `$' not permitted after period in format
ja: `$' は書式指定のピリオド `.' の後に使用できません。

en: `%s' is a Bell Labs extension
ja: `%s' はベル研究所による拡張です。

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ja: `%s' は組込み関数です。再定義できません。

en: `%s' is a gawk extension
ja: `%s' は gawk 特有の拡張です。

en: `%s' is not a legal variable name
ja: `%s' は不正な変数名です。

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ja: `%s' は変数名ではありません。`%s=%s' のファイルを探します。

en: `%s' is not supported in old awk
ja: `%s' は古い awk で使用できません。

en: `%s' used in %s action
ja: `%s' が %s のアクションで使われました。

en: `--posix' overrides `--traditional'
ja: オプション `--posix' は `--traditional' を無効にします。

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ja: オプション `--posix'/`--traditional' は `--non-decimal-data' を無効にします。

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
ja: gawk ではオプション `-m[fr]' に効果はありません。

en: `BINMODE' is a gawk extension
ja: `BINMODE' は gawk 特有の拡張です。

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ja: `FIELDWIDTHS' は gawk 特有の拡張です。

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ja: `IGNORECASE' は gawk 特有の拡張です。

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `L' は無意味です。無視します。

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
ja: POSIX 準拠の awk では `L' は使用できません。

en: `break' outside a loop is not allowed
ja: ループの外では `break' を使用できません。

en: `break' outside a loop is not portable
ja: ループの外で使用する `break' は他の awk で使用できません。

en: `continue' outside a loop is not allowed
ja: ループの外では `continue' を使用できません。

en: `continue' outside a loop is not portable
ja: ループの外で使用する `continue' は他の awk で使用できません。

en: `delete array' is a gawk extension
ja: `delete array' は gawk 特有の拡張です。

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
ja: `delete(array)' は tawk 特有の拡張です。他の awk では使用できません。

en: `extension' is a gawk extension
ja: `extension' は gawk 特有の拡張です。

en: `goto' considered harmful!
ja: `goto' は有害です!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `h' は無意味です。無視します。

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
ja: POSIX 準拠の awk では `h' は使用できません。

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `l' は無意味です。無視します。

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
ja: POSIX 準拠の awk では `l' は使用できません。

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
ja: BEGIN ルールからは `next' を呼び出せません。

en: `next' cannot be called from an END rule
ja: END ルールからは `next' を呼び出せません。

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
ja: BEGIN ルールからは `nextfile' を呼び出せません。

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
ja: END ルールからは `nextfile' を呼び出せません。

en: `nextfile' is a gawk extension
ja: `nextfile' は gawk 特有の拡張です。

en: `return' used outside function context
ja: `return' が関数定義文の外で使われました。

en: `|&' not supported
ja: `|&' は使用できません。

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ja: and(%lf, %lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
ja: and(%lf, %lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: and: received non-numeric first argument
ja: and: 第一引数が数値ではありません。

en: and: received non-numeric second argument
ja: and: 第二引数が数値ではありません。

en: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
ja: 順序指定 %ld が与えられている引数の数を超えています。

en: arg count with `$' must be > 0
ja: 順序指定の `$' に使える数字は正の値です。

en: assignment is not allowed to result of builtin function
ja: 組込関数の戻り値に代入はできません。

en: assignment used in conditional context
ja: 条件文中での代入

en: atan2: received non-numeric first argument
ja: atan2: 第一引数が数値ではありません。

en: atan2: received non-numeric second argument
ja: atan2: 第二引数が数値ではありません。

en: attempt to access field %d
ja: フィールド %d を参照しています。

en: attempt to field reference from non-numeric value
ja: 数値以外の値を使ってフイールドを参照しています。

en: attempt to reference from null string
ja: 空列を使って参照しています。

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ja: スカラー環境に配列 `%s' を使用しています。

en: attempt to use function `%s' as an array
ja: 関数 `%s' を配列として使用しています。

en: attempt to use scalar `%s' as array
ja: スカラー `%s' を配列として使用しています。

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ja: スカラーパラメータ `%s' を配列として使用しています。

en: backslash at end of string
ja: 文字列の終りにバックスラッシュが使われています。

en: backslash not last character on line
ja: バックスラッシュが行最後の文字になっていません。

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ja: `%sFMT' の指定 `%s' が間違っています。

en: buffer overflow in genflags2str
ja: genflags2str がバッファ容量を超過しました。

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
ja: POSIX は括弧無しでの `length' の使用を推奨しません。

en: call of `length' without parentheses is not portable
ja: 括弧無しの `length' は他の awk で使用できません。

en: can't convert string to float
ja: 文字列から浮動小数に変換できません。

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
ja: 入力用にパイプ `%s' を開けません (%s)。

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
ja: 出力用にパイプ `%s' を開けません (%s)。

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
ja: ソースファイル `%s' を読み込むために開けません (%s)。

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
ja: 入出力用の双方向パイプ `%s' が開けません (%s)。

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
ja: 入出力用の双方向ソケット `%s' が開けません (%s)。

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
ja: ソースファイル `%s' を読み込めません (%s)。

en: can't redirect from `%s' (%s)
ja: `%s' からリダイレクトできません (%s)。

en: can't redirect to `%s' (%s)
ja: `%s' にリダイレクトできません (%s)。

en: can't set binary mode on stderr (%s)
ja: 標準エラーをバイナリモードに設定できません (%s)。

en: can't set binary mode on stdin (%s)
ja: 標準入力をバイナリモードに設定できません (%s)。

en: can't set binary mode on stdout (%s)
ja: 標準出力をバイナリモードに設定できません (%s)。

en: can't use function name `%s' as variable or array
ja: 関数名 `%s' は変数や配列には使えません。

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ja: `%s' 用の子プロセスを実行できません (fork: %s)。

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
ja: ファイル `%s' を読み込むために開けません (%s)。

en: cannot open pipe `%s' (%s)
ja: パイプ `%s' が開けません (%s)。

en: close of `%s' failed (%s).
ja: `%s' が閉じられません (%s)。

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
ja: fd %d (`%s') を閉じることができません (%s)。

en: close of master pty failed (%s)
ja: マスター pty を閉じられません (%s)。

en: close of pipe failed (%s)
ja: パイプを閉じられません (%s)。

en: close of redirection that was never opened
ja: 開いてないリダイレクトを閉じようとしています。

en: close of slave pty failed (%s)
ja: スレーブ pty を閉じられません (%s)。

en: close of stdin in child failed (%s)
ja: 子プロセスが標準入力を閉じられません (%s)。

en: close of stdout in child failed (%s)
ja: 子プロセスが標準出力を閉じられません (%s)。

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ja: close:  `%.*s' はファイル、パイプ、並行プロセスのいずれでもありません。

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ja: close: リダイレクト `%s' は `|&' を使っていません。第二引数は無視します。

en: close: second argument is a gawk extension
ja: close: 第二引数は gawk 特有の拡張です。

en: close: second argument must be `to' or `from'
ja: close: 第二引数に使用できるのは `to' または `from' です。

en: cmd. line:
ja: コマンドライン:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
ja: `%s' へ接続するパイプを並行プロセスからフラッシュできません (%s)。

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
ja: compl(%lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: compl(%lf): negative value will give strange results
ja: compl(%lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: compl: received non-numeric argument
ja: compl: 引数が数値ではありません。

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
ja: concatenation（文字列連結）: 一方の式の副作用で、もう一方の長さが変わりました!

en: cos: received non-numeric argument
ja: cos: 引数が数値ではありません。

en: could not allocate more input memory
ja: 入力用メモリーをこれ以上確保できません。

en: could not find groups: %s
ja: グループが見つかりません: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
ja: `%s' を書込み用に開けませんでした (%s)。

en: could not open `%s' for writing: %s
ja: `%s' を書込み用に開けませんでした: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
ja: `%s' (モード `%s') を開けません。

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ja: 事前に fd %d 用に /dev/null を開けません。

en: data file `%s' is empty
ja: データファイル `%s' は空です。

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ja: dcgettext: `%s' は不正なロカール・カテゴリーです。

en: delete: index `%s' not in array `%s'
ja: delete: 配列 `%2$s' に指標 `%1$s' はありません。

en: division by zero attempted
ja: ゼロでの除算を行いました。

en: division by zero attempted in `%%'
ja: `%%' でゼロでの除算を行いました。

en: division by zero attempted in `%%='
ja: `%%=' でゼロでの除算を行いました。

en: division by zero attempted in `/='
ja: `/=' でゼロでの除算を行いました。

en: duplicate case values in switch body: %s
ja: switch 文の中に重複した case 値が使用されています: %s

en: each rule must have a pattern or an action part
ja: 各ルールにはパターンまたはアクション部が必須です。

en: empty argument to `--source' ignored
ja: 空引数の `--source' は無視されます。

en: empty program text on command line
ja: コマンド行のプログラム表記が空です。

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ja: 環境変数 `POSIXLY_CORRECT' が指定されています。オプション `--posix' を有効にします。

en: error reading input file `%s': %s
ja: 入力ファイル `%s' を読み込み中にエラーが発生しました: %s。

en: error writing standard error (%s)
ja: 標準エラーへの書込みエラー (%s)

en: error writing standard output (%s)
ja: 標準出力への書込みエラー (%s)

en: error:
ja: エラー:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ja: エスケープシーケンス `\%c' は `%c' と同等に扱われます。

en: exp: argument %g is out of range
ja: exp: 引数 %g が許容範囲を超えています。

en: exp: received non-numeric argument
ja: exp: 引数が数値ではありません。

en: expression for `%s' redirection has null string value
ja: `%s' リダイレクトの命令式が空列です。

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
ja: `%s' リダイレクトの命令式に数値しか記述されていません。

en: extension: can't redefine function `%s'
ja: extension: 関数 `%s' を再定義できません。

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
ja: extension: 組み込み関数 `%s' は関数名に使えません。

en: extension: cannot open `%s' (%s)
ja: extension: `%s' を開けません (%s)。

en: extension: function `%s' already defined
ja: extension: 関数 `%s' は既に定義されています。

en: extension: function name `%s' previously defined
ja: extension: 関数名 `%s' は既に定義されています。

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
ja: extension: 関数名 `%2$s' の中に不正な文字 `%1$c' が使われています。

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
ja: extension: ライブラリ `%s': 関数 `%s' を呼び出せません (%s)。

en: extension: missing function name
ja: extension: 関数名がありません。

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
ja: ファイル `%2$s' を閉じたときの状態コードが失敗 (%1$d) でした (%3$s)。

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
ja: パイプ `%2$s' を閉じたときの状態コードが失敗 (%1$d) でした (%3$s)。

en: fatal error: internal error
ja: 致命的エラー: 内部エラー

en: fatal:
ja: 致命的:

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
ja: fflush: `%s' はファイルか、パイプか、並行プロセスでなければなりません。

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
ja: fflush: フラッシュ不可: ファイル `%s' は読み込み専用です。

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
ja: fflush: フラッシュ不可: パイプ `%s' は読み込み専用です。

en: file `%s' is a directory
ja: ファイル `%s' はディレクトリです。

en: file flush of `%s' failed (%s).
ja: ファイル `%s' をフラッシュできません (%s)。

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ja: `%2$s' リダイレクトに論理演算の結果と思われるファイル名 `%1$s' が使われています。

en: floating point exception
ja: 浮動小数点例外

en: for loop: array `%s' changed size from %ld to %ld during loop execution
ja: for ループ: ループ中に配列 `%s' のサイズが %ld から %ld に変わりました。

en: from %s
ja: %s から

en: function `%s' called but never defined
ja: 未定義の関数 `%s' を呼び出しました。

en: function `%s' called with more arguments than declared
ja: 宣言されている数より多い引数を使って関数 `%s' を呼び出しました。

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ja: 関数名と `(' の間にスペースを入れて関数 `%s' を呼び出しています。
    または、変数か配列として使われています。

en: function `%s' defined but never called
ja: 定義された関数 `%s' は一度も呼び出されませんでした。

en: function `%s' defined to take no more than %d argument(s)
ja: 関数 `%s' に使える引数の数は `%d' 以下と定義されています。

en: function `%s' not defined
ja: 関数 `%s' は定義されていません。

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ja: 関数 `%s': 引数 #%d: 配列をスカラーとして使用しています。

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ja: 関数 `%s': 引数 #%d: スカラーを配列として使用しています。

en: function `%s': can't use function name as parameter name
ja: 関数 `%s': 関数名はパラメータ名に使用できません。

en: function `%s': missing argument #%d
ja: 関数 `%s': 引数 #%d がありません。

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ja: 関数 `%s': パラメータ #%d, `%s' がパラメータ #%d と重複しています。

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ja: 関数 `%s': パラメータ `%s' が大域変数を覆い隠しています。

en: function name `%s' previously defined
ja: 関数名 `%s' は定義済みです。

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ja: gawk は、パターンを検索、そして処理する言語です。
    デフォルト設定では、標準入力を読み込み、標準出力に書き出します。

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
ja: gensub: 第三引数が 0 です。1 を代わりに使用します。

en: illegal type (%s) in tree_eval
ja: tree_eval の中に不正なタイプ (%s) が使用されています。

en: index: received non-string first argument
ja: index: 第一引数が文字列ではありません。

en: index: received non-string second argument
ja: index: 第二引数が文字列ではありません。

en: int: received non-numeric argument
ja: int: 引数が数値ではありません。

en: internal error: %s with null vname
ja: 内部エラー: %s の vname が無効です。

en: invalid FIELDWIDTHS value, near `%s'
ja: `%s' 付近の FIELDWIDTHS 値が不正です。

en: invalid char '%c' in expression
ja: 表現の char '%c' は不正です。

en: invalid subscript expression
ja: 添字式が不正です。

en: invalid tree type %s in redirect()
ja: redirect() の中で不正なツリータイプ %s を使用しています。

en: length: received non-string argument
ja: length: 引数が文字列ではありません。

en: local port invalid in `%s'
ja: `%s' のローカルポートが無効です。

en: log: received negative argument %g
ja: log: 引数 %g が負の値です。

en: log: received non-numeric argument
ja: log: 引数が数値ではありません。

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ja: lshift(%lf, %lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ja: lshift(%lf, %lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ja: lshift(%lf, %lf): シフト値が大き過ぎると異常な結果になります。

en: lshift: received non-numeric first argument
ja: lshift: 第一引数が数値ではありません。

en: lshift: received non-numeric second argument
ja: lshift: 第二引数が数値ではありません。

en: match: third argument is a gawk extension
ja: match: 第三引数は gawk 特有の拡張です。

en: match: third argument is not an array
ja: match: 第三引数が配列名ではありません。

en: mktime: received non-string argument
ja: mktime: 引数が文字列ではありません。

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがパイプを標準入力に移動できません (dup: %s)。

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがパイプを標準出力に移動できません (dup: %s)。

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがスレーブ pty を標準入力に移動できません (dup: %s)。

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがスレーブ pty を標準出力に移動できません (dup: %s)。

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ja: 複数の文字を `RS' に使用するのは gawk 特有の拡張です。

en: multistage two-way pipelines don't work
ja: 多段階で双方向パイプを利用した式は使用できません。

en: must supply a remote hostname to `/inet'
ja: `/inet' にはリモートホスト名が必要です。

en: must supply a remote port to `/inet'
ja: `/inet' にはリモートポート番号が必要です。

en: must use `count$' on all formats or none
ja: `count$’は全ての書式指定に適用する、または全てに適用しないのどちらかでしか使えません。

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
ja: スペシャルファイル名 `%s' に（認識できる）プロトコルが指定されていません。

en: no `$' supplied for positional field width or precision
ja: フィールド幅、または精度の指定子に `$' が与えられていません。

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ja: 並行プロセス `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of file `%s' provided
ja: ファイル `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ja: パイプ `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of socket `%s' provided
ja: ソケット `%s' を明示して閉じていません。

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ja: `\x' エスケープシーケンスに 16 進数がありません。

en: no pre-opened fd %d
ja: fd %d が事前に開いていません。

en: no program text at all!
ja: プログラム文が全くありません!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ja: リダイレクトされていない `getline' は END アクションでは未定義です。

en: not enough arguments to satisfy format string
ja: 書式指定するための引数が足りません。

en: null string for `FS' is a gawk extension
ja: `FS' に空列を使用するのは gawk 特有の拡張です。

en: old awk does not support operator `**'
ja: 演算子 `**' は古い awk で使えません。

en: old awk does not support operator `**='
ja: 演算子 `**=' は古い awk で使えません。

en: only root may use `/inet/raw'.
ja: `/inet/raw' は root ユーザーのみ使用できます。

en: operator `^' is not supported in old awk
ja: 演算子 `^' は古い awk で使えません。

en: operator `^=' is not supported in old awk
ja: 演算子 `^=' は古い awk で使えません。

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ja: or(%lf, %lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
ja: or(%lf, %lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: or: received non-numeric first argument
ja: or: 第一引数が数値ではありません。

en: or: received non-numeric second argument
ja: or: 第二引数が数値ではありません。

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
ja: パイプ `%s' をフラッシュできません (%s)。

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ja: BEGIN または END ルール内の引数の無い `print' は `print ""' だと思われます。

en: printf: no arguments
ja: printf: 引数がありません。

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ja: 開いているファイルの数がシステム制限に達しました。ファイル記述子を多重化します。

en: reason unknown
ja: 原因不明

en: reference to uninitialized argument `%s'
ja: 初期化されていない引数 `%s' を参照しています。

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
ja: 初期化されていない要素 `%s["%s"]' を参照しています。

en: reference to uninitialized field `$%d'
ja: 初期化されていないフィールド `$%d' を参照しています。

en: reference to uninitialized variable `%s'
ja: 初期化されていない変数 `%s' を参照しています。

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ja: 正規表現定数 `/%s/' は Cコメントに似ていますが、違います。

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ja: 正規表現定数 `//' は C++コメントに似ていますが、違います。

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ja: パラメータ #%d の正規表現定数はブール値を出力します。

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ja: `~' や `!~' 演算子の左辺に正規表現が使用されています。

en: regular expression on right of assignment
ja: 正規表現が代入式の右辺に使用されています。

en: regular expression on right of comparison
ja: 比較式の右辺に正規表現が使用されています。

en: remote port invalid in `%s'
ja: `%s' のリモートポートが無効です。

en: restoring stdin in parent process failed
ja: 親プロセスが標準入力を復旧できません。

en: restoring stdout in parent process failed
ja: 親プロセスが標準出力を復旧できません。

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ja: rshift(%lf, %lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ja: rshift(%lf, %lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ja: rshift(%lf, %lf): シフト値が大き過ぎると異常な結果になります。

en: rshift: received non-numeric first argument
ja: rshift: 第一引数が数値ではありません。

en: rshift: received non-numeric second argument
ja: rshift: 第二引数が数値ではありません。

en: running %s setuid root may be a security problem
ja: setuid root で %s を実行すると、セキュリティ上の問題が発生する場合があります。

en: sending profile to standard error
ja: プロファイルを標準エラーに送っています。

en: shadow_funcs() called twice!
ja: shadow_funcs() を二回呼び出しています!

en: sin: received non-numeric argument
ja: sin: 引数が数値ではありません。

en: source file `%s' is empty
ja: ソースファイル `%s' は空です。

en: source file does not end in newline
ja: ソースファイルが改行で終っていません。

en: special file name `%s' is incomplete
ja: スペシャルファイル名 `%s' は不完全です。

en: split: null string for third arg is a gawk extension
ja: split: 第三引数に空列を使用するのは gawk 特有の拡張です。

en: split: second argument is not an array
ja: split: 第二引数が配列ではありません。

en: sqrt: called with negative argument %g
ja: sqrt: 引数に負の値 %g を使用しています。

en: sqrt: received non-numeric argument
ja: sqrt: 引数が数値ではありません。

en: srand: received non-numeric argument
ja: srand: 引数が数値ではありません。

en: standard output
ja: 標準出力

en: statement has no effect
ja: 命令文に効果はありません。

en: statement may have no effect
ja: 命令文には効果が無いかもしれません。

en: strftime: received empty format string
ja: strftime: 書式指定文字列が空です。

en: strftime: received non-numeric second argument
ja: strftime: 第二引数が数値ではありません。

en: strftime: received non-string first argument
ja: strftime: 第一引数が文字列ではありません。

en: subscript of array `%s' is null string
ja: 配列の添字 `%s' が空列です。

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ja: substr: 起点指標 %2$g からの文字数 %1$g は文字列の長さ %3$lu を超えています。

en: substr: length %g is not >= 0
ja: substr: 文字数 %g が 0 以上ではありません。

en: substr: length %g is not >= 1
ja: substr: 文字数 %g が 1 以上ではありません。

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ja: substr: 文字数 %g は最大値を超えています。%g を使います。

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ja: substr: 文字数 %g の小数点以下は切り捨てます。

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ja: substr: 起点指標 %g の小数点以下は切り捨てます。

en: substr: source string is zero length
ja: substr: 文字列の長さがゼロです。

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ja: substr: 起点指標 %g が不正です。1 を使います。

en: substr: start index %g is past end of string
ja: substr: 起点指標 %g が文字列の長さを超えています。

en: system: received non-string argument
ja: system: 引数が文字列ではありません。

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ja: tawk の正規表現修飾子 `/.../%c' は gawk で使用できません。

en: there were shadowed variables.
ja: 覆い隠された変数がありました。

en: tolower: received non-string argument
ja: tolower: 引数が文字列ではありません。

en: too many arguments supplied for format string
ja: 書式指定文字列の引数が多過ぎます。

en: too many pipes or input files open
ja: 開いているパイプまたは入力ファイルの数が多過ぎます。

en: toupper: received non-string argument
ja: toupper: 引数が文字列ではありません。

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ja: `LINT' への代入に従い `--lint' を無効にします。

en: unexpected newline or end of string
ja: 予想外の改行または文字列の終端があります。

en: unexpected type %s in prec_level
ja: prec_level 中の %s は予想外のタイプです。

en: unknown nodetype %d
ja: ノード %d の種類が不明です。

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ja: ファイル `%.*s' で必要以上に `>' と `>>' を組合せています。

en: unterminated regexp
ja: 正規表現が終端されていません。

en: unterminated regexp at end of file
ja: ファイルの中で正規表現が終端されていません。

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ja: 終端されていない正規表現がファイル最後の `\' で終っています。

en: unterminated string
ja: 文字列が終端されていません。

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
ja: `%2$s' の代わりに `PROCINFO["%1$s"]' を使用してください。

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
ja: `/dev/user' の代わりに `PROCINFO[...]' を使用してください。

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ja: `\ #...' 形式の行継続は他の awk で使えません。

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ja: dcgettext(_"...")の使い方が間違っています: 最初のアンダースコアを削除してください。

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ja: dcngettext(_"...")の使い方が間違っています: 最初のアンダースコアを削除してください。

en: use of non-array as array
ja: 配列でないものを配列として使用しています。

en: warning:
ja: 警告:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ja: xor(%lf, %lf): 小数点以下は切り捨てになります。

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
ja: xor(%lf, %lf): 負の数値を使用すると異常な結果になります。

en: xor: received non-numeric first argument
ja: xor: 第一引数が数値ではありません。

en: xor: received non-numeric second argument
ja: xor: 第二引数が数値ではありません。
