Spis treści:

Ranking najlepszych marek rowerowych 2024

Przygotowując ranking marek rowerowych, braliśmy pod uwagę czynniki, które naszym zdaniem mają wpływ na atrakcyjność konkretnych firm: różnorodność asortymentu, stosunek jakości do ceny oraz funkcjonalność wybranych modeli. W efekcie wybraliśmy zarówno znane marki rowerowe dla początkujących, okazyjnych rowerzystów, jak i marki rowerowe premium, posiadające w swoim katalogu modele z najwyższej półki cenowej o jakości, którą docenią zawodowi cykliści.

Romet – znana polska marka rowerowa

Pierwszym producentem, który w naszej opinii zasługuje na miano jednej z najlepszych marek rowerowych, jest nasz rodzimy Romet. Na polskim rynku podkarpacka firma funkcjonuje od kilku dekad, dzięki czemu zdążyła zbudować bazę powracających klientów. Doświadczenie związane z projektowaniem i produkcją jednośladów procentuje przy każdym kolejnym wypuszczanym modelu, których w katalogu firmy nie brakuje. Są to zarówno rowery miejskie, crossowe, turystyczne, jak i gravele, rowery szosowe czy MTB. Firma Romet może się również pochwalić bogatą ofertą funkcjonalnych e-bike’ów oraz rowerów dla dzieci, stanowiących jej uzupełnienie.

Najmocniejszą stroną marki jest stosunek jakości do ceny. Za relatywnie niewielką kwotę można kupić rower zbudowany na komponentach, które u konkurencyjnych firm są niedostępne w proponowanym przedziale cenowym. A trzeba przyznać, że te są wyjątkowo korzystne. Produkty Romet są jednymi z chętniej kupowanych rowerów na rynku za sprawą funkcjonalności i jakości wykonania poszczególnych modeli.

  • Rower gravelowy Romet Aspre 2

Godną polecenia propozycją jest cieszący się dużą popularnością Romet Aspre 2. Ten aluminiowy gravel dzięki geometrii ramy oraz liczbie otworów montażowych, nie tylko doskonale sprawdzi się podczas bliższych i dalszych wypraw rowerowych, ale z powodzeniem może być wykorzystywany w tzw. gravel racingu. To zawody rowerowe, podczas których, ścigając się po szutrowych drogach, walczy się o zajęcie jak najlepszej pozycji.

Poza lekką aluminiową ramą znajdziemy tu również taperowany karbonowy widelec, koła na sztywnych osiach, opony Schwalbe G-One oraz siodełko Fizik Taiga. Na uwagę zasługuje również pełna grupa GRX RX-400, w skład której wchodzą obie przerzutki, klamkomanetki oraz hydrauliczne hamulce tarczowe. Wyjątek stanowi korb, pochodząca z wyższej grupy osprzętu, czyli Shimano GRX RX-600. Biorąc pod uwagę klasę komponentów oraz jakość wykonania, w swoim przedziale cenowym Romet Aspre 2 stanowi godną polecenia pozycję.

Szukając roweru, który pozwoli rozpocząć przygodę ze ściganiem w formule MTB XC lub planując zakup dobrze wyposażonego roweru górskiego typu hardtail, warto zwrócić uwagę na model Romet Mustang M6. Znajdziemy w nim wszystko, co niezbędne do sprawnej, szybkiej i dynamicznej jazdy po każdym typie nawierzchni.

Lekka aluminiowa rama o sportowej geometrii zapewnia odpowiednią pozycję za kierownicą, natomiast 29-calowe koła, terenowe opony i przedni amortyzator Rock Shox Recon Silver TK 100 o skoku 100 mm, sprawiają, że pokonywanie kolejnych przeszkód terenowych jest równie bezpieczne, co komfortowe.

Na uwagę zasługuje również rodzaj zastosowanego napędu. Romet Mustang M6 wyposażono w 11-rzędową przerzutkę Shimano Deore, kasetę o zakresie 51-11T oraz korbę 32T. Taka konfiguracja sprawia, że z pewnością nie zabraknie nam przełożenia zarówno na płaskich odcinkach, jak i na stromych podjazdach. Hamulce to klasyczne hydrauliczne tarczówki Shimano MT-200.

 

Rower górski MTB Romet Mustang M6

 

  • Rower elektryczny Romet PROECO:ON Wave LTD 1.0

Za relatywnie niewielką, jak na rower elektryczny kwotę, otrzymujemy klasyczną aluminiową damkę, uzbrojoną w silnik o mocy 250 W. W połączeniu z baterią 504 Wh układ ten pozwala rozpędzić rower do prędkości 25 km/h oraz przejechać dystans dochodzący do 80 km.

Kształt oraz geometria ramy sprawiają, że rower doskonale sprawdzi się zarówno podczas turystycznych wypadów, jak i rekreacyjnej jazdy czy przemieszczania się po mieście. Poza wydajnym układem wspomagania, za efektywne pedałowanie odpowiada 7-rzędowy napęd. Dużym plusem jest zastosowanie w rowerze hydraulicznych hamulców tarczowych, pozwalających skutecznie zatrzymać nawet mocno rozpędzony pojazd.

Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie w postaci błotników, pełnego oświetlenia, bagażnika czy osłony łańcucha, które w trybie miejskiego lub turystycznego użytkowania pełnią nieocenioną funkcję.


Przeczytaj nasz artykuł: Ranking rowerów elektrycznych 2024 – TOP 10


 

Rower elektryczny Romet PROECO:ON Wave LTD 1.0

 

Kross – jedna z najlepszych marek rowerowych z Polski

W naszym rankingu marek rowerowych nie mogło zabraknąć firmy Kross. Z pewnością każdy polski cyklista kojarzy tego producenta. Założona na początku lat 90. firma z Przasnysza nie tylko szturmem podbiła serca znacznej części rowerzystów w kraju, ale również zaistniała na arenie międzynarodowej. A to za sprawą Kross Racing Team oraz ścigających się w jej barwach Mai Włoszczowskiej, Jolandy Neff czy Bartłomieja Wawaka.


Przeczytaj nasz artykuł: Rower gravelowy – jaki wybrać? Ranking 2024


W swoim katalogu producent posiada rowery miejskie, trekkingowe, górskie, a także gravele, rowery szosowe oraz serie dla dzieci. Co ważne, w poszczególnych kategoriach można znaleźć budżetowe wersje funkcjonalnych jednośladów, idealnych do rekreacyjnej i miejskiej jazdy, a także zaawansowane technologicznie maszyny do profesjonalnego ścigania. Kross to nie tylko rowery, ale również szeroki wybór części, odzieży i akcesoriów rowerowych.

  • Rower gravelowy Kross Esker Ekar

Ciekawostkę w katalogu przasnyskiego producenta niewątpliwie stanowi limitowana wersja Kross Esker Ekar. To rower typu gravel złożony na topowych komponentach włoskiego producenta Campagnolo. Wykonana z włókna węglowego ultralekka rama, została uzbrojona w karbonowy widelec i koła Campagnolo Levante, zbudowane na piastach tej samej marki. Całość wyposażono w opony Schwalbe G-One o szerokości 42 mm. Dzięki temu rower nie tylko doskonale prowadzi się po utwardzonych nawierzchniach, ale też na szutrach, piachu i bruku.

Wyjątkowość prezentowanego modelu wynika z zastosowania rzadko spotykanego w tego typu rowerach 13-rzędowego napędu Campagnolo Ekar, który wchodzi w skład najlżejszej grupy gravelowej na rynku. Hydrauliczne hamulce tarczowe to również model Campagnolo.

Poza specyfikacją techniczną, zdecydowanie warto przyjrzeć się linii roweru oraz sposobie malowania. Subtelny kolor, ciekawe grafiki i zintegrowane przewody sprawiają, że Kross Esker Ekar prezentuje się fenomenalnie.

 

Rower gravelowy Kross Esker Ekar

 

  • Rower górski Kross Earth 3.0

Przeglądając topowe modele firmy Kross, miłośnicy kolarstwa górskiego z pewnością zwrócą uwagę na model Kross Earth 3.0. Jest to rower full suspension zbudowany na bazie ramy wykonanej z włókna węglowego. Jednoślad gwarantuje dynamikę, komfort oraz bezpieczeństwo nawet podczas szybkiej jazdy w trudnym terenie. A to za sprawą przedniego amortyzatora Rock Shox Reba RL R, dampera Rock Shox Deluxe Select, 29-calowych kół w standardzie boost oraz opon Schwalbe Racing Ralph 2.25.

Sprawdzi się on nie tylko na długich i względnie łatwych maratonach, ale także na krętych technicznych ścieżkach i singlach. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego napędu. Producent zdecydował się na wykorzystanie komponentów 12-rzędowej grupy SRAM GX Eagle, która przy kasecie o stopniowaniu 10-57T oraz korbie 32T zapewnia bardzo szeroki zakres pracy przerzutki. Pozwala to na rozwinięcie znacznej prędkości na płaskim terenie i, co ważniejsze, na dobranie optymalnego przełożenia podczas pokonywania bardzo stromych,  sztywnych ścianek.

Równie istotne w całej specyfikacji są hamulce. W przypadku opisywanego modelu są to hydrauliczne zaciski i klamki SRAM Level TL, współpracujące z tarczami 180 mm (przód) i 160 mm (tył).

 

Rower górski Kross Earth 3.0

 

  • Rower elektryczny Kross Trans Hybrid Prestige

Na pierwszy rzut oka Kross Trans Hybrid Prestige wygląda jak klasyczny rower turystyczny. Jednak po bliższym zapoznaniu z tym modelem, szybko można zauważyć, dlaczego producent w jego nazwie użył słowa „prestige”. Jest to bowiem maszyna, w której zastosowano topowe komponenty. Na bazie lekkiej aluminiowej ramy powstał rower wyposażony w montowany centralnie silnik Shimano STEPS E6100 o mocy 250 W, umożliwiający rozpędzenie pojazdu do prędkości 25 km/h. Przy tej jednostce napędowej, zintegrowana z ramą bateria o pojemności 630 Wh, pozwala na pokonanie dystansu dochodzącego do 120 km.

Poza dobrej klasy układem wspomagania, producent wyposażył rower w elektryczny 11-rzędowy napęd zbudowany na komponentach Shimano XT Di2. Jest to rozwiązanie, które niezbyt często spotyka się w rowerach trekkingowych czy miejskich.

Za komfort oraz wygodę podróżowania odpowiadają 28-calowe koła uzbrojone w opony o szerokości 1,75 cala, a także przedni amortyzator SR Suntour Mobie25 AIR LOR o skoku 63 mm. Listę osprzętu zamykają hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano Deore XT, które ze względu na dużą wydajność stosowane są w rowerach górskich. Dzięki temu skuteczne zatrzymanie nawet mocno rozpędzonego jednośladu nie będzie stanowiło problemu.

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na listę wyposażenia dodatkowego. Pełne błotniki, oświetlenie, bagażnik, stopka czy blokada tylnego koła to elementy, które z pewnością przydadzą się nie tylko podczas turystycznych wypadów, ale także w trakcie codziennego przemieszczania się po mieście.

 

Rower elektryczny Kross Trans Hybrid Prestige

 

Specialized – marka rowerowa premium z USA

Jednym z producentów, który nie tylko wyraźnie zaznaczył swoją obecność na światowym rynku, ale przede wszystkim od wielu lat wyznacza panujące na nim trendy, jest firma Specialized. Przeglądając marki rowerowe premium, amerykański producent z pewnością znalazłby się w ścisłej czołówce. Na rowerach z charakterystycznym logo w kształcie litery „S” nie tylko ścigają się zawodnicy w każdej z możliwych dyscyplin sportów rowerowych, ale przede wszystkim korzystają z nich miliony osób. W katalogu Specialized znajdują się zarówno rowery szosowe, miejskie, górskie czy gravele, a także rowerki dziecięce i elektryczne. Nie sposób wymienić całego asortymentu marki, ponieważ poza jednośladami, mają również odzież, akcesoria i części rowerowe do każdego typu jednośladu. Pomimo że poszczególne modele Specialized nie należą do najtańszych na rynku, jakość wykonania, zastosowane technologie, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprawiają, że jest to jedna z najlepszych marek rowerowych na świecie.

  • Rower elektryczny Specialized Turbo Levo Alloy

Specialized Turbo Levo Alloy to zaawansowany technologicznie e-bike, który zaprojektowano z myślą o jeździe w najtrudniejszych warunkach. Solidna aluminiowa rama została uzbrojona w dwa wydajne amortyzatory: Rock Shox 35 Silver o skoku 150 mm z przodu oraz damper Rock Shox Deluxe Select R, odpowiadający za pracę tylnego koła. Przy takiej konfiguracji zawieszenia rower płynnie i skutecznie pokonuje nierówności terenu.

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest również zastosowanie dwóch różnych kół o średnicach 29 oraz 27,5 cala, uzbrojonych w opony o szerokości 2,6 cala. Dzięki temu rower jest nie tylko szybki i stabilny, ale również dynamiczny i zwinny.

Serce Specialized Turbo Levo Alloy stanowi umieszczony centralnie silnik o mocy 250 W (90 Nm), pozwalający na jazdę na wspomaganiu z maksymalną prędkością 25 km/h. Jest to wartość wystarczająca do jazdy po ścieżkach czy szlakach. Zestawiając układ wspomagania ze zintegrowaną z ramą baterią 500 Wh, w terenie można spędzić wiele godzin, pokonując przy tym dystanse dochodzące do 130 km.

Zamontowany w rowerze napęd to 12-rzędowa grupa SRAM NX Eagle, zapewniająca optymalny zakres przełożeń na każdy rodzaj terenu. Na uwagę zasługują również skuteczne, 4-tłoczkowe hamulce SRAM Guide RE, dające pełną kontrolę nad rowerem, niezależnie od warunków panujących na trasie.

Poza wymienionymi komponentami znajdziemy tu również sztycę myk-myk firmy TranzX, zintegrowane w ramie przewody i linki, a także dwuzakresową regulację geometrii ramy. Wszystko to sprawia, że Specialized Turbo Levo Alloy doskonale poradzi sobie w każdym, nawet najtrudniejszym terenie.

 

Rower elektryczny Specialized Turbo Levo Alloy

 

  • Rower szosowy Specialized Tarmac SL7 Comp

Specialized Tarmac SL7 Comp to rower szosowy zorientowany na szybką i bezkompromisową jazdę. W tym modelu inżynierom ze Specialized udało się uzyskać opływowy kształt, nie zwiększając przy tym wagi samej ramy. Wystarczy spojrzeć na linię roweru oraz to, jak mocno zostały zintegrowane poszczególne elementy, żeby uświadomić sobie szybkość i dynamiczność roweru.

Zarówno konstrukcja ramy, jak i karbonowy widelec czy markowe koła DT Swiss z piastami Thru Axle, gwarantują sztywność oraz responsywność podczas jazdy, wybierając wszelkie drobne nierówności. Dużym atutem Tarmac SL7 Comp jest rodzaj zamontowanego osprzętu. Producent wyposażył ten model w kompletną elektryczną 12-rzędową grupę SRAM Rival eTap AXS oraz skuteczne hydrauliczne hamulce tarczowe tej samej klasy.

Specialized Tarmac SL7 Comp to ten rodzaj sprzętu, który z pewnością na długo pozostanie obiektem zainteresowania wielu miłośników kolarstwa szosowego.

 

Rower szosowy Specialized Tarmac SL7 Comp

 

  • Rower gravelowy Specialized Diverge Comp E5

Wielbicielom jazdy po szutrach tej maszyny z pewnością nie trzeba przedstawiać. Specialized Diverge Comp E5 stanowi bowiem jeden z najpopularniejszych rowerów gravelowych. Zainteresowanie tym modelem wynika nie tylko ze względu na renomę samej marki, ale przede wszystkim funkcjonalność roweru. Aluminiowa rama o wygodnej, nieco wyprostowanej pozycji została uzbrojona w karbonowy widelec oraz umieszczony w główce ramy system amortyzacji Future Shock. Zarówno to, jak i opony o szerokości 38 mm, sprawiają, że jazda nawet po dziurawej, nierównej nawierzchni może być płynna i komfortowa. Ma to szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza podczas dłuższych szutrowych wypadów.

Jak na rower gravelowy przystało, Diverge Comp E5 został wyposażony w funkcjonalne otwory montażowe, umożliwiające przymocowanie dodatkowych koszyków na bidon, bagażników, błotników czy toreb bikepackingowych. Są to elementy, bez których w niektórych sytuacjach ciężko się obejść.

Rower posiada bezawaryjny, precyzyjny oraz tani w eksploatacji 11-rzędowy napęd zbudowany na bazie komponentów SRAM Apex. Wyjątek stanowi korba Praxis jakością nieodbiegająca od produktów amerykańskiego producenta. Dzięki zastosowaniu kasety 11-42T oraz przedniej zębatki 40T, znalezienie optymalnego przełożenia na płaskim terenie czy stromych podjazdach nie powinno stanowić większego kłopotu.

Specialized Diverge Comp E5 to model, który przypadnie do gustu osobom lubiącym czuć się na rowerze komfortowo i pewnie.

 

Rower gravelowy Specialized Diverge Comp E5

 

Cannondale – amerykańska marka rowerowa premium

Kolejną rowerową potęgą w naszym rankingu marek rowerowych jest firma Cannondale. Ten amerykański producent, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, od wielu lat nakreśla nowe standardy na rynku. W swoim katalogu posiada bardzo bogaty wybór rowerów górskich, szosowych i gravelowych, a także jednośladów z kategorii urban/fitness, e-bike czy rowerków dziecięcych. Topowe modele Cannondale wykorzystywane są przez zawodowców w różnych dyscyplinach, począwszy od klasycznego kolarstwa szosowego, na MTB XC, Enduro czy gravelach kończąc. W naszym zestawieniu Cannondale znalazł się nie tylko ze względu na jakość czy klasę rowerów, ale również z uwagi na popularność. Co ważne, planując zakup takiego roweru, należy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Bez względu na typ czy rodzaj jednośladu, z pewnością będzie to inwestycja, która przyniesie mnóstwo radości z jazdy.

  • Rower szosowy Cannondale Synapse Carbon 2 RL

Cannondale Synapse Carbon 2 RL to rower szosowy z kategorii endurance. Oznacza to, że kształt oraz geometria ramy, pomimo pochylonej, sportowej pozycji, zapewniają komfortową jazdę na długich dystansach. Liczba umieszczonych na karbonowej konstrukcji punktów montażowych, dzięki którym można przymocować dodatkowe koszyki na bidony i torby bikepackingowe, jednoznacznie wskazuje na przeznaczenie roweru. Poza tłumiącą drgania ramą z włókna węglowego znajdziemy tu karbonowy widelec oraz szerokie jak na szosę opony o wymiarze 700x35. Takie zestawienie gwarantuje komfortową jazdę nawet po spękanej czy szutrowej nawierzchni.

Jak na rower z karbonu przystało, cała konstrukcja jest bardzo lekka i sztywna, co w połączeniu z osiami Thru Axle oraz kołami Fulcrum Rapid Red daje doskonałe przeniesienie mocy. Warto wiedzieć, że rower został wyposażony w kompletną 11-rzędową grupę Shimano Ultegra na którą, poza przerzutkami, korbą i kasetą, składają się również klamkomanetki, zaciski, tarcze hamulcowe oraz łańcuch. Bez wątpienia jest to rower, który przyciągnie uwagę wszystkich miłośników ultramaratonów oraz osób, lubiących szybko i komfortowo przemieszczać się po szosie.

 

Rower szosowy Cannondale Synapse Carbon 2 RL

 

  • Rower górski Cannondale Scalpel Carbon 3

Miłośników ścigania w formule XCO i XCM, a także osób lubiących szybką jazdę w trudnym terenie powinien zainteresować Cannondale Scalpel Carbon 3. Rower z karbonową ramą został wyposażony w pełne zawieszenie w postaci przedniego amortyzatora Lefty Ocho o skoku 100 mm oraz dampera Fox Float DPS Performance Elite EVOL. Do zestawienia dodajmy jeszcze 29-calowe koła i szerokie opony Schwalbe w systemie tuebless. Rower górski zapewnia maksymalną kontrolę nad rowerem, gwarantując szybkość, dynamikę oraz precyzję – zarówno podczas jazdy w lekkim terenie, jak i na trudnych technicznie singlach.

Model jest lekki, sztywny i zwinny, dzięki zastosowanym materiałom, co niewątpliwie stanowi jego główny atut. Został też wyposażony w osprzęt w postaci napędu 1x12 zbudowanego na bazie komponentów Shimano XT (tylna przerzutka) oraz Shimano SLX (manetka, łańcuch, kaseta). Całość składa się na godną polecenia maszynę do ścigania. Specyfikację sprzętu zamykają hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano Deore, współpracujące z tarczami o średnicy 160 mm.

Poza aspektami technicznymi nie da się ukryć, że konstrukcja Cannondale Scalpel Carbon 3 wygląda bardzo efektownie.

 

Rower górski Cannondale Scalpel Carbon 3

 

Mamy nadzieję, że powyższy ranking marek rowerowych i ich produktów, będzie pomocny w wyborze najlepszego jednośladu. Zakup każdego z rowerów polecanych producentów z pewnością będzie dobrą inwestycją.

Więcej rowerowych poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock